میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در18 اکتبر 2019 ساعت 11:58 ب.ظ سرویس:برگزیده ها یک دیدگاه 272 بازدید

میراث دوستان «خوری» در تور نیم روزه «لارگردی» شرکت کردند+ عکس

میراث دوستان «خوری» در تور نیم روزه «لارگردی» شرکت کردند+ عکس

به گزارش عرفان حمیده از خور، پنجشنبه ۲۵ مهرماه ۲۸ نفر از خواهران و برادران دوستداران میراث فرهنگی شهر خور در قالب یک تور نیم روزه با هدف بازدید از آثار تاریخی عازم شهر لار شدند.

اولین بازدید، خانه محمودی با قدمت ۲۷۰ سال و متعلق به دوران زندیه با داشتن دو بادگیر و اتاق های متعدد به شیوه اندوران بود. این خانه قدیمی درسال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این گروه سپس از دهنشیر و آب انبار قنبربیگی متعلق به دوران صفویه بازدید کرد که طی آن آقای ابوذر سوری به عنوان راهنمای تور و همچنین حاج آقا زهره وند که به عنوان مهمان بازدیدکنندگان را همراهی می کرد توضیحاتی ارائه کردند.

باغ نشاط لار مقصد بعدی بود. این بنا متعلق به دوران افشاریه است؛ باغی از درختان نخل و کنار دارد و عمارت اصلی آن در سه طبقه بناگردیده و زیر زمین این عمارت درحال حاضر به عنوان موزه مردم شناسی مورد استفاده قرار می گیرد. در محوطه باغ نشاط نیز حمامی قدیمی قرار دارد که ساخت آن هنر معماران قدیم رابه رخ می کشد.

سپس از مسجد مشهور به حاج رجبعلی متعلق به دوران صفویه که به سبک و معماری خاصی بر روی آب انبار ساخته شده و بنا به گفتهآ سوری محل استراحتگاه بازرگانان بوده بازدید بعمل آمد. این مکان ارزشمند نیز در سال ۸۴ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

درحوالی ظهر از قلعه اژدها پیکر و برج ننه نادر بازدید بعمل آمد و درپایان از موزه حسینیه اعظم بازدید و آثار بجا مانده و دستخط های حضرت آیت الله آیت الهی(ره) نظر بازدیدکنندگان را بخود جلب نمود.

برنامه این تورگردشگری ساعت ۱۳ به پایان رسید و گروه مذکور به شهر خور بازگشتند.

عکس ها از: سهیل کاشفی


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    درودبه فعالین دوستدارمیراث فرهنگی خور.پاینده باشید

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان