میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۹ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی یک دیدگاه 812 بازدید

نخستین جشنواره «فرهنگ شهروندی» به ایستگاه آخر رسید+ معرفی برگزیدگان جشنواره+ گزارش تصویری

نخستین جشنواره «فرهنگ شهروندی» به ایستگاه آخر رسید+ معرفی برگزیدگان جشنواره+ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره «فرهنگ شهروندی» پنج شنبه شب ۱۹ بهمن ماه در تالار وحدت لار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی این جشنواره، اختتامیه نخستین جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزی«فرهنگ شهروندی» که حاصل همکاری فرهنگسرای مرتضوی وابسته به حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری لار و پژوهش سرای دانش آموزی اداره آموزش و پرورش لارستان با مشارکت دیگر ادارات و ارگان ها بود با حضور گسترده مردم، دانش آموزان و مسئولان کشوری، استانی و شهرستان برگزار شد.

اجرای این مراسم را مجتبی زارعی سردبیر و گوینده خبر صدا و سیمای فارس بر عهده داشت. پس از قرائت قرآن توسط محمدحسین عمرانی دانش آموز نخبه قرآنی شهرستان و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، بخش هایی از بیانات مقام معظم رهبری در سفر سال ۱۳۸۷به لار پخش و پس از آن،«سمفونی لارستان» ساخته احمد پژمان آهنگساز شهیر لارستانی کشور همراه با ویدئو گرافیکی به تصویر کشیده شد.

محبی: آموزش را باید از مدارس، دانشگاه ها و مساجد شروع کرد

عبدالله محبی، رئیس شورای اسلامی شهر لار که به عنوان نخستین سخنران مراسم پشت تریبون قرار گرفت ضمن خوشامدگویی به حضار و تشکر از دانش آموزان، ادارات و ارگان هایی که در اجرای این طرح مشارکت داشتند گفت: برگزاری چنین جشنواره ای کار بسیار باارزش و مهمی است و اثرات آن را می توان حتی در میان مدت دید.

محبی در ادامه با تاکید بر اینکه آموزش حرف اول را در هر زمینه ای می زند اظهار کرد: آموزش را باید از مدارس، دانشگاه ها و مساجد شروع کنیم تا در کنار آن، احترام به یکدیگر، در کنار هم بودن و درست عمل کردن را در قالب فرهنگ شهروندی بیاموزیم.

پس از سخنان رئیس شورای اسلامی شهر لار، اعضای گروه سرود مصباح الهدی از پایگاه شهید عبدالصمد فانی به سرپرستی عمران جمالی به روی سن آمدند و نخستین اجرای خود را از سرودی که برای اولین بار در این برنامه رونمایی می شد و ترکیبی از سرودهای روزهای اول انقلاب بود اجرا کردند.

زارع: جشنواره «فرهنگ شهروندی» پس از بخش «دانش آموزی» وارد فاز دانشجویی و عمومی می شود

در ادامه مراسم، محسن زارع مدیر جشنواره گزارشی از تدوین طرح «آرمان شهر»، آموزش در مدارس، برگزاری کارگاه های آموزشی فرهنگی هنری با موضوعات زیر شاخه فرهنگ شهروندی با مشارکت کارشناسان ادارات و ارگان های مختلف شهرستان ارائه نمود.

زارع با تاکید بر اینکه در شهرداری به دنبال ایجاد یک خط مشی و سیاست گذاری در زمینه فرهنگ به ویژه فرهنگ شهروندی بوده ایم گفت: پس از بررسی و جلسه با کارشناسان و کنار هم قرار دادن اولویت های نظام در بُعد زندگی ایرانی اسلامی، به ۲۱ آیتم در این زمینه رسیدیم که در نهایت برای آغاز فاز اول (دانش آموزی) ۱۰ آیتم که برای دانش آموزان ملموس تر بود را انتخاب و طرح را با جشنواره ای با عنوان«فرهنگ شهروندی» آغاز کردیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری لار ضمن تشکر از مسئولان آموزش و پرورش در دوره پیشین و فعلی که این ماموریت را به پژوهش سرای دانش آموزی شهرستان سپردند تصریح کرد: در مرحله اجرایی این طرح، به دنبال نهادینه کردن فرهنگ شهروندی در اذهان دانش آموزان با استفاده از قدرت رسانه و هنر (نقاشی، عکاسی، فیلم سازی، تصویرسازی و…) بودیم.

زارع خاطرنشان کرد: تمام آثاری که به دبیرخانه نخستین جشنواره «فرهنگ شهروندی» ارسال شد توسط دانش آموزان تولید شده است. آثار دریافتی شامل ۱۱۰۷ قطعه عکس، ۳۷ عنوان فیلم کوتاه، ۷۸ اثر ادبی و نزدیک به ۴۵۹ اثر در حوزه هنرهای تجسمی می شود.

وی با تشکر از فرماندار لارستان، معاونت سیاسی امنیتی آن و ۳۰ دستگاه و ارگانی که در این طرح مشارکت داشتند اظهار کرد: این طرح بعد از فاز دانش آموزی وارد فاز دانشجویی و پس از آن وارد فاز عمومی می شود.

مدیر جشنواره افزود: امیدواریم با نظر به توصیه فرماندار محترم این طرح به صورت مصوبه استانی درآید و در مرحله اول حداقل در دیگر شهرداری های استان فارس اجرا شود.

بعد از سخنان زارع، تیزر نخستین جشنواره دانش آموزی «فرهنگ شهروندی» پخش شد.

امین زاده: پیشنهاد می کنم این همایش به «همایش ملی فرهنگ شهروندی» تبدیل شود

الهام امین زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور در دولت یازدهم سخنران بعدی این مراسم بود.

امین زاده ضمن ستودن برگزارکنندگان جشنواره اظهار کرد: به عنوان معاون و دستیار رئیس جمهور به استان های مختلفی سفر کرده ام و همایش های متنوعی دیده ام اما جشنواره ای به این جامعی و کاملی جایی ندیده ام. همه چیز در سطح عالی و حرفه ای است از تیزرها و کلیپ ها تا سرود و تمام مقدماتی که برای برگزاری جشنواره انجام داده اید.

امین زاده افزود: پیشنهاد می کنم که این همایش به «همایش ملی فرهنگ شهروندی» تبدیل و به صورت سالانه در تمام کشور برگزار شود.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی دولت یازدهم خاطرنشان کرد: در دل فرهنگ شهروندی هم حقوق وجود دارد و هم مسئولیت؛ به عنوان نمونه هیچ کس نمی تواند بگوید من حق آزادی دارم اما در یک اتوبان به صورت خلاف رانندگی کند.

امین زاده تصریح کرد: مهم ترین شعار ما در انقلاب، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود که این خود نوعی حقوق شهروندی به شمار می آید.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: طرح فرهنگ شهروندی کار خود را آغاز کرده تا حقوق اجتماعی مردم را مدنظر قرار دهد و به خواسته هایشان رسیدگی شود؛ اما این موضوع تنها حقوق نیست بلکه در دل خود مسئولیت نیز دارد که از جمله آن می توان به این موارد اشاره کرد: همدلی و همکاری با مسئولان، احترام به حریم یکدیگر، احترام به قوانین انضباطی و مقررات راهنمایی و رانندگی.

وی گفت: حقوق شهروندی متعلق به همه دولت هاست و هر دولتی باید خود را ملزم به اجرای آن کند؛ به عبارت دیگر حق الناس را رعایت کند و افراط نداشته باشد.

در ادامه این مراسم، ویدئوگرافیکی از سخنان مقام معظم رهبری در مورد سرفصل های آموزشی، سبک زندگی، بخش اصلی تمدن، الگوی تفریح سالم، نوع معماری جامعه، قانون گریزی، رعایت حقوق افراد در رسانه ها و انضباط اجتماعی پخش شد.

اما یکی از پرهیجان ترین بخش های برنامه که غالب حضار تلفن همراه به دست مشغول تصویربرداری از آن بودند بازخوانی زنده آهنگ «وطنم» اثر سالار عقیلی و آهنگی به گویش اوزی توسط فریاد خواجوی خواننده خوش صدای این خطه بر روی صحنه بود که با تشویق های مکرر جمعیت رو به رو شد و مجتبی زارعی، مجری برنامه از این موقعیت استفاده کرد تا از هم زیستی مسالمت آمیز شیعه و سنی در منطقه لارستان تمجید کند.

پس از پخش وله کوتاهی با عنوان «شبانه روز جشنواره» که راجع به تلاش شبانه روزی مدیران و دست اندرکاران جشنواره قبل از برگزاری برنامه بود، جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان، خنج و گراش در مجلس شورای اسلامی به صحنه آمد.

جعفرپور: لارستان نیروی انسانی جوان، با استعداد و فاخری دارد

جعفرپور با تاکید بر اینکه برگزاری چنین جشنواره ای کار بسیار بزرگی است گفت: این جشنواره در حد برنامه هایی است که در تهران برگزار می شود و هر چند که منطقه لارستان از نظر بارندگی و شرایط آب و هوایی وضعیت خوبی ندارد اما نیروی انسانی جوان، با استعداد و فاخری دارد که باید قدر آن ها را بدانیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: بزرگترین خطری که نظام جمهوری اسلامی برای دنیای استکبار دارد الگو شدنش در جهان است به همین دلیل دنیای استکبار به نوجوانان و جوانان کشورمان القا می کند که دیگر راه برون رفتی وجود ندارد و برای این کار از ترفندهای مختلفی استفاده می کند که از جمله آن ها می توان به مواردی نظیر به فراموشی سپردن دستاوردها، شبهه سازی و ناکارآمد نشان دادن نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد.

جعفرپور ضمن تشکر از همه دست اندرکاران برگزاری نخستین جشنواره «فرهنگ شهروندی» در لار اظهار کرد: فرهنگ شهروندی از نیازهای بزرگ جامعه است بنابراین مجلس باید آن را قانونی و دولت اجرایی کند و قوه قضاییه به رسمیت بشناسد.

پس از سخنان جعفرپور، اعضای بزرگسال گروه سرود مصباح الهدی به اجرای سرودی به دو زبان لارستانی و فارسی پرداختند. این آهنگ با پخش تصاویری از طبیعت، اماکن تاریخی و مذهبی و مشاهیر لارستان همراه بود.

پس از سرود، با دعوت مجری، جلیل حسنی فرماندار ویژه لارستان به روی صحنه آمد.

حسنی: غنای فرهنگی لارستان از غنای اقتصادی آن بیشتر است

حسنی ضمن ارائه گزارشی از پروژه های افتتاح شده لارستان در دهه مبارک فجر اظهار کرد: بیش از ۶۰ درصد طرح هایی که در دهه فجر در لار افتتاح شده به همت مردم و خیرین انجام گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: همان گونه که بارها گفته ام غنای فرهنگی لارستان آن چنان بالاست که موجبات اجرای بسیاری از طرح های عام المنفعه را فراهم آورده است و غنای فرهنگی آن از غنای اقتصادی اش پیشی گرفته است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان افزود: در کنار پروژه های عمرانی، نزدیک به ۱۶ پروژه فرهنگی نیز در این دهه به بهره برداری رسیده است که همه این ها ریشه در همت بالای مردم دارد.

جلیل حسنی در پایان ضمن ستودن برگزار کنندگان این جشنواره از اجرای طرح آموزشی فرهنگ شهروندی در لار ابراز خرسندی نمود.

پس از سخنان فرماندار ویژه لارستان، علی عطایی شاعر دانش آموز با حضور بر صحنه شعری انتقادی با موضوع زندگی در محیط زیست آلوده را برای حضار خواند که از سوی جمعیت مورد تشویق قرار گرفت.

***

در ادامه، آراء هیئت داوران بخش های مختلف توسط مدیر جشنواره با همراهی مجری برنامه قرائت شد و دانش آموزان برگزیده با حضور بر صحنه جوایز خود را از دستان مسئولین دریافت نمودند.

***

بخش شعر

مقام اول: علی عطایی (تندیس جشنواره+ لوح تقدير+ جایزه نقدی)

در این بخش، هیچ اثری شایسته مقام دوم و سوم نشد.

تقدیر شدگان این بخش:

پویا امینی(لوح تقدير+ جایزه نقدی)

زهرا یوسفی(لوح تقدير+ جایزه نقدی)

مقاله

مقام اول: امیرحسین و امیرمحمد عباسی (تندیس جشنواره+ لوح تقدير+ جایزه نقدی)

در این بخش، هیچ اثری شایسته مقام دوم و سوم نشد.

تقدیر شدگان این بخش:

صبا مرادی(لوح تقدير+ جایزه نقدی)

ستایش سالاری(لوح تقدير+ جایزه نقدی)

داستان

مقام اول: مریم نامدار (تندیس جشنواره+ لوح تقدير+ جایزه نقدی)

در این بخش، هیچ اثری شایسته مقام دوم و سوم نشد.

تقدیر شدگان این بخش:

بتول طاهری(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

ساجده سادات جوادپور(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

هنرهای تجسمی

مقام اول: راضیه جلالی زاده(تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

در این بخش، هیچ اثری شایسته مقام دوم و سوم نشد.

تقدیر شدگان این بخش:

موهبت امین گرفته(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

شیدا عسکری و مونا عسکری(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

زهرا و زینب باقرنژاد(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

کیمیا فتحی(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

فاطمه شرف دینی، نازنین خرمی، فاطمه رنجبری و فاطمه شیردم(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

فاطمه صیادی(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

عکس

مقام اول: کیمیا فتحی (تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

مقام دوم: کوثر عسکری (تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

مقام سوم: فاطمه آهن پور(تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

تقدیر شدگان این بخش:

فاطمه صیادی (لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

نعیمه قطبا (لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

زهرا خدادادی (لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

فیلم

مقام اول: محمدیوسف منظریان (تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

مقام دوم: امیرحسین زمانی(تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

مقام سوم: مژگان طالبان و نازنین تاجی (تندیس جشنواره+ لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

تقدیر شدگان این بخش:

محمدحسین بیمون نژاد(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

پریناز قناعت و زهرا خرم نیا (لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

مریم افراسیابی (لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

هانیه ظفری، زینب ارزان فروش و فاطمه زمانی(لوح تقدیر+ جایزه نقدی)

زهرا حافظ زاده (لوح تقدیر+ جایزه نقدی)


1 نظر

  1. دوست گفت:

    2

    1

    باز نماینده محترم فقط حرف زد لطفا عمل کن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان