میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 می 2021 ساعت 6:26 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما یک دیدگاه 413 بازدید

مشارکت گسترده در انتخابِ شایسته اعضای «شورای شهر» یک ضرورت است

مشارکت گسترده در انتخابِ شایسته اعضای «شورای شهر» یک ضرورت است

اسماعیل فقیهی/ اوز: کلیه شهروندان آگاه و بافرهنگ شهر واقفند که شوراهای شهر و روستا از نقشی بسیار مهم و غیرقابل انکار در بهبود بخشیدن و سروسامان دادن به امور شهر برخوردارند. لذا واضح است که حضور گسترده و ضروری تک تک شهروندان می‌تواند در انتخاب اعضایی کارآمد، صاحب نظر، توانمند و صاحب صلاحیت بسیار موثر باشد.

بدون تردید مشارکت هرچه جدی‌تر برای انتخاب اعضای شورای شهر به عنوان یک تکلیف شرعی و یک وظیفه ملی و اقدامی مسئولانه و کاملا ضروری و در راستای ادای دین نسبت به شهر و زادگاه مَاَلوف بویژه در فصل ارتقاء برای ما شهروندان یک تکلیف اساسی محسوب می‌شود. در شرایطی که عدم حضور در این عرصه می‌تواند دارای آثار و تبعات بسیار زیانباری باشد قطعا حضور گسترده و تاثیرگذار و مسئولانه عموم شهروندان در انتخاب اعضای شورای ششم در عین حال یک وظیفه وجدانی و اخلاقی بسیار پراهمیت نیز به شمار می‌رود لذا به کلیه همشهریانی که در حال مسافرت به  شیراز و بندرعباس ویا سایر شهرها هستند نیز پیشنهاد می‌شود در ادامه ابراز عشق و علاقه و دلبستگی‌های همیشگی خود به شهر و زادگاه خود به منظور مشارکت در این امر خطیر در روز ۲۸ خردادماه یعنی روز برگزاری انتخابات در اوز حضور داشته باشند و عموم شهروندان را یاری و همراهی بنمایند.

توصیه اکید نگارنده به آن‌دسته از شهروندانی که احیانا تصمیم به مشارکت در انتخاب ریاست جمهوری ندارند هم این است که در مورد دفاع از مصالح و منافع شهر هرگز تردید به خود راه ندهند و شایسته است که با حضور و مشارکت خود در این زمینه بخصوص با قرار گرفتن در کنار مجموعه‌ای از خدمتگزاران به شهر و به‌ویژه با قرار گرفتن در کنار خیراندیشانی که برای توسعه و اعتلای شهر تاکنون فداکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی هنگفت و فراموش ناشدنی کرده‌اند و در فصل ارتقاء همچنان آماده ارائه خدمات فراوانتری هستند در این زمینه بخصوص هم (جدا از دیدگاه‌های سیاسی خود) با حضور خود به‌نحوی ویژه و مطلوب سرمایه‌گذاری بنمایند.

نگارنده نیز بدلیل عدم تایید صلاحیت کاندیداهای اصلاح‌طلب، قصد رای دادن به کاندیداهای ریاست جمهوری را ندارد اما برای انتخاب اعضای شورای شهر با جدیت هرچه تمام‌تر مشارکت خواهد کرد.

آنچه مسلم است و بر هیچکس پوشیده نیست این است که  دو مورد از مهمترین وظایف شوراهای شهر که تاثیری فراوان و مستقیم در امور شهر دارد یکی تنظیم و تخصیص و تصویب بودجه شهرداری است و دیگری انتخاب شهرداری کارآمد و مقتدر.

اگرچه مشخص‌ترین و رسمی‌ترین وظایف و اختیارات شورا دو مورد فوق است که اتفاقا هر دو مورد فوق نیز از اهمیتی بسیار فراوان برخوردارند اما نقش و تاثیر شوراها به هیچ عنوان به دو مورد فوق منحصر نمی‌شود بلکه اعضای شوراهای شهر و روستا به عنوان نمایندگان منتخب مردم می‌توانند در تعامل با کلیه ادارات شهر و استان و همچنین در جلب توجه و حمایت خیراندیشان و در پیگیری مطالبات مردم نقشی بسیار پررنگ داشته باشند. بدیهی است هرچقدر که اعضای شوراها با آگاهی و دقت بیشتری توسط مردم انتخاب شوند و از پشتوانه رای مردمی بسیار بالاتری برخوردار باشند تبعا از توانمندی افزون‌تر و تاثیرگذاری به مراتب قوی‌تری نیز برخوردار خواهند بود.

در ارتباط با نوع تعامل شورای شهر با ادارات و ثمربخش‌ترین نوع تاثیرگذاری بر کلیه ادارات هم، حضور یک شورای توانمند و مقتدر و با پشتوانه مردمی قوی می‌تواند حداقل در پنج مورد زیر دارای نقشی تعیین کننده و اهمیتی فوق‌العاده باشد:

اول اینکه در مورد بخشی از طرح‌ها و اقدامات آن دسته از اداراتی که با کندی پیش می‌رود و یا اجرای طرح‌ها و اقدامات برخی از اداراتی که احیانا از کیفیتی مطلوب برخوردار نباشد در اینگونه موارد تعامل شوراهای توانمند و مقتدر با ادارات مربوطه می‌تواند در برطرف شدن اینگونه نقیصه‌ها بسیار موثر باشد.

دوم اینکه طرح ها و اقداماتی که در حوزه اختیارات و وظایف اداراتی خاص است اما هنوز به دلیل تعلل و یا دلایل دیگر در دستور کار اجرایی آن اداره خاص قرار نگرفته است در این موارد هم تعامل شورا با ادارات مربوطه می‌تواند بر سرعت بخشیدن به قرار گرفتن اینگونه طرح‌ها در دستور کار اجرایی ادارات بسیار موثر باشد.

سوم اینکه طرح‌هایی که اختصاصا و به ابتکار شورای شهر و متناسب با اختیارات و وظایف ادارات به آنها پیشنهاد و ارائه می‌شود درصورت پذیرش و توافق و با اجرای اینگونه پیشنهادات مبتکرانه توسط ادارات، هم شورا و هم اداره مربوطه با دریافت امتیازات مثبت در کارنامه خود منتفع خواهند شد و هم برای شهر نیز ثمراتی گرانبها به ارمغان خواهد آورد.

چهارم اینکه یک شورای توانمند و مقتدر و موفق و با پشتوانه‌ی مردمی قوی می‌تواند با جلب توجه و حمایت خیراندیشان در امر توسعه شهر و بهبود بخشیدن به امکانات و خدمات شهری نیز از نقشی به مراتب بیشتر و موثرتر برخوردار گردد.

پنجم اینکه یک شورای کارآمد می‌تواند با بهره‌گیری از دانش و تخصص دانشجویان و دانش‌آموختگان و سایر اقشار و افراد باتجربه و به‌ویژه با بهره‌گیری از توانمندی‌های بیشمار بانوان فعال و علاقه‌مند به فعالیت‌های اجتماعی همگی آنها را در کمیته‌های مشورتی جنب شورا متشکل کرده و از توانایی‌های آنها در جهت توسعه و شکوفایی شهر و برطرف کردن مشکلات موجود بنحوی بهینه بهره برداری نماید.

اگرچه برخی از تجربیات ناخوشایند و نمونه‌هایی از خطاها و تصمیمات و اقدامات نادرست شوراها در مقاطعی از عمر شوراهای گذشته می‌تواند در دلسردی و بی‌انگیزگی و بدبینی مردم نسبت به عملکرد شوراها تاثیر فراوانی داشته باشد اما آن بخش از شهروندان آگاه تر واقفند که بروز و ظهور اینگونه موارد ناخوشایند از سویی محصول پروسه آزمون و خطایی است که تا رسیدن به بلوغ کامل شوراها و در طی مراحل تحول و تکامل اینگونه نهادها، اجتناب‌ناپذیر می‌نماید اما از سویی دیگر مسئولیت ما را در حضور گسترده تر و انتخاب آگاهانه تر و دقیق‌تر به مراتب افزایش می‌دهد تا به یاری خداوند و با انتخاب مناسب‌تر، دیگر هرگز شاهد هیچگونه وقایعی تلخ و ناخوشایند در عملکرد شوراهای آینده نباشیم. در این زمینه قطعا روشنگری‌ها و آگاهی بخشی‌های شهروندان آگاه‌تر که با اقداماتی مسئولانه و دلسوزانه، سایر شهروندان را به مشارکت گسترده تر در تعیین سرنوشت شهر ترغیب می‌کنند و شهروندان دلسرد شده را در انتخاب آگاهانه‌تر و دقیق‌تر، یاری و راهنمایی و تشویق می‌نمایند در این مقطع حساس از ارزش فوق‌العاده مهمی برخوردار خواهد بود.

بر حسب اتفاق و خوشبختانه با توجه به اهمیت بسیار فراوان مشارکت در انتخابات و انتخاب اعضایی کارآمد، خوش نیت و توانمند برای عضویت در شورای شهر، در حال حاضر نیز در آستانه انتخابات آتی و به منظور مشارکت فعالانه‌تر در این زمینه، جنب و جوش فراوانی در بین شهروندان به چشم می‌خورد.

در این ارتباط خوشبختانه گروه‌ها و بخش‌های مختلفی از شهروندان نیز در حال رایزنی و انتخاب و معرفی کاندیداهای موردنظر خود به شهروندان هستند.

آنچه به وضوح عیان است این است که در حال حاضر فعالین اجتماعی خوش نیت و دلسوز شهر مشتاقانه در تلاشند تا از بین مجموعه‌ی کاندیداهای صالح موجود کاندیداهای اصلح مورد نظر خود را به مردم معرفی نمایند و بدین منظور به برخی از کاندیداها که از هویت و ویژگی‌های شخصیتی مقبول‌تر و از سوابقی مثبت‌تر و درخشان‌تر برخور دارند مراجعه نموده و خواستار ارائه برنامه‌های آنها می‌شوند.

با امید به آنکه شهروندان آگاه و بافرهنگ که همواره برای دفاع از منافع شهر حضوری پررنگ در تمامی صحنه‌ها داشته‌اند با عنایت بر مجموعه‌ی متعددی از مزایای مشارکت در انتخاب اعضای کارآمد و توانمند شورای ششم با عزمی جزم و با حضوری حداکثری دین خود را به شهر و زادگاه خود ادا نموده و نقش بسیار تاثیرگذار و پر اهمیت خود را در تعیین سرنوشت شهر ایفا نمایند.

از این نویسنده بخوانید:

یک بسته پیشنهادی برای دیپلماسی ایران در ۵+۱

شاهکار ششم 

انتخابات پرشور


1 نظر

  1. جناب نویسنده توجه کنید گفت:

    1

    0

    مطمین باشید که بخاطر جو طایفه گری دوست بازی که حاکم بر این جامعه است برای انتخابات شورای شهر. روستا ملت پای صندوق رای میروند دلخوری این مملکت نکنید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان