میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 می 2020 ساعت 4:16 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 25 دیدگاه 791 بازدید

موضوعات اقتصادی را اینقدر ساده تحلیل نکنیم

نقدی بر سخنان دکتر «مهدی زارع» درباره اقتصاد نفت

موضوعات اقتصادی را اینقدر ساده تحلیل نکنیم

آفتاب لارستان:‌ چند وقت قبل دکتر «مهدی زارع» در گفت و گو با کانال خبری «گلشن لارستان» تحلیل خود از کاهش محسوس قیمت جهانی نفت را مطرح و دربخشی از آن تاکید کرده بود که «بیشترین آسیب از پایین بودن قیمت نفت متوجه کشورهای حاشیه خلیج فارس است و تحریم های طولانی، ایران را واکسینه کرده»!

حالا مهندس «محمدامین گرامی» طی یک یادداشت این مدعا را کاملا رد کرده است.

***

محمد امین گرامی: تحلیلی که این استاد دانشگاه در گفت و گو با «گلشن لارستان» انجام داده، هم به لحاظ ساختاری و هم از نظر اطلاعات و نوع تحلیل، کاملا اشتباه و معیوب است.

در مقدمه، باید بگویم که که اصولا تحریم در جامعه جهانی تحت هیچ شرایطی باعث تقویت اقتصادی آن کشور نمی شود، اینکه ممکن است تحریم در حوزه های دیگر برای یک کشور موهبت هایی داشته باشد را من نمی دانم اما در حوزه اقتصاد، تحریم نه تنها هیچ گاه مفید واقع نشده بلکه باعث ضرر و زیان بسیار زیادی نیز شده است.

شاید فکر کنیم که تحریم باعث شده اقتصاد ما درون گراتر و قوی تر شود، هرچند بین تحریم و درون گرا شدن اقتصاد تناسبی وجود نداشته است یا حداقل در حوزه پژوهش دانشگاهی به اثبات نرسیده است.

تحریم، به ویژه در شرایط بحرانی کشورها را ضربه پذیرتر و ضعیف تر می کند؛ شاید فکر کنیم که تاثیر کرونا که این چنین اقتصاد دنیا را به لرزه درآورده بر ایران کمتر بوده است، باید بگوییم که خیر اصلا چنین چیزی نیست؛ به عنوان نمونه از وقتی کرونا ویروس در دنیا گسترش پیدا کرد و ایران هم یکی از کشورهای اولیه بعد از کشور چین بود، مرزهای تجاری ما با ارمنستان، آذربایجان، ترکیه، عراق و کویت بسته و ارسال محموله به قطر و دبی به شدت دچار مشکل شد و تقریبا می شود گفت که ۹۵ درصد صادرات ما به این کشورها که یکی از مسیرهای مهم درآمدی ارزی کشور بود مختل شد و طبیعتا کشوری که دچار تحریم نفتی و فلزات اساسی است هر مسیر کوچکی از صادرات که برایش ارز آوری ایجاد می کند محدود شود دچار بحران می شود و  کافی است که به نمودار ارزش قیمت دلار نگاهی بیندازیم، از اسفند تا اردیبهشت ماه بیش از ۳۰ درصد در مدت دو ماه افزایش ریالی دلار داشته ایم.

درباره نفت و ایران گفته شده که با توجه به اینکه نفت ایران تحریم است، کاهش قیمت نفت تاثیر زیادی در اقتصاد ما نمی گذارد. با توجه به مقدمه ای که گفتم و توضیحی که در ادامه بیان کردم، این نگاه، نگاه کاملا غلطی است.

درست است که نفت ما شاید به زیر ۲۰۰ هزار بشکه در روز برای صادرات رسیده اما همین ۲۰۰ هزار بشکه، به نوبه خود، مسیر درآمدی است، از آن مهم تر بخش عمده ای از ارزش صادراتی ما که بالغ بر ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار در سال می شود از فرآورده های پتروشیمی است. وقتی قیمت نفت کاهش پیدا می کند قیمت محصولات پتروشیمی هم کاهش پیدا می کند، وقتی قیمت محصولات پتروشیمی کاهش پیدا کند قطعا بر قیمت بقیه ی محصولاتی که حاصل از محصولات پتروشیمی است تاثیر زیادی می گذارد.

در این موضوع، ایران هم متضرر شده است. بخش عمده ای از صادرات محصولات پتروشیمی به قرار اینکه کشور را سر پا نگه دارد و بتوانیم با آن حداقل نیازهای اولیه را وارد کنیم با کاهش قیمت نفت سقوط کرده؛ حالا حتی اگر شما بخواهید اصلا نفت صادر نکنید، وقتی محصولات پتروشیمی سقوط می کند بخش عمده ای از ارز آوری کشور مختل می شود و این همان نکته ای است که آن استاد محترم متوجه آن نشده است.

اما بپردازیم به کشور عربستان و آمریکا. فرض کنید ۱۰۰ میلیون تومان پول دارید، وقتی می خواهید با این ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کنید آیا تحقیق نمی کنید، آیا برنامه ای برای آن نمی ریزید؟ قطعا این کار را می کنید نه با دورنمای یک ماهه بلکه تلاش می کنید دورنمای میان مدت و بلند مدت داشته باشید؛ پس وقتی یک انسان عادی با ۱۰۰ میلیون تومان پول برای سرمایه اش، برنامه ریزی طولانی مدت می کند آیا به نظر شما کشور عربستان که کل ارزش سهامی شرکت نفتی اش بالغ بر دو هزار و هفتصد(۲۷۰۰) میلیارد دلار است – رقمی که شاید اگر مجموع صادرات دلاری نفتی، پتروشیمی و غیرنفتی ما را در طول چهل سال کنار هم جمع بزنند این مبلغ  نمی شود- آیا آرندی (R&D) شرکت های نفتی عربستان دورنمایی از کاهش قیمت نفت نداشت؟، آیا آرندی های آن ها، بخش های توسعه و دورنمای استراتژیکی آن ها نمی دانستند که با توجه به پر شدن مخازن نفتی کشورهای دنیا و آمدن کرونا باعث سقوط قیمت نفت خواهد شد؟ قطعا می دانستند.

چرا ما باید اینگونه تحلیل کنیم که کشور عربستان در لج بازی با کشور روسیه و همچنین روسیه متقابلا، تلاش کردند تولیدات شان را به حداکثر حالت یعنی هر کدام بالای ۱۳ میلیون و روسیه هم بالای ۱۱ میلیون بشکه در روز برسانند و نه تنها کاهش ندهند بلکه افزایش دهند. آیا فکر می کنید که این یک لج بازی کودکانه است؟ مسلما خیر! این یک جنگ اقتصادی عظیم برای ماندن! در حوزه ی انرژی و اقتصادی دنیا نه درسال ۲۰۲۰ بلکه در سال ۲۰۵۰ و شاید هم بیشتر است. در واقع، قصه بسیار پیچیده ای پشت این موضوع وجود دارد که عربستان و روسیه به صورتی هوشمندانه به جنگ آمریکا رفته اند و تا الآن نیز موفق بوده اند.

آمریکا یکی از مهم ترین تولیدکنندگان نفت غیر اوپکی در دنیاست و تولیدات بسیار بالایی عموما ۷ تا ۱۳ میلیون بشکه در روز داشته است؛ با توجه به نوع اقتصاد آزاد در آمریکا، شرکت های نفتی می توانستند نفت را به پتروشیمی های دیگری در آمریکا یا در خارج بفروشند اما بعد از آن در زمانی، آمریکا قانونی را مصوب کرد که ابتدا باید تولیدات داخل به مصرف داخلی برسد و در نهایت اگر اضافه آمد به بیرون صادر شود اما در یک مجموعه ی اقتصاد آزاد که درگیر نظارت های دولتی نباشد و قیمت ها کاملا شناور باقی می ماند.

تولیدات نفت آمریکا به مرور کاهش پیدا کرد، نفت چاه ها تمام شد و به تدریج به زیر ۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد. با توجه به اینکه صنعت آمریکا بسیار به انرژی و نفت وابسته بود به همین دلیل شروع به واردات کردند و مهم ترین واردات آمریکا هم از همین کشورهای عربی بود، عربستان، کویت و کشورهای دیگری که نفت تولید می کردند، شاید یکی از دلایل عمده حمله آمریکا به عراق هم همین موضوع انرژی برای ایجاد ثبات در اقتصاد خودش و دنیا بود.

مدتی گذشت و استراتژیست های آمریکایی متوجه ارزش این دارایی یعنی نفت شدند و حضورنظامی در کشورهایی همچون عراق ضریب اطمینان بالایی برای تامین نفت و انرژی آمریکا ایجاد نمی نمود لذا دنبال راه حل دیگری گشتند که بازی را بسیار قشنگ کرد! و آن هم نفتی به اسم «نفت شِل» است که پیچیدگی های فنی بسیار خاصی دارد، بصورت ساده باید وارد یک سری لایه های سنگی برای استخراج آن هم بصورت محدود شوند.

آمریکا شروع به سرمایه گذاری علمی روی نفت شل کرد، به پژوهش های این چنینی دلار ترزیق کرد تا بالاخره موفق شد این نفت را استخراج کند و کم کم و قبل از سال ۲۰۱۰ موفق به شروع به استخراج مناسب شد. اما این نفت شل یک مشکل داشت و آن هم گران بودنش در استخراج بود؛ بنابراین، شرکت های نفتی مجبور بودند تولید شل را بیشتر افزایش دهند تا بتوانند قیمت تمام شده ای که به خاطر نوع تکنولوژی ای که برای این کار نیاز بود را کاهش دهند و به صورت میانگین هر بشکه ای ۸۰- ۸۵ دلار در می آمد.

در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، قیمت نفت تا ۱۴۰ دلار افزایش یافت و آن موقع بهشت تولید نفت شل بود که ۸۰ دلار درمی آمد و ۱۴۰ دلار به فروش می رفت؛ بنابراین، شرکت های نفتی به سرعت به سمت تولید نفت شل رفتند، تولیدات شان را افزایش دادند، تکنولوژی شان را ارتقا دادند، پژوهش های شان را بیشتر کردند و تعداد چاه های نفتی در حوزه ی شل به شدت افزایش پیدا کرد و تولیدات آمریکا هم بالا رفت و آمریکا تا قبل از شیوع کرونا تا ۱۳ میلیون بشکه نفت شل تولید کرد! یعنی بیش از ۶۰ درصد تولیدات نفتی آمریکا را نفت شل تشکیل داد چون می ارزید و نکته مهم تر اینکه همچنان که تولیدات نفت شل افزایش پیدا کرد قیمت تمام شده اش هم کمتر شد و تا امروز نفت شل تقریبا بشکه ای ۴۰ دلار یا کمتر درمی آید.

اتفاقاتی عموما امنیتی در منطقه رخ داد و جناب ترامپ چند بار گاف استراتژیک داد و به رخ کشید که دیگر نیاز به نفت خاورمیانه و دنیا ندارد و باجگیری ها شدت پیدا کرد. کشورهای عربستان و روسیه متوجه شدند که اگر آمریکا به این شکل ادامه دهد و تولیدات نفت شل اش را افزایش دهد با توجه به اینکه قیمت تمام شده اش کاهش یافته و هرچقدر که قیمت نفت بیش از ۴۰ (هزینه سر به سر تولید) دلار باشد آمریکا برنده ی این بازی است بنابراین هم به انرژی دنیا نیازی ندارد و هم اینکه کم کم به صادرکننده ی نفت تبدیل شده و نبض انرژی دنیا را در دست گرفته است و قطعا زمانی می رسد که نفت عربستان و روسیه تمام و آن موقع آمریکا با تکنولوژی نفت شل دست برتر را در دنیا خواهد داشت.

من اطمینان دارم که استراتژیست های عربستان دنبال یک فرصت بودند، با توجه به تجربه این دو سه سال اخیر و وابستگی بیش از اندازه ای که به آمریکا و به ویژه در حوزه ی امنیت پیدا کرده اند متوجه شدند که آینده ی تاریکی در پیش دارند چون نفت تمام می شود اما نفت شل آینده ی روشنی داشت. تنها چیزی که به ذهن می رسد این است که قیمت نفت سقوط کند آن هم به اندازه ای که تولیدکنندگان نفتی شل ورشکسته شوند و وقتی یک تولید کننده ورشکست شود برگشتش به بازار تقریبا غیرممکن می شود.

عربستان در جلسات مخفی اوپک بارها با کاهش بیش از اندازه ی نفت مخالفت می کرد تا اینکه قضیه ی کرونا پیش آمد، تقاضا بسیار کاهش پیدا کرده بود و این موضوع باعث سقوط قیمت نفت شد. عربستان از این فرصت استفاده کرد و با برنامه ای که استراتژیست هایش ریخته بودند و احتمالا روسیه هم نیم نگاهی به این جریان داشت، تولید نفتش را از ۹ میلیون بشکه به ۱۳ میلیون بشکه رساند و قیمت نفت به زیر ۱۰ دلار سقوط کرد جالب اینکه زمانی که به ۱۰ دلار رسید بسیاری فکر می کردند که عربستان ترمز را می کشد اما در روزی که قیمت به ۷ دلار رسید، عربستان مجددا ۳۰۰ هزار بشکه به صورت روزانه اضافه تولید و صادر کرد و به ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رساند. این بازی عربستان بود که بتواند تا شرکت های شل را ورشکسته کند و برنده ی بازی باشد و اگر این بازی ادامه دار باشد و شرکت های شل کم کم ورشکسته شوند بازگشت این شرکت ها به بازار نفت بسیار بسیار دشوار خواهد بود.

دنیای امروز دنیای جنگ اقتصادی است، لطفا انقدر موضوعات اقتصادی را ساده تحلیل نکنید. حتما اساتیدی بهتر از من در حوزه ی اقتصاد نفتی مهارت دارند و دانش آموختگان بزرگ شده ای از لارستان در این حوزه در ایران، کانادا و آمریکا داریم که می توانید از آن ها کمک بگیرید.

از این نویسنده بخوانید:

با تخريب ساختمان هايي مثل بانك ملي و سپه، معماري مدرن شهرجديد لار نابود مي شود

ایمنی شهر، مسئولیت ها و محدودیت ها

مدیران شهری و فراهم کردن محیط سکونتی مناسب

اقتصاد ایران، چِغِر و بد بدن

«چاله»ای به نام «فروش زمین»!

نامه یک شهرساز به مدیران شهری: محورهای دوچرخه سواری در لار ایجاد کنید


25 نظر

 1. اوزی. فعال. اقتصادی گفت:

  2

  1

  بسیار. عالی. اوضاع اقتصادی. را مطرح کرده اند. توصیه میکنم که. دوستان. انرا. بخوانند. با سپاس

 2. س راضی گفت:

  2

  1

  متن شما عالی و بیانگر اشراف شما بر مسائل اقتصادی است . و مورد پسند و قبول اکثر اقتصاد دانهاست … اما عده ای هم طوری دیگر برداشت میکنند و شاید قلیل باشند ممکن است متن دکتر زارع ذهن شما را وادار به نوشتن چنین متنی کرده و چه بسا او نیز در جواب شما دوباره متن بگذارد و شاید هم دیگر متنی نگذارد .. .. اگر تیتر را میزدید اقتصاد امروز ما یا تحریم و اقتصاد و… بهتر بود . خود متنی مستقل .. در هر صورت بهره بردیم از تحلیلتان ممنون

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام دکتر زارع نخواسته اند نقش صدارات و مخصوصا نفت را منکر شوند نکته ایشان این است که کشورهاییی مثل عربستان کویت و امارات که متکی به نفت و اساس اقتصادشان نفتی را در شرایط کروناییی متذکر شوند که واقعیت هم همینه الان وضعیت اقتصاد دبی را رصد کنید این نکته زارع بیشتر مشخص میشود اما ایران که دارای اب و کشاورزی و دامداری و منابع معدنی و نیروی جوان میباشد می تواند با یک بر نامه ریزی درست و عالمانه از این مزیت خود استفاده و اتفقا نفت را برای نسل اینده و نیاز داخلی ذخیره نماید کافیست مدیریت کشور به اوضاع اقتصادی سامان دهد هزینهای دیوانی را کاهش فرار مالیاتی را کنترل و رشد نقدینگی را مهار و به سمت تولید جهت دهی کند انگاه ضریب تاب اوری کشور به و ضعیت مطلوب خود خواهید رسید

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   امارات اقتصاد نفتی ندارد! و ایضا دبی
   در همین مدت کرونایی اقتصاد ایران و جیب مردم بیشترداغون شده ، احتمالا شما از اون دست ادمایی که پول جمع کنند برای مردم مظلوم دبی

 4. ناشناس گفت:

  1

  0

  با عرض سلام خدمت شما
  تحلیل شما بسیار هیجانی است. کاهش قیمت های جهانی نفت چون به صورت شوک نفتی است تاثیراتش متفاوت از پایین آمدن قیمت نفت در یک بازه دراز مدت هست. انقلاب نفتی شیل ژئو پلتیک نفت را تغییر داده است. قیمت بالای نفت به کام آمریکاست. قیمت پایین نفت باعث تضعیف روسیه ونزوئلا و ایران می شود. شکنندگی ایران و ونزوئلا و روسیه باعث می شود خریداران آسیایی مثل چین و هند سراغ کشورهای عربی مثل عربستان و عراق بروند. در دراز مدت قیمت های پایین به نفع سیاست مهار آمریکا در برابر کشورهای به زعم آمریکا یاغی است. نفت برای یک هفته ده دلار بود و در آینده نزدیک با بازگشایی اقتصادها به بالای پنجاه دلار خواهد رسید. هیچ قدرتی قادر نیست نفت شیل را از بازار بیرون کند. آمریکا در حال حاضر بالانسر بازار نفت هست . بزرگترین تولید کننده نفت و بزرگترین تولید کننده گاز.از طریق دیپلماسی انرژی و فشار به ایران و ونزوئلا تلاش دارد نگزارد کشورهای به زعم آمریکا یاغی بتوانند تامین کننده انرژی درازمدت برای چین باشند.

 5. دکتر مهدی زارع گفت:

  2

  0

  با سلام و عرض احترام

  بسیار خرسندم که جوانان فعال علاقه مند به نقش افرینی در سپهر سیاسی و اجتماعی نسبت به موضوعات مطروحه در رسانه ها بنا به وسع و بضاعتشان حساسیت نشان داده و نقش افرینی می کنند.

  هرچند بنده با بضاعت اندک و با ذخیره بسیار ناچیز علمی خود که ماحصل سالها تدریس درس تجارت بین الملل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای مختلف کشور و هم نشینی با بزرگان علم احوزه اقتصاد سیاسی بین الملل بوده است،قطعا بر این اصل ساده و بدیهی بدیهی واقفم که در دنیای وابستگی متقابل پیچیده ماورای مزیت مطلق و نسبی،تحریم ها قاعدتا باعث پویایی اقتصاد نخواهد شد،اما به جد معتقدم که این تحریم های ظالمانه علی رغم خساراتش به واکسینه شدن اقتصاد ایران در برابر بحران های بین المللی منتج شده است.

  مطالبی را بعدا در فرصتی مناسب به صورت مستقل ،تقدیم سایت وزین افتاب لارستان تقدیم خواهم کرد.

  بااحترام
  دکتر مهدی زارع

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   سلام استاد زارع من شاگرد شما بودم و همیشه در کلاس و تحلیل هاتون رنگ سیاسی و ایدیولوژیکی واضح بوده ، امیدوارم این متن شما را بیدار کند
   خرم بیگی

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   از سپهر و رزومه ننویس ، پاسخ نویسنده رو بده

 6. علیرضا گفت:

  0

  0

  عجب تحلیل خواندنی
  آفرین به شما جناب مهندس نشان دادی نگاهی متفاوت داری

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  از نویسنده بابت این نگاه موشکافانه تشکر می کنم کمبوداقتصاد سیاسی جدا جاش در بین مدیران ما احساس میشود
  خرم بیگی

 8. کامرانی گفت:

  0

  0

  سلام. من نویسنده متن بالا رو‌نمیشناسم و از سطح اطلاعات ایشون اطلاعی ندارم ولی با توجه به اینکه درس تجارت بین الملل رو در دوره کارشناسی ارشد پیش دکتر زارع که استاد نام آشنایی در منطقه و حتی دانشگاههای استان در حقوق و روابط بین الملل هستن یاد گرفتم این بودکه ایشون معتقد به این نیستند که تحریم باعث پیشرفت اقتصادی میشه ولی تحریم رو عاملی برای حرکت دولت از اقتصاد وابسته به نفت و جهش به سمت اقتصاد درون‌زا می‌دونن و
  بخاطر همین تاکیدشون بر اقتصاد مقاومتی و درونزا بود و فکر میکنم این مسایل در اون مطلب واضح گفته شده بود و نیازی به پیجیده کردن درک این مطلب بدیهی و روشن نبود

 9. گراشی از دبی گفت:

  0

  0

  مقاله جالب و خواندنی نوشته اید پیروز و کوشا باشید.
  -بخش اول نوشته شما در ارتباط با تاثیرات منفی و زیانبار تحریمها بر اقتصاد ایران بخصوص بر صنایع نفت و پتروشیمی بسیار درست و بجاست، البته شما به کمترین ضررهای ممکن اشاره داشته اید در صورتیکه بقول و تحقیق اغلب کارشناسان و دست اندرکاران بازار نفت و انرژی زیان بقدری بالاست که اگر امروز تمام تحریمهای مختلف بر داشته شود و رابطه کشور هم با همه کشورهای دنیا نرمال و عادی شود و سرمایه گذاری خارجی همراه با تکنولوژی هم وارد کشور شود باز هم جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی که در سال ۱۳۵۸ یازده درصد ۱۱% بود در خوشبینانترین محاسبات شاید به یک درصد برسد یعنی ۱۰% سقوط. در بخش صنایع پتروشیمی که اطلاعات و تجربه کاری بیشتری دارم بعنوان یک تبدیل و مصرف کننده بیشتر از ۱۵۰۰ تن در ماه از انواع پلیمرها باور دارم که به دلیل تحریمها و دخالت مسائل غیر فنی و اقتصادی در زمان ساخت بلنتها مختلف این صنعت در کشور امروز هم اگر تحریمها بر داشته شود سودی شایانی نخواهیم داشت
  -در قسمت دوم بحثتان در ارتباط با نقش سعودی و روسیه در بازیها و رقابتهای جهانی در قیمت نفت و سر بر آورن نفت شل امریکا فکر می کنم کمی اغراق شده یعنی اعتباری بیشتری به توان در آنها در تغییرات این صنعت جهانی و رقابتی داده اید، خیلی عاملهای تاثیر گذار دیگری هم بوده که دنیا انرژی را به شرایط قبل از کرنا رسانیده بود.
  در این دوره کرونا و وضعیت امروز بازار انرژی درست است که توسعه و بهره برداری اکثریت پروژه های نفتی کشورها و شرکتها در جهان به حالت نیمه تعطیل در آمده یا کنسل شده و باریگران نفت شل امریکا هم مستثنا نیستند. ولی با توجه به سیستم سرمایه داری امریکا بخصوص قانون اخراج و بیکاری شاغلین این شرکتهای شل امریکایی از بین نخواهند رفت تولید خود را متوقف میکنند چون از نظر فنی برایشان آسانتر است به محض اینکه به حدود ۵۰ دلار برسد دو باره به بازار خواهند آمد.
  – من سخنان آقای دکترمهدی زارع را در سایتهای محلی خودمان خوانده بودم ولی فکر نمی کردم که ایشان دارند یک موضوع مهمی همچون اثرات نزول قیمت نفت را تحلیل می کنند بلکه فکر می کردم اینهم یک موضوع پروپاگانیست که بعضی اوقات در سایتهای محلی دیده میشود بخصوص وقتی پای کشورهای حاشیه خلیج قارس و یا بحث تحریمها به میان می آورند

  • س راضی گفت:

   0

   0

   با سلام به طور قطع نمی توان گفت که پتروشیمی ها ضرر ده هستند شاید شرکتهای مادر حاشیه سود کمی دارند اما چرخ صنایع پایین دستی را راه انداخته اند و غیر مستقیم مولدان بدی نبوده اند .. طبق آمار آمریکا بیش از ۲۰۰۰ شرکت پتروشیمی بزرگ دارد و ایران فکر کنم حداکثر و با اغراق زیر ۱۰۰ تا …بیشتر آنها هم ضرر ده ..جز چند شرکت بخصوص و انهایی که خوراکشان گازی است . تا قبل از تحریمها بیشتر شرکتها مخصوصا انهایی که بدهی ارزی داشتند ضرر ده بود بیشتر پتروشیمی ها فاز ساختشان از ۳ الی ۴ سال به ۵ تا ۷ سال است و علت ضرر ما بیشتر این قسمت است . تکنولوژیهای خریداری شده قبل تحریمها ود ر سالهای خاتمی بیشتر المان و ایتالیا و ژاپن و سویس و.. بود و می توانست سود ده باشد البته با تغییر نرخ تسعیر ارز الان بیشترشان سود ده ریالی شده اند … اما امروزه بیشتر خریدهای ایران از تکنولوژی چینی است و قطعات خاص با ۱۰ برابر قیمت با کلی دور زدن از اروپا می اید که اگر این تحریمها نبود شاید الان سود ده تر بودیم .. البته ارز را همین پتروشیمی ها وارد ایران میکردند .. عربستان هم به نظر میرسد بسیار متفکرانه تر و زیر بنایی تر از ایران فکر کرده اند و اقداماتی انجام داده اند که عدم فروش نفتشان اقتصادشان را به هم نریزد …

 10. محسن گفت:

  1

  1

  در متن احساسی بالا گفته شده عربستان به جنگ آمریکا رفته…. خدا خیرت بده دیکه همه عالم و آدم، باسواد و بی سواد میدونن که سعودی بدون اجازه سفارت آمریکا نفس نمی‌تونه بکشه و تمام سیاستهاش تابعی از سیاست‌های خرد و کلان آمریکاهست و به قول ترامب گاو شیرده، می تونه به جنگ آمریکا بره… خداییش رو این جملات بهتر نیست کمی فکر بشه

  • ناشناس گفت:

   2

   0

   عالم و ادم اگر واقعیت ها رو می دانستند رنگ و بوی دنیا جور دیگر بود
   اقتصاد سیاسی بخوان تا مثل همه عالم و ادم ها تحلیل نکنید

 11. دانشجوی اقتصاد گفت:

  0

  0

  نظرات اقای گرامی به واقعیت امروز ایران وجهان بسیار نزدیک وواقع بینانه است مردم وجامعه اثرات این دیدگاه را لمس واحساس میکنند نظراتشان بدور از سیاست کاری ومحافظه کاری اجتماعی است

 12. ... گفت:

  0

  0

  وقتی از سیاست سعودی در قبال امریکا حرف میزنین آدم فکر میکنه بحث از یک ابرقدرتی همچون چین و هندوستان هست. من کاری ندارم که دکتر زارع آیا نهایتا به این حرفهای شما جواب میده یا نه، ولی حداقل شماهم به احترام مخاطبان سایت بدیهیات علم سیاست رو در نظر بگیرین

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   بد نیست بدونید که عربستانی که شما هیچ بحسابش میارید ۴۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد و بیش از ۱۰۰۰ تن طلا ذخیره
   و ایران حدود ۱۰۰ میلیارد دلار ذخیره ارزی و کمتر از ۵۰ تن طلا

 13. لارستانی با انصاف گفت:

  0

  0

  نظرات اقای گرامی ازاد منشانه وبدور از محافظه گری اداری وسیاست در ایران بیان شده است معمولا علم اقتصاد باید بتواند واقعیات اقتصادی جامعه را مستقلا بیان نماید وابستگی های دولتی وشغلی مانع دادن یک نظریه واقعی از اقتصاد امروز ایران میشود

 14. ارشد اقتصاد گفت:

  2

  1

  چه اصراریست که یک شهرساز در تمام اموری که واقعا سررشته ای هم ندارد اظهار نظر کند؟ واقعا اینهم از جنبه های طنز لارستان بزرگ است.
  مطالب جناب آقای دکتر زارع را مطالعه کردم و انصافا نشان از علم و تجربه ایشان در این حوزه بود.

  • مهندس عمران - کارشناس ارشد گفت:

   1

   1

   سلام ایشون دو دوره هیات ریسه نظام مهندسی بودند باوجود انتقاداتی که بهشون داشتم اما باهوش و بسیار فعال بودند از شما که ارشد اقتصاد خوندید توقع میره همچون مهندس گرامی با عدد و رقم و تحلیل ادعاهای ایشون رو رد و اصلاح کنید.

 15. ناشناس گفت:

  2

  0

  هم آقای دکتر زارع و هم دکتر گرامی با متانت در مقاله هاشان نظرات خود را به نظر عموم رسانده اند. خوب است کسانی که کامنت می گذارند هم نظر خود را بنویسند و از ادب نویسندگی دور نشوند.

 16. رضا گفت:

  1

  2

  اگر هر یک از دوستان مطلبی در مورد شهرسازی نوشته بودن، همین مهندسین میومدن اعتراض می کردن که چرا تو کارشون دخالت کردیم.

 17. علی گفت:

  0

  2

  با عرض خسته نباشید و ممنون از تحلیل , اما تحلیل شما هم چندان پیچیده و حرفه ای نبود که اسم تحلیل قبلی رو سطحی گذاشتید .

 18. ناشناس گفت:

  0

  0

  انصافا تو تحلیل ها خوب بود. انشااله همه وقت بزارن و نظرشون را به اشتراک

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان