میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 نوامبر 2016 ساعت 11:58 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, گفتگو 7 دیدگاه 2,660 بازدید

مهم ترین آفت حرکت های مدنی و حزبی «تندروی» است

nabaee-nimaگفت و گو با عضو ارشد هیأت موسس حزب «ندای ایرانیان» در لارستان:

مهم ترین آفت حرکت های مدنی و حزبی «تندروی» است

آفتاب لارستان: نیما نبئی؛ متولد اردیبهشت ۱۳۵۷ و اهل شیراز است که از سال ۱۳۸۱ در کسوت رئیس شرکت پارس گاز به لارستان مهاجرت کرده و از آن سال تاکنون ساکن شهر لار است. او فارغ التحصیل مهندسی مکانیک و از علاقه مندان به فعالیت های مدنی و رسانه ای است. او پیش از این به نیز عنوان عضو موثر در مجمع اصلاح طلبان و اعتدال گرایان لارستان فعالیت می کرد اما بهانه این گفت و گو راه اندازی شاخه حزب ندای ایرانیان توسط او در لارستان است. حزب «ندای ایرانیان» از احزاب اصلاح طلب کشور محسوب می شود که از سال ۹۳ تاکنون بصورت قانونی فعالیت می کند. در ادامه گفت و گوی ما با وی را بخوانید:

***

جناب نبئی، برای شروع بحث لطفا از فعالیت حزب ندای ایرانیان در لارستان بگویید.

حزب ندای ایرانیان در حوزه ی لارستان، به موجب نامه ی مورخ دهم مهرماه امسالِ دبیرکل محترم حزب که رونوشت آن به استاندار محترم فارس و نیز، اداره کل سیاسی وزارت کشور ارسال شده است، مجاز به فعالیت در محدوده ی این شهرستان می باشد و امیدوارم ضمن بهره جویی از تمام ظرفیت ها و نیز با تکیه بر خرد جمعی و احترام به تضارب آراء، فردای بهتری برای منطقه لارستان بزرگ رقم بزنیم.

درباره خودِ حزب ندای ایرانیان هم قدری توضیح بفرمایید.

حزب ندای ایرانیان از اسفند ۱۳۹۳ و به استناد قانون فعالیت احزاب و جمعیتها و آئین نامه آن تشکیل شده و در حقیقت، یک تشکیلات سیاسی اجتماعیِ اصلاح طلب است که به صورت علنی و در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به فعالیت می پردازد.

از چهره های مطرح سیاسی در میان موسسین حزب ندای ایرانیان، شخصی حضور دارد؟

بله. به عنوان مثال؛ آقای دکتر سیدمحمدصادق خرازی؛ معاون سابق وزیر امور خارجه و نماینده سابق جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، یکی از موسسین حزب ندای ایرانیان هستند و جناب آقای مجید فراهانی که به عنوان دبیرکل حزب ندای ایرانیان، حضور دارند.

با توجه به سابقه بسیار محدود فعالیت احزاب در لارستان هدف شما از تأسیس این حزب در این شهرستان چیست؟

اساساً ما بر این باوریم که یکی از آسیب های قابل توجه در زمینه ی سازماندهی و بسط مدنیت در سطح جامعه، عدم وجود تشکیلات منسجم و در واقع، پرداختن به فعالیت های اجتماعی و سیاسی نامنظم و پراکنده است. لذا وجود یک حزب، موجب خواهد شد تا همواره، صدای واحدی از یک تفکر اجتماعی به گوش برسد. البته، این تئوری صرفاً به جریان های سیاسی اصلاح طلب محدود نمی شود و امروز شاهد رشد تشکل گرایی در لایه های متنوع اجتماع و همسو با سایر اندیشه ها و جریان های فکری، حتی در میان اصول گرایان هستیم که این مقوله، اساساً پدیده ی میمون و مبارکی است که قادر خواهد بود، به سازماندهی و جذب مخاطبان خاص هر دیدگاه منجر شود.

ما معتقدیم، تشکل گرایی، یکی از ابزارهای قانونی و کارآمد به منظور مدیریت دقیق رفتارهای اجتماعی و سیاسی جامعه است. به عبارت دیگر، حیات تشکل ها و احزاب، عملاً این امکان را برای دولتمردان ایجاد خواهد کرد که از تشتت و افتراق میان طبقات جامعه جلوگیری کنند و حتی یکی از بازوان توانمند حاکمیت باشند.

کمی درباره مبانی فکری حزب ندای ایرانیان بفرمایید. اعضای این حزب چگونه اصلاح طلبانی هستند؟  

همانطور که در آغاز گفتگو نیز مطرح شد، حزب ندای ایرانیان در چارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به فعالیت می پردازد. بر این اساس، احترام به جملگی مفاد قانون اساسی، ملاک اقدامات و فعالیت های این تشکل محسوب می شود و این قانون، سند میثاق ملی ما به حساب می آید. لذا پرواضح است؛ یکی از مهم ترین اصول و مبانی مندرج در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در حقیقت، جزو لاینفک و ناگسستنی آن به شمار می رود، اصل ولایت فقیه است.

به بیان دیگر، ما بر این باوریم؛ آنچه موجب شده است تا امروز علی رغم وجود تمام تهدیدهای خرد و کلان منطقه ای و به طور کلی، بین المللی شاهد استحکام و قوام بیش از پیش کشور باشیم، وجود یک هسته ی مرکزی مقتدر و آگاه است و ما وفق بند چهار مرامنامه ی حزب ندای ایرانیان، معتقدیم حرکت به محوریت مقام معظم رهبری و سیاست ها و چشم اندازهای کلی نظام که توسط ایشان ترسیم می شوند، اساساً ضامن بقا، سلامت و صلابت حرکت های اجتماعی خواهد بود.

جناب مهندس، کلا شما و حزب شما نقاط ضعف و قوت اصلاحات در ایران را چه می دانید؟

به نکته ی مهمی اشاره کردید. اساساً تندروی و افراط، مهم ترین آفت و آسیب هر حرکت اجتماعی محسوب می شود و این مقوله ، هرگز به جامعه ی ایران، محدود نیست. اما زیان ناشی از افراط زمانی مضاعف می شود که آسیب دیگری از آن زاییده شود و آن آسیب، تفریط است. شاید قدری عجیب باشد که دو مفهوم کاملاً متضاد، چگونه در یک راستا عمل می کنند اما باور کنید که چنین است. به بیان واضح تر؛ جریان های فکری هرگاه مرتکب تندروی و افراط شده اند، یا به منظور تعدیل فضا، خود ناگزیر به تفریط شده اند یا تفریط بر آن ها تحمیل شده است و این روند، هرگز عملکرد خوب و پایداری محسوب نمی شود. اندیشه ای که از این قاعده تبعیت می کند، جایگاه اجتماعی خود را به مرور، از دست می دهد و طبقات جامعه، به نوعی اعتماد خود را به صحت عملکرد آن از دست می دهند و این یعنی آسیب.

به عملکرد اصلاح طلبان در دهه ی هفتاد توجه کنید؛ حال، وضعیت ایشان را در دهه ی هشتاد به خاطر آورید و هر دو را با هم مقایسه کنید. آن همه شکوه و ادعاهای مدنی آنچنانی و هیاهو ناگهان در دهه ی هشتاد به افول انجامید و غروب غم انگیزی برای اصلاحات رقم زد. چرا؟ افراط دوره ی نخست به تفریط دوره ی بعد منجر شد.

تا چه اندازه تصور می کنید در انجام فعالیت های مدنی آن هم در شهرستانی مثل لارستان موفق خواهید بود؟

پیش از پاسخ به این سوال، لازم است توجه شما را به یک نکته جلب کنم؛ لازمه پرداختن به هرگونه فعالیت مدنی، «امنیت» است و جمهوری اسلامی ایران به لطف مجاهدت های زنان و مردان بزرگ خود و نیز، تدابیر شایسته ای که از آغاز تاکنون اتخاذ کرده است، یکی از امن ترین نقاط دنیاست و بی تردید، در فضایی عاری از تهدید و خشونت، می توان به بسط مدنیت و فعالیت های مدنی پرداخت و از این طریق، هنر و خلاقیت ایران اسلامی را در جهان به رخ مدعیان غربی دموکراسی کشید و در این تردید ندارم.

چه فعالیت هایی را در پیشبرد اهداف تشکیلاتی خود مد نظر دارید؟

به طور کلی، هرآنچه در قوانین جاری کشور، منعی بر آن نباشد مورد توجه ماست. اما اینکه تا سخن از حزب به میان می آید، تمام نظرها به سیاست معطوف می شود، دیدگاه صحیحی نیست. جالب است بدانید؛ پرداختن به مقوله فرهنگ، هنر، محیط زیست و حتی نقاط ضعف و قوت تشکل های صنفی از حوزه های مورد علاقه به منظور ورود به آن هستیم.


7 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  خوش امديد ان شااله كار كنيد نه تنها مصاحبه ، وقتي جوان ها در جاهاي شناسنامه دار برن بيان خيلي خطرات خود به خود از بين ميره

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  کار بسیار خوبیه. البته امیدوارم جماعت قوم گرای منطقه شما را به سیاسی کاری متهم نکنند. اینها چه می دانند حزب چیست. از نظر اینها مملکت برگرده به هزارسال قبل کلا بهتره

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  از مصاحبه ی دیپلماتیک شما لذت بردم . موفق باشید .

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  گفتگوی شماجالب وتایید میکنم.ارزوی موفقیت برایت دارم.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  امیدوارم که این اهداف عالی رو بتونینن در آینده در سطحی وسیعتر به مراحل اجرایی برسونید.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  از مصاحبه ی پر مغز و معنای شما استفاده کردم.موفق باشید جناب مهندس

 7. داود مگردان گفت:

  0

  0

  با سلام
  نمایندگی حزب ندای ایرانیان در شهرستان لارستان در مراحل استعلام می باشد. و تا سپری شدن مراحل قانونی تا الان اجازه فعالیت بصورت رسمی ندارند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان