میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در15 فوریه 2014 ساعت 12:20 ق.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها, گفتگو 11 دیدگاه 3,037 بازدید

منتقد وضع موجود هستم

najibzadeh1علي اكبر نجيب زاده، فرماندار لارستان در گفت و گو با «صحبت نو»:

منتقد وضع موجود هستم

اشاره: مصاحبه رسانه ها، خصوصا رسانه هاي مستقل منطقه با فرمانداران لارستان كم كم داشت به امري دست نيافتني تبديل مي شد. طي حداقل يك دهه گذشته تقريبا هيچ فرمانداري در لارستان با رسانه ها گفت و گوي مفصلي نداشته است و عمده اظهار نظرها از طريق روابط عمومي آنها منعكس شده است. اين موضوع البته مختص فرمانداران دولت احمدي نژاد هم نبود و پيش از آن نيز گويي همين سنت برقرار بود.

مشغوليت زياد كاري، حواله كردن امروز به فردا، مكتوب كردن سوالات قبل از انجام مصاحبه، انتخاب پرسش ها توسط فرماندار و مواردي از اين دست معمولا بهانه هايي بودند تا فرمانداران گذشته بتوانند از انجام گفت و گويي صريح و بي واسطه با رسانه ها شانه خالي كنند! تمام اينها در حالي است كه تقريبا تمام اين فرمانداران در روز موسوم به «خبرنگار» از فعالان اين حوزه دعوت مي كردند و در اهميت آگاهي رساني و شفاف سازي رسانه ها و ضرورت پاسخگويي مسئولان سخنراني مي كردند! اما بطور خاص طي ۸ سال گذشته نه هيچ يك از اين فرمانداران با رسانه هاي مستقل گفت و گو كردند و نه حتي برخلاف سنت گذشته در جلسات پرسش و پاسخ عمومي در حضور مردم حاضر شدند.

اما هر اندازه مصاحبه با فرمانداران قبل سخت بود، گفت و گو با فرماندار جديد لارستان ساده و راحت بود. راحت تر از چيزي كه تصور مي كرديم. «علي اكبر نجيب زاده» نه براي انجام اين گفت وگو پيش شرط گذاشت و نه خواست سوالات را از قبل بررسي كند و نه متن آماده شده و نهايي را ببيند. جالب تر آنكه وقتي درخواست گفت و گو را مطرح كرديم چند روز بعد از دفتر او براي انجام مصاحبه با «صحبت نو» تماس گرفته شد و اين بار اين خبرنگار صحبت نو بود كه به دليل مشغوليت خود، گفت و گو را عقب انداخت!

در حين گفت و گو نيز با حوصله و به دقت به تك تك پرسش هاي پرتعداد ما جواب داد و نه همچون اكثر مسئولان كه دم به دقيقه مي خواهند ضبط صوت را خاموش كنيم يا بطور مرتب حرف هاي خود را اصلاح مي كنند، بيشتر از يك ساعت با ما گفت و كرد. اميد كه اين اخلاق و برخورد شايسته فرماندار جديد لارستان براي ديگر مسئولان اين شهرستان نيز «معيار» باشد تا بتوانيم ضرورت پاسخگويي به مردم را غير از سخنراني هاي مناسبتي در عمل آنها نيز مشاهده كنيم.

در ادامه مي توانيد گفت و گوي حميد منشي با فرماندار جديد لارستان را بخوانيد:

****

براي شروع گفت و گو از خودتان بفرماييد؛ از گذشته ها؛ اينكه چطور شد از زادگاه خود رفتيد و چه شد كه الان در كسوت فرماندار بازگشته ايد؟

بنده متولد لار هستم. دوران مدرسه را كه طي كردم بر حسب يك اتفاق وارد فرمانداري لارستان شدم. حدود سال ۶۵ بود. چند سال اول را كارمند فرماندري بودم. در بخش هاي مختلفي مثل امور اتباع، حراست، دفتر سياسي بخش مركزي و غيره كار كردم. پس از آن براي ادامه تحصيل وارد مركز آموزش استراتژيك وزارت كشور در تهران شدم و دو سالي را بين لارستان و تهران در رفت و آمد بودم تا مدرك كارداني گرفتم.

در چه رشته اي؟

اين دانشگاه وابسته به وزارت كشور است و آن زمان از بين سه گرايش اجتماعي، سياسي و امنيتي، بنده «اجتماعي» را انتخاب كردم.

پس از آن مجددا به لار برگشتيد؟

بله، پس از آن سرپرست بخشداري بيرم شدم. بعد اعلام شد آنها كه معدل بالاي ۱۷ داشته اند مي توانند براي تكميل تحصيلات تا مقطع كارشناسي و پس از امتحان ورودي ادامه تحصيل دهند. من هم براي اين كار با بورسيه وزارت كشور به دانشگاه اصفهان رفتم و در همان رشته، مدرك كارشناسي گرفتم. در حين تحصيل به دليل سختي رفت و آمد تصميم گرفتم در اصفهان كار كنم و حدود يك سال را در استانداري اصفهان و در دفتر برنامه ريزي مشغول شدم كه تجارب بسيار ارزشمندي را آنجا كسب كردم. بعد از اتمام تحصيل هم مجددا به لار آمدم و بخشدار مركزي لار شدم. بخش مركزي لارستان آن زمان ۸۵۰۰ كيلومتر مربع وسعت داشت؛ از فداغ و گراش بگيريد تا صحراي باغ و غيره. همزمان البته چون معاون فرماندار نداشتيم، كارهاي اين معاونت را هم بدون ابلاغ به بنده سپرده بودند. مدتي هم خنج بدون بخشدار بود و همزمان سرپرست آن بخشداري هم بودم. پس از آن بنا به دلايلي كه بيان آنها مشكلي را حل نخواهد كرد از لارستان به بندرلنگه رفتم و معاون فرماندار آنجا شدم. بعد با انتخابات سال ۷۶ و انتخاب آقاي خاتمي به عنوان رئيس جمهور، مجددا به فارس برگشتم. چهار پنج سال معاون فرماندار شهرستان فسا و پس از آن فرماندار قير و كارزين و مدتي هم رئيس حراست استانداري فارس و فرماندار اقليد بودم. با انتخابات سال ۸۴ و رياست جمهوري آقاي احمدي نژاد هم هفت هشت سال در واحدهاي مختلف استانداري به عنوان كارشناس بودم.

طي اين مدت، ديگر به سراغ ادامه تحصيل نرفتيد؟

خير؛ راستش را بخواهيد من فقط تا وقتي كارمند بودم تحصيل كردم و ليسانس گرفتم و از زماني كه بخشدار شدم و مسئوليت گرفتم ديگر درس نخواندم. البته خيلي ها در شرايط بنده و در هر شهري كه بودند ادامه تحصيل دادند ولي من اين كار را نكردم.

چرا؟! وقتش را نداشتيد يا به ادامه تحصيل در شرايط قبول مسئوليت اعتقادي نداشتيد؟

هر دو؛ به نوعي احساس مي كنم درس خواندن در زمان مسئوليت شايد باعث شود كيفيت كار اصلي ام را كم كند.

شما اولين فرمانداري هستيد كه در استان فارس با شروع دولت جديد منصوب شديد. مي توانيد بفرماييد اين فرايند چطور شكل گرفت؟

فرايند خاصي نبود؛ آقاي احمدي [استاندار فارس] بنده را از خيلي وقت پيش مي شناختند. از زماني كه فرماندار لارستان بودند و من كارمند ايشان بودم. اين آشنايي ادامه داشت و پس از اينكه استاندار فارس شدند هم يكي از گزينه هايشان براي فرمانداري لارستان بودم. آقاي جعفرپور هم به انجام اين كار تمايل داشتند و با پيشنهاد ايشان اين كار صورت گرفت.

به نظر مي رسد شخصي در موقعيت شما يعني كسي كه در مركز استان زندگي مي كند و در استانداري شاغل است و دو سه سال ديگر هم خدمت سي ساله اش تمام مي شود، كمتر تمايل داشته باشد به شهرستان بازگردد! خود شما چقدر مايل به انجام اين كار بوديد؟

لطفا از اين حرف من برداشت بد نشود و تصور نشود به همشهريان خود منتي مي گذارم اما بنده اصلا تمايلي نداشتم در اين دوره وارد فرمانداري لارستان شوم. بله؛ چند سال پيش و در دولت آقاي احمدي نژاد تمايل داشتم و آقاي جعفرپور هم كه پشنهاد دادند بنده پذيرفتم اما آن موقع طبق پيش بيني ام از طرف دولت وقت با بنده موافقت نشد. در اين دوره هم حداقل دو بار با شخص آقاي استاندار صحبت كردم و خواستم در مركز استان بمانم؛ چون ديدم فضاي خوبي بوجود آمده و خيلي هاي ديگر هم مي توانند در لارستان خدمت كنند اما شرايط به گونه اي پيش رفت كه از من خواستند به فرمانداري لارستان بيايم.

با اين اوصاف شما چند سال از لارستان دور بوديد؟

حدود ۱۷ يا ۱۸ سال.

طي اين مدت كه نزديك به دو دهه محسوب مي شود پيگير اخبار و تحولات لارستان بوديد يا خير؟

بله، حتما؛ من اوايل با توجه به اينكه رسانه هاي منطقه مثل الان فعال نبودند از طريق هفته نامه «ميلاد لارستان» مسائل را پيگيري مي كردم. هر از گاهي هم مطلبي به ميلاد لارستان مي دادم. بعد از آن هم كه رسانه ها متنوع شدند و سايتها راه اندازي شدند آنها را مي ديدم. مخصوصا سايت «صحبت نو» كه حتما و بطور مداوم آن را رصد مي كردم.

طي اين مدت در لارستان حضور هم داشتيد؟

خيلي كم؛ شايد در طول سال چند روز در عيد نوروز و ايام تاسوعا و عاشورا كه بيشتر در حسينيه حاج تقي حاضر مي شدم.

najibzadeh2پرسش بعدي من درباره اين روزهاي شماست؛ لطفا بفرماييد يك روز شما از ابتداي صبح تا انتهاي شب به چه صورت مي گذرد؟

يك سري از كارها مربوط به مسائل اداري است اما بواسطه تعلق خاطري كه به اينجا و همشهريان عزيزم احساس مي كنم زمان بيشتري را در فرمانداري و محل كار خود مي گذرانم. تقريبا تا ساعت ۳ يا ۴ بعد از ظهر اينجا هستم. بعد هم به منزل مي روم، نهاري صرف مي كنم و يكي دو ساعت استراحت مي كنم. بعد نماز مغرب و عشا را در منزل يا مسجد مي خوانم و مجددا به فرمانداري مي آيم و تا حدود ساعت ۱۰ يا ۱۱ شب معمولا اينجا هستم. مقداري از اين زمان، روال عادي و اداري كارهاست و مقداري هم ديدار با گروه هاي مختلف مردم. اعتقادم اين است كه بايد تغيير نگرشي در منطقه ايجاد شود. وحدت منطقه بايد تقويت شود لذا با گروه هاي مختلف فكري ديدار مي كنم. فكر مي كنم طي اين دو سه ماه هم فضاي خوبي ايجاد شده است.

اگر اجازه دهيد از اين مباحث بگذريم؛ پرسش بعدي من درباره شرايط فعلي شهرستان است؛ آقاي نجيب زاده! كم توجهي دولت و مديران استاني سابق به لارستان، بر هيچ كس پوشيده نيست و خود شما و حتي نماينده منطقه هم در سفر استاندار به لارستان به آن اشاره كرديد. لطفا به طور شفاف بفرماييد شما به عنوان فرماندار، لارستان را در چه شرايطي تحويل گرفته ايد؟

من خيلي شفاف و راحت حرفم را در مسجد نبي و در حضور استاندار زدم و تاكيد كردم در ۸ سال گذشته خيلي محترمانه بگويم به لارستان كم لطفي شد. از نوع و تعداد مصوبات هم معلوم است. شما مصوباتي كه براي لارستان بوده را با مناطق و شهرستان هاي ديگر مقايسه كنيد تا متوجه اين كم لطفي بشويد. البته وقتي مي گويم لارستان منظورم مجموعه لارستان با تمام بخش ها و روستاهاي آن است. مصوبات ملي و استاني ما متاسفانه خيلي كمتر از جاهاي ديگر بوده است. در ديگر موارد هم من منتقد وضع موجود هستم. ادارات ما هم آن چيزي نيست كه مي خواهيم.

چقدر اين وضعيت را پيش بيني مي كرديد؟

من تا حد زيادي اين وضعيت را پيش بيني مي كردم اما در بعضي حوزه ها متاسفانه وضعيت بدتر از چيزي است كه تصور مي كردم.

اگر بخواهيد اين كمبودها را آسيب شناسي كنيد، دليل ايجاد آنها را داخلي مي دانيد يا بيروني؟ يعني مديران سابق شهرستان در اين وضعيت دخيل بودند يا مسئولان مافوق آنها در استان و كشور؟

تركيبي از هر دوي اينها؛ هم از بيرون به ما بي مهري شده است و هم اينكه خودمان تاكنون استراتژيك فكر نمي كرديم و به يك سري مسائل دامن زديم كه به هيچ عنوان ضروري نبوده اند. مسئولان ما هم متاسفانه دنباله روي اين جريان بودند درحالي كه مي توانستند تاثيرگذاري بهتر و بيشتري داشته باشند. خلاصه اينكه آنها كه در شهرستان بودند هم مي توانستند بهتر از اين كار كنند.

سه خصوصيت اصلي شما باعث شده تا مردم به آينده بسيار اميدوار باشند: همسويي كامل شما با دولت جديد، نزديكي و رفاقت شما با استاندار فارس و تجربه مديريتي طولاني. خود شما در شرايط حاضر چه آينده اي را براي اين شهرستان متصور هستيد؟

البته در مورد نزديكي من به استاندار بايد بگويم تقريبا تمام فرمانداران به استاندار نزديك هستند و اين بحث باعث نشود در مردم توقع خاصي ايجاد شود. آقاي استاندار وزارت كشوري بودند و از تمام نيروهايي كه استفاده مي كنند شناخت كافي دارند. در مورد شرايط موجود هم كه همه مي دانند؛ اينكه دولت با چه وضعي و با چه كمبودهايي مملكت را تحويل گرفته است. خود آقاي روحاني هم در گزارش صد روزه خود به آنها اشاره كردند. الان هم كه به اعتبارات جاري و عمراني نگاه مي كنيم متاسفانه وضعيت اصلا خوب نيست مگر اينكه ان شاء الله اين مذاكرات هسته اي به جايي برسد و مقداري از تحريم ها برداشته شود تا وضعيت اقتصادي كشور بهتر شود. در مورد لارستان هم وضعيت خيلي سخت است. از طرفي براي عمران و توسعه لارستان، مصوبه اي در دولت قبل نداشتيم يا خيلي كم داشتيم و دولت جديد هم كه مي خواهد پروژه هاي نيمه تمام را به سرانجام برساند لذا با اين روند باز هم چيزي نصيب لارستان نمي شود! به هر حال بايد همگي همت كنيم. هم نماينده محترم، هم ما و هم بقيه و بايد برويم به سمت پروژه هاي جديد و آنها را براي شهرستان تعريف كنيم تا شايد ان شاء الله وضعيت بهتر از گذشته و الان شود. در بحث راه ها البته الان تحرك بيشتر صورت گرفته است. در بحث بهداشت و درمان هم جلسات جدي و پيگيري هاي مناسبي از تهران و ديگر جاها صورت گرفته و اميدواريم در اين زمينه نيز به نتايجي برسيم.

آقاي نجيب زاده! شما فرماندار فرمانداري ويژه لارستان هستيد؛ افكار عمومي معتقد است «ويژه» بودن اين فرمانداري فقط در حد لفظ است و ويژگي خاصي ندارد. نظر شما در اين مورد چيست؟

دقيقا همينطور است. بنده هم معتقدم فرمانداري هاي ويژه، ويژگي ندارند! البته شنيده ام نمايندگان اين شهرستان ها در مجلس به دنبال ارائه طرحي در مجلس هستند و اميدواريم وضعيت اين فرمانداري ها در آينده بهتر شود.

رابطه شما با فرمانداران شهرستان هاي همجوار كه سابقا جزوي از لارستان بودند چگونه است؟ با آنها ارتباطي هم داشته ايد؟

بله؛ آقاي عباسي، فرماندار خنج يك بار آمدند اينجا و چند بار هم تلفني صحبت كرده ايم. نيروي بسيار خوبي است و مي شود با ايشان همكاري كرد. آقاي فرودي، فرماندار گراش هم كه سابقا همكار ما در فرمانداري لارستان بودند و به نظر من همه اين فرمانداران بسيار خوب و توانمند هستند. تصور مي كنم بتوانيم در مورد مسائل مشترك اين شهرستان ها با هم همكاري و تفاهم داشته باشيم كما اينكه روزهاي اولي كه آمدم، تاكسي هاي مسير لار و گراش يك سري مشكلاتي داشتند و بنده به سراغ فرماندار سابق گراش رفتم و اتفاقا توانستيم در همان جلسه مشكل ۲۲ راننده تاكسي اين مسير را حل كنيم.

پرسش قبلي را به اين دليل پرسيدم كه به نظر مي رسد طي يك دهه گذشته يك نوع واگرايي و انشقاق بين مركز شهرستان و شهرستان هاي همجوار و حتي بخش هاي ديگر هين شهرستان شكل گرفته است. اين موضوع با فقدان دو روحاني برجسته و بزرگ منطقه همچنين برخي تصميمات چند سال اخير دولت مثل تقسيمات كشوري يا بحث ادارات كل تشديد هم شده است. اگر با اين موضوع موافقيد به عنوان فرماندار شهرستان مركز، چه تمهيدي براي اين مشكل در نظر گرفته ايد؟

در اينكه بخش ها نسبت به مركز شهرستان نگران هستند و گِله دارند طبيعي است و واقعيت دارد. منتها يك مقداري از اين ذهنيت به تبليغات نادرست بعضي ها بر مي گردد. يعني آمده اند و لاري ها و مركز شهرستان را آدم هايي خودخواه و ناسيوناليست معرفي كرده اند درصورتي كه اينطور نيست. بنده اتفاقا به دوستاني كه از جويم و بيرم و جاهاي ديگر آمده اند گفته ام كه شما ببينيد چند نفر از فرمانداراني كه بعد انقلاب به لارستان آمده اند، چند نفر از استانداران و مسئولان رده بالاي استاني از لار بوده اند؟! در همين مركز شهرستان و شهري كه ۷۵ سال سابقه شهرداري دارد ببينيد شهرقديم آن چه وضعيتي دارد؟! پس اينطور كه در تبليغات بعضي ها مطرح مي شود نيست. البته تعدادي در همين شهرستان هم شايد طوري موضع گرفته اند كه اين ذهنيت تقويت شده است ولي واقعيت امر اين است كه لاري ها با ارتقا و پيشرفت بخش ها و مناطق خود مخالف نيستند. زماني كه خنج شهرستان شد، هم استاندار و هم نماينده مجلس هر دو از مركز شهرستان بودند. پيش از آن هم لامرد جدا شد و جاهاي ديگر مگر مردم چيزي گفتند؟! در مورد گراش هم كسي مخالف ارتقاي گراش نبود؛ حرف مردم اين بود كه اوز و بيرم برگردد كه خواسته خود مردم اوز و بيرم هم همين بود. ولي متاسفانه واقعيت را طور ديگري وانمود مي كنند. شما اگر به شهرستان هاي ديگر نگاهي كنيد متوجه مي شويد با كوچكترين تغييري درگيري هاي شديد پيش مي آيد. با تمام اين اوصاف اما همچنان معتقدم با يك مقدار كار فرهنگي و توجيه بزرگان منطقه مي شود فضاي همدلي سابق مجددا ايجاد شود. همچنين ناگفته نماند شناسايي آن عده كمي كه دارند تحريك مي كنند هم كار سختي نيست. بنده بعد ۲۸ سال كار سياسي تفاوت تخريب و انتقاد را به خوبي درك مي كنم.

فارغ از اين توضيحات، چه اقدام عملي براي ايجاد اين همدلي در نظر داريد؟

وقتي مردم بخش ها و مناطق از مسئولان خود صداقت ببينند، وقتي مسئولان خيلي شفاف با آنها گفت و گو كنند، بازديدهاي منطقه اي خود را افزايش دهند و بطور واضح گفته شود كه اعتبارات ما اين است تقسيمات ما هم اين است خيلي از مشكلات حل مي شود. براي نمونه بايد بگويم برخلاف برخي ذهنيت ها تخصيص اعتبارات ما به بيرم و جويم و بنارويه كه برخي از بي توجهي لار به آنها مي گويند اصلا بد نيست. منتها وقتي كل اعتبارات شهرستان ناچيز است ما چه چيز را تقسيم كنيم؟! ما خودمان هم گله داريم از اين وضعيت. مطمئن باشيد همين پروژه هاي محدودي هم كه داريم مساوي تقسيم شده است.

تاكنون و طي اين چند ماه از اين بخش ها بازديد هم كرده ايد؟

بله، من بخش جويم را رفته ام و ان شاء الله دومين سفر ما هم به بنارويه خواهد بود. تاكيد مي كنم كه بازديد از بخش ها و رسيدن به مسائل و مشكلات آنها را وظيفه خود مي دانم.

آقاي فرماندار؛ در حين بحث به «بودجه» اشاره كرديد؛ فرماندار سابق در سال گذشته به بودجه بيش از ۵ ميلياردي لارستان به طور اختصاصي به اضافه بودجه بيش از ۴ ميلياردي نفت و گاز يعني مجموعا نزديك ۱۰ ميلياردي براي لارستان اشاره كردند. همچنين گفتند دولت مقداري ديگر از بودجه را هم از ما كم كرده است تا در سفر استاني خود اختصاص دهد. سوال من اين است آيا اين مبالغ بودجه در سال جاري جذب شد؟

خير؛ تخصيص هاي سال قبل در حد ۸ درصد و ۱۰ درصد و حداكثر ۲۰ درصد مبلغ اعلام شده بود. يعني در كل كشور همين وضعيت بود.

دليل اين موضوع چيست؟

شرايط كلي مملكت و ازجمله وجود تحريم هاي بين المللي و غيره باعث شد تا اعتبارات پيش بيني شده محقق نشود.

برآورد شما از بودجه سال ۹۳ براي لارستان چقدر است و اصلا از اينكه كمتر از شهرستان هاي مشابه نباشد اطمينان داريد؟

دقيقا اطلاعي ندارم. ببينيد؛ بايد حداقل طي يك سال گذشته روساي ادارات، طرح ها و هزينه هاي خود را به ادارات كل اطلاع مي دادند كه آنها نيز به وزارتخانه ها منتقل كنند. دقيقا نمي دانم مسئولان ادارات طي اين سال چه كرده اند ازطرفي مي دانيم بودجه، الان به مجلس رفته و شايد نماينده شهرستان با توجه به اينكه عضو كمسيون تلفيق هستند بتوانند براي تخصيص عادلانه تر بودجه چانه زني كنند. البته نبايد سطح توقع از ايشان را هم بالا برد چون كار بسيار سختي است.

آن چيزي كه مردم و افكار عمومي را آزار مي دهد و در آنها توقع ايجاد مي كند اين است كه لارستان را با شهرستان هاي مشابه مقايسه مي كنند. اكثر مردم مي گويند اگر مملكت در تحريم است و بودجه به اصطلاح ته كشيده چرا در فلان شهرستان اينقدر پروژه افتتاح مي شود؟! اگر دوبانده كردن جاده شيراز بندرعباس جزو مصوبات دولت است چرا پيشرفت آن از سمت جهرم اينقدر زياد است و از سمت لار اينقدر كم؟! در مورد شهرستان لامرد و جاهاي ديگر هم همينطور. آيا شما به مردم حق مي دهيد از مسئولان خود اين توقع را داشته باشند؟

بله؛ بنده هم عرض كردم كه وضعيت طي ۸ سال گذشته اصلا راضي كننده نبوده است. اتفاقا بطور خاص به كمبودهاي حوزه راه و بهداشت و درمان اشاره كردم. در اين مورد حق كاملا با مردم است.

آقاي فرماندار؛ اگر موافق باشيد سراغ موضوعات ديگري برويم. همانطور كه مي دانيد مردم در انتخابات ۲۴ خرداد، پيام معنادار و واضحي به مسئولان كشور دادند. درخواست تغيير فضاي ۸ ساله كشور، مطالبه اصلي بود كه هيچ كس نمي تواند آن را كتمان كند. با اين اوصاف مردم لارستان هم به تبع كل كشور توقع دارند در اين شهرستان تغييراتي اعمال شود اما گويي روند ايجاد اين تغييرات خيلي كُند است. موافقيد؟

خير، موافق نيستم! اگر منظور از تغييرات تغيير نيروها و جابجايي هاست كه به اقتضا و بعد از بررسي بايد صورت گيرد اما اگر تغيير در فضا را مي فرماييد كه معتقدم خيلي تغيير كرده است.

لطفا بطور مصداقي بفرماييد چه تغييري صورت گرفته است.

همين مصاحبه اي كه شما انجام مي دهيد نشان دهنده تغيير فضاست. اينكه رسانه هاي منطقه محدوديت هاي سابق را ندارند و در فضاي بازتري فعاليت مي كنند نشان از تغيير است.

وقتي سابقه فرمانداران لارستان طي چند سال گذشته را بررسي كنيم متوجه مي شويم كه اكثرا سوابق نظامي يا امنيتي داشته اند. همين امر به اضافه رويكرد كلي دولت قبل باعث شد تا فضاي كشور و به تبع آن اين شهرستان مبدل به يك فضاي امنيتي شود. همين امر باعث شد تا خيلي از نيروهاي توانمند اين شهرستان به حاشيه بروند يا حتي جلاي وطن كنند. از طرفي مي دانيم كه رويكرد دولت تدبير و اميد با دولت قبل كاملا متفاوت است و شما هم برخلاف فرمانداران سابق، سابقه حضور در وزارت كشور و پستهاي بخشداري و فرمانداري داريد. با اين اوصاف آيا تغيير محدودي كه مي فرماييد در فضا ايجاد شده است را كافي مي دانيد؟!

ببينيد؛ فضا بايد بطور طبيعي بهتر شود و نمي شود بصورت دستوري فضا را تغيير داد. ما تلاش مي كنيم با برگرداندن نشاط و اميد به فضاي موجود نيروهاي به حاشيه رفته نيز به ميدان برگردند. اميدواريم بتوانيم فضايي ايجاد كنيم كه همه افكار و گروه ها كنار هم باشند. من معتقدم بداخلاقي در هيچ دولتي خوب نيست. بايد از همه نيروها و سلايق در جهت پيشرفت منطقه استفاده كنيم اما اين را هم تاكيد مي كنم كه اين دولت يك سري شعارها دارد و اگر نيرويي نتواند خود را با شرايط جديد وفق دهد بايد برود و نيرويي جايگزين شود كه اين شرايط را درك كند و بتواند با دولت همراهي كند. فراموش نشود كه من فرماندار دولت دكتر روحاني هستم و صداي اين فرمانداري نيز بايد صداي دولت منتخب مردم و دولت تدبير و اميد باشد.

najibzadeh3آقاي فرماندار! اگر موافق باشيد باز هم جريان بحث را عوض كنم و به سراغ سوالات متفاوت تري بروم؛ آقاي نجيب زاده رابطه شما با ورزش و موسيقي و اينترنت و اينگونه موارد چگونه است؟

من كه آدمي خيلي سنتي هستم [با خنده]؛ اما سايت هاي اينترنتي را مي بينم. البته بهتر است بگويم مي ديدم چون طي چند ماهي كه به اينجا آمده ام هيچ سايتي را نديده ام يا خيلي كم ديده ام.

در دفتر كار خود، اينترنت نداريد؟

بله، اما فشار كار و مشغوليت آنقدر زياد است كه حقيقتا وقت نمي كنم سراغ اينترنت بروم.

پس با اين اوصاف منبع اطلاعات شما كجاست و چطور از اخبار و تحولات منطقه و كشور مطلع مي شويد؟!

همين ديدارهاي مردمي و گفت و گوهاي رو در رو فعلا. اميدوارم با سر و سامان يافتن امور در روزها و ماه هاي بعد وقت كنم مجددا به سايتها و رسانه ها و مطبوعات منطقه اي و كشوري مراجعه كنم.

سابقا كه اشاره كرديد بيشتر از اينترنت استفاده مي كرديد آيا در شبكه هاي اجتماعي هم عضويت داشتيد؟

خير؛ عرض كردم كه من خيلي سنتي هستم.

نظر شما در مورد اين شبكه ها و مثلا «فيسبوك» چيست؟

چون در آن عضويت ندارم نمي توانم اظهارنظر كنم.

با فيلترينگ آن موافقيد؟

به نظر من فضا هرچه بازتر و شفاف تر باشد و مردم بتوانند صحبت هايشان را بكنند بهتر است و مطالب و گفت و گوها به اصطلاح زيرزميني نمي شود. البته بايد همه ما به قوانين هم احترام بگذاريم اما بهتر است اين قانون قدري تعديل شود تا مردم بتوانند راحت تر به اظهارنظر بپردازند. اكثريت قريب به اتفاق مردم ما معتقد به نظام و رهبري هستند و نبايد در بعضي موارد تنگ نظرانه برخورد كرد.

آقاي فرماندار؛ شما در منزل ماهواره هم داريد؟

خير؛ بنده از اول تا الان ماهواره نداشته ام.

اعتقاد نداشتيد يا وقت استفاده از آن؟!

تمايلي ندارم؛ عرض كردم كه خيلي سنتي هستم! [با خنده]

با برخوردهاي قهري كه در زمينه جمع آوري ماهواره صورت گرفته است موافقيد؟

ببينيد، بگير و ببند اصلا جواب نمي دهد. اگر اين شيوه برخورد جواب مي داد الان اينهمه ديش ماهواره روي بام هاي مردم نبود.

مي توانم بپرسم آخرين كتابي كه خوانديد چه بود؟

يادم نمي آيد! من اين اواخر بيشتر روزنامه و مجله مي خواندم.

چه روزنامه هايي؟

اول روزنامه «خبر جنوب» كه به مسائل استان مي پردازد. روزنامه هاي ديگر هم از منتقدان دولت روزنامه «كيهان» را مي خوانم يا مي خواندم كه البته از دولت قبل حمايت مي كرد و از رسانه هاي اصلاح طلب هم به چند سايت آنها سر مي زدم. البته آن سايت هايي كه مانده بود! [با خنده]

ارتباطتان با موسيقي چگونه است؟

موسيقي سنتي گوش مي كنم و از صداي استاد شجريان خوشم مي آيد. در موسيقي پاپ هم از صداي مرحوم ناصر عبداللهي خوشم مي آمد.

آخرين فيلمي كه ديده ايد چه بود؟

من كمتر سينما مي روم اما فيلم «به رنگ ارغوان» آقاي حاتمي كيا را چند سال پيش در جشنواره فيلم فجر ديدم.

رابطه تان با تلويزيون حتما بهتر از سينماست؟

الان كه وقت نمي كنم اما سابقا خيلي علاقه داشتم و مخصوصا برنامه نود را دائما پيگيري مي كردم.

پس به ورزش هم علاقه منديد؟

من فوتبال را بصورت حرفه اي تعقيب مي كنم.

تعقيب مي كنيد يا بازي مي كنيد؟!

نه؛ ورزش كه نه! اما همانطور كه گفتم برنامه نود را پيگيري مي كنم. البته در اين چند ماه همين برنامه را هم نديده ام.

تيم مورد علاقه تان را هم لطفا بفرماييد تا مصاحبه را تمام كنيم.

ضرورتي ندارد اسم ببرم اما «آبي» رنگ مورد علاقه من بوده و هست! [با خنده]


11 نظر

 1. مرتضي دلاور گفت:

  0

  0

  گفت و گوي جذابي بود. فكر نمي كردم بتوانم مطلبي به اين بلندي را بخوانم ولي حقيقتا مصاحبه هاي حميد منشي جذاب هستند و كاربردي و هوشمندانه.

 2. 0

  0

  سلام
  در دوران صحبت‌نو ویژه گراش مصاحبه‌ای مفصل با محتاجی فرماندار وقت لارستان داشتیم که در دو شماره صحبت‌نو منتشر شد.

  • حميد منشي گفت:

   0

   0

   جناب آقاي خواجه پور، بنده از مصاحبه شما اطلاعي نداشتم يا بهتر بگويم به ياد نداشتم! همچنين چون پيش بيني مي كردم اين فرمانداران با رسانه اي گفت و گو كرده باشند و بنده به خاطر نداشته باشم از لفظ «تقريبا» استفاده كردم. به هر حال از تذكر و توجه شما سپاسگزارم.

 3. بهار گفت:

  0

  0

  واقعا بايد تك تك مسئولان ادارات از فرماندار محترم ياد بگيرند. من تاكنون هيچ شناختي از ايشان نداشتم و خواندن اين مصاحبه تا حد زيادي باعث شد با ديدگاه هايشان در زمينه هاي مختلف آشنا شوم. نظر ايشان در مورد ماهواره و موسيقي و فيسبوك خيلي جسورانه و قابل تحسين است.

 4. بهار گفت:

  0

  0

  «««فراموش نشود كه من فرماندار دولت دكتر روحاني هستم و صداي اين فرمانداري نيز بايد صداي دولت منتخب مردم و دولت تدبير و اميد باشد.»»»
  احسنت.

 5. حمیدی گفت:

  0

  0

  جالب بود

 6. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  اظهارات فرماندار محترم لارستان در اين مصاحبه را بايد قاب گرفت و به ديوار زد. عليرغم اينكه ايشان هفده سال از لارستان دور بوده اند اما معلوم است كه از شرايط منطقه اطلاع كافي و وافي دارند. به داشتن چنين فرمانداري افتخار مي كنيم.

 7. هادی گفت:

  0

  0

  فرماندار عامل فیلترینگ وممنوعیت آزادی بیان هستند!!!!

  چرا یک سر به دانشگاهها نمی زنید که این مسئله را متوجه شوید؟

  • امین از کیپ تاون گفت:

   0

   0

   اقا هادی ، ریاست جمهور یک مملکت با اون همه قدرتش نتونست کاری کنه که فیلترینگ برداشته شه، بعد شما داری از فرماندار یک شهرستان این ایراد رو می گیری‌؟ بعضی ایرانیا کلآ به انتقاد های بی منطق عادت دارند !!! کلان شهرامون هنوز فیلتر هست، شما انگار خوابی داداش

 8. امین از کیپ تاون گفت:

  0

  0

  به خدا لار همچین فرمانداری بی ترس و پاکی را به طول قدمتش ندیده . کسی که سر جلوی کسی خم نمی کنه . اما دوستان یک دست صدا نداره . تا صاحبان قدرت لارستان یاریش نکنند نمی تونه کاری کنه !

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان