میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 سپتامبر 2020 ساعت 5:11 ق.ظ سرویس:مطلب شما 3 دیدگاه 235 بازدید

مغز و دین، در کتاب جدید دبیر زیست اهل لار

مغز و دین، در کتاب جدید دبیر زیست اهل لار

یادداشتی به بهانه انتشار کتاب «عملکرد مغز، بایدها و نبایدهای دین» نوشته «زهرا سدیدی»

مجتبی بنی‌اسدی/ دبیر زیست گراش و دانشجویِ زیست‌شناسیِ جانوری گرایش بیوسیستماتیک

چند خطی پیرامون کتاب

بیش از دو ماه است که از انتشارِ کتابِ الکترونیکِ «عملکرد مغز، بایدها و نبایدهای دین»، گذشته است. نویسنده‌ی بومیِ منطقه(لار) با استفاده از کنارِ هم گذاشتنِ جدیدترین مقالات روزِ دنیا و برخی آیات قرآن و روایات رسیده از اهل‌بیت(ع)، خواننده را به دقتِ بیشتر در آیات و روایات دعوت می‌کند.

«زهرا سدیدی»، دبیرِ زیستِ اهل لار، که دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی زیست‌شناسیِ جانوری گرایش فیزیولوژی می‌باشد، در این کتابِ کوچک، از عملکرد مغز می‌گوید. شاید این سؤال مطرح شود که بایدها و نبایدهایِ دین، چه ارتباطی با عملکرد مغز دارد؟

مؤلفِ کتاب که به خوبی بر مباحثِ فیزیولوژی و خصوصا اعصاب مسلط می‌باشد، مباحثِ علمی را در قالبی ساده و قابل فهم برای عموم مطرح کرده است و در این میان، حدیث یا آیه‌ای را نیز می‌آورد. جالب است که جدیدترین دست‌آوردهای علمی و تجربی در زمینه مغز و اعصاب با احادیثِ مطرح شده در کتاب، که بدیهی است که از قدیمی‌ترین منابع حدیثی گرفته شده، تطابق دارد. شاید بعضی از بایدها و نبایدهایِ صحیح و قطعیِ رسیده از دین را بدونِ اطلاع از حکمت آن، انجام دهیم، اما اگر کمی با حکمت این دستورات آشنا شویم، دیگر احتمالِ کوتاهی در انجام آن را به حداقل می‌رسانیم. چون حالا می‌فهمیم که اولین کسی که از انجام ندادن آن متضرر می‌شود، خودمان هستیم.

چند خطی پیرامون جامعه‌ی هدفِ کتاب

افرادی که در مباحث زیست‌شناسی، علومِ حوزوی و روانشناسی سررشته دارند، این کتابِ موجز، برای آن‌ها خالی از لطف نیست. کتاب از سه بخش تشکیل شده است. بخش اول دوم به معرفی ناقل‌هایِ عصبی و هورمون‌هایِ مغز می‌پردازد. در بخش سوم که به گونه‌ای نتیجه‌ی کتاب هست، به تأثیراتِ فیلم‌ها و تصاویرِ مستهجن بر مغز، اهیمت حجاب، روزه و اشاراتی در مورد افسردگی، شیردهی و تغذیه نیز دارد که تطبیقِ مطالعاتِ علمی ِغرب در زمینه‌ی مغز و اعصاب، با دستوراتِ دینی به خوبی مطرح می‌شود. از این رو، جامعه‌ی هدفِ این کتاب، گسترده‌تر از سه حوزه‌ی فوق‌الذکر می‌باشد.

چند خطی پیرامون نقدِ بومیِ کتابِ بومی

نقدِ جامع، سکویِ پرتابِ یک نویسنده و بالتبع، باعث پویاییِ یک منطقه است. مؤلفِ کتاب در علومِ حدیثی و تفاسیر تخصص ندارد، در علومِ روزِ روانشناسی نیز تخصصی ندارد. (البته ادعایی هم در این خصوص ندارد. گرچه با این علوم آشناییِ مختصری دارد.) او یک کارشناسِ ارشدِ رشته‌ی زیست‌شناسی است که به واسطه‌ی دغدغه‌ای که در این خصوص داشته، تحقیقاتی انجام داده و این کتاب را منتشر کرده است. حال، وظیفه‌ی متخصصانِ دین و علومِ روانشناسیِ منطقه است که به دید یک متخصص، این کتاب را نقد کنند. اگر کتاب ارزش مطالعه دارد، آن را تشویق کنند و ترویج دهند و اگر دچار اشتباهاتی است، آن را در نقدها گوش‌زد کنند. نقدِ منصفانه، گمشده‌یِ نویسنده‌ی یک کتاب است.

چند خطی پیرامونِ حمایت از کتابِ بومی

مگر چند دبیر در منطقه(لار، گراش و اوز) هستند که در زمینه‌ی تخصصی خود دست به انتشارِ کتاب می‌زنند؟ باید این گروه را شناسایی و حمایت کرد. کسی منتظرِ حمایتِ چشم و گوش بسته و دربست نیست. آموزش و پرورش و دیگر ارگان‌هایِ مرتبط با موضوع کتاب، کارگروهی تشکیل دهند، کتاب را بررسی کنند، اگر در خورِ حمایت بود، حمایت کنند. دیگر هزینه‌ها‌ی انتشارِ کتاب، نباید به دیگر دغدغه‌هایِ  یک نویسنده _در اینجا یک دبیر_ افزوده شود.

چند خط نقدِ کوچک

ـ برخی تصاویر استفاده شده در کتاب(مثل شکل اول) از کیفیت بالایی برخوردار نیست.

ـ عدم استفاده از : یا «» در استفاده از نقل قول‌ها و چند مورد اشتباه تایپی از دیگر اشکالات این کتاب است.

ـ مؤلف، برای مفهومِ بهترِ مباحثِ تخصصیِ زیست، سعی کرده از فلش‌ها(پیکان) استفاده کند. این شیوه‌ی ارائه‌ی مطالب، بیشتر به کارِ دبیران زیست و دانش‌آموزان و دانشجویان زیست می‌آید. البته در اکثر موارد، این شیوه در توضیحِ بیشترِ یک موضوع آمده که اشکال چندانی وارد نمی‌کند.

ـ «آیا می‌توان نتیجه گرفت بایدها و نبایدهای دین در راستای حفظ عملکرد بدن است؟» این جمله‌ی کتاب که بعد از تطبیق مطالعات علمی با احادیث آورده شده است، از دید نگارنده‌ی این سطور، مهم‌ترین جمله‌ی کتاب است.

بعد از یادداشت:

مسئولین و مردم، نویسنده‌ی بومی را با کم‌محلی، دل‌سرد نکنید.

لینک دریافت کتاب:

chaponashr.ir/sadidi


3 نظر

 1. لارستانی گفت:

  0

  0

  معمولا اخلاقیات ونصیحت های دینی با پیشرفت علم وتکنولژی تغییر میکند ودین خودش را با شرایط روز جامعه منطبق میکند نگاهی به دستورات دینی در طول تاریخ گواه این مساله است

 2. دانشجوی علوم زیست شناسی گفت:

  0

  0

  دین برای قداست واحترام خودش باید از سیاست ودخالت در کارهای علمی وتکنولژی کنار بکشد وتنها به امور معنویت جامعه بپردازد واین به نفع دین ودیانت است

 3. احمد گفت:

  0

  0

  با ارزوی موفقیت و تندرستی برای سرکار خانم سدیدی

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان