میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در8 آگوست 2014 ساعت 10:29 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 1,391 بازدید

موهبت لارستان، صدای شهر بی صدا

موهبت لارستان، صدای شهر بی صدا

behzad-(1)بهزاد قناعت پیشه: بهانه ام برای نگارش این یادداشت انتشار خبر مسرت بخش و غرورآفرین قبولی سرکار خانم موهبت آوازه در کنکور سراسری دانشگاه با رتبه ۹ است. اولا به ایشان و خانواده محترمشان تبریک و شادباش عرض می کنم و ثانیا با خود اندیشیدم که اگر ننویسم به قلم و کاغذ و تعصب مقدس خود به شهر و دیارم خیانت کرده ام. پس نوشتم آنچه را باید سالها پیش می نوشتم. نوشتم تا بیش از این شرمنده دیارم و مردم خونگرم و کوشای آن نباشم.
امروز می خواهم به رمز گشایی گنجینه ای بپردازم که تقریبا هر ساله تکرار می شود و ما از این گنجینه آنچنان که باید بهره نمی بریم و خود را به زیور آن آراسته نمی کنیم! و موهبت آوازه یکی از این گنجینه هاست. موهبت آوازه موهبت خدا به لارستان است اگر درست  بنگریم. براستی چه چیزی در نهاد ماست که شنیدن خبر قبولی سرکار خانم موهبت آوازه و موهبتهای لارستان در ما ایجاد اعتماد به نفس و نشاط می کند؟ چه گنجینه ای در نهاد تک تک ما لارستانیهاست که در تلاقی با گنجینه خانم آوازه و خانواده اش در ما ایجاد شعف همراه با احترام می کند و امید به آینده لارستان را در ما دو چندان می کند؟!
موهبت آوازه ، صدای شهر بی صداست! موهبت آوازه آوازه لارستان را در ایران طنین انداز می کند. موهبت آوازه و همه موهبتهایی که پیش از این درخشیدند و پس از این خواهند آمد، عیار اعتماد به نفس یک شهر بی صدا را فریاد می کنند. این دانش آموزان کوشایی که با رتبه های تک رقمی خود تک صداهای بلند یک شهر به ظاهر خاموشند!
علت شادی ما عیار هویتی است که این جوانان به شهر ما و مردم ما می بخشند و ما با نسبت دادن خود به این جوانان برومند به لارستانی بودن خود می بالیم! این جوانان خط شکنانی هستند که لارستان را از محاصره تنهایی نجات می دهند! این خط شکنی سالهاست که آغاز شده است و می رود تا با ظهور نسلی قوی و پرامید نوید مدیرانی هوشمند و توانمند را برای خطه لارستان بدهد.
تغییر در ساختار جامعه لارستان وقتی بروز می کند که در عمق ماهیت فکر و احساس مردم تحولی عمده ایجاد شود. تجربه رتبه های تک رقمی که تقریبا هر ساله در چند سال اخیر تکرار می شود خالق تصویر ذهنی زیبا و بزرگی است که آغازگر تغییر و تحولی عظیم تر در ماهیت فکر و احساس جامعه علمی آینده لارستان است. ما باید قدر این تصویر ذهنی را هر چه بیشتر بدانیم و آن را باز نمایان کنیم. اما این تصویر ذهنی چیست؟
جو امید و نشاطی که در پی قبولی این جوانان کوشا در فضای جامعه لارستان ایجاد می شود، تصویر ذهنی زیبایی را خلق می کند که بازخوانی آن در طول سال تحصیلی برای سایر دانش آموزان شهر و خانواده هایشان القای یک اعتماد به نفس و تعصب همراه با غرور را در پی دارد. این تعصب تعصب کور نیست. تعصبی مقدس است که به هم هویت سازی جوانان ما با این جوانان کوشا ختم می شود. ماحصل این هم هویت سازی آزاد شدن پتانسیلهای نهفته نیروی جوانان دانش آموز است. پتانسیلی که به دلیل محرومیتهای فزاینده و تحمیلی که بر لارستان سایه افکنده است توجیهی برای آزاد شدن نداشته است! ولی امروز با وجود درخشش چنین گنجینه هایی و چنین موهبتهایی راه توجیه بر این محرومیتها بسته شده و پتانسیلها یکی پس از دیگری فرصت آزادسازی پیدا کرده است.
اما در این میان آنچه نباید از دیده ها پنهان بماند تلاش معلمان و دبیران سختکوش لارستانی است. آنها کارگردانان واقعی این تصاویر زیبای ذهنی هستند که با درخشش نتیجه تلاشهایشان باید بر نقش فرد فرد آنان صحه گذاشت.
آنها معماران چیره دست لارستان آینده اند! آنها مامور به انتشار این هم هویت سازی هستند. کما اینکه پیش از این نیز رسالت خود را بخوبی به سرانجام رسانده اند!
این هم هویت سازی با تقلید کورکورانه تفاوت ماهوی دارد. در این هم هویت سازی قدرت خلاقه جوانان لارستان آرام آرام رشد می کند و در پی آزاد شدن پتانسیل پنهان جوانان موتور جستجوگر و مکاشفه آنان به کار می افتد و با اعتماد به نفس القا شده در سطح جامعه لارستان، پیاده نظامی منسجم و محکم از نخبگان لارستان شکل می گیرد که در سالهای آینده از آن سان خواهیم دید!

این رژه منظم و باشکوه دور از دسترس نیست البته مستلزم آن است که مدیران امروز زمینه بازگشت نخبگان به شهر و دیار خود پس از اتمام تحصیلات و کسب مدارج عالی را فراهم کنند تا آنان افتخار حضور در این نمایش بزرگ را پیدا کنند!
به امید آن روز و با تبریک مجدد این افتخارآفرینی بزرگ و به یاد ماندنی به خانواده محترم سرکار خانم آوازه و تبریک بی نهایت به مردم خوب شهرم لارستان عزیز.


4 نظر

 1. ش گفت:

  0

  0

  من که برنمیگردم به شهرتون……

 2. ستاره گفت:

  0

  0

  خدارو شکر که پدرو مادر این دختر خانم ،نامش رو گذاشتن موهبت آوازه وگرنه فکر میکنم نویسنده در نوشتن جمله هاش کمی کم می آورد.
  درضمن رتبه ی منطقه ای ایشون ۹ شده و رتبه ی کشوریشون چیزی حدود ۵۰ است .
  اما درهر صورت من هم به ایشون تبریک میگم .

  • بهزاد قناعت پیشه گفت:

   0

   0

   با سلام خدمت آقا یا خانم ستاره
   شما اسم انتخاب کنید تغییر جملات با من.بد نیست قبل از نوشتن نظراتتون ستاره های دور سرتون رو پراکنده کنید بعد نظر بدید.بعضیها توهم هاله نور دارند شما توهم ستاره.

 3. اسلام زاده گفت:

  0

  0

  سلام.با تشکر فراوان از آقای قناعت پیشه باید عرض کنم که اگر چند نفر مثل شما بتونن شکوه این افتخار رو اینقدر خوب به تصویر بکشن بهتون قول میدم این شهر اوضاع بهتری خواهدداشت.این کار همونطور که خودتونم فرمودید یکم دیر انجام شد و باید تشویق هایی البته درخور تر در سال های گذشته هم انجام میشد.هرچند افرادی مثل خانم آوازه به تمنای ستایش شدن تلاش نمی کنن اما این ستایش وظیفه ی ماست. البته کاش هشداری داده بشه به مدارسی که قدردان دانش آموزاش نیستن و به جای دست گذاشتن رو نقاط قوت بچه ها فقط سرکوفت میزنن و تیکه میندازن.متاسفم برای بچه هایی که مجبورن اسم خاص بودن و در مدرسه ی خاص درس خوندن رو یدک بکشن اما حیف که عده ای درجریان نیستن که اونجا بعضی معلما یادشون رفته هرازگاهی یه نگاهی به سردر مدرسه بندازن.
  در نهایت دوس دارم اسمی ببرم از دوست خوبم سپیده پویا با رتبه هزاروسیصد و هم به سپیده و هم به موهبت تبریک جانانه ای بگم.دس مریضاد هم به اونا و هم به کسایی که نردبونشون شدن.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان