میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 می 2015 ساعت 5:43 ب.ظ سرویس:مطلب شما 25 دیدگاه 2,192 بازدید

نامزدهاي اصلح مجلس کجایند؟!

نامزدهاي اصلح مجلس کجایند؟!

faghihiحسين فقيهي*/ گراش: حضور وزير بهداشت و بحث و جدالهاي پيرامون دانشگاه و دانشکده و اينکه بالاخره کدام دانشگاه زير نظر کدام دانشگاه قرار مي گيرد مباحث درباره نماينده مجلس را بيش از پيش داغ کرده و اينکه مردم بعضا متعصب هر شهر از نماينده مجلس آينده شان ويِژگي مردم مداري، اخلاص در کار، حق و حقوق ديگران را بيشتر مطالبه مي کنند و وقتي مي بينيم متعصبين به خاطر بعضا عدالت احتمالي يک نماينده به ايشان حمله ور مي شوند که چرا اجازه دادي فلان شهر امتياز به حق خودشان را کسب کنند.

هنوز مردم ايران اين جمله مرحوم کيومرث صابري فومني معروف به گل آقا که بالاخره نماينده مردم لارستان در مجلس شوراي اسلامي عطسه زد را فراموش نکرده اند و اينکه بدرستي نمايندگان بعد از ايشان هم تا چه اندازه در حد و اندازه هيبت مردم ولايي، شجاع، بصير و خير اين مرز و بوم  بوده اند؟

بدرستي ويژگي نماينده مجلس بايد چگونه باشد؟

يقينا تا بحال هيچ نماينده مردم شهرستان لار و خنج و گراش ايده آل مردم منطقه نبوده؛ ما نماينده اي مي خواهيم از جنس خود مردم، آشنا با درد مردم، مردمي که دلشان از کينه حيدري و نعمتي خالي باشد، مردمي که هنوز حديث الجار ثم الدار را حفظ باشند. افرادي که تعصب نماد اوليه زندگيشان و تمام خواسته هاي خودشان را مقدم بر ديگران بدانند که نمي توان از جنس مردم ناميد.

اين که بيش از چهل سال است براي تعدادي افراد برايشان اين مهم باشد امضاي زير سندشان کلمه لار باشد يا گراش و ما فقط براين اساس دعوا کنيم و نفرت و جدال و فاصله زهي کج خلقي است.

اگر نماينده فهيم، باشعور و منطقي باشد يقينا به قوانين مندرج احترام مي گذارند و نمي گذارند حقي از هر شهري پايمال گردد هر آنچه نماينده از خود آن شهر نباشد.

اگر در مملکتي هستيم که به قانون احترام مي گذاريم مي بايست آنقدر قانون گذار قوي کار کند و ريز حق و حقوق مردم را به دقت زير نظر قرار دهد که هيچ گزندي بر مردم صاحب نفع وارد نشود.

کاش نماينده اي داشتيم از جنس دليران تنگستان که کل بوشهر را متحد کردند و عليه متجاوزين جنگيدند ايشان با غيرت اچمي خودمان غريبه نيست ما شهره غيرت بوديم و شجاعت، ما شهره معرفت بوديم و ايمان، ولي ما را چه شده که مخصوصا ايام انتخابات چونان سگ ولگرد به هم مي پريم و بي ادبانه تر از بي ادبان بهم ناسزا مي گوييم؟!

من فقط مردم گراش و لار را مخاطب قرار نمي دهم؛؛ من همه اچمي زبانان منطقه را مخاطب قرار مي دهم. تاجري از تهران مي گفت هر وقت سفارش از اچمي زبانان داشتم بدون وديعه اجناس زيادي را برايشان ارسال مي کردم برايم مهم نبود اهل گراش هست يا لار  فقط همين که اهل اين ديار بود برايم کافي بود و هنوز هم ادامه دارد ولي به هيچ جاي کشور بدون وديعه ارسال نمي کنم، بدرستي اين نماد اعتبار اچمي ها نيست؟!

کاش فردي را پيدا مي کرديم از جنس پاکي و زلالي، حلال خورده و اصيل که ذره اي رشوه در او اثر نگذارد، درد کشيده و آشنا با تمام مسايل درگير مردم، هنوز خود را شرمنده شهدا و رزمندگان بداند نه اينکه رو در روي ايشان بايستد، آنقدر شجاع باشد که اگر فرمانداري، مدير کلي، کلامي و قدمي يا حتي درهمي ناقص بردارد نماينده چنان با ايشان برخورد کند که درس عبرتي براي همگان باشد و مخصوصا زير دستان ايشان.

براي من نوعي مهم نيست از کدام کوي و برزن باشد، شيعه يا سني باشد روستايي يا شهري باشد، فقط مرد باشد و آبروي نماينده لار و گراش و خنج را احيا کند که وقتي نام نماينده اين خطه مي آيد تداعي هيبت کند نه لودگي نه خواب آلودگي نه تنبلي نه بي بصيرتي نه فقط ثروت و مال اندوزي …

بدرستي اگر فردي سراغ داريد همه مردم خواهان چنين کساني هستند و معرفي نماييد تا من خودم هر کاري از دستم بر  مي آيد براي ايشان انجام دهم و يقينا همه مردم خواهان چنين فردي هستند که بجاي فاصله گرفتن شهرها به هم نزديک و نزديک تر شوند. با اميد به داشتن دياري با فرهنگ، مقتدر و باايمان که با کمک همديگر ذره اي ناملايمات و فقر و جدال در اين سرزمين اصيل پيدا نشود.

*سردبير نشريه عصر گراش

 

 

 


25 نظر

 1. ماشال گفت:

  0

  0

  کاملا حرف صحیح ومورد پسند کل منطقه است.یا علی

 2. إبرام گفت:

  0

  0

  احسنت بر شما جناب فقيهي أگر چنين شخصي سراغ داريد به ما هم معرفي كنيد شما حرف دل مردم زديدق

 3. لارستانی گفت:

  0

  0

  اگر در کل منطقه همگرایی باشد و مردم همدل و هم صدا باشند جنوب فارس زبانزده عام وخاص خواهد شدو باعث پیشرفت و اگر وا گرا یی باشد و از تعصبات بی منطق پیروی کنندنه تنها فرهنگ مردم منطقه زیر سوال خواهد رفت که جلو پیشرفت همدیگر را خواهند گرفت که به زیان کل منطقه می باشد این مردم و صاحب نظران هستند که باید شعور سیاسی خود را نشان دهند

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  لطفا از کلمه زشت اچمی استفاده نکنید.واژه ای من در آوردی برای خدشه دار کردن نام اصیل و کهن لارستان

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   جناب فقیهی شما هرطور دوست داری بگو اچمی یا . . . هر زبان دیگه ای اما دوست عزیز شما داری از وحدت حرف می زنی اما حتی از ذکر نام زبان لارستانی خودداری می کنی فکر نمی کنی یه کمی هم ازخود گذشتگی لازمه تا وحدت به وجود بیاد ؟فکر نمی کنی بهتره به همشهریان محترمتون که همزبانان ما هستند بفرمایید که نام لارستان رو چرا از روی درو دیوار خط می زنن؟ در حالی که تاباوهای تبلیغاتی گراش به آسانی در سراسر سطح شهر لار به چشم می خوره ؟ خلاصه این تفرقه اندازی که به نفع بعضیاست من فقط از چشم مردم نمی بینم اما عدم هشیاری مردم هم هست

 5. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  یعنی می فرمایید حسنی هم اصلح نبوده ؟ ! ؟ ! ؟ ! ؟ !

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  شاخصهای خوبی است. من تقریبا همه شاخصها را در نماینده فعلی مجلس یافته ام.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   بله مخصوصا این خصلت که موقع انتخابات ایشون خیلی از اینکه فرا جناحی هستن صحبت می کردن اما بعد از انتخاب شدنشون همه چیز یادشون رفت

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ما كه از نماينده فعلي كار خاصي نديديم أنشالله نماينده بعدي جبران كند

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  فکر کنم بیشتر لاریها خبر ندارن که اتوبوس های گراش از راه بنارو و بعد روستاهای سر راه مثل هود و بیدشهر با اون جادههای خراب و خطرناک عبور می کنن تا موقعی که از شیراز می آن مجبور نباشن از توی لار عبور کنن با این همه نفرت که بعضی از مردم شما دارن از ما و البته بی منطقی ها ی بعضی از ما هم هست وحدت را ه درازیه البته غیر ممکن هم نیست

 8. كاووس گفت:

  0

  0

  ما كه از اين نماينده فعلي كار خاصي نديديم انشا الله نمايندكان اينده جبران كنند

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب فقیهی خودتون خوب می دونید که هر وقت یک لاری نماینده می شه در صددتلافی یا اذیت مردم گراش برنمی آداما خیلی از مردم شما اینو به پای نجابت لاری ها نمی گذارن بلکه به پای بی عرضگی ما می گذارن اما هر وقت یک گراشی به جایی برسه می خواد کینه هایی که در دوره ی هخامنشیان هم بین لار و گراش بوده از سر ما و شهر مردم ما در بیاره خیلی از همشهری های شما رو دیدم که حتی به کینه داشتن افتخارهم می کنن خدا کنه اونایی که دارن این تفرقه رو مدیریت می کنن بدونن دارن چکار می کنن ومهارش هم توی دستشون باشه می دونم که شما اینارو خوب می دونین فقط خواستم بگم که بدونید ما هم ازایناخبر داریم شایدهم حقمونه مگه ما مردم ایران مثل اروپاییا رفتار می کنیم که توقع داریم با ما مثل اروپاییا رفتار کنن ؟ ملتی هستیم که پر فروشترین فیلم سالمون می شه شهر موشا

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  بهترین نماینده رو منطقه لارستان بزرگ این دوری در مجلس داشته
  خدا کنه باز هم ایشون مجاب بشن به اومدن؛ قطعا رای خواهند آورد

 11. آشنا گفت:

  0

  0

  اچمی!!!!!!!!! ؟

 12. حسین فقیهی گفت:

  0

  0

  سلامی دوباره خدمت خوانندگان سایت افتاب لارستان
  نه از حامیانم تشکر میکنم ونه از منتقدانم دلخوری دارم .همزبانان هم کیشان و همسایه های خوب خودم .
  یقینا استاد ارجمندم جناب دکتر وثوقی عزیز میتوانند تبیین کنند فرق گویش لارستانی و اچمی که وسعت اچمی چه بسا فراتر از حیطه لارستان هست و جند وقت پیش در امارات به فردی گفتم من اچمی هستم مرا در اغوش گرفت چرا که خود او نیز اچمی بود .
  بحث اینکه در گراش بعضا افرادی از بردن نام لارستان خودداری می کنند همان حماقتی هست بسان افرادی که زمانی که اقای جعفر پورقصد خدمت به گراش داشت با او برخورد می کردند و من هر دو این تفکر حاوی تعصب و کوته فکری میبینم .
  عزیزان اجازه دهید بیشتر تعامل داشته باشیم بیشتر حشر ونشر داشته باشیم من بهترین دوستانم از شهرستان لار هست و حتی همسر م تنها کارمند شهر لارستان میباشد و به دوستان وی چه بسا افتخار میکنیم به داشتن دوستان فرهیخته عالم خوش اخلاق و….
  این مطلب نظر شخصی فقط بنده نیست خیلی ها هستند که دلشان بخدا با لاریهاست خریدشان از لار هست دوستان شفیقشان از لار هست حتی همنشینیهای شبانه اشان از لار هست نمی دانم چرا زمان انتخابات بجای دوستی و وحدت فحش و نفرت و ….
  و سخن اخر اینکه اگر فردی سراغ دارید از هر کوی و برزن معرفی نمایید تا بنده در نشریه عصر گراش ایشان را به مردم معرفی کنم و عملا مردم این خطه بزرگ و با فرهنگ به یک نفر رای دهند …

 13. غلامرضا از تهران گفت:

  0

  0

  با سلام، تا جایی که من یادمه (نوجوان بودم) شهر بزرگ شیراز از اختلافات شهر های کوچکتر بهره می برده و خودش رو تقویت میکرده تا به اینجا رسیده ،دنبال مقصر یا شخص خاصی نگردید که بیهوده است . من از اینجا نظاره گر اینگونه صدماتی که از استان خوردایم هستم .و اگر شهر ها و شهرستانها دست به دست هم بدهند اونوقت میتوانند با قدرت پیش بروند . من هم دوستان زیادی از گراش،اوز،خنج،لامرد،بستک و…..دارم همه با نظر من موافقند اما کاری از دست ما بر نمی آید و مسئولین هم متحد نیستند.به امید یک پارچگی جنوبی های خونگرم .

 14. حسین فقیهی گفت:

  0

  0

  انما الصبح قریب

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقای فقیهی خدا کند حرف وعملتان یکی باشد

 16. گراشی گفت:

  0

  0

  اون دوست عزیزی که گفته بود اتوبوس های گراش به خاطر کینه از سمت بنارویه میرن لطفا دقت کنید این ادعاتون خیلی مضحکه لطفا با آگاهی حرف بزنید: اتوبوس گراش از سمت بنارو میره چون از اوز، کهنه، کوره بیدشهر وبنارو مسافر داره و علاوه بر تکمیل شدن مسافران اتوبوس خدمتی هم به مردم این مناطق هست. در ضمن مردم با ماشین شخصی که میرن شیراز از سمت لار میرن

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   خدا کنه همینطور باشه ما هم خواهان تفاهمیم اما فقط جریان اتوبوسا نیست خیلی چیزاهست که امیدوارم زمان وهمچنین رفتار عاقلانه ی هر دوطره حلش کنه اماراه درازی تا وحدت داریمل مردم ما هنوز خاطره ی بنر تبریک به بعضی مقامات لامردی در شهرشما یادشون نرفته اینکه آقای حسنی حرکت اعتراضی مردم لاررو ادامه ی جنبش س ب ز اعلام کردن با اینکه میدونست ممکنه چه اتفاقاتی برای مردم بیفته یادشونه وخیلی چیزای دیگه که گفتنش تنش زاست اماباشتباهات بعضی از ما هم بوده

 17. فضل اله گفت:

  0

  0

  سلام اقاي فقيهي عزيز از نوشته هاي شما خيلي خوشحال شدم.چون براي اولين بار من ديدم كه يك شهر وند عزيز گراشي دوست دارد وحدت بين مردم دوشهر همزبان بوجود ايد.اميدوارم شما وامثال شما كه در شهرستان گراش هم كم نيستند تلاش كنيد تا با هم همدل شويم ومنطقه اي بدون فقروكينه ويكپارچهومهروبرادري داشته باشيم.بزرگان وخانهاي گراش بايد جهت حفظ وحدت به ميدان بياييند.فقيهي عزيز در باره نماينده من فكر كنم نماينده فعلي توانسته تا حدزيادي تنش را كم كند.اميدوارم گفته هاي خوب شما نقطه عطفي باشد براي شروع يك رابطه خوب با مردم خوب گراش. اگر دو شهرستان با هم باشيم ميتوانيم منطقه اي خوب و اباد داشته باشيم. به اميد ان روز باز هم ازشما تشكر ميكنم.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   کار آقای فقیهی قابل ستایشه همینطور کار نماینده محترم اگر چه ایشون در داخل لار نتونستن و یا نخواستن بین همه گروهها وحدت به وجود بیارن اما ایجاد وحدت بین لار و گراش زمانبره و نیز به از خود گذشتگی زیادی داره وقتی ضرب المثل دارن که : مار مکش لاری . . . وقتی هنوز داستان کینه های صدها سال پیش رو برای بچه هاشون تعریف می کنن اینو مقایسه کن با رابطه لار با اوز تا حساب دستت بیاد اونا همه ی بدی های گذشته رو فراموش کردن امیدواو که وحدت به وجود بیاد این همه مغازه گراشی های محترم توی لارهست اما ما باهاشون مثل باغ بهاران رفتار نکردیم

 18. حسین فقیهی گفت:

  0

  0

  سلام
  امروز سالروز تولد ولی عصر عج را به همه منتظران ظهور مخصوصا شما همشهریان ارجمندم تبریک میگم ….
  از اظهار نظر و نقد منصفانه شما کمال تشکر را دارم .
  از منظر روان شناسی از عزیزانم می خوام نکته های تاریک و خاطرات بد ارتباط قبل را یادوری نکنیم و بهتر هست دوستی ها و مباحث مثبت یاد اوری بشه
  من به والله خدمتی که عزیزان لاری به بنده کردند ممکن هست گراشی نکرده باشه …
  اما در جواب اقا فضل الله در مورد اقای جعفر پور یقینا من هم واقفم به ادب و متانت ایشان ولی درمورد جسارت کاری نفوذ به مسولین و اگاهی در مورد مباحث مبتلا به جامعه از مشکلات ایشان هست و مطلبی که از ارزشیابی خود مجلس که متاسفانه ایشان از ۱۸ نفر نماینده نفر ۱۸ شده گواه ….ایشان یقینا در مقام موضوع فرهنگی میتونه مثمر ثمر باشه ودر شورا ی عالی انقلاب فرهنگی مفید تر و….

 19. هادی گفت:

  0

  0

  سلام آقای فقیهی عزیز چند نکته درمورد مطلب خوب شما
  اولا چرا به گفته شما اچم زبانان به وحدت نیاز دارند یعنی کسانی که اچمی صحبت نمیکنند که بخشی از جمعیت هستندمانند بخش بیرم بطور کامل وروستاهای دیگری در شهرستانهای لار وخنج وگراش که به زبان غیر اچمی صحبت میکنندکنار گذاشته شوندوبه وحدت ویکدلی آنها نیازی نیست وباید نسبت به آنها تبعیض بیشتری قائل شد.دوم اینکه بنظر شما تا زمانی که تفکر انحصار طلبی وسلطه جویی بر فرهنگ لارستان حاکم باشد چگونه همدلی ووحدت رشد می کند.سوم اینکه دفاع از حق وحقوق مردم این سه شهرستان وظیفه کیست که با هم دعوا دارند وجولانگاه دیگران شده است که نمونه آن در همین دو-سه سال اخیر متاسفانه از ظرفیتهای استخدامی لارستان (لار- گراش- اوز- بیرم- خنج و…)بخصوص در ادارت جهاد کشاورزی -سازندگی توسط نماینده جهرم […] شده است وهمه ساکت نشسته اندوچیزی نمیگویندونماینده جهرم جناب آقای رضایی با نفوذ در مرکز استان جهرمی های زیادی رادرادارات جهاد حوزه انتخابیه آقای جعفرپور بارابطه ونفوذ وبدون هیچ آزمون استخدامی ویا ورودی مشغول بکار کرده است یعنی در واقع ایشان اسامی مورد نظرشان را داده اندومشغول بکار شده اندوآقای جعفرپور یا نمیدانند یا برایشان مهم نیست که افراد بومی این مناطق هم حقی برای شغل وکار دارندواین یک فاجعه است برای جوانان این منطقه.والسلام.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان