میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در2 می 2014 ساعت 2:05 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت 9 دیدگاه 3,467 بازدید

نشريه «صحبت نو» به گروهي ديگر سپرده شد!/ نقطه سر خط

نشريه «صحبت نو» به گروهي ديگر سپرده شد!

نقطه سر خط!

rahiminejadدكتر كاظم رحيمي نژاد/ صحبت: فروردین ۸۹ بود که اولین شماره (پيش شماره) از دوره دوم نشريه «صحبت نو» با تیتر «مردم لارستان در انتظار عملی شدن وعده های مسئولان» منتشر شد. تیتری که همراه با عکس تجمع عظیم اعتراضی مردم لارستان به تصمیم دولتِ دهم برای جدا کردن اوز و بیرم از لارستان تاكنون نيز در ذهن و ياد مردم لارستان مانده است.

از همین پیش شماره معلوم بود که گردانندگان آن با هدف بازیابی آنچه از دست رفته تلقی می شد، قلم خواهند زد. در مقابل، کسانی که به دنبال تثبیت جدایی اوز و بیرم از لارستان بودند اقدامات خود را از فردای انتشار همین پیش شماره علیه «صحبت نو» آغاز کردند. شنیده شد فرماندار وقت نیز در جلسه ای از چند مسئول خواسته بود با این نشریه و رویه جدیدش برخورد شود. چنین نیز شد زیرا چند روز بعد از انتشار پیش شماره صحبت نو، از سوی مراجع قانونی برای ادای توضیح در مورد نشریه احضار شدیم. اما تحریریه صحبت نو با آگاهی نسبت به حقوق و وظایف خود در خط قانون حرکت می کرد و از فشارها هراسی نداشت. مخالفان اين نشريه اما فقط از بدنه دولت وقت نبودند و از آن روز تاكنون به جرئت مي توان گفت هفته اي نبود كه يك مشكل و حاشيه از سوي برخي اشخاص و جريانات براي اين نشريه ايجاد نشود! مرور جزئيات آنچه بر سر اهالي اين نشريه طي اين مدت آمد در اين مجال نمي گنجد اما ناگفته پيداست هراندازه اهالي قدرت و ثروت با اين نشريه زاويه پيدا مي كردند، بر مقبوليت و وجهه مردمي آن افزوده مي شد.

سال ۸۴ و انتقال دفتر «صحبت نو» به شيراز

کمی به عقب بازگردیم. موضوع از سال ۸۳ آغاز شد. زمانی که شماره های اول تا سوم صحبت نو توسط همین تحریریه کنونی منتشر شد؛ اما به دلایل مختلف و از جمله در شرایط ادامه تحصیل قرار گرفتن اکثر اعضای تحریریه، همکاری اعضا با مدیر مسئول به زودی پایان یافت و دفتر صحبت نو به شیراز منتقل شد. در سال ۸۴ بعد از تضییقاتی که عوامل دولت پیشین در لارستان برای فعالان اجتماعی و فرهنگی لارستان به وجود آوردند، فعالان اجتماعی، رسانه ای و فرهنگی لارستان تصمیم گرفتند وبلاگ نویسی کنند و نظرات خود را از این طریق به جامعه منتقل سازند. در آن زمان این حرکت تحولی کمّی و کیفی در رسانه های شخصی و مجازی منطقه پدید آورد كه موج مثبت آن تاكنون در جامعه مشهود است.

از سوی دیگر ویژه نامه ای از نشریه صحبت نو که اصل آن به شیراز منتقل شده بود، توسط فعالان رسانه ای گراش انتشار یافت که در پیشبرد اهداف این شهر بی تاثیر نبود.

بهمن ماه ۸۸ و بازگشت فعالان مستقل فرهنگي اجتماعي به «صحبت نو»

با رخ دادن اتفاقات بهمن ماه ۸۸ در لار و جدا شدن بخش های گراش، اوز و بیرم از لارستان و مطرح شدن وعده بازگشت اوز و بیرم از سوی مسئولان، خلاء تریبونی مستقل و شجاع که مطالبات مردم را منتقل و پیگیری کند به شدت احساس می شد. در این شرایط جمعی از اصحاب رسانه و فعالان اجتماعی لارستان گرد هم آمدند و نگارنده در همان جلسه طی تماس تلفنی با صاحب امتیاز و مدیر مسئولِ صحبت نو تقاضای تشکیل گروه سیاست گذاری و انتشار صحبت نو با هدف بازیابی حقوق مردم لارستان را مطرح کرد. «عبدالحمید غریب نواز» نیز لحظه ای برای اقدام در این خصوص تردید به خود راه نداد و چنین شد که به همت تعدادي از فعالان مستقل فرهنگي اجتماعي و جوانان تحصيلكرده لارستان، صحبت نو در مدت كوتاهي توانست ضمن ارائه لحن و قالب جديدي در حوزه رسانه مكتوب جنوب فارس، به فراگیرترین رسانه اين منطقه تبديل شود.

1مبلغ اولیه انتشار نشریه (۸۰۰ هزار تومان!) را رئیس وقت شورای اسلامی شهر لار تامین کرد و جمعی از علاقه مندان لارستان برای انتشار آن گرد هم آمدند. از همان ابتدا فشارها نیز آغاز شد. جلسه دوم هیئت تحریریه بود که متوجه شدم چند تن از اعضا تهدید شده اند که در صورت همکاری با نگارنده، امنیت شغلی خود را از دست خواهند داد. به تدریج این برخوردها و تهدیدها بیشتر هم شد و اتفاقات فرا قانونی بسیاری برای نگارنده و تحریریه صحبت نو رخ داد که روزی به شرط بقا همه را خواهم نوشت. خلاصه کلام اینکه از همان ابتدا متوجه شدم برای طی کردن این راه باید منتظر هر خطری باشم. بودم و هستم.

راه اندازي وب سايت «صحبت نو» و آغاز حضور در فضاي آنلاين

از خرداد ۱۳۸۹ پایگاه اینترنتی صحبت نو نیز (با هزینه ۱۸۰ هزار تومان!) راه اندازی شد و به زودی تاثیر و گستردگی خود را (شاید بیش از نشریه چاپی) نشان داد. سريع تر از آنچه تصور مي كرديم لارستانی ها از نقاط مختلف کشور و حتی برخی نقاط اروپا و آمریکا با تلفن و ایمیل و کامنت اطلاع دادند که اخبار جنوب فارس را در صحبت نو می خوانند. چه پيش از آن در اين شهرستان وب سايتي خبري تحليلي در حد و اندازه سايت صحبت نو يا وجود نداشت و يا به روزرساني نمي شد و تازه پس از سايت صحبت نو بود كه وب سايت هاي منطقه يكي يكي به وجود آمدند!

همزمان با تقويت ابزارهاي رسانه اي و در شرايط فاصله معنادار دولتمردان شهرستان از مردم، ضرورت ايجاد تشكلي مردم نهاد و مستقل نيز احساس مي شد و همين امر جرقه فعال سازي اجتماعی «تشكل لارستان بيدار» را که از چند سال پیش فعالیت فرهنگی خود را آغاز کرده بود در ذهن نگارنده ايجاد كرد. تشكلي كه پيش از آن به كوشش و تلاش عده اي از جوانان خوش فكر و داراي دغدغه پیشرفت لارستان ايجاد و ثبت شده بود.

بازگشت اوز و بيرم به لارستان و شروع تقابل هاي جديد عليه «صحبت نو»

3جریان رسانه ای صحبت نو تا مقطع بازگشت اوز و بیرم به لارستان شکل و محتوای مشخص و محکم خود را بدون ذره ای تردید و یا محافظه کاری به ظهور رساند. تيترها و مطالب چالشي صحبت نو طي اين مدت در حافظه خوانندگان صحبت نو مانده است. از آن جمله موضع گيري مستقيم و بي سابقه عليه نماینده وقت لارستان در مجلس و مسئولان استانداري و دولت وقت كه البته هزينه هاي سنگيني براي ما داشت. پس از بازگشت اوز و بیرم به لارستان بود که صحبت نو در راهی تازه قرار گرفت. در شرایط جدید ظاهرا عده ای در شهر لار به یاد آوردند که باید کنشی از خود نشان دهند!

شبی را به یاد دارم که تعداد وبلاگ ها و سایت هایی که علیه نگارنده (با ذکر نام) و نشریه صحبت نو، یک صدا نوشته بودند به ۱۲ رسیده بود و عجیب اینکه برخی از اینها در لار بودند و از قضا در فرمانداری لارستان اشتغال داشتند!

در این شرایط اقبال عمومی در لارستان و بخصوص شهر لار به سوی صحبت نو افزون می گشت؛ اما در مقابل جبهه گیری افرادی معدود نیز که غالبا از رانت دولتی و از جایگاه نمایندگی مردم استفاده می کردند روز به روز بيشتر مي شد. ظاهرا این افراد از حاشیه امنیت هم برخوردار بودند چرا که هیچ اقدام قانونی از سوی مسئولان در مورد این عده معدود صورت نگرفت.

4اولین و قابل پيش بيني ترین مخالفان صحبت نو نماینده وقت لارستان، خنج و گراش و اطرافیانش بودند که صراحتا خواستار «خُرد شدن» يا «خُرد كردن» دهان صحبت نو بودند! طیف دیگر، برخي طرفداران دولت احمدی نژاد در شهر لار بودند که ابتدا در سکوت، شکستِ فعالانِ لارستان و البته صحبت نو و عدم موفقیت در بازگرداندن اوز و بیرم به لارستان را انتظار می کشیدند تا به گفته خودشان مردم از اطراف گردانندگان صحبت نو دور شوند؛ اما وقتی دیدند چنین نشد، برای آنچه خود دفاع از «اصول گرایی» می دانستند با شکل دهی سایتی شروع به فحاشی کردند! این افراد معدود، همه چيز و همه كس و ازجمله دلسوزان واقعي لارستان را با متر و معيار قرابت سياسي با دولت احمدي نژاد به خودي و غير خودي تقسيم كردند. اين عده قليل در سکوت و شايد حمايت! فرمانداران دولت احمدی نژاد هر چه خواستند گفتند و کردند! نماینده وقت هم که البته فحاشی هایش نیاز به توصیف ندارد. صحبت نو اما راه خود را بدون توجه آنچنانی به این افراد ادامه می داد و تقویت مواضع مردمی را در شکل دهی تصمیمات دولتی و دفاع از حقوق از دست رفته و یا تضعیف شده لارستان بزرگ دنبال می کرد. جریانی که به اذعان بسیاری با موفقیت زيادي همراه بود.

انتخابات مجلس نهم و همراهي «صحبت نو» با تصميم معتمدان شهر لار

انتخابات مجلس نهم اما مقطع مهم دیگری بود که در انتهای سال ۹۰ در پیش بود. در آن زمان تحلیل گردانندگان صحبت نو بر این بود که تصمیم گیران کلان در مرکز کشور به اجماع مردم لارستان و بخصوص مرکز آن احترام خواهند گذاشت و در تایید صلاحیت ها، اجماع عمومی موثر است. نظر مجموعه صحبت نو این بود که معتمدین باید بر روی گزینه مورد نظر بزرگان مناطق مختلف اجماع کنند اما تحلیل صحبت نو با نظر و تصمیم جمعی از معتمدین شهر لار یکی نبود و سرانجام این گروه رسانه ای با اجماع نهایی مرکز لارستان همراه شد. تيتر معروف نشريه «صحبت نو» يعني «يك صدايي بي سابقه در لارستان» به همراه عكسي بزرگ از جمشيد جعفرپور و انتشار آن در تيراژ زياد به فاصله چند روز قبل از انتخابات گواه اين مطلب است.

5رویه صحبت نو اما پس از انتخابات مجلس با توجه به هدف نهایی که تقویت مواضع لارستان، خنج و گراش در تمام معادلات بود، حمایت در عین و حین نقد عملکرد نماینده مجلس و مسئولان اجرایی تعیین شد. شیوه ای که تا انتهای کار صحبت نو ادامه داشت و از این پس رویه سايت جديدي به نام «صحبت نیوز» خواهد بود!

انتخابات ریاست جمهوری و شوراها: آغاز یک پایان

انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا رویداد مهم دیگری بود که صحبت نو در آن با انتشار ویژه نامه ای از ائتلاف «بیداری لارستان» حمایت کرد. تحلیل مجموعه صحبت نو و تشکل لارستان بیدار در این مقطع بر این اصل استوار بود که مهم ترین موضوع در تشکیل شوراها، انتخاب افرادی هماهنگ و دارای برنامه ای واحد در عین کثرت افراد است. این موضوع اگر به صورت نسبی در شهر لار اتفاق افتاده بود، مردم حداقل می دانستند باید مطالبات خود را از طریق یک گروه ائتلافی مدعی آباد سازی شهر لار پیگیری کنند نه اینکه افرادی با دیدگاه ها، تحلیل ها و خاستگاه های مختلف انتخاب شوند و آنگاه از آنها انتظار 8هماهنگی داشته باشیم! برخی دوستان نيز به مجموعه فکری ما ایراد گرفتند که چرا اين ائتلاف فقط با ۹ نفر تشکیل شد و به سایر کاندیداها توجه کافی نشد. نظر ما بی توجهی به سایر کاندیداها نبود. نظر ما این بود که به گروهی منسجم رای داده و از آنها کار خواسته شود. این مقطع با توفیق نسبی (و نه كامل) مجموعه صحبت نو طی شد و امروز فکر و برنامه شورای اسلامی شهر لار مورد حمایت ماست. ضمن اینکه نقد دوستان خود در شورای شهر لار را نیز فراموش نکرده ایم. انتخاب شهردار لار و حواشي زياد اطراف آن اما همزمان شد با تلاش عده اي با خاستگاه متفاوت از جريانات قبل، براي در دست گرفتن سیاست گذاری صحبت نو. در اين باره بيشتر توضيح خواهم داد.

در مورد رویه صحبت نو در انتخابات ریاست جمهوری نيز به همین جمله بسنده می کنم که صحبت نو از معدود نشريات جنوب فارس بود كه جرئت كرد پوستر و شعارهاي انتخاباتي دكتر حسن روحاني را در تيراژي گسترده چاپ و توزيع كند. همچنين تعدادي از تحریریه صحبت نو نيز در ستاد انتخاباتي دكتر روحانی نقش مهمی داشتند و ناگفته پيداست امروز نیز مجموعه صحبت نو (و از این پس «صحبت نیوز») بیشترین تعامل را با مدیریت اجرایی لارستان خواهد داشت. مديريت جديدي كه برخلاف دوره قبل هم اهل لارستان و هم دل در گرو اين منطقه دارند. در اين باره البته تذكر اين مطلب ضروري است كه هرچند تك تك اعضاي تحريريه داراي تحليل و نظر سياسي هستند؛ اما هيچگاه نشريه و سايت خود را به مسائل سياسي و حزبي محدود نكردند و سياستگذاري صحبت نو تقويت و حمايت تمام فعالان و دلسوزان منطقه لارستان فارغ از گرايش های سياسي آنها بود.

11تا انتشار نشريه اي جديد، ما را در «صحبت نيوز» ببينيد! 

و اما آخر شاهنامه…؛ واقعیتش اولین بار آبان ماه بود که صاحب امتیاز و مدیر مسئول صحبت نو (عبدالحمید غریب نواز) از پیشنهاد فردی لاری به وی برای پرداخت هزینه انتشار هفتگی صحبت نو! در ازای تغییر سیاست گذار و سیاست گذاری این نشریه با نگارنده سخن گفت. این فرد محترم از گزینه های شهرداری لار بود که البته شورای شهر به ایشان رای لازم را نداد. اینکه پیشنهاد از سوی آقای غریب نواز بوده یا این شخص محترم البته بر من پوشیده است.

این موضوع برای مدتی مسکوت ماند والبته عدم انتشار منظم صحبت نو نیز مزید بر علت شد و امروز گويا مدیر مسئول صحبت نو مایل است با سياستگذاري متفاوتي و نفرات جديدي صحبت نو را منتشر کند. در اين مورد البته بر حق قانونی و طبيعي ایشان براي اخذ اين تصميم تاكيد مي كنيم و وظيفه خود مي دانيم از همراهی ۴ ساله آقای عبدالحمید غریب نواز با مجموعه ای بالغ بر ۴۰۰ نفر که بدون دریافت ریالی، اخبار، گزارش ها و تحلیل های صحبت نو را با هدف اعتلای لارستان بزرگ تهیه و منتشر کردند تشکر کنیم. همچنين برای گروه و تحريريه جدید نيز با هر هدفی، آرزوی موفقیت مي كنيم چراكه معتقديم هرچه تعداد رسانه‌ها و نشريات در منطقه افزايش يابد زمينه براي ارتقاي فرهنگ و تعامل گروه‌هاي مختلف فكري و اجتماعي بيشتر مي شود.

sohbate-45همانطور كه پيشتر نيز گفته شد مجموعه رسانه ای صحبت نو سابق! از این پس در پایگاه خبری- تحلیلی «صحبت نیوز» قلم خواهند زد. ناگفته نماند گروهی که در ۴ سال گذشته «صحبت نو» را منتشر کرد به زودی نشریه ای جدید با نامی جدید برای پیشبرد اهداف لارستان بزرگ به صورت چاپي نيز منتشر خواهد کرد اما تا آن روز ما را در «صحبت نیوز» ببینید. نشانی اینترنتی ما: www.sohbatnews.ir است که این نشانی با دامنه های (com، net و org) نیز قابل دسترسی خواهد بود.

در پايان، وظيفه خود مي دانم از سوی تمامی اعضای هیئت تحریریه صحبت نو بار ديگر از همراهي آقاي غريب نواز تشكر كنم و از مردم لارستان نيز به دليل حمايت هاي دلگرم كننده شان تقدير نمايم و گذشته از تمام اينها از افرادي كه شايد نوك تيز قلم صحبت نو آنها را آزرده است عذرخواهي نمايم.


9 نظر

 1. مویدی گفت:

  0

  0

  خدا رو شکر که از دست جهال در اومد

 2. لاری گفت:

  0

  0

  موفقیت جناب اقای دکتر رحیمی نژادوهمکارانش ارزوی قلبی ماست امید واریم که اقای غریب نواز موفق باشند

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  حيف اين نشريه حرفه اي و قوي. يعني بعدش قراره كي اون رو منتر كنه؟ لطفا توضيح دهيد. قرار نيست كه مثل نشريه […] بشه كه كاملا بي خاصيته!

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  دقيقا در يك مقطع نوع برخورد حسني با برخي طرفداران احمدي نژاد با صحبت نو مثل هم بود. […] از فرماندار وقت به شدت حمايت مي كردند. فرمانداري كه مي گفت از شهرستان شذن گراش اصلا خبر نداشته و آن را از تلويزيون شنيده!!!!!

 5. احمد گفت:

  0

  0

  عصرایران در نظر دارد برای حمایت از سایت های خبری استانی ، بخشی را در “صفحه پیوندهای عصرایران” به آنها اختصاص دهد.
  مدیران ارجمند سایت های خبری استانی که تمایل دارند از این امکان بهره مند شوند، می توانند در بخش “نظرات بینندگان” همین صفحه ، اطلاعات زیر را وارد کنند:

  – نام سایت
  – آدرس کامل اینترنتی
  – نام استان و شهر
  – نام و شماره تماس مدیر سایت

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  ما حمايت ميكنيم از دوستان جديد……….

 7. مریم گفت:

  0

  0

  ما نیز از شما حمایت می کنیم

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  لمپنیسم اقتصادی وقتی حریف نشد باز پولش را به رخ کشید . خواب دیده

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان