میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در22 فوریه 2015 ساعت 3:24 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی بدون دیدگاه 1,558 بازدید

نشريات و سايت هاي لارستان در استان فارس شناخته شده هستند

گفت و گوي «بشارت نو» با سيروس رومي؛ رسانه پژوه:

نشريات و سايت هاي لارستان در استان فارس شناخته شده هستند

اشاره: سيروس رومي، چهره باسابقه مطبوعات استان فارس، پژوهشگر و نويسنده چندين كتاب در حوزه رسانه اواخر دي ماه مهمان لارستان بود و در لار و اوز يك جلسه سخنراني و يك كارگاه آموزشي روزنامه نگاري برگزار كرد. در حاشيه اين ديدار فرصت كوتاهي براي «بشارت نو» پيش آمد تا گفت و گوي كوتاهي با او انجام دهد. خلاصه اين مصاحبه در ادامه مي آيد:

***

جناب آقاي رومي لطفا براي شروع گفت و گو بفرماييد چقدر با مطبوعات لارستان آشنا هستيد؟

من با تعدادي از نشريات لارستان از گذشته آشنا هستم. از آن قديمي ها كه مرحوم «مورخ» نشريه اي داشتند و به سازمان اسناد و كتابخانه ملي اهدا كردند. كارهاي برادران «فرامرزي» و آثار «ر. اعتمادي» معروف كه اهل لارستان بودند را تحقيق و بررسي كرده ام. همچنين با «قيام لارستان» و «ميلاد لارستان» آشنا هستم. تقريبا تمام شماره هاي نشريه ميلاد لارستان را من نگهداري مي كنم. در اين بين نشريه «پسين دهكويه» را خيلي دوست دارم به اين دليل كه خيلي صميمي و مهربان و البته مهجور است. با نشريات ديگر منطقه لارستان مثل «عصر اوز» و آقاي خضري هم آشنايي تقريبا كاملي دارم.

نشريه «صحبت نو» را آن زمان كه در شيراز و در قطع هاي مختلف منتشر مي شد مي ديدم و تهيه مي كردم ولي از زماني كه به لارستان بازگشته آن را نديدم. همچنين نشريات ديگري مثل «بشارت نو» و «افسانه گراش» را من در اين سفرم به لار ديدم و با آنها آشنا شدم.

siroos-roomi

شما غير از اينكه خودتان يكي از روزنامه نگاران باسابقه هستيد، سوابق زيادي نيز در حوزه رسانه پژوهي در استان فارس داريد لذا با علم به اين موضوع بفرماييد جايگاه لارستان در مطبوعات و رسانه هاي فارس چه جايگاهي بوده و هست؟

اينهمه نشريه و سايت در لارستان به نظر من يك فرصت براي مطبوعات فارس است. اكنون اكثر نشريات و سايت هاي لارستان در اين استان شناخته شده هستند. به همين دليل معتقدم بايد استان نگاه ويژه اي به لارستان داشته باشد؛ بايد نهادهايي مثل اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، خانه مطبوعات فارس و غيره نگاه ويژه و حمايت لازم را از نشريات اين شهرستان داشته باشند.

آيا در شهرستان هاي ديگر فارس اين تعداد رسانه داريم؟

فكر نمي كنم جاهاي ديگر به لحاظ تعداد به اين اندازه كه رسانه ها در لارستان فعال هستند باشند. تا جايي كه يادم هست در كازرون هم البته سه نشريه وجود دارد. اما در مورد لارستان آنچه متوجه شدم اين است كه غير از نشريات، سايت ها و وبلاگ ها هم فعاليت چشمگيري دارند. در مجموع بايد بگويم فضاي رسانه اي لارستان بسيار فعال و بانشاط است.

غير از رسانه هاي لارستان، با خود لارستان چقدر آشنا هستيد؟

من پيش از اين حدود ۳۰ سال قبل به لار آمدم؛ قبل از آن هم در زمان زلزله به اين شهر آمدم. آن زمان دايي بنده در لار كار مي كرد. اما بر اساس مطالعاتي كه كرده ام لارستان در مطبوعات، هنر و مخصوصا هنر تئاتر و ديگر هنرها برجستگي زيادي دارد.

از چهره هاي فرهنگي و هنري لارستان با چه افرادي آشنا هستيد؟

لارستان هنرمندان و نويسندگان زيادي دارد. من بطور خاص با دكتر «وثوقي» و دكتر «احمد اقتداري» آشنايي كامل دارم و هميشه آثارشان را پيگيري مي كنم. «مصطفي كشفي» را مي شناسم كه از همكلاسان بنده بود. او هم ساز ويلون را خوب مي زند و هم خوب شعر مي گويد و هم طراحي هاي خوبي انجام مي دهد. من خيلي اوقات از خط نگاري هاي او در نشرياتي كه مشغول بوده ام استفاده كرده ام. همچنين دكتر «ابراهيم انصاري لاري» استاندار اسبق بوشهر و فارس را مي شناسم. اجازه دهيد يك خاطره از ايشان بگويم. ما در شيراز جلساتي به نام «ياران يكشنبه» داريم كه دكتر انصاري لاري هم عضوي از اين محفل ادبي هستند. به جرأت مي گويم شخصيت بي نظيري است؛ در يكي از جلسات روي «زبان معيار» در ادبيات بحث مي كرديم؛ او در ميانه جلسه وارد شدند و موضوع جلسه را پرسيدند. بعد از اينكه سخنراني مهمان ويژه ما تمام شد دكتر انصاري لاري بدون اينكه از قبل آمادگي داشته باشند چنان در اين موضوع صحبت كردند كه اصطلاحا دهان همه از اينهمه اطلاعات باز مانده بود. قدرت بيان بسيار خوبي دارند و وقتي صحبت مي كنند همه از اينهمه سواد و اطلاعات و تجربه متحير مي شوند. در مجموع بايد بگويم لارستان هميشه براي من مهد فرهنگ و هنر در استان فارس بوده است.

* اين گفت و گو در شماره ۷ ويژه فارس روزنامه «بشارت نو» درج شده است.


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان