میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در6 می 2021 ساعت 3:05 ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 9 دیدگاه 464 بازدید

«منطقه ویژه اقتصادی لارستان» سرانجام به تصویب رسید

«منطقه ویژه اقتصادی لارستان» سرانجام به تصویب رسید

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان اعلام کرد که سرانجام با گذشت حدود ۱۳ سال، پانزدهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۰ تاسیس منطقه ویژه اقتصادی لارستان، به تصویب رسید.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه لارستان، جلیل حسنی اظهار داشت: این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و خبر تصویب منطقه ویژه لارستان امروز به فرمانداری ویژه لارستان و مسئولان و مقامات اجرایی استان فارس اعلام شد و مهمترین دغدغه و انتظار مردم این منطقه پس از سال‌ها به سرآمد.

وی افزود: زمین مورد نیاز برای منطقه ویژه اقتصادی لارستان به مساحت ۹۵۰ هکتار در ۱۰ کیلومتری شهر لار تامین شده و زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های مختلف از جمله در حوزه آب، راه، گاز، مخابرات و جاده دسترسی در این سایت فراهم است.

حسنی اظهار داشت: این شهرستان با تکیه بر قابلیت‌های بالای خود از قبیل فرودگاه بین‌المللی، امکان دسترسی به راه‌آهن، نزدیکی به بندرهای جنوب کشور، نزدیکی به منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی و بندر عسلویه در استان بوشهر، برخورداری از تجربه تجارت خارجی به‌ویژه با کشورهای حوزه خلیج فارس و دارا بودن مزیت کریدور تجارت خارجی، می‌تواند از مناطق مهم اقتصادی استان فارس برای ایفای نقش تولید، گرایش خاص محصولات گاز، پتروشیمی، شیمیایی و صنایع پایین‌دستی آن باشد.

وی بیان کرد: منطقه ویژه اقتصادی لارستان در افق چشم‌انداز ۱۴۱۵ منطقه‌ای پیشرو در حوزه صنعت و خدمات، به‌ویژه صنایع گاز، پتروشیمی، شیمیایی، صنایع پایین دستی پتروشیمی و پشتیبانی بندرهای ساحلی به عنوان بندر خشک، بهره‌گیری از نیروهای متخصص بومی و تاکید بر منابع سرزمینی و تولید داخلی صادرات محور خواهد بود.

حسنی ادامه داد: با ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان لارستان، سایر حوزه‌های اقتصادی ازجمله صنایع دستی، گردشگری، فرهنگی و اجتماعی منطقه نیز توسعه پیدا می‌کنند و امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های موجود در این شهرستان، شاهد شکوفایی بیش از پیش منطقه باشیم و مردم نیز مطمئن باشند که تا حصول نتیجه، این موضوع از طریق قانونی پیگیری می‌شود.

معاون استاندار فارس تصریح کرد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۷ به منطقه لارستان بزرگ است.

وی اضافه کرد: منطقه ویژه اقتصادی، محدوده جغرافیایی مشخصی در مبادی ورودی یا در داخل کشور است که با هدف جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی و همچنین ایجاد عرصه فعالیت‌های تولیدی و تجاری برای افزایش صادرات کالا و ارائه بهینه خدمات برای حضور فعال در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد می‌شود.

گفتنی است از جمله مزایای منطقه ویژه اقتصادی، صدور مجوز ساخت و پایان کار سرمایه‌گذاری و تولیدی به‌صورت رایگان، تبعیت از قانون کار مناطق آزاد تجاری و صنعتی، ورود ماشین‌آلات خط تولید و ابزار و اثاثیه بدون عوارض گمرکی، فعالیت گمرکی تا سقف ارزش افزوده و پرداخت عوارض گمرکی مازاد بر ارزش افزوده قطعات خارجی در تولیدات، خرده فروشی کالا برای اتباع خارجی و تخفیف  مالیاتی ویژه است.


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  خوش به حال لاریها حتی اگر نماینده غیر لاری باشد هم برایلار کار میکند و اولویت را به لار میدهد و در این میان گرفتار خنج است است که نه یک متر جاده دو بانده دارد نه حتی شهرک صنعتی فعال روستاهای بخش محمله اب ندارند و در حال مهاجرتند و در یک کلام شهرستان قفل شده شهرستان خنج حتی از منابع و گازی خودش هم بهره ای ندارد پس دوباره باید گفت خوش به حالا مردم لار مبارکشان باشد

 2. ناشناس گفت:

  1

  0

  این نتیجه زحمات شبانه روزی دکتر جعفرپور نماینده پیشین مجلس و پیگیری های نماینده فعلی است . انشاالله برای مردم، صنعتگران و تولید کنندگان لارستان بزرگ منشا خیر و برکت باشد

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   در خصوص فرودگاه بین المللی و استارت پروژه راه آهن لارستان مدیون مرحوم نخبه است و لاغیر

 3. مطلع گفت:

  0

  0

  جناب فرماندار کاش انصاف !!!
  کاش عدالت !!!
  کاش ابراز حقیقت !!!
  آخر ملاحظه کاری برای نگه داشتن میز تا کی ؟؟؟

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  اینجور که تازه بوش میاد اصلا ربطی به پیگیریای نماینده فعلی نداره و فقط امتیازشو جارزدن برای خودشون

 5. مدینه صابری گفت:

  0

  0

  معاونت محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان لارستان؛ جناب حسنی؛؛؛ هر چند نظرهای خوب دادید و مصوبات خوبی هم در جلسه به وقع پیوسته است ولی به نظر می رسد بر مبنای اصول مدیریتی در ابتدا باید بررسی و ریشه یابی شود که آیا منطقه ویژه اقتصادی لارستان با منشا دولتی ساخته و احیا شده است و یا فقط بخش خصوصی در ایجاد و احیای آن دخالت داشته است. در این راستا این مساله مهم است که در صورتیکه منطقه ویژه اقتصادی با منشا دولتی احداث شده و احیا شده باشد؛ لاجرم تشکیل هیئت ها یا شرکت ها نیز باید با منشا دولتی باشند و در صورتی که این منطقه ویژه اقتصادی با منشا خصوصی ایجاد و احیا شده باشد آنوقت متوجه می شویم که دست بخش خصوصی در آن بازتر است و استقلال رای بخش خصوصی معادلات بخش دولتی را صد در صد تحت تاثیر خود قرار خواهد داد و در نتیجه تشکیل شرکت یا هیئت مدیریت بر آن نیز تحت تاثیر صد درصدی بخش خصوصی و با اعمال نقطه نظرات بخش خصوصی انجام خواهد شد که به طور یقین مدیریت ها نیز در بخش خصوصی و در بخش دولتی بسیار متفاوت و محسوس هست. البته باید به این نتکه نیز تاکید کنم که مدیریت مشارکتی (متشکل از بخش دولتی و خصوصی ) بر منطقه ویژه اقتصادی لارستان بزرگ از پیشنهاد شما دور مانده و از قلم افتاده است؛ به هر حال با تعیین اینکه ریشه و منشا ایجاد و بستر سازی و احیای این منطقه کدام بخش است؛ راحتر می توان درباره امکان ایجاد هیئت و یا شرکت برای مدیریت بهینه آن نظر داد و تصمیم گرفت چون در ایران حداقل سه نمونه شرکت دولتی، شرکت خصوصی و شرکت مشارکتی وجود دارد و به طبع روش هر کدام از این شرکت ها نیز در پیشبرد اهداف متفاوت است. به هر حال به نظر من نظارت و عملکرد دولتی تا به حال بهتر از بخش خصوصی بر اینگونه موارد عمل کرده است و بخش خصوصی در همه حال باید و حتما مکمل باشد

 6. به حاجیه خانم مدینه گفت:

  0

  0

  شما چرا این همه کامنت های بلند بالا وانشا مینویسید مردم منطقه چندان دلخوشی از طرفداران. لارستان بزرگ. ندارند و تنها علف به دهن بزی. مزه. میکند

  • مدینه صابری گفت:

   0

   0

   قانون جوامع انسانی هم دقیقا همین است که می گویید (علف باید به دهن بزی شیرین بیاید)؛ نمی دانم چرا از فونداسیون لارستان و نحوه المان های آن و چیدمان شهری آن و آب و هوای پاکیزه آن و ارتفاعات سر به فلک کشیده آن، و سد های آن و رودخانه های آن و نظم آن، شهریت آن، روستائیت آن، مدیریت آن و دیگر امورات این منطقه بکر و با صفا خوشم می آید.

  • مدینه صابری گفت:

   0

   0

   صحبت و کامنت من بیشتر از طرفداری ها، مربوط به علل دیر تصویب شدن منطقه ویژه اقتصادی لارستان است. در جواب انتقاد ناشناس بود که می خواست بداند چرا این منطقه ویژه اقتصادی دیر مصوب شد. البته از جنبه دیگر طرفداری از منطقه ویژه اقتصادی کریدری برای تسهیل پیشرفت لارستان است از جنبه های اقتصادی و اجتماعی و مطمئنا همه مردم پیشرفت لارستان را در بعد ایجاد و تثبیت و احیا منطقه ویژه اقتصادی دوست دارند و همه حتما طرفدار این منطقه هستند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان