میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۵ ق.ظ سرویس:اندیشه, برگزیده ها بدون دیدگاه 659 بازدید

نخستین کتاب «مریم کامیاب» درباره مطبوعات دوره مشروطه منتشر شد

نخستین کتاب «مریم کامیاب» درباره مطبوعات دوره مشروطه منتشر شد

«جریده نگاران» عنوان نخستین کتاب «مریم کامیاب» نویسنده لارستانی درباره مطبوعات دوره مشروطه است که توسط نشر فلات منتشر شده است. کامیاب نویسنده و شاعر ساکن تهران و همسر حامد زراع دیگر نویسنده شناخته شده لاری است.

روزنامه ایران در صفحه آخر روز یکشنبه ۲۰ آبان خود در معرفی این کتاب مطلبی با عنوان «صدای ایران» منتشر کرده است که در ادامه می خوانید:

***

انتشار یک رساله درباره مطبوعات دوره مشروطه

صدای ایران

محسن بوالحسنی: این گزاره که امضای فرمان مشروطیت ایران زمین را وارد دوره جدید تاریخ خود کرد گزاره ای است که از فردید فیلسوف تا کسروی مورخ و از شاملو شاعر تا شجریان خواننده به آن اذعان داشته و دارند. اما آنچه بیش از امضای فرمان مشروطیت توسط شاه فرتوت قاجار اهمیت دارد، به راه افتادن مقدمات نهضت مشروطیت از دو دهه پیش از آن است. نهضتی که با فرمان میرزای شیرازی در تحریم تنباکو جوانه زد و با ترور ناصرالدین شاه قاجار ناگزیر شد. در فراهم آمدن مقدمات آغاز دوره جدید تاریخ ایران، مطبوعات به دلیل اینکه حامل زبان سرخ روشنفکران و شاعران سرسبز بودند نقشی محوری و مهم داشتند.

انتشار رساله «جریده نگاران» به قلم «مریم کامیاب» علاوه بر اینکه تاکید دوباره ای بر این نقش محوری است، حاوی نشانه گذاری هایی برای نشان دادن کارکردهای ادبیات مطبوعاتی در مشروطه ایرانی نیز است.

این رساله که نشر فلات آن را منتشر کرده است در پی یافتن پاسخ این پرسش است که آیا جنبه های ادبی مطبوعات مشروطه یعنی آن بخش از مطالب که در قالب نظم یا نثر طنزی عرضه شده است، توانسته در بسط مفهوم مشروطیت در بین عوام، پیشبرد انقلاب مشروطه و نزدیک ساختن توده مردم به اهداف این انقلاب نقش تعیین کننده ای داشته باشد و اگر پاسخ این سوال مثبت است، اجرای این نقش چگونه و با استفاده از چه ابزارهایی بوده است؟

خواندن این کتاب بیش از آنکه در فهم این پرسش ها به ما کمک کند، رویکردی مبتنی بر توافق اذهان را در ذهنیت مخاطب شکل می دهد که طی آن خواننده با تشریک مفاهیم دوره مشروطه که مبتنی بر کلیدواژه آزادی و ملی گرایی است، تکرار این ایده ها را در عصر معاصر یادآوری می کند.

«جریده‌نگاران» بیش از آنکه حاوی یک پژوهش ادبی– مطبوعاتی باشد، حامل یک ایده است. ایده ای که در آن با تهییج اندیشه آزادی خواهانه و میهن دوستانه، «ایران» را دوباره در کانون خواسته‌های ما قرار می دهد.

این روزها که صدای بیگانگان در جشن تحریم بلند است، باید صدای ایران دوستی را به هر مناسبتی بالا نگهداشت. خواندن کتاب جریده‌نگاران به خاطر اینکه بررسی کننده بخشی از خاطره تاریخی و خاطره فرهنگی ماست، یکی از این مناسبت هاست. مناسبتی برای ایران.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان