میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در19 می 2020 ساعت 4:59 ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 324 بازدید

میوه‌های خوراکی و دارویی کوه «گاوبست» در عمادشهر

میوه‌های خوراکی و دارویی کوه «گاوبست» در عمادشهر

«تُبر» یا «گیلاس وحشی» / درمان کم خونی مهم‌ترین خاصیت تُبر است

عبدالله بهمنی: تُبر یا گیلاس وحشی به صورت ارگانیک در کوهای عمادشهر  روییده که دارای خواص پزشکی بسیار از جمله درمان کم خونی است.

کوه گاوبست واقع در بخش جنوبی لارستان در منطقه‌ای تقریباً خشک و با پوشش گیاهی کم یکی از اصلی‌ترین مناطق رشد گیاهان دارویی و میوه‌های وحشی است.

مردم این منطقه در گذشته به دلیل نبود دارو و یا دسترسی سخت به پزشک از این گیاهان و میوه‌ها جهت درمان و یا خوراکی استفاده می‌کردند که تأثیرات چند برابری نسبت به مشابه‌های شیمیایی آنها داشته و دارد.

گیلاس وحشی یا گیلاس کوهی که در گویش محلی مردم عمادشهر «تُبر» نام دارد به صورت خودرو در کوه‌های گاوبست  رشد می‌کند. گل‌های ریز این میوه با رنگ سفید است و برداشت آن از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

میوه «تُبر» شباهت بسیاری زیادی به گیلاس با مقیاسی کوچک‌تر دارد و مزه شیرین و رنگ سیاه آن، او را به تُبر یا همان گیلاس کوهی در میان مردم عمادشهر  معرفی کرده است.

لازم به ذکر است این میوه به دلیل معرفی نشدن در حال حاضر توسط خود مردم برای مصارف شخصی استفاده می‌شود.

شیخ «حیدر رحمان پور»، در گفت ‌و گو با خبرنگار آفتاب لارستان در عمادشهر، با اشاره به درخت میوه « تُبر»، اظهار کرد: این درخت خودرو برگ‌های کوچک و پهنی دارد. وتا ارتفاع ۲/۵ متر رشد می کند. این درخت در ارتفاعات  گاوبست رشد می‌کند و میوه‌های آن بسیار ظریف بوده که باید با دست برداشت شوند و با اعمال فشار یا ضربه، آب خواهند شد.

شیخ حیدر رحمان پور در ادامه به خواص این میوه پرداخت و گفت: تُبر  یا همان گیلاس کوهی همانند سایر گیاهان درمانی گاوبست سرشار از فواید دارویی  بوده که مهم‌ترین آن می‌توان به درمان کم خونی؛ ناراحتی های کبدی؛ تقویت چشم و… اشاره کرد.

وی ادامه داد: اگر در فصل تابستان و زمستان بارندگی خوب باشد در بهار میوه دهی خوبی از این میوه شاهد هستیم. درخت تُبر بر خلاف گیلاس شکوفه نمی‌دهد و از همان اول میوه کال دارد و این درخت متفاوت و جالب در کنار آبراه‌ها، رودخانه‌ها و در ارتفاعات کوه‌ها سبز می‌شود.

وی با بیان این که سالها است از تُبر استفاده می‌کنیم، گفت: تُبردر کوه گاوبست به دلیل هوای سردش مرغوب تر است و در این منطقه این میوه دیرتر می‌رسد که خوشمزه تر، شیرین تر، درشت تر و آبدار خواهد شد.

او با بیان این که برداشت تُبر و گیاه دارویی اسطو قدوس (کاکوتی) در گاوبست هم زمان است خاطر نشان کرد: خانواده‌هایی که تُبر  را به قصد فروش برداشت می‌کنند به صورت گروهی برای مدت چند روز به محلهای مورد نظر سفر کرده و تا پایان برداشت در همان منطقه خواهند ماند.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان