میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در14 اکتبر 2014 ساعت 1:11 ق.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 1,595 بازدید

سنت، بانو، مدرنیسم وآقای محمودی؛ زندگی مشترکشان را ببینید

posterيادداشتي بر فيلم «زندگي مشترك آقاي محمودي و بانو»

سنت، بانو، مدرنیسم وآقای محمودی؛ زندگی مشترکشان را ببینید

این نکته را نه حین تماشای فیلم و نه تا چند ساعت پس از پایان آن متوجه نشدم. تمام محتوای فیلمی تا این اندازه اجتماعی، از درون یک خانه و از زبان ۵ نفر روایت می شود. شما در فیلم نه یک پلان خارج از خانه می بینید نه یک ثانیه حضور یک نفر سیاهی لشکر، اما  ۸۰ دقیقه فیلم بدون ایجاد ذره ای ملال از برابر دیدگان تان می گذرد.

اگر تعارضات بین سنت و مدرنیسم دغدغه فکری تان است یا دست کم ذهنتان را گهگاه به خود مشغول می دارد احتمالاً از تماشای فیلم «زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» لذت خواهید برد چرا که فیلم نمایش این تعارضات در حوزه زندگی خانوادگی است و بدون وارد شدن به عرصه قضاوت یا صدور حکم قطعی، واقعیت پیچیده موجود را بیان می کند.

اگر فردی هستید که بنیان فکری تان را بر پایه سنت گذارده اید اما زمین لرزه های اجتماع مدرن شالوده فکری تان را متزلزل ساخته و اکنون تنها رودربایستی با خویشتن یا سختی کنار آمدن با تغییر باعث شده تا تن به گذار ندهید احتمالاً با آقای محمودی همذات پنداری خواهید کرد؛ اگر در شمار آن دسته از افراد قرار می گیرید که بهترین سبک زندگی را همان سبک سنتی می دانند و نمی خواهند از آن فضا بیرون بیایند شاید با محدثه همسر آقای محمودی احساس همنوایی کنید؛ اگر به سبب ناکامی های گذشته، راه نجات را در گذار از سنت به مدرنیسم جستجو کرده اید و حالا به مراد خود رسیده یا نرسیده اید دور از انتظار نیست که همدردی تان بیشتر برای ساناز یا رامتین باشد و اگر در این شب سیاه راه مقصودتان گم گشته محتمل است که حال نگین را درک کنید.

محدثه زنی است که به رغم منع پزشکان ‌۲۴ ساعته در آشپزخانه می پزد و می شوید و می ساید. چندان به خودش نمی رسد و لباس هایش از آن نوع لباس هایی است که در سریال های دهه ۶۰ می دیدیم. آقای محمودی که به قول خودش در جامعه حضور دارد معیارهایش برای کسب رضایت از همسر تغییر کرده و حالا مدت هاست که از محدثه راضی نیست اما گیر افتادن در رودربایستی سنت، او را وادار به تحمل وضع موجود می کند. محدثه هم از اینکه می داند زن ایده آل شوهرش نیست احساس سرخوردگی می کند ولی این وضع را ناشی از قدرناشناسی مردش می داند نه موضع خودش.

تا اینجای کار مسأله بیشتر به حالات درونی یک زن و شوهر مربوط می شود اما هنگامی نمود خارجی می یابد که این زوج ناهمخوان بخواهند برای تربیت دختر نوجوانشان –نگین- الگوی رفتاری تعریف کنند و تازه همین تناقض بین شخصیت پدر و مادر کم نیست که پای دختر خاله و شوهرش -هر کدام با شخصیتی دیگرگونه- به ماجرا باز می شود.

۷ سال است که از ساناز بخاطر قهر مادر با خاله و مادربزرگ اش خبری نبوده اما حالا ‌پس از مرگ مادربزرگ به یکباره سر و کله اش پیدا می شود آن هم با رامتین یک شوهر مهندس پولدار که با او اختلاف سنی زیادی دارد. (البته در فیلم گفته می شود آمده اند تا نقشه خانه قدیمی را تغییر دهند که باورپذیر تر آن است که به هوای گرفتن سهم از خانه به ارث مانده ‌مادربزرگ آمده باشند.)

ساناز با نوع آرایش، پوشش، گفتار و رفتارش آن گروه از افراد را نمایندگی می کند که بطور کلی از سنت کنده اند و هیچ نوع ضابطه عرفی و تعهد اخلاقی سنتی را بر نمی تابند. شوهرش رامتین در عبور از سنت ساناز را همراهی کرده اما یادگارهایی مثل خوی مردسالارانه اش را با خود همراه آورده است.

همین اختلاف نظر عامل نارضایتی ساناز و رامتین از همدیگر و مشاجرات گاه و بیگاهشان است. رامتین به رغم تمام آزادی هایی که برای ساناز قائل است در نهایت امر می خواهد اختیار زنش در چنگ او باشد و این چیزی است که ساناز تاب پذیرفتنش را ندارد و با وجود علاقه به شوهر حاضر می شود برای رهایی مطلق از قید و بندها همراه با دوست رامتین جلای وطن کند.

بطور کلی فیلم نمایش همین اختلالات پیش آمده در زندگی های خانوادگی امروز متأثر از صورت بندی دنیای مدرن است و ‌در حالی به پایان می رسد که محدثه -کسی که در سنت مانده و رغبتی به جلوات زندگی مدرن نشان نمی دهد-، آقای محمودی -که در ظاهر سنت را رها نکرده اما دل در گرو مدرنیسم دارد-، رامتین -که به اردوگاه مدرن ها رخت کشیده اما تا حدودی پایبند اصول سنتی است- و ساناز -که سراسر جسم و جانش متجدد شده- همگی مبهوت و درهم و گریان نشان داده می شوند و در این میان نگین می ماند و بلاتکلیفی، سرگشتگی و حیرت در راه انتخاب مسیر آینده.

فیلم در حاشیه به واکاوی گذشته برای رسیدن به عوامل گرایش های امروز افراد نیز پرداخته و آن را در سابقه افراط کاری خود شخص یا اطرافیانش پیدا می کند.

«زندگی مشترک آقای محمود و بانو» فیلمی به غایت پیچیده و پرمحتوا است که اخیرا در شبکه نمایش خانگی عرضه شده و تماشایش به علاقه مندان سینمای جدی پیشنهاد می شود .

*متن حاضر را يكي از هنرمندان لاري براي اين سايت ارسال كرده است اما ترجيحشان اين است بدون امضا درج شود.

 


1 نظر

  1. ح.آ گفت:

    0

    0

    ممنون از آفتاب به خاطر انتخاب بدیع موضوعات و بخش های متنوعش .و ممنون از نویسنده فهیم لارستانی
    جای این بخش در آفتاب واقعا خالی بود…

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان