میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 جولای 2014 ساعت 1:51 ب.ظ سرویس:مطلب شما 15 دیدگاه 2,948 بازدید

مطلب شما/ فمنيسم؛ يك كلام!

مطلب شما/ فمنيسم؛ يك كلام!

saboori2محمدحسين صبوري: شنبه، ۷ تیر ماه ۱۳۹۳ عناوین روزنامه ها را می خواندم .کاملا تیتروار. از سر عادت. روزنامه آرمان امروز. پائین گوشه چپ تیتر: «جامعه ی زنان خودشان دست به کار رفع موانع شوند!»
یک جمله ی معمولی که قاعدتا طبق اصول اولیه خبرنگاری و تیتر زنی، از لابه لای یک مصاحبه انتخاب شده است. منقول از: زهرا اشراقی.
بیانات (چون دُر ) گذشته شان را اندکی به یاد داریم . این بار اما به دور از حاشیه؛ یک خانم از حقوق بانوان می گوید. کاملا عادی .اما…
موضوع اصلی نهفته پشت این صحبت ها چیست، که خانم اشراقی از بیان صریح آن عاجزند؟! ایشان با اشاره به ممنوع بودن حضور زنان در ورزشگاه ها، قضیه را خیلی بزرگتر و تبعیض آمیز تر! می بیند. در ادامه مروری کلی خواهیم داشت بر صحبت ها :
به اعتقاد ایشان (نباید برای رفع تبعیض نسبت به زنان، از دولت انتظاری داشت و در حال حاضر زمان مناسبی است که خود جامعه زنان دست به کار رفع موانع شوند) البته در ابتدای صحبت، مشخص نمی کنند که این دست به کار شدن – خودسرانه – به معنی چه عکس العمل و واکنشی از جانب جامعه ی خود ترسیم کرده شان می باشد.
همچنین همسر محمدرضا خاتمی (اصلاح دید تبعیض آمیز توسط دولت فعلی را نیز، امکان پذیر نمی داند؛ به این دلیل که «خود دولت فعلی را، آمیخته با این نگاه می بیند»!) ظاهرا مسأله ی مذکور، آن اندازه اولویت دارد که آن را عَلم کرده و بر دولت یازدهم بتازد. دولتی که – به گفته ی همفکرانشان – برآمده از حمایت های بی دریغ این جماعت بوده …
اشراقی، دولت های هاشمی و خاتمی را نیز شامل این موضوع می بیند و با وارد نمودن انتقاد خود به معاون رئیس جمهور در امور بانوان، می گوید: (این ها هیچ کاری انجام نمی دهند و حتی برای خودشان خطوط قرمزی دارند که هر تفکری! را وارد نکنند.) ظاهرا اینجاست که مستقیم خواستار ورود هر تفکر و اندیشه ای – فارغ از محتوای آن – به جامعه ی ایران می شود…

arman
اما باز هم سؤالی پیش می آید که؛ اندیشه و مکتب مد نظر زهرا اشراقی چیست که حتی حاضر به پذیرش وجود خط قرمز برای مسئولین دولتی نیز نیست؟!

«فمینیسم» مکتبی با عنوان برابری زنان
ظاهرا زهرا اشراقی علاقه ای به بیان صریح و روشن عنوان اندیشه متبوعش را ندارد.در واقع، نظرات و تئوری های مکتب فمینیسم را بدون اینکه اسمی از این مکتب بیان شود، تمام و کمال به مخاطبان خود ارائه می دهد.اشراقی در ادامه بحث، جامعه ای برای خود ترسیم می کند با عنوان «جامعه فعال زنان» و بر این باور است که باید از طریق این NGO رایزنی شود. آن هم آرام آرام تا بدون برانگیخته شدن حساسیتی، بر اساس رایزنی از بالا (!!!) کار را پیش ببرند .حال اگر از این پرسش که: چه کاری دقیقا قرار است پیش رود؟! هم بگذریم، نمی شود راهکاری که ارائه می دهد را نادیده گرفت.
با وجود اینگونه حملاتی که به سازمان اجرایی کشور (دولت) – به علت ناتوانی در حل این مسئله- از جانب این شخصیت صورت می گیرد، نمی توان واژه ی «رایزنی از بالا» را، مربوط به داخل کشور دانست .
در واقع، هر گونه تفسیری را می توان قابل طرح یا دارای ارزش تأمل دانست، جز این تفسیر که «چشم امید زهرا اشراقی به داخل کشور می باشد و این رایزنی را مرتبط با مقامات داخلی کشور دانسته است!»
موضوع جالب – و البته نه چندان دور از انتظار– دیگری که در میان این گفتگو بر آن تاکید می کند این است که، رایزنی ها بدون نگاه سیاسی انجام شود !
ظاهرا خانم اشراقی یا نمی بینند و یا اینکه عمداً چشمانشان را بر روی حقایق بسته اند و متوجه نیستند که بیان این موضوعات تاریخ مصرف گذشته، صرفا و منحصرا تنور محافل سیاسی را گرم نگه می دارد و باعث می شود که همچنان بر طبل سیاست زدگی ها کوبیده شود. و این، جز راهکار ناکام تشکل ها و سازمان های فمینیسمی، از ۱۸۷۲ گرفته تا ۱۹۷۰ و از موج اول آن تاکنون، نیست که دیدگاه خود را به دور از مباحث سیاسی نشان دهی و فعالیتی را در بطن سیاست و با اهداف سیاسی دنبال کنی .
مگر می شود فمینیسم را یک جنبش اجتماعی صرف معرفی کنی، اما در تقسیم بندی های آن از فمینیست های لیبرال، فمینیست های سوسیال و امثالهم نام برد؟
استفاده از واژه هایی که تفکرات مد نظر اشراقی را بیش از پیش نمایان می سازد ادامه پیدا می کند، تا جایی که باز هم با بیان این موضوع که: حتی اگر نیمی از کابینه دولت هم خانم باشد، باز هم وقتی قوانین ما به روز (!) نشود، این خانم ها چه کاری می توانند انجام دهند؟ به تکرار عمل کپی برداری از آرمان ها و اهداف فمینیست های لیبرال – که بر «اصلاح جامعه» تمرکز دارد، نه تغییر آن – می پردازد. این مورد، در به کارگیری واژه ی «به روز» نسبت به قانون اساسی، نمود پیدا می کند.حال این دم و بازدم های تکراری و در بوق و کرنا کردن تئوری زنگ زده ی مکتب پوسیده غربی، خود جای حیرت باقی می گذارد.
اگر نگاهی تیتروار به موضوعات کلی مورد توجه فمینیسم بیاندازیم، خواهیم دید که مواردی نظیر «تبعیض»، «رفتار قالبی» و «مرد سالاری» در رأس موضوعات این مکتب انحرافی وجود دارد که به شیوه ی کاملا اتفاقی! و تصادفی! در نُطق خانم اشراقی نیز اولویت ویژه و خاصی پیدا کرده.او در پایان، صحبت از نهادهای مردم نهاد و غیردولتی (NGO) به مبان می آورد تا اهداف مطرح شده ی خود را پیش ببرد .
با حداکثر نگاه خوش بینانه به این افاضات زهرا اشراقی در روزنامه ای که با عنوان آرمان امروز، روزانه از آرمان های فردای غرب صحبت به میان می آورد، امیدواریم که این صحبت ها، فقط و فقط آمال و آرزوهای همان افرادی باشد که شخصاً آن ها را «بالا» خطاب و طوطی وار دستور عمل هایشان را تکرار کرد؛ نه عقاید و اهداف شخصی شان…که مردم ایران آنقدر قدرت تبیین شان پائین نیامده تا هرگونه ایدئولوژی و مکتب فاسد و گندیده ی قرون وسطایی را با هر عنوان بَزَک شده ای هضم کنند .


15 نظر

 1. فاطمه گفت:

  0

  0

  والا ما همیشه صحبت تساوی حقوق زن و مرد را میشنویم. البته فقط میشنویم
  ولی در عمل چیزی غیر از این است. زن و مرد فقط در قالب شعار با هم برابرند نه
  در عمل.
  به قول سعدی بزرگ: به عمل کار برآید به سخندانی نیست

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  برادر عزیز!
  متن مصاحبه خانم اشراقی با آرمان در برگیرنده نظرات ایشان در مورد مشکلات زنان در جامعه امروز ایران است. این نقدی که شما کرده اید اصلا به آن متن نمی چسبد. از جملات معمولی ایشان برداشت های مکتبی و القا گرایانه کرده اید. اگر شما با خانم اشراقی، محمدرضا خاتمی، روزنامه آرمان مرز بندی دارید دلیل نمی شود که فحوای کلام ایشان را به گونه ای دیگر تفسیر کنید.

  • جابر گفت:

   0

   0

   الان دقیقا اینجا محمد رضا خاتمی کجای داستان بود که اسمش رو آوردی؟
   دوستش داری . مگه نه ؟

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  در جامعه ای که آقایان در مورد حقوق زنان قانون می نویسند، تصویب می کنند، اجرا می کنند، همایش و جلسه می گذراند و یکی هم مثل شما پیدا می شود که نقد بنویسد، اگر زنی بگوید که زنان خود باید به دنبال مطالبه حقوق خود باشند و چشم به نهادهای دولتی نداشته باشند، او برانگیخته بیگانگان و عامل استکبار و انحراف از دین خداست.

  • نازنین گفت:

   0

   0

   اتفاقا شما با این حرفهای بی سر و ته به انحراف کشیده شده اید.
   متاسفم برای این طرز فکرتان. توصیه میکنم با مطالعه بیشتر در مورد حقوق زنان
   تفکرات عصر حجر را دور بریزید.

 4. شهروند گفت:

  0

  0

  من تعتدای از مطالب اقای صبوری جوان را خوانده ام متاسفانه ایشان بسیار با کنایه و طعنه که اصلا زیبنده نیست دگراندیشان و … را خطاب قرار می دهند.

 5. م.م گفت:

  0

  0

  مطلب كاملا بي سر و تهي بود. واقعا نمي دانم امثال اين نويسنده!!! با چه چيزي مشكل دارند؟! حقوق زنان؟ اصلاح طلبان؟ تجدد؟ پيشرفت؟ يك سري جملات بي سر وتهي كه فقط نشان از يك ذهن بيمار و عقب افتاده دارد!

 6. م.م گفت:

  0

  0

  درود بر خانم اشراقي. اميدوارم اين محدود صداي دفاع از حقوق لگدمال شده زنان كشور برقرار و سالم باشند. درود بر خانم اشراقي.

  • حسن گفت:

   0

   0

   الان شما شناختی از این خانم داری که هی رو هوا درود براش پرت میکنی؟
   فکر کنم برای اولین بار عکسش رو دیده باشی تازه !

 7. سهیلا گفت:

  0

  0

  مردانی که در آغوش مادران بزرگ می شوند
  و هستی خود را مدیون مادر هستند بزرگ که شدند در مجامع بزرگ بین المللی
  صحبت از ناقص العقل بودن زنان می کنند و در عمل تره ای هم برای
  این کار خرد نمی کنند. متاسفم

  • محسن گفت:

   0

   0

   کسی به زنان بی احترامی نکرده سهیلا خانم
   شاید شما تو نوشته آقا محمد حسین دیده باشی و ما ندیدیم !!!
   شاید هم شما خودت این توهینی رو که نوشتی،برا خودتون نسبت دادین خدای ناکرده …
   عجبآ

 8. آفتابی گفت:

  0

  0

  شما به هیچ وجه حق نوشتن اینگونه مطالب اعتراض آمیز به تلاش های یک فرد در راه حفظ حقوق زنان را در یک سایت خبری،اجتماعی ندارید … یا حداقل باید خوتان زن باشیدتا این ها را بنویسید.
  پس بهتر است یا تغییر جنسیت بدهید و بعد این حرف هارا بزنید ، یا اینکه همین الان از جامعه ی زنان و خانمی که از آن نام بردید عذرخواهی کنید .و تاکید میکنم دیگر حق ندارید اینگونه مطالب درباره ی زنان بنویسید.
  (و از مدریت هم میخواهم این نظر را بدون سانسور تایید کند چرا که وقتی متنی با این محتوا را درج میکنید باید نظرات دیگران را نیز بدون کم و کاست درج کنید)

  • صادقی گفت:

   0

   0

   فرهنگی که با آن در خانواده تربیت شده ای را نشونمون دادی خوشبختانه
   هم اخلاق خودت و هم همفکرانت در سایت
   حتما از روی عقده و خشم بیش از حد بوده صحبتت . بد جور بهت بر خورده آ

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  من فقط به گذاشتن یک لینک بسنده میکنم که معلومات نویستده مطلب بیشتر بشه

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA
  و این هم متن انگلیسیش که کامل تر هسش البته اگه بتونن بخونن

  http://en.wikipedia.org/wiki/Feminism

 10. دو نقطه o گفت:

  0

  0

  البته شما به عنوان یک انسان میتونید در یک جامعه ی به اصطلاح آزاد سخن و نقد خودتون رو روی هر مطلبی(البته نه هر مطلبی …) بزارید و قاعدتا با این دیدگاه باید توان پذیزش نقد و انتقادهای دیگران رو هم داشته باشید.
  مطلبی که شما نوشتید میشه گفت از ادبیات نسبتا خوبی برخورداره ولیکن محتواش چنگی به دل نمی زنه و مشخص هست از پس مانده های یک ذهن قرون وسطایی بلند شده که بسیار جای تأسف داره!
  و اینکه من بهتون پیشنهاد میکنم قبل از نوشتن متن هایی که ممکنه احساسات و همچنین اندیشه های دیگران رو جریحه دار کنه مطالعه ی کافی داشته باشید.
  من گمان میکنم بهتره اول از چگونگی پیدایش مکتب فمینیسم شروع کنید…!

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان