میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۲ ب.ظ سرویس:مطلب شما 7 دیدگاه 862 بازدید

مطلب شما/ شورای جدید شهر لار مواظب پشتوانه مردمی خود باشد

مطلب شما/ شورای جدید شهر لار مواظب پشتوانه مردمی خود باشد

آفتاب لارستان: مطلب پیش رو بدون امضا برای این سایت ارسال شده و در آن نسبت به برخی اخبار شنیده شده از روند انتخاب شهردار توسط شورای جدید لار انتقاد شده است. بخوانید:

***

انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا یکی از جلوه‌های مردم سالاری دینی و اراده مردم در ساختن محل زندگی خود است. هرچند انتخاب اعضای شورا گام نخست و اساسی در مشارکت مردم برای مدیریت شهر و روستا است، اما برای تکمیل این مشارکت گام‌های اساسی دیگری نیز باید برداشت. بعد از انتخاب اعضاي شورا همه چیز پایان نمی‌یابد بلکه به تعبیری تازه شروع کار است. مردم همچنان باید از طریق نهادهای مدنی در صحنه حضور داشته باشند و منتخبین نیز باید همانند دوران تبلیغات جوابگوی مطالبات مردم باشند.

متاسفانه به دلیل ضعف نهادهای مطالبه‌گر و جامعه مدنی در لارستان رابطة منتخبین با مردم بعد از انتخابات به پایین‌ترین سطح می‌رسد و نه مردم می‌‌توانند مطالبات خود را به گوش منتخبین برسانند و نه منتخبین محترم احساس نیاز می‌کنند که به خواسته‌های مردم توجه کنند.

یکی از مهمترین تصمیمات اعضای شورای شهر که تاثیر زیادی بر محیط شهری دارد انتخاب شهردار است. مردم سالاری حکم می‌کند که نحوه انتخاب شهردار کاملاً برای مردم روشن باشد و مردم این حق را دارند که بدانند آیا شهردارشان بر اساس تخصص، تجربه و توانایی انتخاب شده است یا بر اساس گروه‌بازی، منافع شخصی و سلیقة غیر صواب عده‌ای خاص.

خبرهایی که از جلسات اعضای شورای شهر به گوش می‌رسد سبب ایجاد سوء ظن‌ها و شایعاتی میان مردم و فعالان اجتماعی شده است. از جمله سوء‌ظن‌ها این است که مشخص نیست اعضای محترم بر چه اساسی و با چه ملاک‌هایی می‌خواهند شهردار را انتخاب کنند. همین ابهام سبب شده است تا عده‌ای به شایعه نقش منافع شخصی و گروهی در تعیین شهردار دامن بزنند. زمانی این گمانه‌زنی‌ها قوت می‌گیرد که خبرهای منتشر شده حاکی از آن است که عده‌ای از اعضا حتی اجازه نداده‌اند برخی از افراد که به لحاظ تخصص و توانایی یک سرو‌گردن از کاندیداهای مورد نظر آن‌ها بالاتر هستند حتی در صحن شورا حضور بیابند و از برنامه‌های خود دفاع کنند. جالب است که شایعه شده است برای حضور کاندیداهای شهرداری در صحن شورا عده‌ای پیشنهاد رای‌گیری داده‌اند. اگر این شایعه درست باشد متاسفانه نشان از آن دارد که برخی از منتخبین محترم شورا نمی‌دانند چه زمانی باید از رای‌گیری استفاده کرد. مگر می‌شود با رای‌گیری افراد توانمند و متخصص را که یک سروگردن از دیگران بالاتر هستند از حضور در صحن شورا و ارائه برنامه‌ها منع کرد؟!

اگر منتخبین محترم نمی‌خواهند از همین ابتدای کار از طرف مردم، فعالان اجتماعی و متخصصین به باند بازی و پیگیری منافع شخصی متهم شوند پیشنهاد می‌شود که اولاً اجازه بدهند تمامی آن‌هایی که متخصص و توانمند هستند در صحن شورا حضور بیابند و برنامه‌های خود را تشریح کنند و ثانیاً مشخص کنند که با چه ملاک‌هایی می‌خواهند از میان کاندیداها یکی را به عنوان شهردار انتخاب کنند.


7 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  تعجب من از ان دو نفر عضو محترم شوراي شهر است كه سابقه مديريتي بالايي دارند اما اينگونه غيرشفاف و غيردموكراتيك شورا را راهبري مي نمايند

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت. کاملا درست

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  از قديم گفته اند ميخواي كسي را بشناسي بايد باهاش هم سفره بشي. حالا بايد بگيم اگه ميخواي كسي را به لحاظ اجتماعي بشناسي تو شورا بايد بشناسي !
  مثلا زمين هاي يكي از اقايون را چه كسي با چه باندي پيگيري ميكرده حالا بايد در جهت اون منافع حركت بشه باشد تا بعدا مسايل روشن شود. و ما با دقت راي دهيم

 4. لاري گفت:

  0

  0

  بزاريد حالا كه شورا تغيير كرده به درستي جلسات پيش برده بشه و گمانه زني هم نكنيد ….

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  بزاريد شورا خودش سبك و سنگين كنه و تصميم بگيره و از بيرون نهادها و ادارات و اشخاص صاحب منصب فردي را تحميل نكنيد براي اينكه اونوقت مردم هم بايد عكس العمل نشون بدن . آدم تعجب ميكنه از اون منتخبي كه […] بوده چطوري قاپش دزديدن فريبش دادن و فرد ملاكي رو بهش پيشنهاد كردن براي شهرداري و اون هم خام اون حرفها شده . اگه تجربه نداريد لااقل بريد از مردم نظرخواهي كنيد و حرفها و برنامه هاي شهرداران پيشنهادي رو بشنويد و بعد تصميم بگيريد . حالا چرا نظرتون فقط روي يه نفر خاصي هست . لااقل ديدتون رو به اندازه اون […] كه در شورا هست بالا ببريد و بصيرت داشته باشيد و گوش به حرف ملاكين نديد چون اونا دنبال مقاصد و مطامع خودشون هستند كه فرد مورد نظرشون رو توي شهرداري بچپونن . خدا و مصالح شهر رو در نظر بگيريد

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  اعضای شورا یک بار دیگر به آن شعارهایی که آنها را به این سمت رساند توجه کنند

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  ان چند نفر از شورا که مدیون کسی نیستند و از مردم رای اوردند طرفدار حرف مردمند و به رای و انتخاب مجدد مردم برای شهردار احترام میزارن ولی سه نفر از شورا هر کدام به دلیلی مدافع این گزینه باندی شده اند. یکی به خاطر قبول هزینه و برنامه ریزی برای انتخابش جهت شورا یکی دیگر به خاطر کارهای مالیش و کارهای اقتصادی که انجام میدهد و متاسفانه ان اخری که برخلاف شعارهای دوره انتخاباتش دارد برخلاف رویه مردم عمل میکند به خاطر اینکه وعده رییس شورا بهش دادن. واقعا برای این سه متاسفیم. حتم داشته باشید هر جا از مردم فاصله بگیرید مردم هم شما را پس میزنن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان