میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 دسامبر 2013 ساعت 9:51 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 4 دیدگاه 2,297 بازدید

مطلب شما/ اتصال لارستان به هرمزگان؛ چرا و چگونه؟

طرحي كه منطبق بر مصالح ملي و رضايت مردم است

اتصال لارستان به هرمزگان؛ چرا و چگونه؟

جعفر محمدي (بندر عباس): چندي پيش مطلب مفصلي از نگارنده در روزنامه «نداي هرمزگان» درج شد كه در آن به جايگاه لارستان بزرگ در جنوب كشور پرداختم و پيشنهاد واضح نگارنده نيز اتصال لارستان بزرگ به استان هرمزگان بود. از آنجا كه معمولا خواندن مقالات بلند در حوصله غالب مخاطبان نيست، نسخه اصلاح و كوتاه شده آن را براي درج در سايت «آفتاب لارستان» در اختيار سردبير محترم اين سايت گذاشتم:

بر هيچكس پوشيده نيست كه الحاق و انتزاع مناطق در تقسيمات كشوري همواره با مقاومت، حاشيه و دردسرهاي زيادي همراه بوده و هست. آخرين مورد نيز بحث الحاق بخشي از غرب استان هرمزگان (كوشكنار) به شهرستان لامرد در استان فارس بود كه طبق آخرين اخبار به دليل اعتراض شديد مردم هرمزگان فعلا متوقف شده است. آنچه واضح است آنكه معمولا در تصويب و انجام اينگونه تغييرات، عده اي از افراد متنفذ با ديدگاهي جزئي نگرانه و مبتني بر منافع بخشي خاص از اين مناطق (كه معمولا زادگاه اين افراد است) اصل موضوع را مطرح، سپس براي تحقق آن از تمام ابزارهاي ممكن استفاده مي كنند. در اين بين نيز اغلب منافع ملي و مصالح عمومي و رضايت و اقناع افكار عمومي حداقل يك طرف دعوا (!) در دو منطقه ملحق يا منتزع شده مغفول است.

با اين مقدمه بار ديگر به نمونه و طرح الحاق بخشي از شهرستان پارسيان (گاوبندي) در استان هرمزگان به لامرد در استان فارس بر مي گرديم؛ طرحي كه از مدتها پيش بصورت پنهاني كليد خورده بود و بي شك، خودِ تصميم گيران نيز از تبعات منفي و نارضايتي شديد مردم هرمزگان مطلع بودند وگرنه چه لزومي داشت تا مصوب شدن آن در آخرين روزهاي دولت دهم(!) آن را پنهان كنند؟!

جالب اما آنجاست كه همين تصميم گيرانِ الحاق غرب هرمزگان به استان فارس همواره بر محروميت زدايي مناطق يادشده تاكيد مي كنند غافل از آنكه اينك در خود شهرستان لامرد بخش هايي هستند كه محروميت و نابرخورداري شان از خدمات عمومي و دولتي به مراتب بيشتر از غرب هرمزگان است!

از اين طرح پرحاشيه و پردردسر كه بگذريم در ادامه طرح ديگري به تصميم گيرانِ دلسوز كه تعلق خاطر عجيبي به محروميت زدايي مناطق محروم كشور دارند پيشنهاد مي شود كه اتفاقا برخلاف طرح يادشده، مردم هر دو طرفِ معادله رضايت به انجام آن دارند و در واقعيت نيز مي تواند منتج به محروميت زدايي هر دو طرف گردد؛ طرحي كه هم منافع محلي و منطقه اي را تامين مي كند و هم منطبق بر مصالح عمومي و ملي است: «طرح الحاق لارستان در استان فارس به هرمزگان».

گفتني است بازخوانی سوابق تقسیمات کشوری نيز نشان می دهد که در سال ۱۳۴۲،  مناطق بندرلنگه، بستک و پارسیان (گاوبندي)، از لارستان فارس جدا شده و به استان هرمزگان پیوسته است. داستان وقتی جالب تر می شود که وضعیت کنونی فارس را بررسی کنیم. استان فارس با وسعتی معادل ۱۲۲ هزار و ۶۰۸ کیلومتر مربع، پس از استانهای مستعد تقسیم سیستان و بلوچستان و کرمان، و استانهای تازه تأثیر یافته از تقسیمات کشوری (يعني یزد و خراسان رضوی)، پنجمین استان بزرگ کشور است. با این تفاوت که این استان با جمعیتی بالغ بر۴ ميليون و ۵۹۶ هزار و ۶۵۸ نفر، چهارمین استان پر جمعیت کشور بوده و از این حیث، بسیار بالاتر از کرمان و سیستان و بلوچستان قرار دارد.

 از سویی، استان فارس قریب به ۲۹ شهرستان را در خود جای داده است (در این باب، استان کرمان ۲۲ شهرستان دارد و اغلب استانهای کشور، کمتر از ۱۰ شهرستان دارند). از دیگر سوی، فاصله زمینی خارج از حد طبیعی میان مناطق جنوبی فارس با شیراز، برای دستیابی به خدمات، مزید بر علت شده است تا استان فارس مستعدترین استان قابل تقسیم کشور، از نگاه کارشناسان باشد و بی شک، جنوب فارس امکان بیشتری برای تفکیک شدن از فارس را دارد.

با توجه به مطالب فوق و اینکه مجموعه هرمزگان و لارستان دارای قرابت قومی و جغرافیایی و زبان و سنتهای دیرین مشترک هستند، این عوامل موجب ارتباط همیشگی مردم هرمزگان با لارستان بوده و علی رغم تقسیمات سیاسی کشوری دهه چهل کماکان این ارتباط استمرار داشته است. از طرف دیگر در طول تاریخ در محدوده هرمزگان و لارستان قومیت واحدی زندگی کرده اند که همواره مرزداران سرزمین عزیز ایران و پاسداران بحق فرهنگ و تمدن این سرزمین و حافظان خلیج همیشه فارس بوده اند. مجموع مطالب بالا، مخاطب صاحب نظر را به این نتیجه خواهد رساند که الحاق لارستان به هرمزگان و نتیجه حاصل از آن می تواند به عنوان راهکاری در خور بررسی و تعمق برای محرومیت زدایی از این منطقه جنوب کشور در راستای آرمان های انقلاب اسلامی که گسترش عدالت در کل سرزمین ایران است مورد توجه قرار گیرد.

الف) چرا اين طرح باعث توسعه بيشتر هرمزگان مي شود؟

همانطور كه پيشتر گفته شد هرگونه پيشنهاد الحاق يا انتزاع مناطق كشور در صورتی می تواند شکل عملیاتی به خود بگیرد که منافع دو طرف همچنين منافع و مصالح ملي تامين شود. اهم منافع مترتب بر الحاق لارستان به هرمزگان به شرح زیر است:

۱-    الحاق لارستانِ بزرگ (لارستان، خنج و گراش) به هرمزگان حدود ۳۰ هزار کیلومتر مربع به وسعت استان هرمزگان خواهد افزود و رتبه هرمزگان به لحاظ وسعت در میان ۳۱ استان کشور دو پله صعود می کند.

۲-    با الحاق لارستان به استان هرمزگان حدود ۳۰۰ هزار نفر به جمعیت هرمزگان اضافه می شود و جمعیت این استان به ۲ میلیون نفر می رسد که این امر خود رتبه هرمزگان را در میان استان های کشور ۴ پله اضافه مي كند.

۳-    با الحاق لارستان به هرمزگان این استان دارای ۱۵ فرمانداری و یک «فرمانداری ویژه» می شود. (لارستان هم اکنون دارای فرمانداری ویژه است).

۴-    با توجه به اینکه یک چهارم کل سپرده های استان فارس در بانک ها و مراکز مالی لارستان قرار دارد با الحاق آن به هرمزگان رتبه اعتبار مالی و اقتصادی هرمزگان تا ۴۰ درصد افزایش می یابد.

۵-    با الحاق لارستان به هرمزگان قریب ۱۲۰ هزار تن گندم تولیدی لارستان، سه هزار تن خرما، ۳۰۰ هزار تن حبوبات جالیزی و میوه ای به محصولات تولیدی هرمزگان اضافه می شود و هرمزگان در خصوص تولید کشاورزی دارای نقشي جدی می شود.

۶-     با الحاق لارستان به هرمزگان دو اداره کلِ مستقل با بودجه مستقل به هرمزگان اضافه می شود. (اداره کل راه و شهرسازی و اداره کل فرودگاه لارستان).

۷-    پنج مرکز بهداشتی با بیمارستان های مجهز به کلیه امکانات به استان هرمزگان اضافه می گردد.

۸-    با الحاق لارستان به هرمزگان ۴ واحد دانشگاه آزاد اسلامی، دو دانشکده علوم پزشکی، دو دانشکده پرستاری، یک دانشکده فنی، دو دانشگاه پیام نور و دو دانشگاه علمی- کاربردی به مجموعه دانشگاهی هرمزگان افزوده می شود.

۹-    با توجه به توان مالی سرمایه داران لارستانی در داخل و خارج از کشور که هم اکنون در شیراز مبادرت به راه اندازی حدود ۸۰ درصد از مراکز اقامتی، بیمارستان ها و… نموده اند قطعا این نگاه جدید به بندرعباس به عنوان مرکز استان و کل مجموعه هرمزگان می تواند در توسعه اینگونه زیر ساخت های شهری موثر باشد. لازم به ذکر است که هم اکنون هتل پارس، هتل اطلس، هتل ارم، هتل بزرگ شیراز، هتل پاسارگاد، پارک هتل، هتل تالار و سایر مراکز اقامتی شیراز توسط لارستانی ها ساخته شده است. همچنین لارستانی ها در ساخت و توسعه اکثر بیمارستان های شیراز و ساخت مراکز مهم تجاری این شهر مشارکت نموده اند.

۱۰-       هم اکنون تراکم پروازهای روزانه فرودگاه بین المللی لارستان و تنوع شرکت ها در این فرودگاه مثل آسمان، هما، ماهان و العربیه و نیز وجود مرز هوایی لارستان و نیز وجود قریب به ۱۸۰ هزار نفر لارستانی مقیم کشورهای همجوار می تواند در کنار سایر فرودگاه های هرمزگان نقش موثری در تجارت و توسعه اقتصادی استان هرمزگان ایفا نماید.

ب) چرا اين طرح باعث توسعه بيشتر لارستان مي شود؟

۱-       با اجراي اين طرح آرزوی ساکنان لارستان برای دسترسی به ساحل و آزادی عمل در تجارت از طریق بنادر سنتی و قدیم محدوده لارستانِ بزرگ عملی می گردد.

۲-    با توجه به وجود فرمانداری ویژه در لارستان که به توسعه این منطقه کمک می کند، ادارات کلی که در دولت نهم و دهم برای لارستان مصوب شد اما مدیریت استان فارس آن را اجرایی نکرد سریعا به دو اداره کل لارستان اضافه می شود.

۳-    با الحاق لارستان به هرمزگان بحث چندین ساله تاسیس بارانداز تجاری و بندر خشک در لارستان (با توجه به اقلیم و موقعیت لارستان) عملی می شود و برای اجرای این امر گمرک لارستان نیز اداره کل خواهد شد تا کالاهای حساس برای ترخیص به لارستان منتقل شود.

۴-    تاسیس منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی که از چند سال پیش پیگیری شده تسریع می شود و با تاسیس این منطقه تجاری، نقش هزار ساله لارستان در تجارت و اقتصاد احیا می شود.

۵-    برای حمایت و پشتیبانی از بخش شمالی هرمزگان، ریل گذاری راه آهن بندرعباس- لار- شیراز تسریع می شود و نیز راه آهن بندرعباس- لار- عسلویه در دستور کار جدی قرار می گیرد و حمل و نقل کالاهای گمرکی به بارانداز تجاری لار عملی می گردد.

۶-     دو بانده شدن جاده لار- بندرعباس و لار- شیراز تسریع می شود.

۷-    با اهتمام جدی مسئولان هرمزگان بهره برداری و پالایش منابع عظیم نفت و گاز لارستان تسریع می شود و احداث پالایشگاه و پتروشیمی لارستان عملیاتی می شود.

۸-    از همه اينها مهمتر اينكه فرهنگ عمومي و زبان مردم هرمزگان قرابت بسيار زيادي با لارستان و زبان لارستاني دارد و با اين كار انسجام فرهنگي و زباني استان بيشتر از قبل مي شود.


4 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  باسلام پيشنهاد خيلي خوبي است. كاملا با آن موافقم يك شيرازي

 2. گراشی گفت:

  0

  0

  باسلام, ناشناسِ […] شيرازي اگراین کارعملی بشود فاتحه استان فارس خوانده است. شماهرجه
  داریدازمادارید.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی زبان فرهنگ آداب و رسوم ……….. شما به هرمزگان قرابت زیادی دارد و وجود تفاوتهای فرهنگی اجتماعی با سایر شهرستانهای فارس کاملا مشهود و واضح است چه اصراری هست که جزء استان فارس باشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. محمود گفت:

  0

  0

  خدا کنه هر چی زودتر مردم فارس از لاری ها خلاص بشن.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان