میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 جولای 2014 ساعت 11:51 ب.ظ سرویس:مطلب شما یک دیدگاه 908 بازدید

مطلب شما/ فناورى هاى نو، دست آوردى پر اهميت اما پر درد و سر!

مطلب شما/ فناورى هاى نو، دست آوردى پر اهميت اما پر درد و سر!

محمد حسين يكه*: اغلب كودكان و نوجوانان به فناورى هاى تازه دسترسى دارند، فناورى هايى كه موجب جهش و پيشرفت جهان كنونى شده، اما ازطرفي باعث شده ذهن بسيارى از افراد به سمت و سو هاى پر درد و سر كشيده شود. منظور نگارنده از فناورى همين موبايل ها و تبلت ها و كامپيوتر ها و خيلى چيز هاى فلزى و پلاستيكى ديگر است كه با وجود سخت افزارى بى روح، كار هاى شگفتى را انجام داده كه مى توان آن را شيطان دوم انسان ها دانست .
البته نبايد منكر آن شويم كه اين اشيا، بدون اينترنت (به ظاهر پر سرعت !) هيچ اند و هيچ .به هر حال فناورى هست و خواهد بود و پيشرفت نيز خواهد كرد اما مسئله ى مدنظر ما درد و سرهاى فناوري است !
بارها و بارها كلماتى از قبيل حمله سايبرى و جنگ هاى سايبرى ذهن ما را درگير كرده، اما اين كافي است كه فقط و فقط از اين مشكلات ياد كنيم و چاره اى براى آن نينديشيم؟
اخاذى يكى از دلايل عمده حمله سايبرى است كه معنى لفظى آن دسترسى به اطلاعات مردمى است كه تنها به آنتى ويروسى ناچيز بسنده كرده و تمام اطلاعات خويش را بر حافظه ى اين موبايل و كامپيوتر و غيره، كه خود عضوى از فناوري است هك مى كنند !
گاهى نيز اخاذى تنها دليل آن نيست.  يك دليل ديگر، تغيير هويت و فرهنگ يك كشور است. بارها و بارها اصطلاحاتى مانند جنگ نرم را شنيده ايم كه جنگى است بى سر و صدا اما كارى! همين شبكه هاى اجتماعى نوعى جنگ نرم اند .
آيا نبايد جز هشدار هاى ساده به فكر چاره اى اساسى براى رهايى از اين مشكل باشيم؟ هكر ها همان افرادى هستند كه به دلايل خاصى به اطلاعات شخصى افراد نفوذ كرده و از آن ها اخاذى مى كنند. همانطور كه اغلب افراد باهوش موجب پيشرفت علم و فناورى مى شوند، افرادى نيز وجود دارند كه از علم و آگاهى خويش به ضرر املاك ديگران استفاده كنند .
آيا بهتر نيست فرهنگ سازى را بيش از هر مسئله اى ديگر مورد بررسى قرار دهيم !آيا بهتر نيست به جاى جلوگيرى از نصب نرم افزار هاى ارتباط جمعى به فكر توليد نرم افزارى خود ساخته باشيم؟
و در آخر، درست است فناورى سمت و سو هايى  نادرست را در خود جاى داده، اما بايد گفت اساس زندگى كنونى شما نشئت گرفته و متاثر از  فناوري است و اين يعنى فناورى شمشير دو دم است .حال بهتر نيست مسئولين محترم اين موضوع را در يكى از برنامه هاى خود قرار دهند و جامه عمل به آن بپوشانند؟
باشد كه روزى فناورى هاى نو موجب ارتقاى اجتماع گردد نه انحطاط .

*دانش آموز سال دوم دبيرستان


1 نظر

  1. آفتابي گفت:

    1

    0

    آفرين به نويسنده آينده دار اين مطلب. اين قلم توانا اگر متعلق به دانش آموزي دوم دبيرستاني است بايد به او افتخار كرد.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان