میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 مارس 2015 ساعت 2:26 ق.ظ سرویس:یادداشت 12 دیدگاه 2,620 بازدید

نظام جمهوري اسلامي و آفات مديريت

نظام جمهوري اسلامي و آفات مديريت

hoseyni احمد حسيني*: امروز وقتي دولت را در شرايط سختي مي‌بينيم كه ناچار است از مديران دهه‌هاي گذشته استفاده كند و همان مديران را در دوراني كه بايد با يادگارهاي ارزنده سالهاي مسئوليت خويش در كنار خانواده روزگار بگذرانند. در ميادين سخت كارهاي شبانه‌روزي، درگير مشكلات طاقت فرسا مشاهده مي‌نماييم، متوجه مي‌شويم يك جاي كار اشكال دارد كه در هر مقطعي از تغيير مسئوليت‌هاي كلان، مجموعه عظيمي از مديران كشور گويا به ناگاه ناپديد مي‌گردند. شايد اين پديده به شكل كم رنگي بعد از پايان جنگ تحميلي، چهره خود را نشان داد اما به مرور زمان،‌ نمايان‌تر گرديد تا امروز كه عمده آفات مديريت ما، ناشي از آن است. همه مي‌دانيم سال‌هاي نخست انقلاب، زمان ظهور مديراني بود كه در هيچ كجا درس مديريت نخوانده بودند. صرفاً غريزه اعتماد به نفس و ايمان و تلاش و خطرپذيري بيشتر بود كه در ميان يك جمع بزرگ، اقليتي را متمايز مي‌ساخت. آنان بطور خودجوش مديران كشور در عرصه‌هاي مختلف شدند و مسئوليت‌هايي را پذيرفتند كه هرگز در صدد بدست آوردن آن نبودند بلكه بر آن‌ها تحميل مي‌شد. در جبهه و پشت جبهه، و در دستگاههاي مختلف، نمونه‌هاي فراواني براي اثبات اين مدعا مي‌توان مطرح نمود.

اما همانگونه كه اشاره شد به مرور زمان براي انتخاب يا انتصاب مديران، شرايط نانوشته‌اي، تعيين گرديد كه عناصر «سليقه»، «رابطه» و «گرايشات سياسي» از مؤثرترين آن‌ها بودند. حاكم شدن چنين رويه‌اي در مقاطع مختلف، سلسله طولاني از يك مديريت پلكاني را بوجود مي‌آورد كه هر رده، موقعيت و قدرت خويش را مديون رده بالاتر مي‌يافت و چون به تدريج نفس قدرت اصالت مي‌يافت، گاه و بي‌گاه، تأمين منافع رده بالا بر منافع دستگاه ترجيح پيدا مي‌كرد زيرا به حفظ و ادامه آن قدرت كاذب كمك مي‌نمود.

شايد در ظاهر قرار داشتن شخصيتي برجسته و ممتاز در رأس اين مجموعه عظيم و قرار گرفتن سلسله مراتبي از مديران كه به او و برنامه‌هايش وفادار باشند، نه تنها منفي بنظر نمي‌رسد بلكه داراي ويژگي‌هاي مثبت وسازنده‌اي مثل ثبات، اعتماد و ايجاد انگيزه نيز باشد، اما از آن جايي كه در چنين جابجايي‌هاي بزرگي. چهره‌هاي مستقل و متكي به خود، كمتر ديده مي‌شوند و در حاشيه مي‌مانند، در نتيجه نمي‌توان ادعا كرد همه سرمايه‌هاي مديريتي كشور در يك دولت قابل جمع باشند، و در غياب احزاب سياسي قدرتمند و سازمان يافته، اين آفت آن گاه ظهور مي‌كرد كه سلسله مراتب مذكور با كنار رفتن آن سرسلسله به پايان كار خود مي‌رسيد و همچون دانه‌هاي تسبيحي كه نخ آن پاره شود. از هم مي‌گسست و پيش آمده كه يك نسل كامل از مديران در مدت كوتاهي از صحنه خارج شده است. اين جا به جايي‌هاي بزرگ چند هزار نفره مديران را در مقاطع جايگزيني آقاي خاتمي به جاي آقاي هاشمي در سال ۷۶ و همچنين جابجايي قدرت ميان آقايان خاتمي و احمدي نژاد در سال ۸۴ به وضوح شاهد بوديم. حتي در دولت گذشته تغييرات به پايان ۸ سال نمي‌رسيد و همه ساله ادامه داشت به نحوي كه بعضي وزارت خانه‌ها حتي شاهد حضور چهار وزير يا سرپرست وزارت خانه هم بودند! از اينجا مي‌توان نتيجه گرفت اين ويژگي عمدتاً در قوه مجريه خودنمايي كرده است، در اوايل پيروزي رياست جمهور محترم فعلي در انتخابات تير ماه سال ۹۲ نيز تلويحاً اعلام شد مديران دولت قبل نبايد در اين دوره براي خود حسابي باز كنند، هر چند كه در عمل بعضاً اين حساب‌ها مفتوح باقي ماند! البته اين كه «هر كس در دولت قبل مدير بوده نبايد در دولت بعد مدير باقي بماند» يك اصل نيست، بلكه بايد گفت: «شرط اصلي تصدي مديريت در هر دولت اعتقاد قلبي و وفاداري به اصول، سياست‌ها و برنامه‌هاي آن دولت است». كما اينكه اكثريت مديران دولت گذشته در عمل خلاف اين را در رابطه با دولت فعلي به اثبات رسانده بودند.

اما در نهايت از آنجايي كه هنوز معيارهاي غيراصولي در شكل‌گيري سلسله مراتب قدرت دخيل مي‌باشند، اين آفت خطرناك مديريتي كماكان فعال است و تأسف بارتر اينكه رويه مذكور به شكل يك سنت درآمده است كه ارائه راه‌حل براي اصلاح آن را دشوار مي‌سازد.

آسيب شناسي نحوه گزينش مديران:

۱ – فقدان يك بانك اطلاعاتي جامع از مديران نظام

۲ – عدم وجود احزاب سياسي گسترده و قدرتمند

۳ – دخالت سازمان‌هاي غيررسمي و مراجع مختلف در عزل و نصب‌ها مثل: ستادهاي انتخاباتي، بعضي گروهها و سلايق سياسي، انتظارات نمايندگان مجلس، ائمه جمعه و…

۴ – ترجيح افرادي كه به انحاء مختلف خود را مطرح مي‌سازند و در همه دولت‌ها نيز مسئوليتي مي‌گيرند بر افراد شايسته‌اي كه تمايل به خودنمايي و جلوه‌گري ندارند.

۵ – از صحنه خارج ساختن مديران توانمند با برچسب‌هاي مختلف سياسي و در نتيجه انتخاب اجباري افرادي به مراتب ضعيف‌تر ولي به اصطلاح بي‌طرف و همه‌پسند!

۶ – عدم ارزيابي مستمر عملكرد مديران عالي و مياني در مقاطع مشخص دوران مسئوليت.

و موارد ديگري كه مي‌توان برشمرد ولي اهم عواملي كه آفت مديريت در كشور را تقويت مي‌نمايد شايد همين‌ها باشند.

بديهي است راه حل، از شناخت درست اين موانع و از طريق اصلاح روند مذكور، مشخص مي‌گردد.

– اگر رئيس‌جمهور و يا هر مقامي كه اختيار انتخاب طيف گسترده‌اي از مديران را دارد، پس از پيروزي همه چيز را به ديگران نسپارد و خود كنار ننشيند…

– اگر دستگاههاي اجرايي بويژه وزارت كشور و وزارت خارجه كه بيشترين تعداد مديران نظام در آن حوزه حضور دارند، براي انتخاب استانداران و معاونين آنان، فرمانداران، مديران كل و همچنين سفرا و نمايندگان نظام در خارج از كشور، يك دستورالعمل جامع داشته باشند و با قاطعيت تصميم بگيرند و تسليم فشارهاي مراكز متعدد و جوسازي‌ها و باند بازي‌ها نشوند (كه البته در وزارت خارجه حداقل تا قبل از دولت گذشته اين رويه تا حدودي حاكم بود)…

– اگر به توصيه‌هاي افراد دلسوز، رسانه‌ها و تشكل‌هايي مانند مجمع استانداران، نمايندگان ادوار و…توجه گردد…

– اگر پس از ۳۵ سال، مرجعي مسئوليت تشكيل بانك اطلاعات همه مديران نظام در نسل‌هاي اول و دوم را برعهده داشته باشد و سيل به اصطلاح «رزومه‌هاي» مختلف، مديران عالي را گرفتار و سرگردان ننمايد.

– اگر بعد از انتخاب هر رئيس‌جمهور و تشكيل تيم مديران او، دولت‌هاي قبلي از همان ابتدا درصدد سهم خواهي و در صورت برآورده نشدن خواسته‌هايشان، مقابله و تضعيف مداوم آن دولت برنيايند…

و اگر اخلاق سرلوحه همه رفتارهاي ما قرار گيرد و به مسئوليت‌ها با همان ديدگاه سالهاي اول انقلاب بعنوان يك «امانت» و نه «طعمه» نگاه كنيم، شايد بتوان اين آفت را كه در ادامه رشد روزافزون خويش، همه منافع و دست‌آوردهاي نظام را تهديد مي‌نمايد، تا حدي مهار كرد وگرنه تا ثريا مي‌رود ديوار كج!

*فرماندار اسبق لارستان و يادداشت نويس روزنامه جمهوري اسلامي

 


12 نظر

 1. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  جناب آقای احمد حسینی :
  فردی که ادعای مدیریت جهان را داشت را بیاد آورید.حامیانش را هم ببینید؟آنهایی که نظراتشان به نظرات احمدی نژاد نزدیکتر بود را هم ببینید.
  ریشه تمام مشکلات فقط در همین است.
  دیگر بحث و بررسی الکی فایده ندارد.واقعیت مشخص است و غیر قابل انکار !

 2. لارستان بزرگ گفت:

  0

  0

  لطفا ژست آزاد اندیش به خود نگیرید عملکرد شما در قبال لارستان غیر قابل دفاع است اگر می توانید برای […] کاری کنید.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  از نوشته روان و منطقی جناب آقای حسینی لذت بردم کاش گوش شنوایی برای این پیشنهادات ارزنده وجود داشت.

 4. صاحب نظر گفت:

  0

  0

  معلوم نیست برای سایت لارستان بزرگ -بزرگی در طول و عرض جغرافیایی است یا فرهنگ و اخلاق اسلامی؟نظر شما چه ارتباطی به مقاله داشت.لطفا شخصی برخورد نکنید.

 5. دوست گفت:

  0

  0

  از آقای آهوان بعید است در ادبیات خودکلمه-الکی- را به کار ببرند

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   به روی چشم
   با عرض پوزش به جای کلمه الکی واژه بی فایده استفاده شده بود بهتر بود.
   حال در مورد اصل موضوع بفرمایید نظرتان چیست !؟

 6. حامد پور گفت:

  0

  0

  ما هم ممکن است انتقاداتی به عملکرد اولین فرماندار لارستان بعد از انقلاب داشته باشیم ولی نظرات باید مربوط به مقاله باشد ونه خرده حساب های شخصی.

 7. حسینی گفت:

  0

  0

  سلام از آقای زارع تشکر می کنم که مرا باین نظرها توجه دادند.نوشته بنده مربوط به اوایل سال ۹۳ می شود و بیشتر ساختار های مدیریت و آفات آن را شرح میدهد و راه حل های مشخص. برای مسئولین دولت ۱۱ نیز ارسال شد.در آستانه ۶۰ سالگی نوشتن که همیشه محبوب من بوده را مجالی برای آرامش و اندیشیدن فارغ از تعصبات جناحی و سیاسی یافته ام و از خدای بزرگ توفیق اصلاح و انصاف و واگویی حقایق آرزو دارم. امیدوارم در آینده توفیق همکاری بیشتربا سایت خوب آفتاب را پیدا کنم.–سال خوبی برای همه عزیزان خواستارم. احمد حسینی

 8. رضا گفت:

  0

  0

  سلام جناب اقای حسینی باز هم مثل همیشه مقالاتتان قوی وفنی وحاکی از تجربه بالا جناب آقای. حسینی حالا که در اوج دانش سیاسی هستید خواهش میکنم به داد شهرتان برسید و برای این خطه مظلوم و پاکدامن از نیرنگهای سیاسی کاری کنید همچنان که این دولت از نیروهای با تجربه استفاده می کند شما هم این علم و تجربه را در اختیار این شهر بگذارید

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقا رضا راست میگه . برگ دوم وقتشه

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب حسینی یه اصطلاح لاری داریم ” بوغام” نمی دونم درست نوشتم یانه – نه ناراحت نشوید با شما نبوده ام چون حالا فهمیدم چه قدر مقتضیات و مختصات را می شناسید . اری نصیحت کن جوانان را تا خود سانسوری نکنند. حرفشان را با شجاعت بزنند.
  بوغام ماییم.همیشه ! هرروز ، روز به روز ، نوروز،
  اری -اخلاق -امانت -بانک- جامع.. ده کده- جهانی-با لا- سری- هم بارو هم تو
  و واژه های افاضات بعدی ات و اسیب- و هرچی لوژی است از جمله آ سیب
  به قول برادرمان خرده دورغ ها و حساب های شخصی است وگرنه واضح و مبرهن است استدلال با این قوت و قدرت وشجاعت بوغامی چو من را حسود لایسود کند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان