میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 مارس 2019 ساعت 12:39 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, شهر و شهروند 2 دیدگاه 317 بازدید

نام لار بر سیاره مریخ/ همایش بهره برداری از رصدخانه لارستان برگزار شد+ گزارش تصویری

نام لار بر سیاره مریخ/ همایش بهره برداری از رصدخانه لارستان برگزار شد+ گزارش تصویری

محبوبه وحیدیان: در هوایی کاملا بهاری و بارانی مقصدم سالن شورای اسلامی شهر لار است. میزبان شهرداری و شورای اسلامی است. به سالن می رسم. می نشینم و خود را برای ورود مهندس احمد دالکی آماده می کنم. مدعوین هم یکی پس از دیگری از راه می رسند. شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر لار، طاهری معاون برنامه ریزی فرمانداری ویژه، علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، سیدحسن آیت اللهی، دکتر قادری، خانواده مرحوم جعفریان بانی خیر ساخت رصدخانه، حاج محمدرضا نراقی نماینده خیر، برادران منتظری، معتمدین و عموم مردم از حاضرین در این سالن هستند.

برنامه با تلاوتی از قرآن کریم و سرود ملی شروع می شود. اولین سخنران شهردار لار است. وی ضمن خوشامدگویی به مدعوین و تشکر صمیمانه از استاد احمد دالکی برای تشریف فرمایی به لار سخنانش را شروع می کند. ضمن بیان آیاتی از قرآن به لزوم بهره برداری از رصدخانه لار اشاره می کند و در پایان از خانواده مرحوم جعفریان بانی رصدخانه تشکر و قدردانی می نماید.

برنامه بعدی پخش کلیپ در مورد موقعیت جغرافیایی و بافت تاریخی شهر لار است. آن چه در این کلیپ توجه مرا به خود جلب می کند برنامه ریزی صحیح شهرسازی و معماری لار بر اساس بافت تاریخی شهر لار است.

سخنران بعدی مراسم بیژنی رییس شورای اسلامی شهر لار است. او نیز با بیان چند آیه و حدیث در مورد نجوم و ستاره شناسی به این نکته اشاره دارد که یکی از سوره های قرآن به نجم نامگذاری شده و بیانگر عظمت آسمان و متعلقات آن است. ضمنا وی یادآوری نمود که سابقه تأسیس رصدخانه به ۱۶ سال پیش برمی گردد همزمان با تأسیس انجمن نجوم در مدیریت آموزش و پرورش لارستان.

برنامه بعدی نیز پخش کلیپ از افتتاحیه رصدخانه بزرگ لارستان بود. بعد از اتمام کلیپ، الان نوبت به سخنران اصلی مراسم استاد احمد دالکی پدر نجوم آماتوری ایران رسیده است. قبل از سخنرانی وی برگه هایی در بین حاضرین پخش می شود که سابقه پژوهشی و تألیفات استاد به همراه سفرهایی که به نقاط مختلف جهان داشته در آن نوشته شده است. ۲۲ کتاب در زمینه نجوم و ستاره شناسی و بیش از ۵۰ سفر به نقاط مختلف دنیا که اکثر آنها با هزینه شخصی انجام شده است.

استاد در ابتدای صحبت هایش از تمام دست اندرکاران ساخت رصدخانه، به خصوص مرحوم جعفریان و خانواده بزرگوارش تشکر می کند. استاد تأکید داشت بهترین تفریح برای جوانان روی آوردن به نجوم و رصد ستاره هاست زیرا آسمان همیشه به طور رایگان در دسترس همه قرار دارد.

چیزی که توجه من و شاید بیشتر حاضران را به خود جلب می کند کتاب قطوری است که توسط ناسا منتشر شده و در گوشه ای از سالن گذاشته شده است. استاد در مورد این کتاب چنین توضیح می دهد: این کتاب، فهرست تمام اماکن و اشخاصی است که توسط دولت های مختلف برای ثبت در آسمان انتخاب شده است. بیش از ۵۰۰۰ اسم از تمام دنیا که بیش از ۳۰ اسم از ایران انتخاب شده  و یکی از آنها نام لار است که ۶ کیلومتر از سیاره مریخ را به خود اختصاص داده است.

استاد تأکید دارد: جالب است بدانید نام هیچ سیاستمدار و یا پادشاهی در این کتاب وجود ندارد. از نام های دیگر ایرانی می توان به اردشیر، ثریا، اورمزد، میترا و کاوه اشاره کرد. شخصیت های مشهور ایرانی نیز در این نامگذاری بی نصیب نشده اند: رودکی، سعدی، نظامی، استاد عیسی معمار، دکتر آذر اندامی، ابن سینا، ابوریحان بیرونی و ….

نکته قابل توجه در مورد استاد دالکی این است که تحصیلات دانشگاهی نجوم نداشته و بنا به علایق شخصی خود این علم را دنبال نموده است. استاد در رشته های مهندسی کشاورزی، مهندسی نقشه برداری هوایی، مهندسی تفسیر عکس های هوایی و مهندسی تفسیر عکس های ماهواره ای تحصیل نموده است.

صحبت های استاد ذهنم را به سمت کتاب مشغول می کند. بعد از اتمام صحبت های ایشان به سمت کتاب می روم تا نام شهرم را ببینم. وقتی نام لار را می بینم احساس غرور می کنم. جلوی اسم لار نوشته شده:

(Town in Iran) چند بار به این صفحه نگاه می کنم و ذهنم باز مشغول می شود که چرا و به چه دلیل نام لار در بین این اسامی وجود دارد؟ سوالم بی پاسخ می ماند چون استاد به همراه مدعوین برای کلنگ زنی سالن چند منظوره باید به رصدخانه می رفتند. تنها کاری که از دستم برمی آید از همان صفحه با گوشی عکس می گیرم تا برای یادگاری نزد خود نگه دارم.

بیرون سالن باران شدت بیشتری گرفته. سرم را به سوی آسمان بلند می کنم. هیچ ستاره ای در آسمان نیست و زیر باران  کاملا خیس شده ام. با خود این شعر حافظ را مرور می کنم:

چیست این سقف بلند ساده بسیار نقش/ زین معما هیچ دانا در جهان آگاه نیست

با خود می اندیشم هنوز هم کهکشان ها و اجرام زیادی در آسمان وجود دارد که ناشناخته مانده. هر چه بیشتر می دانی بیشتر تشنه می شوی برای دانستن. به راستی که آسمان و ستارگان زمانی هیاهوی درونت را آرام می کنند که دوست داشته باشی بیشتر گوش فرا دهی و این جا در زیر این باران, گوش با موسیقی آسمان بیشتر آشنا می گردد.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  اگه تو جلسه بودین که دکتر گفته بود دلیل این نامگذاری رو

 2. ناشناس گفت:

  1

  5

  من که بعید میدونم این برادران! منتظری اجازه استفاده رایگان از رصدخانه رو بدن به جوانان قطعا مثل سالیان گذشته که از تلسکوپ های آموزش پرورش و کانون استفاده شخصی و رصد های ماه و میکردن از رصدخانه هم کمتر از این استفاده نخواهند کرد مگر اینکه شورا و شهرداری کاری کند که بعییییید است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان