میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 فوریه 2014 ساعت 12:57 ق.ظ سرویس:مطلب شما 14 دیدگاه 2,678 بازدید

مطلب شما/ بازي و باز هم بازي!

IMG_1757بازي و باز هم بازي!

يادداشتي بر نمايش «بازي در پارك»

عدنان كارگزارفرد: خواب هایی که تکرار می شوند، رویاهایی که رنگ می بازند و سنگینی حقیقت که بر زندگی ما سایه می گستراند.

سحری که زود گذشت و شب یلدای سحر پر از تشویش و ترس بود همه چیز از گم شدن کلیدی شروع شد که مک گافین هیچکاکی داستان بود هیچ اهمیت ذاتی نداشت ولی موتور پیش برنده درام بود. اولین تماس مریم و مهران به بهانه ماجرای کلید بود و در آن گفتگو تشویش مریم، ماجرای چک قضیه سفر و ارتباط دو آشکار می شود.

کلید به معنای نمادین خود باز کننده قفلهای درام است و راه حلی برای سحر. مشکلی که با گم شدن رفع می شود… بازی کلید بازی گم شدن سحر در هزار توی زندگی است که میان پدر و مادر و عمو و شرکت گیر افتاده و چقدر ثقیل است افزودن شرکت به این مثلت انسانی. سحر عاشق نوستالژی است؛ لباس تنگ و عروسکش. دنیایش به تنگی لباسش او را در بر گرفته و مجال نفس کشدن به او نمی دهد. دلبستگی هایش اشیا هستند و دلزدگی هاش آدم ها. نه پای رفتن و تاب ماندگاری، درد خزه کف رود… او با چمدانش می خواهد برود ولی برمی گردد؛ مگر همه چیز از رفتن شروع نشد؟ مگر خواسته او نرفتن نبود حالا او کجا برود؟

شب یلدا هم سحری دارد ولی این سحر، سحر سحر نیست. شاید سحر او در پارکی باشد که او مطالبه می کند میان این همه بازی او هم دنبال بازی خود برود. بازی کلیدش که جواب نداد شاید پارک بازی دیگری باشد.

***

حضور واقعیت و دوری از نمادها و سمبل های از فرط تکرار مستعمل شده (که یکی از افتهای تئاتر شهرستان است) ار نقاط قوت کارگردانی خانم فاطمه نراقی است. با اشتیاق، آثارش را دنبال خواهیم کرد.


14 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  oh my gooooooooooooood
  adnan

 2. فاطمه نراقی گفت:

  0

  0

  با عرض سلام خدمت دوست عزیز جناب آقای کارگزارفرد.از شما تشکر میکنم به خاطر همراهی تون و دقت به سزای شما نسبت به متن

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اصلا از شما اين نوع ايده رو توقع نداشتم … انشاالله خدايار تئاتر لار و شما باشد… البته تئاتري رؤيت نشد

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  دقت شما در محتوا بسیار آموزنده بود . ممنون از نقدتان

 5. فاطمه نراقی گفت:

  0

  0

  من بر اساس دغدغه هام موضوع رو انتخاب کردم.و از انتخاب خودم رضایت دارم.بازخورد باورنکردنی داشت از خانم ارشادی ممنونم که به من اعتماد کردن..

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  بسی جای خوشحالی و افتخار است که تنها کارگردان زن این جشنواره در اولین تجربه کارگردانی خود دست به انتخاب نمایشنامه ای با فضای متفاوت از دیگر نمایشنامه هایی که تا کنون در سطح این شهر اجرا شده، زده است .به جد می توان گفت او در اولین تجربه خود و در ریسکی بس خطیر، نمره قابل قبولی را دریافت کرده و بخود اختصاص داده است.

 7. من یک مخاطب عام ولی باشعورم گفت:

  0

  0

  به نظر من بیشتر از اینکه این نمایش مفهومی دربرداشته باشه ، خواسته بود با یه سری اداهای سانتی مانتال مخاطب جذب کنه ، که فکر کنم تونست .انگار دیگه نمیخوان بفهمن که این تظاهرات پوپولیستی بیشتر یک نوع توهین به شعور مخاطب هست تا جذب اون .. البته اگه بشه اینکارو یک نوع پوپولیست دونست … فک میکنم این نظر در جلسه نقد هم مطرح شد که البته کسی توجه نکرد .

 8. خاص و بیشعور! گفت:

  0

  0

  مدعیان شعور بیشعور ترین اند

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  همیشه کارهایی که حرفی برای گفتن دارند بحث برانگيز ترند.به نظر من این نشانه کار قوی خانم نراقی است.خانم نراقی خدا قوت ماشاالله

 10. ‏!‏ گفت:

  0

  0

  عجب از نظر بعضی از دوستان ‏!‏ نمایشی که به این سادگی مطلبی رو بیان می کنه که برای همه قابل درکه دیگه نیازی به ادا در آوردن نداره. اگر هم در جلسه نقد به این مطلب توجه نشده حتما طرح این مسئله کاملا بی ربط بوده.

 11. من یک مخاظب عام ولی باشعورم گفت:

  0

  0

  خب وقتی مخاطب عام رو از خاص جدامیکنن دلیلشم همینه که این مخاطبای عام سطحی نگر هستند .. , و بیشتر با احساس یک نمایش رو نگاه میکنند … بنده منتقد احساسی بودن یک کار نیستم به شرط اینکه تعلیق بین منظق و احساس دیده بشه نه اینکه کارگردان دست بذاره رو نقطه ضعف تماشاگرا .. آخر نمایش هم از نظر بنده کلا فضای فیلم هیس رو داشت .. الته با یه مضمون دیگه .
  ولی باید بگم همه ی اینا درتجربه ی اول کارگردانی طبیعیه و من منکر خوب بودن کار خانم نراقی نیستم .

 12. فاطمه نراقی گفت:

  0

  0

  از همه دوستان عزیز که توجه خاص به اجرا نمایش بنده داشتند ممنون هستم و از اینکه تونستم توجه ( موافقین و مخالفین) عام و خاص رو جلب کنم از خداوند متعال سپاس گذار،م

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  نقد بسیار زیبایی بود لطفا بیشتر بنویسید

 14. علیرضا گفت:

  0

  0

  سلام …
  منم از اجرای خوب خانم نراقی و گروهش تشکر میکنم که واقعا عالی کردن و به نظر من کار خانم نراقی خیلی قابل توجه بود بود با این که از دست سحر خانم عصبی بود ولی کنترل خودشو رعایت میکرد تا به هیچ نوع حرف بدی به یه کودک نزه که خیلی قابل نوجه بود ان شا الله همیشه موفق باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان