میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 دسامبر 2016 ساعت 10:16 ب.ظ سرویس:اندیشه 34 دیدگاه 3,632 بازدید

نافرجامی مناظره «برجام» در دانشگاه آزاد لارستان/ وقتی اراده «پاسخگویی» در مسئولان ضعیف است!

monazerehنافرجامی مناظره «برجام» در دانشگاه آزاد لارستان/ وقتی اراده «پاسخگویی» در مسئولان ضعیف است!

آفتاب لارستان: حدود ده روز پیش بود که با انتشار خبر برگزاری یک مناظره در دانشگاه آزاد لارستان غالب مخاطبانِ خبر، امیدوار شدند اتفاقی در محیط دانشگاهی لارستان در شرف تکوین است! چه اتفاقی؟ ایجاد فضای گفت و گو و تضارب آرا که غالب مسئولان از ضرورت ایجاد آن در محیط های دانشگاهی می گفتند و می گویند!

خبر چه بود؟ برگزاری مناظره ای با عنوان «سرانجام یک توافق» با دعوت از یک مدافع و یک مخالفِ توافقِ هسته ای ایران و شش کشور قدرتمند جهان یا همان «برجام». طبق اطلاعیه اولیه قرار بود هدایت الله بیگلری عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد و مدرس رشته حقوق با سرگرد امیر جاهدی فرمانده سپاه لارستان مناظره کند و در صف بندی یک حقوق دان و یک سرگرد واضح است کدام یک موافق و کدام مخالف برجام است!

مانع تراشی اول: هفته وحدت

این مناظره قرار بود دوشنبه ۲۲ آذرماه و توسط «تشکل سیاسی جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد لارستان» برگزار شود. خبر این مناظره در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد اما یک روز قبل این تاریخ بود که خبر رسید سرگرد جاهدی جای خود را به حمید مقیمی سرهنگ بازنشسته سپاه سپرده! اما این پایان قصه نبود و چند ساعت بعد اعلام شد بنا به مخالفت دکتر مهدی زاده سرپرست دانشگاه آزاد لارستان، به دلیل آنچه تداخل با هفته وحدت خوانده شده! مناظره مذکور به هفته بعد موکول شده است.

یعقوب بینا، دانشجوی این دانشگاه و عضو شورای مرکزی تشکل جمعیت اسلامی دانشجویان در این باره به سایت آفتاب لارستان گفت: طبق مجوزی که داشتیم می شد این مناظره را در همان روز برگزار کرد اما به خواسته دکتر مهدی زاده احترام گذاشتیم و مناظره مورد اشاره را به یک هفته بعد یعنی ۲۹ آذرماه موکول کردیم.

بینا همچنین در مورد مجوز این مناظره گفت: این مجوز توسط هیئت سه نفره نظارت استانی دانشگاه آزاد، شامل نماینده دانشگاه آزاد در استان فارس، نماینده ولی فقیه در این دانشگاه و رئیس واحد مربوطه که دکتر مهدی زاده باشند اخذ شده است.

مانع تراشی دوم: از کشیدن پای شورای تامین به گود تا درخواست تغییر سخنران

زمان گذشت و همه منتظر بودند برای اولین بار در تاریخ تاسیس انواع مختلف دانشگاه ها در لارستان! شاهد یک مناظره باشند. طی این مدت دانشجویان تعداد نسبتا زیادی پوستر و بنر نیز چاپ کردند و زمان زیادی را به تدارک برگزاری این مناظره اختصاص دادند اما گویا قرار نبود این طلسم شکسته شود و مجددا یک روز پیش از برگزاری مناظره خبری دیگر آمد!

این بار گویا دکتر مختاری نماینده دانشگاه آزاد در فارس به دانشجویان گفته بود: به دلیل مخالفت شورای تامین شهرستان لارستان با شرکت هدایت الله بیگلری در این مناظره، باید سریعا این سخنران را حذف و سخنران دیگری را جایگزین نمایید! این درحالی است که وی عضو باسابقه هیئت علمی دانشگاه آزاد لارستان است و همین الان نیز در این دانشگاه تدریس می کند لذا این پیش شرط قدری عجیب و غیرقابل باور به ذهن می آمد.

معاون فرماندار ورود شورای تامین به این موضوع را تکذیب کرد

در این باره و برای کسب اطمینان سعی کردیم با دکتر مختاری تماس بگیریم اما این امکان فراهم نشد و وی در تماسی که با دانشجویان متولی برگزاری مناظره داشت تاکید کرد حاضر به انجام مصاحبه نیست و از آنها خواسته بود این موضوع را رسانه ای نکنند! با امتناع این مسئول دانشگاهی! از پاسخگویی، به سراغ طرف دیگر این ادعا یعنی فرمانداری لارستان رفتیم. سایت آفتاب لارستان در تماس با مسعود راسخی معاون سیاسی امنیتی فرمانداری ویژه پرسید آیا شورای تامین شهرستان مخالف برگزاری این مناظره یا مخالف شرکت یکی از سخنرانان بوده است؟ راسخی اما قویا این موضوع را تکذیب کرد و گفت: اصلا در این باره شورای تامین تشکیل نشده و نه این شورا و نه فرمانداری ویژه در موضوع مناظره داخلی دانشگاه آزاد دخالتی نکرده و نمی کند.

مانع تراشی بعد: مجوز دانشجویان مشکل دارد!

در ادامه برای اینکه بتوانیم موضع شفاف مسئولان دانشگاه آزاد در این موضوع و چرایی لغو محترمانه! این مناظره را بدانیم با دکتر مهدی زاده تماس گرفتیم. وی که گویا در حال مأموریت و خارج از لار بود به محض شنیدن پرسش ما درباره مناظره از انجام گفت و گوی بیشتر عذرخواهی کرد و گفت: «در جلسه هستم!» وقتی به او اصرار کردیم حداقل بگوید موافق با انجام مناظره در دانشگاه آزاد است یا خیر خیلی کوتاه گفت: مجوز این مناظره مشکل دارد و امضاهای آن تکمیل نیست!

با این حساب حرف جدیدی شنیده شد که تاکنون مطرح نشده بود! برای اطلاع از جزئیات این موضوع یکی دوبار دیگر با وی تماس گرفتیم اما موفق به صحبت نشدیم. حتی با معاون دانشجویی وی یعنی آقای نجیب زاده هم تماس گرفتیم و او نیز ترجیح داد در این باره خود سرپرست دانشگاه اظهار نظر کند!

خستگی که بر تن دانشجویان ماند

در پایان روند بررسی این موضوع بار دیگر با یعقوب بینای دانشجو تماس گرفتیم. وی ضمن بیان اینکه طی تیم برگزاری مناظره، طی هفته های اخیر انرژی، زمان و هزینه زیادی صرف کرده است از فرد یا افرادی که مانع انجام این مناظره شده گِله کرد و گفت: ما بالاخره متوجه نشدیم چه افراد یا نهادهایی مخالفند اما حداقل از همان اول می گفتند مخالف این برنامه هستند تا اینقدر انرژی ما هدر نرود! وی همچنین گفت: اینکه هر بار یک حرف می زنند و دلیلی جدید برای شانه خالی کردن از این مسئولیت بیان می کنند بیشتر از لغو مراسم ما را ناراحت می کند.

سخنی با مسئولان دانشگاهی غیرپاسخگو!

آنچه در بررسی روند بررسی این موضوع توسط سایت آفتاب لارستان تاحدودی روشن شد آن است که متولیان دانشگاه آزاد از یک سو تحت تاثیر فشارهایی از بیرون دانشگاه هستند و از سوی دیگر تمایل یا توان دفاع از برگزاری اینگونه برنامه ها را ندارند و آنچه واضح تر است اینکه این مسئولان دانشگاهی «پاسخگویی» به دانشجویان و افکار عمومی را امری مهم و دارای اولویت تلقی نمی کنند!

با لغو این مناظره اظهار نظرهای متفاوت و زیادی در گروه های مختلف ایجاد شد که البته غالب آنها انتقاد از فضای بسته دانشگاه های لارستان بود. این گزارش را با آوردن جمله ای از یکی از کاربران شبکه های اجتماعی پس از شنیدن خبر لغو این مناظره به پایان می بریم: «خب این دانشجویان از اول مسیری اشتباه رفته اند! دانشگاه های لار به اسم دانشگاهند اما در عمل حتی دبیرستان هم نیستند! دانشگاه هایی که روز ۱۶ آذر که روز بیداری دانشجویی است مراسم جُنگ شادی برگزار می کنند یا مراسم این روز را بجای دانشگاه در امامزاده برگزار می کنند واضح است که حتی از عنوان «مناظره» هم واهمه دارند!»

در پایان تاکید می کنیم این سایت همچنان آمادگی انتشار پاسخ مسئولان دانشگاه آزاد را در این موضوع دارد.


34 نظر

 1. ابراهیم گفت:

  0

  0

  از اول هم معلوم بود که برادران ارزشی ، چیز ارزشمندی که قابل دفاع باشد، ندارند.ونیم دبگراین طفره رفتنها هم بخاطر […] بودن این برادران است، آخه کسانی که مدرک وعناوین را […] دریافت کردند، معلوم است که یارای مقاومت درمناظره را ندارند .ومثل همیشه درتریبونهای یک سویه ومنبرتخصص دارند، تازه آن هم نه درجمع آزاد اندیشه بلکه درجمع مریدان ومواجب بگیران.

 2. زبان سرخ گفت:

  0

  0

  درود ،دانشگاهی که در مراسم تودیع ومعارفه ریس وسرپرستش از دکتر زاهدی ریس پیشین دانشگاه آزاد دعوت نمی کنند چه انتظاری می رود،انچه عجیب وغیر منتظره است لغو مناظره نیست،پیشنهاد قبول مناظره توسط جناح تمامیت خواه است ،زیرا این تفکر منافع خود را در بیخبری وعدم آگاهی مردم می داند ،اما دانشجو وقشر تحصیل کرده بیدار و هوشیار است. اما با تمام این اوصاف مثل اینکه در لارستان گزینه بومی مناسب جهت سرپرستی دانشگاه آزاد یافت نمی شود،کجایند آنان که درقصیه انتصاب فرماندار سنگ بومی را به سینه می زدنند؟؟؟؟؟؟

 3. علی گفت:

  0

  0

  دفاع بیگلری از برجام با ان بیان ضعیفش، به نفع اصلاح طلبان هم نبود

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   هر جا قادر به پاسخگویی نیستید به تخریب شخصیت افراد می پردازید کلی م ادعا دارید که ما طرفدار ومدافع دین هستیم جالبه که به عقیده ی شما موسیقی حرامه ولی توهین و تخریب دیگران حلاله

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  چکیده مطلب به نظر من در نظر پایانی گفته شد. اینکه دانشگاه های لار در حد دبیرستان هم نیستند. دلیل اصلیش هم محافظه کاری و میزدوستی رئیسان آنهاست

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   این امر مخصوص دانشگاههای لار نیست مشکل اینه که مردم به خاطر مشغله و مشکلات اقتصادی کمتر فرصت سرزدن به شهرهای دیگه رودارن و گرنه همه جای کشور ما اینطور شده

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  وقتی مسئولان دانشگاهی در این شهر و مملکت حاضر نیستند پاسخگو باشند چه توقعی از دیگران داریم؟!!!

 6. معلم گفت:

  0

  0

  میگم این اصولگراهای محترم معلومه قحطی رجال دارند که همه جا از سرهنگ مقیمی استفاده می کنند. بعد جالب این هست که ایشون خودش […]

 7. علی گفت:

  0

  0

  من خودم از بچه های تشکلم و شخصا شاهد حمایت های آقای مختاری از تشکل و اهداف اون هستم

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت به سایت آفتاب لارستان که در این زمینه گزارش تهیه کرد و اطلاع رسانی نمود و مشخص کرد مسئولان دانشگاه آزاد و… خیلی […] و […] هستند.

 9. حقیقت گو گفت:

  0

  0

  جامعه ای که در ان فرصت اظهار نظر و مناظره و بیان حقیقت وجود ندارد جامعه ای خمود و در حال رکود است

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  ابتدا بايد تشكر كنم از سايت آفتاب به دليل پوشش دادن اين موضوع و ضمنا بايد بگم اين جناح تماميت خواه كه عنوان […] رو و مسوليت اون نهاد رو به دنبالشون ميكشن مجبورا از مناظره گذاشتن با قشر انديشمند دانشجو و دانشگاهي فهيم و اشخاص اصلاح طلبي چون آقاي بيگلري طفره برن و بالاخره مناظره رو لغو كنن چون روغناشون ريخته ميشه و […] ميشن . بايد كم كم به مردم و دانشجويان بفهمونن كه نميتونن با مردم مقابله كنن و موضوع رو از […] مسول به […] بازنشسته و از […] به بهانه گيري هاي بيهوده و از بهانه گيري به لغو مراسم تنزل كنن تا با مردم و دانشجويان مواجه نشن چون چيزي در چنته ندارن تا به مناظره بگذارند . كاسه كوزه هاشون هم سر فرمانداري بدبخت خورد ميكنن . حالا خوبه كه يه جايي مثل نهادهاي امنيتي هست كه دستشون بگيره و از مهلكه مناظره نجاتشون بده والا چيكار ميكردن ؟!!!

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   خیلی هم تند نرو برادر. همین الان هم مقیمی حاضره مناظره برگزار کنه. معلومه کی شلوارشو خیس کرده

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   لطفا برای نمونه یکی از منظره های موفقتون رو نام ببرید تا حرف شما رو باور کنیم برادر ارزشی

 11. .منتقد گفت:

  0

  0

  شخصیت اقای […] با تندروی گره خورده و شخصیت اقای […] هم با سر و صداهای غیر علمی و فقط روزنامه ای. بهتر است در این مباحث تخصصی از افراد اگاهتر استفاده شود

 12. حسین گفت:

  0

  0

  باید دوباره دانشجوها تلاش کنن د نا امید نشن تا این یخ تک قطبی گری شکسته بشه

 13. دانشجوی لاری گفت:

  0

  0

  این همه رهبری میگه کرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها راه بندازین پس چرا عده ای از این امر می ترسند؟! مسئولان کی می خوان مطیع ولی فقیه بشن؟ آیا منافع دنیایی و مادیشون در خطر است؟
  مناظره برگزار کنین تا مردم بدونن در برابر تعطیلی تاسیسات هسته ای و پرکردن آن با بتن، چیزی هم جز ادامه تحریم ها نصیبمان شده؟ آیا دستاورد برجام جز هیچ، چیز دیگری هم بوده؟

 14. فرهنگی گفت:

  0

  0

  بارها و بارها شاهد لغو برنامه ها و گردهمایی های گفتمانی در لارستان بوده ایم چه خوب که برای یک بار هم که شده به دلایل لغو مشکوک و پر ابهام این برنامه ها پرداخته اید. در شهری که فضا و اهمیتی برای گفت و گو قایل نیت نباید انتظار پیشرفت داشت. برادران ارزشی، اگر بر حقید از تریبون نهراسید… بهتر نیست برای یکبار هم که شده خودتان را در قضاوت مردم قرار دهید؟ نترسید مردم ما کم صبر نیستند

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  توافق با آمریکا خسارت محض است.
  همین بس که رهبر جامعه همین جمله رو درباره برجام و توافق با آمریکا گفتند.

 16. حسین گفت:

  0

  0

  باید فضای سیاسی در شهر بازتر شود..
  تلاش خوبی بود

 17. دانشجوی حقوق گفت:

  0

  0

  متاسفانه ریاست جدید دانشگاه آزاد برای پیشرفت این واحد آموزشی هیچ تلاشی نمی کنند .و از زمان ریاست ایشون دانشگاه پس رفت های فراوان و بعضا غیر قابل جبران متحمل شده

 18. محمد هادی گفت:

  0

  0

  با سلام . فکر کنم لغو این مناظره بیش از همه به نفع و مصلحت دانشگاه آزاد ،گروه حقوق و همه موافقان با برجام بود….با این سخنران پیدا کردنتون

 19. مرتضی گفت:

  0

  0

  سلام .
  بحث بر جام یکی از مباحث تخصصی سیاسی است و از مباحثی که با نظام
  و آینده انقلاب گره خورده است لازم است که فردی در این مناظره شرکت کند که
  ۱-نظام و انقلاب را قبول داشته باشد.
  ۲-اعتقاد به اصل ولایت فقیه داشته باشد.
  ضمن اینکه اعتراف اخیرظریف خود گویای اصل ماجراست.
  در آخر اینکه تنور برجام دیگه خیلی سرد شده چه برسد به نون
  برجام که از اول پختن اشتباه و سرد بود!

  راستی بعد از گذشت سالها حالا وقت مناظره در مورد برجام است؟
  بنظرتون یکم زود نیست؟
  داغ داغ کار می کنید
  خبر می زنید
  و….

 20. اسیه گفت:

  0

  0

  طرفین مبارزه اخیر تا جایی که اگاهان می دانند تخصصی در این زمینه نداشتند ضمنا کسی که در سازمان علمی متعلق به نظام اسلامی کار می کند باید معتقد به نظام باشد هرچند گرایش سیاسیش اصلا مهم نیست. پس انتظار برگزاری مناظره بدون رعایت این پیش نیاز انصافا غیر عقلایی است

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   حتما منظورتون اینه که هر دو طرف مناظره با شما همفکر باشن و باید با برجام مخالف باشن اما جلوی مردم یک فیلم منظره بر پا کنن و در آخر هم به نتیجه ای که شما می خواهید برسن

 21. ناشناس گفت:

  0

  0

  لطفا یک نمونه از مناظره هایی که مخلفان برجام انجام دادن و موفق شدن و پیروز مناظره بیرون اومدن و طرف مقابل شکست خورده رو بیان کنید

 22. ناشناس گفت:

  0

  0

  طبق نظر شما تندروها منظره معنی نداره هر چی شما گفتید دیگران باید بگن چشم و اگرم کسی مخالفت کرد دشمن خداست

 23. ناشناس گفت:

  0

  0

  اسيه جون اگه اعتقاد به نظام افراد دست تو و […] و جناح اصولگرا و باند پايداري و […] باشه شما فرزند امام و بيت امام رو هم خارج از اين دايره ميدونيد و اونا رو تكفير ميكنيد و فقط خودتان را بر حق و رهرو ولايت ميدانيد ، همانطور كه امام ميفرمود آن زمان متحجرين آنچنان با من و عقايدم مخالف بودند كه در حوزه ميگفتند كوزه اي كه سيد مصطفي از آن آب خورده را آب بكشند چون نجس شده ( نقل به همين مضمون )

 24. دانش اموخته گفت:

  0

  0

  همه میدونن که اقای استاد دانشگاه که قصد مناظره داشت،اول بهتر است تکلیفش را با خودش معرفی کند که دو بر سه از خودش جلو هست و عصبانیت رو همیشه همراه خودش داره

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   هیچ کس نفهمه خیال می کنن شما استاد اخلاق و معرفت و انسانیت هستید اخلاق و رفتار همفکرای شما از کامنت هایی که گذاشتید کاملا معلومه البته اضافه بر اینها ادعای دین و ایمان هم دارید

 25. ناشناس گفت:

  0

  0

  جالب است اقايان بدانند كه برجام همان فرجام است يعني فرجام همان برجام است. جام كه جام است وخيلي ها هلاك ِ لب به لب اش ، بر كه بر است . بركشيدن و به بركشيدن ، و هزار نكته و به قولي نقطه باريك، در جام است كه نگو و نپرس يا مگو و مپرس و چه گويم كه بهتر است نگويم يا بختر است نگويم . چه گويم . بختر همان بهتر است اما خوبش. القصه اين غصه آغصه فرجامي دراز دارد . جالب است همه چي مي تواتد دراز باشد اما جام باريكش نه درازش ،گردليش چنگي به دل نزند و قس علي هذا

 26. حسین گفت:

  0

  0

  به نظر من طرف مخاالف برجام یک نقاد نیست بلکه یک هتاک است..
  و بهتر بود یک شخص دانشگاهی را بجای او می آوردند

 27. ناشناس گفت:

  0

  0

  مسولان دانشگاه آزاد لارستان به هیچ چیز جز میز وصندلی خود اهمیت نمی دهند وراه حفظ آن را خاموشی دانشجو ودر واقع گرفتن عنوان دانشجو از دانشجویان یافته اند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان