میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 مارس 2017 ساعت 1:43 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند 9 دیدگاه 1,758 بازدید

مدیران شهری و فراهم کردن محیط سکونتی مناسب

تحلیلی بر گزارش وضعیت محله کهوویه لار

مدیران شهری و فراهم کردن محیط سکونتی مناسب

محمدامین گرامی*: تلاش می کنم از این پس تقریر و تحلیل های کوتاهی بر گزارشات محله ای بياورم، هدف توجه به نکات مغفول مانده از دید مدیران شهری است. البته به مرور در کنار بیان مشکلات و آسیب ها و توجه دادن به ریشه های آن پیشنهادهايی در جهت حل این مشكلات ارايه خواهم داد.

گزارشی که پیش از این درباره محله کهوویه در نشریه ایراهستان و سایت آفتاب لارستان (اینجا) خواندید درد دل و بیان مشکلات محله کهویه است كه با كمك و همراهی یاوران شوار تهيه شد. این محله با توجه به گستردگی و شکل و فرم خطی آن که در امتداد محور ورودی شهر لار می باشد و همچنین میزان جمعیت پذیری نسبتا بالای آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

قطعا بسیاری از مدیران شهری با هرم مازلو آشنایی ابتدایی دارند، هرمی که برمبنای نظریه های محتوایی در مورد انگیزش شکل گرفته است و هرمی (مثلثی) که سلسله مراتبی از نیازهای انسان را ترسیم می نماید، اين هرم به طور کلی از نیاز زیستی (فیزیولوژی) در قاعده هرم آغاز می شود و در ردیف های بعدی به ترتیب نیازهای امنیتی، اجتماعی و احترام قرار می گيرد و نهايتا به راس هرم که خودشکوفایی است متنهی می شود. برطرف شدن هر مرحله از این نیازها و حركت به سمت راس هرم مي تواند شاخص و الگویی باشد از توسعه یافتگی و میزان موفقیت مدیران شهری.

زمانی که مشکلات این محله و یا محله هاي مشابه را در لار مرور می كنيم، تیتروار به مسایلی همچون مشکلات بهداشتی (فاضلاب)، خاکی بودن معابر، نقص و کمبود زیرساخت ها و كمبود فضاهای تفریحی و خدمات ابتدایی! مواجه می شویم و در می یابیم در ایجاد یک محیط سکونتی با شاخص های كيفی حداقلی موفق نبوده ایم. به  معناي ديگر در تامين نيازهای مرحله اول و دوم هرم ناتوان بوده ايم و راهي بسيار تا رسيدن به مطلوبيت و راس هرم در پيش داريم، بدون شک این مسئله به عدم برنامه ریزی مناسب مدیران شهری باز می گردد که تبعاتی همچون نارضایتی، سرخوردگی، کم شدن حس مشارکت و آسیب های اجتماعی بلند مدت را به دنبال خواهد داشت.

*کارشناس ارشد شهرسازی


9 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  مهندس اخرش سرتو زيراب ميكنند اين مديران – از ما گفتن

 2. شهروند گفت:

  0

  0

  متاسفانه مدیران شهر لار از نماینده بگیر تا شهردار و شورا و بقیه در پیشبرد امور شهر بسیار بسیار کند عمل میکنند و یا اصلا عمل نمی کنند و این یکی از عوامل عقب افتادگی لار شده است.مثلا در امور شهر بعد از ۴ سال شهرداری هنوز نتوانسته است پارک شهر را ساماندهی و زیبا سازی کند ترمینالی برای شهر درست کند ورودی شهر را ساماندهی کند و همچنین نماینده که بعد از ۵ سال نمایندگی هنوز در تصویب منطقه ویژه اقتصادی مانده است و در اتمام کتابخانه مرکزی ناتوان..

 3. .. گفت:

  0

  0

  ببخشید مگه شما خودتون تو شهرداری نیستید؟؟؟

  • محمدامين گرامي گفت:

   0

   0

   سلام – خير، بنده تنها در سال ٨٦-٨٩ به عنوان مشاور شهرسازي شهردار فعاليت (بصورت پاره وقت) فعاليت داشته ام

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرین به شما. نگاه علمی به پیشرفت شهر کمک میکنه.

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقاي مهندس بچه هاي ياوران شورا خيلي دوست دارند موثر باشند ميشه هر ماه جلساتي داشت و موارد و مسايل شهري را بحث كرد

  • محمدامين گرامي گفت:

   0

   0

   سلام – تصميم دارم در تحليل گزارش بعد به اين مسله بپردازم

 6. م .م گفت:

  0

  0

  سلام وقتی عملکرد مسئولین رانقد می کنید ناراحت می شوند وبه همه توهین می کنند

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام بچه هاي ياوران شورا هم باسوادند هم دل در گرو ابادي لار دارند جلسه هاي حضوري و اطلاعات تخصصي شهرسازي سبب مي شود به اعضا شورا فشار منطقي بياورند .هل بدهند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان