میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در24 ژانویه 2014 ساعت 10:37 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 4 دیدگاه 1,730 بازدید

مطلب شما/ آينده سياسي لارستان و نقش گروه هاي مردمي

 آينده سياسي لارستان و نقش گروه هاي مردمي


werwغلامرضا حامدپور: لارستان دوره حساسي را مي گذراند. فرصت ها و تهديدهايي پيش روي منطقه است كه هوشياري و همدلي همه اقشار جامعه را مي طلبد. اين توقع البته از روحانيت، نخبگان  و گروه هاي مردمي دوچندان است. فضاي حاكم بر منطقه، سياسي است و همه مناطق تنها راه حل مشكلات خود را در تغييرات سياسي مي دانند.

 در اين شرايط مديران شهرستان مطالبات مردم را در يك مسير اداري بر اساس آنچه خود تشخيص مي دهند پيگيري مي نمايند اما گروههاي مردمي كه در چارچوب قانون اجازه فعاليت دارند به دلايلي آنطور كه انتظار مي رود نتوانسته اند در اهداف خود موفق باشند. اين نكته حائز اهميت است كه مديران با تحولات سياسي در سطح كشور تغيير پيدا مي كنند و به تبع آن مديران شهرستان نيز تغيير مي يابند. گروه هاي مردمي اما بايد با نقش آفريني بيشتر راه رسيدن به مقصد را كوتاه نمايند و فعالان شهرستان واقع بينانه تر در اين مسير گام بردارند. اين نوشته يك برداشت اجمالي از گذشته و شرايط امروز ماست. ديروز فرصت هايي داشتيم كه امروز حسرت آن روز ها را مي خوريم و امروز فرصت ها و تهديدهايي. اما در يك مقايسه ساده توازني بين ديروز و امروز نيست و با  نقد منطقي گذشته و بررسي وضعيت موجود مي توان به آينده اميدوار بود. در شرايط فعلي گروه هاي مردمي بيش از گذشته بايد نقش آفرين باشند. اين نقش بايد با در نظر گرفتن همه عوامل تاثير گذار و پرهيز از هرگونه تنش اجتماعي و در مسير همدلي و همفكري و به دور از ديدگاه هاي سياسي به آگاهي جامعه منتهي شود.
تا ديروز لارستان «تنها» شهرستان در جنوب فارس محسوب مي شد كه هم شاخص هاي زيادي براي پيشرفت و ارتقا داشت و هم وزن و رقيبي براي خود متصور نبود. توجه بسياري از مسئولان كشوري را به خود جلب كرده بود و فعالان  شهرستان نيز جواناني بودند كه در فضاي معنوي انقلاب رشد كرده و عموما در نهادهاي برآمده از انقلاب اسلامي (بسيج، سپاه پاسداران، جهاد سازندگي، بنياد مسكن  و… ) مشغول خدمت بودند.

همچنين با وجود و حضور حضرات آيت اللهي و موسوي لاري و تاثير گذاري منطقه اي اين دو سرمايه گرانقدر لارستان اختلافات منطقه بسيار جزئي و در مواردي صفر بود. اما فعالان ديروز از يك نكته غافل ماندند و آن برنامه ريزي براي آينده منطقه بود (هر چند كه به دليل شرايط آن روز و فعاليت هاي گروه هاي ضد انقلاب و جنگي كه بر ملت ما تحميل شده بود و تلاش براي محروميت زدايي از كل منطقه فضايي متفاوت از امروز بود). در اطراف ما اما گروه هاي مردمي، انسجامي را براي جبران عقب ماندگي هاي خود آغاز نمودند. فعالان آن زمان لار  به دليل همان غفلت و عدم وجود يك تشكيلات قوي مردمي از ديگر مناطق عقب ماندند و هر روز براي لارستان تصميماتي گرفته  شد و مركز شهرستان هر روز ضعيف تر شد و بسياري از اتفاقات امروز متاثر از گذشته است.
امروز لارستان از ديروز خود فاصله گرفته و به ۵ شهرستان مستقل تبديل شده و برخي از آنها داعيه هايي دارند. تاثير گذاري بر منطقه چون گذشته نيست. كانون وحدت منطقه اينك در ميان ما نيستند اما همچنان مستعدترين شهرستان براي پيشرفت و ارتقا در جنوب فارس و برخوردار از شاخص هاي مناسبي در زمينه هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، سياسي، اقتصادي، نيروي انساني كارآمد و… محسوب مي شويم كه نويد آينده اي درخشان را مي دهد. تهديد هايي نيز اما وجود دارد كه بايد با دقت و هوشياري آن ها را به فرصتي دوباره تبديل كرد.

امروز جمعي از دانشگاهيان و معتمدين و فرهنگيان در يك تشكيلات رسمي مطالبات مردم را پيگيري مي نمايند و اين نقطه قوتي براي منطقه است اما ضعف هايي نيز احساس مي شودكه بايد در جهت رفع آن گام بردارند. «برخورداري از پايگاه اجتماعي قوي در بين مردم و نهادهاي قانوني و داشتن يك برنامه مدون با قابليت عملياتي شدن با وجود همه محدوديت هاي قانوني و ارتباط دو سويه و موثر با مديران شهرستان وحمايت روحانيت منطقه» از جمله عوامل موفقيت يك تشكيلات مردمي است كه مي بايست مد نظر قرار گيرد. اگر فعالان ديروز از اصل برنامه ريزي غافل ماندند همين اتفاق در حال تكرار شدن است با اين تفاوت كه اگر امروز را هم از دست داديم ديگر فردايي براي جبران نيست. پس وضعيت كنوني ايجاب مي كند فعالان شهرستان از موضع انفعال خارج و ابتكار عمل را براي آينده در دست بگيرند و در يك تعامل دوسويه با مسئولان و مردم مطالبات منطقه را به سرانجامي نيك برسانند.
اينك چند سوال:
۱) آيا براي رسيدن به هدف بايد به پيگيري هاي مرسوم اداري دلخوش بود يا اينكه گروه هاي مردمي بايد فعال تر از گذشته در صحنه باشند؟
۲) آيا بايد در تعامل با مديران استان (شيراز) امور در يك بستر قانوني و در يك روال عادي اداري پيش برود يا اينكه امور را بايد از مركز (تهران) پيگيري نمود؟ اين نكته بسيار مهم است زيرا برخي معتقدند تعامل با مديران استاني بايد تداوم داشته و عده اي معتقدند مديران استان چندان به پيشرفت لارستان اعتقادي ندارند و هر يك دلايل خود را دارند.
۳) آيا گروه هاي مردمي از قدرت و توان لازم براي تاثيرگذاري بر مديران شهرستان و بالاتر برخوردارند؟
۴) آيا مديران شهرستان براي استفاده از ديدگاه ها و برنامه هاي گروه هاي مردمي آمادگي دارند؟
۵) آيا گروه هاي مردمي به تاثير همراهي مناطق و بخش ها واقف هستند و در اين راه تا چه اندازه توفيق داشته اند؟
بديهي است براي سوالات فوق پاسخ هاي متفاوتي قابل پيش بيني است اما هدف، رسيدن به يك ديدگاه مشترك است تا گروه هاي مردمي يك بازنگري اساسي در برنامه ها، اهداف و سياست گذاري هاي خود نموده و با پرهيز از فضاي احساسي به نقش تاريخي خود بنگرند و با اذعان به اينكه نخبگان دانشگاهي ما از توانمندي و قابليت هاي بالايي برخوردارند اما نتوانسته اند از ظرفيت هاي بالقوه خود آنچنانكه بايسته است استفاده نمايند.

  گفتني ها در اين زمينه زياد است اما تفصيل آن را به آينده موكول مي كنم. نقد دقيق اين نوشته و ارائه ديدگاه هاي نو يقينا در رسيدن به يك نقطه مشترك بسيار موثر خواهد بود.


4 نظر

 1. 0

  0

  سلام
  به نظر می‌رسد که استاد گرامی جناب آفای حامدی‌پور وظیفه اصلی آنچه گروه‌های مردمی می‌نامند را تنها به لابی‌گری سیاسی محدود کرده‌اند. هر پنج مورد پایانی تاکید بر نحوه ارتباط این گروه‌ها با مسئولین است.
  NGO و سازمان‌ها مردم‌نهاد زمانی می‌توانند موفق باشند که دارای بدنه و ساختار قوی باشند به خاطر همین گام نخست در این راه تاثیر گذاری بر مردم و داشتن بدنه اجتماعی است.
  از سوی دیگر سازمان‌های مردم‌نهاد محدود به سازمان‌های سیاسی نیست و گروه‌های که تمرکز آن‌ها بر فعالیت‌های اجتماعی، زیست‌محیطی، خیریریه و … است دامنه فعالیت بهتری دارند.

 2. مرتضوي گفت:

  0

  0

  مطلب مفيدي بود. ضمن تشكر از جناب آقاي حامدپور بايد به عرض برسانم در غياب روحانيت لارستان اين نقش گروه هاي مردمي است كه بتوانند باعث هدايت افكار عمومي و توسعه منطقه شوند.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  شما یک نگاه به لامرد کنید اونا یک اتاق فکر در تهران و شیراز دارند و مستقیم با اونجا در ارتباط هستند و کارهاشون اونجا پیگیری می کنند علاوه بر این نفوذ زیادی در استان دارند و منتظر وعده های مسئولین نمی مونند . ما هم باید با لاری هایی که در تهران و شهر های دیگه هستند ارتباط داشته باشیم و کارها رو مستقیم از اونجا پیگیری کنیم

 4. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  باسلام وتشکروقدردانی ازاستادگرامی جناب آقای حامدپور,متآسفانه درگذشته هم نمایندگان هم مسئولین شهرستان واستان درفکرارتقاء شهرستان ومردم منطقه نبوده وفقط فرصتی ناب برای خودو آینده خانواده خوددانسته ومحکم به میز چسپیده وبه جمع آوری مال وفرار از لار جهت آغاز زندگی بهترپرداخته ومردم راتنها گذاشته اند,اگربررسی نماییدهم اکنون نیزهیچ مراوده ای بامردم نداشته وباوجوداینکه می توانندزبان وقدمی بردارندامادرخاموشی وسکوت عمیق ومعنا داری فرو رفته اند.اما باید بدانند که مدیون مردم بوده وحق آنان در روز قیامت برگردنشان سنگینی وآنان را به قهر جهنم خواهد کشاندالا جبران مافت کنند…!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان