میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 آوریل 2020 ساعت 7:10 ق.ظ سرویس:مطلب شما 3 دیدگاه 433 بازدید

«میان ستاره ای» تصویر یک واقعیت حیرت انگیز

«میان ستاره ای» تصویر یک واقعیت حیرت انگیز

یادداشتی بر فیلم «میان ستاره ای» کریستوفر نولان

فاطمه محسن پور:‌ «میان ستاره ای» فیلمی در اثباتِ دانایی پس از مطالعه است. نویسنده ای که انواع و اقسام مقاله های علمی و دست نوشته های نیوتون و آینشتین را خوانده است. آن ها نه معادلات میدانِ مکسول را نوشته اند و نه معادلاتِ ثابتِ تعادل و پی هاشِ هاندِروسون-هاسِلباخ را. آن ها فقط رئالیسمی جادویی در سوءاستفاده از حقیقت تحریر کرده اند. حقیقتی که در چنگال پارادیوم آینشتین پس از پارادیوم نیوتون است. پارادیومی که سیطره ی سلسله ای از دانسته های بشریت را دارد تا آن زمان که سرسلسله ای جدید، مغزِ بشریت را به کنکاش وا دارد.

این دو نفر نویسندگان فیلم، پیوند بین مولکول ها و نحوه ی قرارگیری اتم ها را نمی شناسند. یعنی نمی توانند برای ما نوشابه ای واقعی بسازند، آنها فقط می توانند ما را در یک کارخانه ی نوشابه سازی برای فراوری یک نوشابه ای ماورایی از خیال پردازی های خودشان وارد کنند.

دراین بین آن ها هیچوقت کار خود را با یک تطور و تحول خیالی از نوشابه ساختن لوس نمی کنند بلکه همانگونه که یک نوشابه ی واقعی ساخته می شود یک سیر به شدت واقعی را نشانمان می دهند. پس، آن ها زحمتی برای یک رویداد واقعی نمی کشند بلکه آن رویدادِ واقعی، برای نشان دادن خیال پردازی های هرچند پیش پا افتاده شان زحمت می کشد.

آنها یک رویداد وانمودگر از یک رویداد واقعی را به تصویر در می آورند. مهم ترین نکته در ارزش گذاری آنها، وسواسشان است. در دوره و زمانه ای که دوربین، اسلحه و مداد خیلی راحت به خدمت گرفته می شوند. آشکار بنیادِ به خدمت گرفته در رفتار این دو برادر، جلب حیرت انسان ها به وسیله ی یک شکوهِ استثنایی است. شکوهی که انسان را نه تنها دچار حیرت نمی کند بلکه فکِّ او را تا ابد باز نگه می دارد. حیرتی که انسان را تا سرحد ناتوانی از پاسخی که برای سوالش ایجاد می شود، تحقیر می کند. مانند یک فراورده ی آبنباتی که تبلیغ می شود که بگوید در دهان جِلِزُّ و وِلِز می کند و حیرت همه را بر می انگیزد و کسی نمی داند منشا آن جلز و ولز چیست مگر که درسش را خوانده باشد.

این آبنباتِ حیرت انگیز البته واقعی است؛ اما فیلم برادران نولان آبنباتی خارق العاده تر از یک جلزّ و ولز معمولی به ما نشان می دهد که باید دانش مندان و پورفسوران مدینه ی فاضله به تحلیلش بپردازند و نه یک دانشمند واقعی در دنیای حقیقی خودمان. البته این برای صنعت سینما که اغلبش کش و قوس های زناشویی یا به خدمت گرفتن انگیزه های جنسیست نمود بهتری از دغدغه ی یک انسان است. یکی از مبانی به شگفتی درآوردن مخاطب در آثارِ نولان نتیجه ای است که در طی یک ماجرا ما را به آن می رساند. مثلا اگر می خواست چگونه ی شگفتی سازی چگالی را به ما نشان دهد او هیچوقت روغن و نفت وآب و شربت را مخلوط نمی کرد. بلکه شیر و اسپرسو و شکلات غلیظ را مخلوط می کرد تا با چگالی آن به موکا برسد و درنهایت به ما بگوید که هم می خواسته چگالی را نشانمان دهد هم موکا را. اما پیچیده نشان دادن یک امر تازمانی قابل تامل است که مردم بدانند آن پیچیدگی یک پیچیدگی واقعی و شگفت انگیزاست نه یک پیچیدگی من درآوردی و شگفت انگیز. درمورد تحولات آینده و رفتن انسان به گذشته نیز همین یک جمله از هاوکینگ بس است که می گوید: «اگر قرار باشد انسان بتواند به گذشته سفرکند، تابه حال یک نفر از آینده آمده بود.» یک نفر که شاید می رفت پدربزرگ شما را درکودکی می کشت و شما دیگر به دنیا نمی آمدید.


3 نظر

 1. shahryar گفت:

  1

  2

  چه خوب و چه عالی که در شهر لار افرادی هستند که #کریستوفر_نولان این مطرح ترین کارگردان امریکایی را می شناسند و بیشتر از شناخت به بحث و تبادل نطر و نقد آثار این کارگردان می پردازند… خوشحالم
  آثار نولان. سرشار از مفاهیم فلسفی و درک مفاهیم اجتماهی است
  در مورد ممنتو و بی خوابی هم بنویس خانم محسن پور و همچنان اینکار را ادامه بده

 2. ناشناس گفت:

  2

  0

  هرچند که گاها نوشته های شما را میخوانم و انصافا نسبتا هم خوب تحلیل و نوشته شده بودند اما تحلیل یا نوشتن این یادداشت بر این این فیلم کار شما نیست زیرا کاملا از مباحث علمی مرتبط با این فیلم دور و احتمالا به دلایلی مثل رشته یا حوزه تحصیلی اطلاع اندکی دارید ، لذا ضمن عرض احترام به شما بانوی جوان اما استثناً این نوشته شما اصلا برایم جالب نبود.
  زیرا این فیلم بدون داشتن بینش به مباحث علمی پشت زمینه (background) آنچنان که باید معنا پیدا نمیکند.

 3. شهروندی گفت:

  0

  0

  چرا اصرار دارید مطلب را پیچیده و متکلفانه بنویسید. ساده نوشتن نشان از تسلط نویسنده به موضوع را دارد. اینگونه که نوشته اید یا از موضوع بحث خیلی خیلی کم اطلاع دارید یا آنرا از جایی کپی کرده اید.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان