میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در9 نوامبر 2019 ساعت 6:15 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 3 دیدگاه 283 بازدید

«منوچهر ایرانی» چطور نماینده لارستان در مجلس هجدهم شورای ملی شد؟

«منوچهر ایرانی» چطور نماینده لارستان در مجلس هجدهم شورای ملی شد؟

رسول احمدلو*: منوچهر ایرانی در سال ۱۲۹۹ در همدان تولد یافت. پس از اتمام دوره متوسطه در سال ۱۳۱۸ تحصیلات عالیه خود را در دانشسرای عالی تعقیب نمود و  بلافاصله وارد وزارت فرهنگ شد. سپس به فرانسه عزیمت نموده و در رشته مهندسی برق مشغول به تحصیل شد.

منوچهر ایرانی با بازگشت به کشور در سال ۱۳۲۳ به خدمت سربازی اعزام و در بین ۱۲۰۰ دانشجوی احتیاط، شاگرد اول گردید و از طرف محمدرضاشاه پهلوی جایزه و نشان دریافت کرد.

ایرانی در قضیه آذربایجان، روزنامه نیرو را با همکاری عده ای از نویسندگان و با هزینه شخصی منتشر کرد و به دستور محمدرضا شاه به آذربایجان رفت و رادیو آذربایجان را که توسط یاران پیشه وری از کار افتاده بود بازسازی کرد و مدت یک سال به سمت رئیس کار و تبلیغات آذربایجان منصوب گردید.

با ملی شدن صنعت نفت، منوچهر ایرانی در شرکت نفت مشغول به کار شد و به دلیل شرکت در اعتصاب کارگران شرکت نفت در نوزده  اسفند، از کار برکنار و به تهران بازگشت.

در روز کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، رادیو تهران را که از کار افتاده بود تعمیر کرد و فرمان نخست وزیری سپهبد زاهدی را از رادیو قرائت نمود.

در روز چهارده شهریور زاهدی جهت تشکر از ایرانی نوشت: «آقای مهندس منوچهر ایرانی از لیاقت و فداکاری هایی که برای بکار انداختن دستگاه فرستنده رادیو تهران در قیام روز ۲۸ مرداد ابراز نموده اید بدین وسیله قدردانی می شود/ نخست وزیر سپهبد زاهدی»

در اوایل سال ۱۳۳۲ ایرانی به دستور مقامات از بندرعباس عازم لار شده و موتور برق شهر لار را که مدتی خراب شده بود تعمیر می نماید. طبق گفته منوچهر ایرانی  تعمیر موتور برق شهر لار عامل آشنایی بیشتر وی با اهالی لار شد. ایرانی همچنین واسطه خرید موتور پمپ آبی اهالی لارستان از تهران شد.

ایرانی همین واسطه گری را عامل درخواست اهالی لار جهت کاندید شدن  از حوزه انتخابیه لارستان در دوره هجدهم شورای ملی می داند. اما دلیل اصلی نامزدی وی از حوزه انتخابیه لارستان؛ آشنایی با سپهبد زاهدی نخست وزیر ایران بود.

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

گزارش هیئت بازرسان شاهنشاهی از لارستان در سال ۱۳۵۱

مروری بر زندگی «عوض بیگ» از حکام گذشته لارستان

کاروانسرای «دهرا» کجاست و در گذشته لارستان چه جایگاهی داشت؟

چرا به روستای تاریخی بریز، «بریز» می گویند؟

مجموعه تاریخی «کشکویه» بریز را بیشتر بشناسیم

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲


3 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  یادش بخیر

 2. س راضی لاری گفت:

  0

  0

  سلام
  یک مهندس برق بعد ا ز تعمیرات موتوربرق مورد وثوق لاریها شده و در مدت زمان کم اقا منوچهر لاریها را شناخته … همچنانکه نویسنده نوشته دلیل اصلی سپهبد زاهدی بوده
  ان زمانها مردم نمیدانستند که نماینده لار هم در مجلس هست و همه انتصابی بوده اند و خیلی از مردم جنگ جهانی دوم را مطلع نبوده اند فقط عده کمی ..برایم عجیبه چرا سید عبدلحسین یا سید علی اصغر لاری نماینده به مجلس نمیفرستادند
  تشکر از شما و ارسال اخبار تاریخی

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  سپاس جناب دکتر احمد لو

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان