میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۵ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۳:۵۹ ب.ظ سرویس:اجتماعی, برگزیده ها بدون دیدگاه 847 بازدید

نخستین آموزگار لارستانیِ جزیره کیش از روزهای خدمتش روایت می‌کند

جایگاه لارستان از زبان پیشکسوتان (۳)

آشنایی با نخستین آموزگار جزیره کیش

دانیال افتخاری: سومین دیدار از سلسله دیدارهای شورای اسلامی شهرستان با پیشکسوتان و فرهیختگان و فرزانگان لارستان، به گپ و گفتی شیرین و شنیدنی با مردی ۸۳ ساله اختصاص دارد.

غلامرضا شریف زاده (شرف زاده) فرهنگی اهل لار است که ۳۱ سال شرافتمندانه و عالمانه در سنگر دانش و ادب خدمت کرده و اکنون با داشتن ۶ فرزند برومند و یک زندگی پاک و بی‌ریا، روزگار می‌گذراند.

این مرد شریف که همان ابتدا تأکید می‌کند از خاندان «شرف زاده» است اما از زمان قدیم در شناسنامه‌اش به اشتباه نام خانوادگیِ «شریف زاده» درج شده، در گفت‌وگوی صمیمانه با یعقوب موحدی از آغاز راه تعلیم و تعلّم می‌گوید؛ «در سال ۱۳۳۱ با مدرک سیکل (کلاس دهم) در آموزش و پرورش مشغول به کار شدم. سال اول در بندرلنگه و سال بعد آن در جزیره کیش بودم. آن موقع حاج قنبر بنی زمان مسئول نمایندگی آموزش بندرلنگه و توابع بوده است. ادامه‌ی خدمتم نیز در نقاط مختلف لارستان بوده‌ام… اولین حقوقی که گرفتم حدود ۲۰۰ تومان بود!»

پرشور و سرزنده خاطراتش را از دوران معلمی برایمان تعریف می‌کند و اکثر اتفاقات و شرایط کار و زندگی‌اش را در ذهن دارد. حاج غلامرضا از موضوع مهمی پرده برمی‌دارد: «تا قبل از حضور بنده در کیش، مدرسه‌ای در آن جزیره نبوده؛ در واقع همزمان با حضورم در آنجا نخستین مدرسه افتتاح می‌شود و من اولین معلم آن مدرسه‌ی جدید بودم.»

نخستین آموزگار جزیره کیش هم همچون آقای قنبر بنی زمان، از وضعیت آن جزیره زیبای خلیج فارس می‌گوید؛ از تنها بازار آن که ۲۰ مغازه داشت و از میان آنها هم کمتر از ده مغازه باز بود!…

اما وقتی به عقب‌تر می‌رویم، با کمی فکر و تأمل پاسخ می‌دهد که: «دوران تحصیل در دبستانی به‌نام مختلط در محله‌ی امامزاده، و دوره دبیرستان هم در مدرسه ششم بهمن (شهید قنادی کنونی) درس خواندم…» نکته‌ی جالب ماجرا این است که آقای شرف زاده در دبستان مختلط بوده اما در آنجا تنها پسران درس می‌خوانده‌اند؛ در حقیقت بر تابلو آن مدرسه تنها یک نام بوده و وضعیت واقعی آن حضور مختلط دختر و پسر نبوده است. موضوع دیگری که برایمان شنیدنی بود، شروع تحصیلِ حاج غلامرضا از کلاس دوم دبستان است؛ چرا که او قبل از آن در مکتب‌خانه زیر نظر «ملا طالب مدرسی» آموزش دیده و در ادامه با آزمونی که می‌دهد، بجای کلاس اول در کلاس دوم دبستان می‌نشیند!

این فرهنگی خوش‌رو و متواضع، در ادامه از حضورش در نقاط مختلف لارستان می‌گوید؛ لارستانی که آن زمان مردمش متحدتر و همدل‌تر بوده‌اند و سرزمینی گسترده و فرهنگی بالنده داشته است. او مدتی از خدمتش را در روستای «خلور» (از بخش صحرای باغ کنونی) گذرانده که به نیکی از آن روستا و مردمانش یاد می‌کند. به گفته‌ی خودش در خور، لطیفی، خنج، لامرد، مهر (که جزئی از لارستان بوده‌اند) و چندین مدرسه‌ی لار خدمت کرده که در برهه‌ای معلم و در زمانی دیگر هم معلم و هم مدیر مدرسه بوده است. البته برای او این دوران سراسر خاطره و خوشی و صفاست، اما گهگاهی لابلای صحبت‌ها از سختی‌های راه و رفت‌وآمد و همچنین کمبود امکانات رفاهی می‌گوید.

آقای شرف زاده از نخستین معلمش (در کلاس دوم دبستان) نیز به نیکی یاد می‌کند که یکی از فرهنگیان مورد احترام و بزرگان شهر لار بوده: مرحوم «مجتهدی». برخی همکاران دروان آموزگاری‌اش را هم نام می‌برد: آقایان قنبر بنی زمان، عباس پیروزی، و امینا زاده.

در ادامه صحبت‌ها باز هم به سراغ خاطرات دوره یک ساله‌ی جزیره کیش می‌رود؛ منطقه‌ای که همراه با بندرلنگه و چندین جزیره و بندر جزء قلمرو لارستان بزرگ بوده است. در آن زمان به‌جز تنها مدرسه‌ی جزیره، یک گمرک و یک گارد ساحلی در آنجا بوده در کنار بازار کم‌رونقی که به نوعی تفاوت ۱۸۰ درجه‌ای با وضعیت کنونی این جزیره را نشان می‌دهد. این معلم باسابقه در جزیره کیش، ۲۲ دانش‌آموز داشته که یکی از آنان به نام خالد آل علی، فرزند شیخ عبدالله آل علی (شیخ و بزرگ جزیره) را خوب در خاطر دارد. در آن یک سال، آن‌قدر به حاج غلامرضا خوش گذشته که تعطیلات عید نوروز را در کیش می‌ماند و یک سال به مرخصی نمی‌رود؛ البته آن زمان مجرد بوده و مراوداتش با خانواده هم از طریق فرستادن نامه بوده است. به گفته‌ی او منزل مسکونی و حتی ناهار و شام را برایش فراهم کرده بودند تا نشان دهند که برای این آموزگار لارستانی و یک فرهنگی چه اندازه احترام قائل‌اند.

حاج غلامرضا شرف زاده ۶ فرزند دارد که ۳ پسر و ۳ دختر هستند. او البته در اوایل خدمتش، در دانشسرای مقدماتی لار (که آن زمان در شهرهای دیگر غیر از شیراز وجود نداشته) مدرک دیپلم را می‌گیرد و در سال ۱۳۶۲ نیز بازنشسته می‌شود. در صحبت‌هایش تواضع و فروتنی را می‌شد حس کرد و این خصلت مهم را به دانش‌آموزان و فرهنگیان امروز هم توصیه می‌کند. احترام به معلمان و اهتمام به درس خواندن هم جزء درخواست‌های این مرد باصفا از دانش‌آموزان است. این معلم روزگار قدیم لارستان از آموزگاران حال حاضر می‌خواهد با هم متحد و همراه باشند و از تجربه و علم یکدیگر استفاده کنند. از سوی دیگر توصیه‌اش برای مردم لار و لارستان، اتحاد و همدلی بیشتر برای پیشرفت و ارتقاست.

آقای شرف زاده در کنار دو پسرش

در همین ارتباط بخوانید:

جایگاه لارستان از زبان پیشکسوتان/ بخش نخست

جایگاه لارستان از زبان پیشکسوتان/ بخش دوم


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان