میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 اکتبر 2014 ساعت 11:10 ق.ظ سرویس:اجتماعی, فرهنگ و هنر یک دیدگاه 2,339 بازدید

موسوي لاري: عزاداري ما عرفي است يا شرعي؟!

سخنراني «عاشورا امتداد دارد» (۱)

موسوي لاري: عزاداري ما عرفي است يا شرعي؟!

منيره جهان بين/ آفتاب لارستان: مراسم عزاداري حسينيه سيدالشهداي شهرجديد لار دوشنبه۵ آبان ماه (شب سوم ماه محرم) ساعت ۹ شب با خواندن زيارت عاشورا آغاز شد. اين حسينيه چند سالي است كه در ايام محرم ميزبان دكتر سيدعلي اصغر موسوي لاري است. سخنراني هاي او در اين ايام يكي از پرمخاطب ترين ويژه برنامه هاي محرم لارستان محسوب مي شود.

ضرورت شناخت ماهيت عزاداري

دکتر موسوي نخستين سخنراني محرم امسال خود را با احترام به اهل بيت و حضرت ابا عبدالله الحسين (ع) و سلام و خوش آمدگويي به همشهريان حاضر آغاز و در ادامه موضوع سلسله بحث هاي خود در اين شبها را «امتداد راه عاشورا تارسيدن به ولي عصر (عج)» عنوان کرد.

moosavi-lari

وي با بيان ضرورت شناخت ماهيت عزاداري گفت: جهت آشنايي با ماهيت موضوع لازم است که يك؛ راه عاشورا را بشناسيم. دو؛ امتداد و استمرار آن را تشخيص بدهيم و سه؛ اين راه را به ولي امر و حجت مسلمين و خدايي که به آن اعتقاد داريم پيوند بزنيم.

چند پرسش كليدي براي دريافت معرفت عزاداري

او همچنين سه نوع شناخت را براي معرفت به اين موضوع لازم دانست: شناخت جايگاه و حقيقت امامت، شناخت چگونگي پيروي از امامت و شناخت چگونگي پايداري و استقامت در راه حق.

موسوي لاري در ادامه گفت: يک نمونه شناخت ماهيت را مي توانيم شرکت در عزاداري ابا عبدالله عنوان کنيم و ماهيت شناسي نمائيم و اينگونه به اهميت مکتبمان پي ببريم.

وي سخنان خود را با چند پرسش ادامه داد: تاکيد اهل بيت به گرفتن عزاداري براي چيست؟ عزاداري از عرفيات دين است يا شرعيات؟ عزاداري و ابراز همدردي براي اباعبدالله در کجاي دين قرار گرفته است؟

توصيه به تولي و تبري در عزاداري

اين مدرس حوزه و دانشگاه افزود: عبادات در احکام شرعيه اماميه آورده شده است؛ از طرفي ماهيت عبادات يا تعبدي است يا توسلي. عبادت تعبدي ريشه در قصد قربت دارد و عبادات توسلي براي وصول است. زماني که در عزاداري اباعبدالله شرکت مي کنيم و اشک مي ريزيم اين يک نوع شستن درون است و اين معناي ذوقي را خداوند خواسته است به اين دليل که ماهيت شرکت در عزاي حسين عبادت است و اين عبادت از نوع تعبدي است که بايد با قصد قربت و به دور از ريا باشد چرا که گريه براي اباعبدالله يک نوع عبادت است و باران اشکي که از چشم عزاداران حسين جاري مي شود باران فريادرس يا همان غيث است و اين باران را در کربلا و عاشورا و در عزاداري ها مي بينيم.

hoseyniyeh-seyyedoshohada

او در ادامه با تقسيم بندي نقش عزاداري در «تولي» و «تبري» عزاداران گفت: تولي؛ اين که در عزاداري اشک غياث المستغيثين بريزيم و تبري يعني اين که از هر چيز بدي که در جامعه موج مي زند دوري بجوييم.

دکتر موسوي سخنان خود را با اين جمله كه «اميدوارم انديشه ي جهاني عاشورايي پيدا کنيد» به پايان رساند.

گفتني است اين مراسم هرشب تا پايان دهه محرم در حسينيه سيدالشهداي شهرجديد لار ادامه دارد. سايت آفتاب تلاش مي كند چكيده سخنراني هاي دكتر موسوي لاري را در اين ايام پوشش دهد.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    […] کلکه دوباره اش زت

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان