میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 ژانویه 2017 ساعت 11:20 ق.ظ سرویس:اجتماعی 6 دیدگاه 1,602 بازدید

نشست تعداد اندکی از فعالان فرهنگی با مدیر کل میراث فرهنگی/ از ضرورت ثبت جهانی بافت‌های تاریخی تا توجه به گردشگری لارستان

«امیری» شنید، «شیبانی» پاسخ داد

نشست تعداد اندکی از فعالان فرهنگی با مدیر کل میراث فرهنگی/ از ضرورت ثبت جهانی بافت‌های تاریخی تا توجه به گردشگری لارستان

آفتاب لارستان: صبح دوشنبه تعدادی از دوستداران میراث فرهنگی و هویت تاریخی لارستان از لار، اوز و لطیفی، به دعوت سیما علویه در سالن شورای اسلامی شهر لار گرد هم آمدند تا حرف‌ها و خواسته‌های خود را رو در رو با مهمان ویژه جلسه یعنی مدیر کل میراث فرهنگی فارس مطرح کنند.

photo_2017-01-17_11-15-29در این جلسه که به دلایلی استقبال زیادی از آن نشده بود، ابتدا دکتر مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در سخنان کوتاهی میراث فرهنگی را موضوعی همگانی دانست و تأکید کرد: نه تنها نهاد میراث فرهنگی بلکه همه افراد جامعه وظیفه سنگینی در حفظ میراث گرانبهای خود دارند. وی با بیان اینکه لارستان بزرگ با جاذبه‌های گردشگری و پیشینه‌ای غنی برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد؛ وظیفه سنگین سازمان‎‌های مردم‌نهاد را یادآور شد و گفت: شما دوستداران میراث و گروه‌های مردمی ضمن حفظ میراث گرانبهای تاریخی، طبیعی و گردشگری و مشاوره دادن در مسائل مختلف، می‌توانید بازوی کمکی سازمان باشید.

در ادامه برنامه، به درخواست مدیر کل حاضران در جلسه که تعدادشان در نیمه‌های نشست اندکی بیشتر شده بود، به طرح سؤالات و مطالبات خود پرداختند. از نکات مهمی که در حضور امیری مدیر کل، رئیس میراث فرهنگی لارستان و شیبانی مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی لار مطرح شد می‌توان به «لزوم ثبت جهانی آب‌انبارها یا تکنولوژی ساخت آنها، لزوم توجه به بافت تاریخی و فرهنگی منحصربه‌فرد لار و دیگر شهرهای منطقه، ظرفیت بالای منطقه لارستان برای تبدیل شدن به قطب فرهنگی و گردشگری کشور، کم توجهی مسئولان استان به برخی مکاتبات و مطالبات لارستان، اهمیت موزه مردم‌شناسی اوز و خانه صنایع دستی جنوب (در لار) و نیاز به تأمین بودجه و امکانات برای آنها، و نیز توجه بیش از پیش به مجموعه تاریخی بازار قیصریه با توجه به وعده‌های فراوان مسئولان» اشاره کرد.

پس از بیان مسائل بالا، خشایار شیبانی مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی لار، در سخنانی پیش از پاسخ به موضوعات اساسیِ مطرح شده، موضوع «سابات معتمد» لار را مورد تأکید قرار داد که به گفته او در میان فعالان فرهنگی و در فضای مجازی بحث‌های زیادی درباره آن مطرح می‌شود. وی یکی از وظایف اصلی پایگاه‌های میراث فرهنگی را «حفاظت از آثار ارزشمند ثبتی و غیر ثبتی در محدوده بافت تاریخی شهرها» عنوان کرد و افزود: به دلیل نبود نقشه و طرح مشخص برای این سابات، کار مرمت را موقتاً تعطیل کردیم. شیبانی در عین حال تصریح کرد: با استعلام فرمانداری، ما نقشه‌ای تهیه کردیم و در پاسخ به فرمانداری و شهرداری هم تأکید کردیم که کار مرمت این اثر را باید افراد آشنا به امور مرمت و بازسازی و دارای تجربه انجام دهند. وی با اشاره به اینکه نظر شهرداری بر استفاده از استادکاران بومی در مرمت سابات بوده، از علت انجام نشدن کار مرمت با وجود موافقت اداره کل میراث فرهنگی، اظهار بی‌اطلاعی کرد.

مدیر پایگاه پژوهشی میراث در ادامه، یک اثر تاریخی را جدا از مجموعه یک شهر ندانست و خاطرنشان کرد: اگر کل بافت تاریخی یک شهر ثبت جهانی شد، اثری همچون بازار قیصریه یا یک آب‌انبار هم به ثبت جهانی خواهد رسید. وی در همین زمینه، به پیگیری‌های مستمر خود و مجموعه سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی آثار شهر لار، اوز و دیگر مناطق اشاره و تأکید کرد: اگر اداره کل با ما همکاری کنند قطعاً این کار به‌زودی انجام می‌شود.

این کارشناس و مسئول فرهنگی، ضمن تأیید نظر یکی از کارشناسان حاضر در جلسه، پروسه استعلامات مربوط به میراث فرهنگی را طولانی و این مشکل را اجتناب‌ناپذیر دانست و در عین حال گفت: ما در پایگاه پژوهشی وظیفه قانونی خود را در پاسخ به استعلام‌های استان در اسرع وقت انجام می‌دهیم. رئیس اسبق شورای اسلامی شهرستان، با اشاره به مطالعه بافت قدیمی لار توسط آقای کریمی و تصویب آن، از عدم تدوین طرح تفضیلی توسط شهرداری برای این بافت قدیمی ابراز تأسف کرد و اظهار داشت: به دلیل زنده بودن محیط بازار قیصریه و جریان داشتن کسب و کار و زندگی در اطراف این بافت، طرح جامع مرمت آن را اجرا نکردیم، بلکه به تناسب نیازها و با توجه به بودجه‌هایی که هر ساله اختصاص داده می‌شود کار مرمت بخشی از این بازار و دیگر اماکن تاریخی شهر را انجام می‌دهیم.

photo_2017-01-17_11-15-32

شیبانی از اختصاص بودجه‌هایی مناسب برای مرمت و بهسازی قلعه اژدهاپیکر و باغ نشاط در سال جاری و همچنین اعلام مناقصه برای مرمت سردر جنوبی بازار قیصریه خبر داد و افزود: کار بهسازی و تعمیر بخشی از کاروانسرا هم انجام می‌شود، اما آن مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان برای قلعه اژدهاپیکر که یکی از حاضران اعلام کردند، مربوط به ماده ۱۸۰ بوده و با وجود پیگیریِ تصویب آن توسط نماینده مجلس، هیچ مبلغی تخصیص داده نشد. وی با اشاره به وجود مزیت‌های مهمی همچون فرودگاه بین المللی و گمرک در لارستان برای پیشرفت، ارتقا و جذب توریست، لازمه تبدیل شدن به قطب گردشگری به‌ویژه در حوزه گردشگری خارجی را تلاش بیشتر در جهت ثبت جهانی آثار تاریخی و فرهنگی دانست و تأکید کرد: اداره میراث و پایگاه پژوهشی به تنهایی نمی‌توانند در این زمینه موفق شوند و باید شهرداری، شورا، فرمانداری و دیگر مسئولان شهرستان کمک کنند و بالاتر از اینها مردم همکاری کنند تا بتوانیم برای ثبت آثار ارزشمند شهر و شهرستان اقدام کنیم. شیبانی در عین حال این نکته را یادآور شد که در سال، از کل آثار کشور یک یا دو اثر می‌تواند ثبت جهانی شود و روند کاری آن هم زمان‌بر است.

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی لار در پایان نشست در پاسخ به سؤال یکی از حاضران در مورد اهمیت خانه‌های تاریخی شهرها، بیان کرد: در صورت تخصیص اعتبار، قرار شده امسال راه و شهرسازی ۵ خانه تاریخی مهم را خریداری نموده تا ما پس از مرمت آن‌ها را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهیم.

      * عکس‌ها از خانم عشرت جهاندیده  (لازم است سایت آفتاب از ایشان که فایل صوتی بخشی از جلسه فوق را در اختیار این سایت گذاشتند سپاسگزاری نماید)


6 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  شیبانی از لار چی میخواد؟؟؟؟ اصلا میدونه فعالان میراث فرهنگی کیا هستن؟ اینا کی ان تو سالن؟؟

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  شما خودت کی هستی ؟ ؟ ؟ ؟ توی سایت آفتاب چی می خوای ؟ چرا کامنت گذاشتی ؟

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   خب نهار میدادی اقای شیبانی. نهایتش میگفتی از جویم نهار می اوردن واسه مدعوین.

 3. علی زمانی گفت:

  0

  0

  تشکر میکنم از خانم علویه وهمچنین اقای کیان

 4. اشنا گفت:

  0

  0

  به نظر من دلیل شلوغ نبودن جلسه چهار علت داشت ۱-جلسه در وسط هفته بود وهمچنین در صبح برگزار شد ۲-هفتمین روز درگذشت اقای هاشمی بود ۳- اگر اعلام شده بود که نهار هم داده می شود شکی ندارم سالن شورا جای سوزن انداختن نبود ۴- شاید دلیل اخر باند بازی های که متاسفانه در لار وجود دارد باشد که جز تظاهربه فرهنگی بودن ودوستدار میراث گذشتگان حرفی برای بیان کردن نداشته وندارند

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   اقای شیبانی مگه باقی جلساتی که در لار برگزار میشه ناهار میدن که میگی اگه اعلام شده بودکه نهار هم داده می شود شکی ندارم سالن شورا جای سوزن انداختن نبود. نخیر . لار از این خبرا نیست . کسی برای ناهار و شام جایی نمیره. مردم لار ماخوذ به حیاترند. شاید تو شیراز که شما بودی واسه انتخابات و کارهای حزبی تون این کارا میکردن ولی تو لار از این خبرا نیست.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان