میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در21 فوریه 2014 ساعت 6:59 ق.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 2,352 بازدید

مطلب شما/ چند نكته خطاب به دفتر نظام مهندسي لارستان

ریاست محترم دفترنمایندگی ویژه نظام مهندسی لارستان

با سلام؛ احتراما ما به عنوان اعضاي کوچکی از خانواده نظام مهندسی لارستان دو مورد از مشکلات ساخت و ساز موجود در شهر لار را جهت بررسی  و اقدام شایسته مختصرا بيان مي كنيم.

همانگونه که مستحضر هستيد در سطح شهر، دفاتری در خصوص طراحی و ساخت ساختمان دایر هستند که بعضاً مشاهده گردیده افراد شاغل در آنها هیچگونه سررشته و علمی از طراحی و ساخت ساختمان نداشته و صرفا به جهت آشنایی با برنامه های طراحی از جمله (auto cad-3d max) اقدام به افتتاح دفتر نموده اند. اين عده البته جهت جلوگیری از برخورد نمایندگی نظام مهندسی و دیگر سازمانها و ارگانهای مربوطه با خود، متاسفانه از پروانه اشتغال برخی از همکاران استفاده يا بهتر بگوييم سوء استفاده می نمایند و البته هیچگونه کنترل و نظارتی از جانب صاحبان پروانه در خصوص طراحی های صورت گرفته انجام نمی گیرد و اکثرا در ادارات و مشاغل دیگر فعالیت می نمایند و صرفا از ظرفیت پروانه خود استفاده ناصحیح نموده و هیچگونه حضوری در این دفاتر ندارند. حال اینکه مشکل مهمتر زمانی مشاهده می گردد که همین افراد شاغل در دفاتر بدون هیچگونه علم اجرایی اقدام به ساخت و ساز نموده و موجبات مشکلات فراوانی براي مالکین و ناظرین بوجود آورده و سرمایه های ملی ضایع می گردد. لذا خواهشمند است در این خصوص اقدامات لازم با همکاری وهماهنگی فرمانداری ویژه و شهرداری لارستان جهت تعطیلی این دفاتر و برخورد جدی با اینگونه افراد و همکاران صورت پذیرد.

مورد دوم که بی ارتباط با مطلب فوق نيست و درصورت اجرایی شدن بسیاری از مشکلات ساخت و ساز شهر لار مرتفع می گردد، گروههای اجرایی سطح شهر می باشند که متاسفانه اکثریت قریب به اتفاق آنها را (مالکین، پیمانکاران اتباع بیگانه، دانشجویان رشته های عمران و معماری و…)شامل می شوند. با توجه به اینکه اکثریت ساختمانهای در حال ساخت بصورت آجری می باشد تمامی افراد با توجه به ساخت و سازهای عامیانه و عرف اشتباه انجام شده طی سالیان گذشته خود را دارای صلاحیت اجرا در اینگونه ساختمانها دانسته که باعث بروز مشکلات فراوانی گردیده است. این در حالیست که اینگونه ساختمانها شرایط اجرایی و فنی خاص خود را داشته و مستلزم انجام تمهیدات خاص در زمان اجرا می باشند. لذا پیشنهاد می گردد همانگونه که جهت ساخت و سازها طراح و ناظر تعیین می گردد در خصوص اجرا (پیمانکاری) که به مراتب مهمتر و حساس تر می باشد از مهندسین دارای پروانه اشتغال با حداقل ۵ سال سابقه کاری که مهارت لازم را کسب نموده اند به عنوان پیمانکاران و یا اجرا کنندگان ساختمانهای بنایی حتی در اندازه های کوچک استفاده نمایند و تعرفه آنها را با هماهنگی سازمان نظام مهندسی استان بصورت درصدی مشخص از قیمت تمام شده تعیینی از طرف سازمان که سالیانه طی نرخنامه اعلام می گردد قرار داده و در ابتدای صدور پروانه از مالکین اخذ گردد. در خصوص ارجاع کار به مهندسین همانند سیستم نوبتی نظارت جهت مهندسین واجد شرایط برنامه ای طراحی گردد و در طول سال متراژ مشخصی (بصورت مثال هزار متر) به مهندسین ارجاع گردد.

در صورت اجرایی شدن طرح پیشنهادی بعد از طی مراحل کارشناسی نتایج ذیل حاصل می گردد:

۱ – تعطیلی دفاتر غیر مجاز.

۲ – شناخت مهندسان خاطی و برخورد با آنها.

۳ – جلوگیری از ورود افراد غیر فنی و سود جو و بساز بفروشان به بازار مسکن.

۴ – جلوگیری از تغییر خودسرانه دستمزدها و به دنبال آن تغییر نرخ مسکن.

۵ – اجرای ساخت و ساز بصورت فنی و اصولی و مطابق با مقررات ملی ساختمان (با توجه به زلزله خیز بودن منطقه).

۶ – کنترل بهینه مهندسین ناظر بر روند اجرای کار با توجه به رویارویی با افراد دارای علم ساخت وساز.

۷ – تقلیل هر چه بیشتر پرونده های شکایات ساختمانی در شهرداریها و مراجع قضایی.

۸ – جوابگویی به خسارات احتمالی وارده به مالکین با توجه به مشخص بودن مجری طرح و جلوگیری از تضییع حقوق مالکین و ناظرین.

۹ – جلوگیری کامل از بکار گیری اتباع بیگانه غیر مجاز و فاقد مجوز اقامت در ساخت و ساز و استفاده از نیروی داخلی که باعث اشتغال زایی می گردد (پس از تامین نیروی فنی لازم جهت ساخت و ساز با همکاری سازمان فنی حرفه ای حذف کامل اتباع بیگانه دارای مجوز اقامت ازچرخه ساخت).

۱۰ – شناخت کمبودهای فنی موجود در منطقه و برنامه ریزی جهت رفع آن.

۱۱ – با توجه به حذف مرحله ای اتباع بیگانه از چرخه ساخت، امکان پاسخگویی شرکتهای بیمه در صورت بروز خسارات احتمالی و رونق صنعت بیمه ساختمان در منطقه.

۱۲ – بهبود و ساماندهی وضعیت کاری جامعه مهندسین وصنعت ساختمان.

خواهشمند است در خصوص موارد اعلامی در صورت امکان با اخذ تدابیر خردمندانه موجبات شکوفایی امید مجدد در جامعه مهندسین و صنعت ساخت و ساز لارستان بزرگ را رقم بزنيد.

با تشكر/ تعدادي از اعضاي نظام مهندسي لارستان

رونوشت:

*معاونت محترم استانداری فارس و فرماندار ویژه لارستان جناب آقای نجیب زاده جهت اطلاع و بررسی

*شهرداری محترم لارستان جهت اطلاع و بررسی و اقدام شایسته

 

 


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان