میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 ژانویه 2014 ساعت 2:30 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 2,264 بازدید

مطلب شما/ لارستان از تجربه «دُبي» بياموزد

لارستان از تجربه «دبي» بياموزد

جواد سيلاني نظافت: چند روز پیش مطلبی در خصوص بخش خصوصی و نقش مهمی که می تواند در توسعه شهرستان داشته باشد نوشتم. اکنون به شرح جزئیاتی در این خصوص مي پردازم:
۱) در کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس  و پس از ضربه سنگینی که در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ در پی بحران جهانی به ارزش واقعی بازار سرمایه شان وارد شد، سیاست تجمیع سرمایه های کوچک در قالب شرکت های بزرگ سرمایه گذار همچنان با قدرت ادامه دارد و ثبات در این جهت توانسته است قسمت زیادی از مشکلات را حل و امیدها را به بازار برگرداند. باید توجه داشته باشید که دبی به عنوان شاخص اصلی در این زمینه مطرح و مقایسه آتی ما با همین امارت کوچک و وجوه تشابه آن با منطقه لارستان خواهد بود .
۲) ما [لارستان] به لحاظ صنعتی و کشاورزی حرفی برای گفتن نداریم. اما به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه ای قرار داریم که حلقه واسط مناطق پیرامونی خود محسوب می شویم. با کمی مسامحه می توان گفت شاهراه تجاری و خدماتی هستیم. به عبارتی مزیت نسبی ما مثل امارتِ دبی است که در آن جا هم استارت کار با تجارت و خدمات زده شده و بعد از پا گرفتن این دو بخش و جذب سرمایه های فراوان، همان سرمایه گذاران اقدام به تولید بعضی کالاها کرده اند. تولید کالا در دبی نوعاً در طبقه فرآوری و بهینه سازی کالاهای وارداتی قرار می گیرد. شاید اصطلاح صنایع تبدیلی هم مفهوم را برساند. این نوع صنایع در عین روزآمد بودن و استفاده از فن آوری های جدید، از نظر تکنولوژی هم پیچیده محسوب نمی شوند .
۳) صادرات مجدد کالا مهمترین بخش درآمدزای دبی محسوب می شود که این امر خودش یک مقدمه دارد: دبی بارانداز و انبار مناسبی برای دپوي همه طیف های کالایی است. این انبارداری به خودی خود مزیت بعدی را به همراه دارد که مراجعه طبقات مختلف از کشورهای گوناگون برای خرید کالا از دبی  است. این سیکل باعث شده تا تمام بخش ها با هم حرکت کنند. یعنی بخش حمل و نقل هوایی و دریایی و زمینی، هتلداری، رستوران، خرده فروشی مصرفی و دهها بخش دیگر فعالند و تولید ثروت می کنند .
۴) آیا اکنون و بر اساس شباهت های موجود بین دو منطقه نمی توان از ظرفیت بزرگ منطقه لارستان برای ایجاد یک قطب بزرگ، بلکه یک قطب خیلی بزرگ تجاری و خدماتی استفاده کرد و حال که ما در کشاورزی و صنعت توان قابل توجهی نداریم به شغل آبا و اجداد خود برگردیم و تجارت سالیان دور را دوباره زنده کنیم؟


4 نظر

 1. اسدي گفت:

  0

  0

  از آقاي سيلاني بسيار ممنونيم. لطفا خودتان را بيشتر معرفي كنيد و از اين به بعد عكستان هم همراه مقالات مفيدتان درج كنيد.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  بند۲ تحلیل نگارنده کاملا قابل تامل است:
  ما [لارستان] به لحاظ صنعتی و کشاورزی حرفی برای گفتن نداریم
  دوستان جالب است بدانید: اخیرا (شهریور۹۲) تحلیلی در سایت میلادلارستان منتشر شد:
  گروه تحلیل و تفسیر خبر میلادلارستان با با نگاهی مجدد، به بررسی جایگاه شهرک صنعتی لارستان و واحدهای مستقر در آن و مقایسه با کل استان پرداخته و مجددا این سوال را از خود پرسیدند که آیا اداره کل صنعت، معدن و تجارت جنوب فارس به مرکزیت لارستان حقی را از کسی ضایع می نمود؟!! به همین دلیل این گروه سری به وب سایت شرکت شهرک های صنعتی فارس زده و لیست واحدهای بهره بردار مستقر در شهرک های صنعتی فارس را مورد ارزیابی قرار داد. با بررسی واحدهای موجود در این لیست تعداد ۱۰۹۸ واحد مستقر بهره بردار در شهرک های صنعتی استان فارس مستقر بوده است که از این تعداد شیراز با ۶۴۴ واحد بیشترین واحدهای صنعتی را دارا بوده است. طبق بررسی ها از لحاظ دارا بودن واحدهای صنعتی مستقر در شهرک های صنعتی استان؛ لار پس از شیراز بیشترین تعداد واحدها را داراست.
  حال جای این سوال از نگارنده محترم و نیز دوست عزیز آقای منشی وجود دارد که صرف تحلیل زدن مشکلی را حل می کند؟ نباید تحلیل با واقعیت نزدیک باشد؟ آیا ما در قبال مطالب مسئول نیستیم. لااقل گل به خودی نزنیم……

  لینک خبر میلالارستان در زیر قابل ملاحظه است.
  http://miladelarestan.ir/fa/index.php/hiddenhotnews/2068-2013-09-18-13-32-19#comment-208
  —————————————-
  حميد منشي: با تشكر از اظهار نظر شما بايد به عرض برسانم «آفتاب» مجالي است براي بيان نظرات و ديدگاه هاي مختلف. مطلب نامبرده نيز ديدگاه يكي از مخاطبان اين سايت است و مثل همه ديدگاه ها قابل احترام. شخصا به اين باور رسيده ام كه يكي از موانع آزادي بيان، تلقي اغراق آميز ما از تاثير «بيان» است! اينكه مثلا تصور كنيم با يك پاراگراف نوشته يك نويسنده در يك سايت، گُل به خودي زده مي شود! با فرض پذيرش اشتباه بودن نظر نويسنده محترم مطلب نامبرده، راه حل، حذف اين نوع ديدگاه ها نيست بلكه دادن پاسخ منطقي به آن است تا در اين بين گوهر حقيقت و منطق خود را نشان دهد. از بيان نظر حضرتعالي نيز بسيار ممنونيم.

 3. lights گفت:

  0

  0

  بفرما
  یکی هم که میاد با حرفاش یه تلنگری به مسئولین بزنه تقی میزنیم تو دهنش

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  شاید از نظر تعداد واحد صنعتی رتبه دوم باشیم ولی از نظر ایجاد اشتغال صنعتی رتبه های پایین تری داریم. لذا حرف آقای سیلانی منطقی تره.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان