میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در17 ژانویه 2015 ساعت 11:35 ب.ظ سرویس:برگزیده ها, مطلب شما 16 دیدگاه 3,908 بازدید

نفس عميق

IMG-20150117-WA0012به بهانه برگزاري دومين تور محله گردي در لار

نفس عميق

منيره جهان بين: آدينه تان زيبا، آدينه تان سرشار از خاطرات زيبا و بياد ماندني، اين ها آرزوهايي بود كه عصر جمعه براي دوستاني داشتم كه در دومين تور محله گردي ما را همراهي مي كردند. واقعه اي كه روزي
سودايش را در ذهن داشتيم و امروز شاهد آن هستيم كه به وقوع پيوسته با كمك و مساعدت دوستان.

محله آرد فروشان يكي از ۱۰ محله قديمي لارستان است كه بي نظيرترين اثر تاريخي لار يعني «بازار قيصريه» در آن واقع شده است. عصر جمعه ساعت ۳ بعد از ظهر جلوي اين بازار زيبا با دوستان قرار گذاشتيم. آقاي كامجو مثل هميشه پرانرژي دوستان را رهبري مي كردند. خانم جهانديده و آقاي فرزاد قناعت پور به عنوان نمايندگان محلة آرد فروشان حضور داشتند. چون روز تعطيل بود امكان بازديد از بازار قيصريه وجود نداشت، آقاي كامجو در مورد ساخت و معماري بازار و اهميت آن توضيحاتي دادند و آقاي قناعت پور هم به لزوم شناسايي مرز محلات اشاراتي داشته و محدوده محله آردفروشان را براي دوستان بيان كردند.

IMG-20150117-WA0014مسجد «چهار بركه» اولين اثري بود كه مورد بازديد قرار گرفت. اين مسجد در ضلع شرقي بازار قصاب ها واقع شده است و در سال ۱۳۸۴ به ثبت آثار ملي رسيده است. يكي از ويژگي هاي منحصر به فرد اين مسجد كه درست در وسط چهاربركه بازار (قيصريه) قرار دارد و استفاده بهينه از فضاي موجود در ميان اين چهار بركه خود گوياي نگاه هنرمندانه سازندگان اين بناي تاريخي است. دوستان جواني كه در گروه هستند از ديدن اين بناي زيبا به وجود آمده بودند.

به فاصله كمي از مسجد، دهن شير زيباي بازار قرار دارد كه يادآور خاطراتي بود براي آقاي كامجو و آقاي شاكري از «سبيل كردن آب» بچه هاي جوان تر پله هاي دهن سير را دو تا يكي پايين مي رفتند و مسن ترها پلّه ها را يكي يكي شمارش مي كردند. تعداد پلّه هاي به ۳۸ رسيد و يادآوري اين كه چه همّتي داشته اند پيشينيان ما براي رسيدن به ماية حيات.

پير پنهان، اثر بعدي بود كه در كنار آن توقف كرديم. خانم جهانديده روايت زيبايي را بازگو كردند. در گذشته خانومهايي كه بسيار از خانه بيرون مي رفتند، به طعنه به آنها مي گفتند تنها جايي كه نرفته است ملانومي و پير پنهان است. در ميان شور و نشاط و خنده هاي حاكي از رضايت دوستان كوچه پس كوچه هاي اطراف قيصريه را پشت سر مي گذاريم و به يك خانة قديمي مي رسيم.

آقاي كامجو، گروه را درب منزل متوقف كرده و در مورد درب هاي قديمي لار توضيح مي دهد. ويژگي بارز آنها داشتن دو دسته براي درب زدن هست و اين كه دسته ي سمت چپ متعلق به آقايان بوده و صاحب خانه از روي صداي دسته درب مي دانسته كه فردي كه پشت درب هست خانوم است يا آقا و اين نشان از حجب و حياي مردم لارستان است.

IMG-20150117-WA0013در باز مي شود و آقاي فرودي پيرمرد خوشرويي در آستانة در ظاهر مي شود. انصافاً حضور ايشان چه تناسبي دارد با اين خانه قديمي. با اشتياق ما را به داخل دعوت مي كند و در مورد خانه براي دوستان توضيحاتي مي دهد. خانه از پدر پدربزرگش به ايشان ارث رسيده و بادگير و حوض چاگده هنوز پابرجاست. صندوقچة چوبي كه متعلق به جهيزيه مادر بزرگ ايشان است در گوشة اطاق خودنمايي مي كند و گنجة كوچكي كه درون ديوار هست و به گفتة همسر آقاي فرودي در سال قحطي براي پنهان كردن خوراكي از آن استفاده مي شده است. پله هاي سه گوش سنگ و ساروجي كه ما را به طرف طبقه دوم امارت مي برد. همه و همه دست به دست همه داده اند تا حقيقتاً اعضاي گروه به روي پاي خودشان بند نباشند. هر اطاق خانه و تالار آن چندين طاقچه دارد كه با وسايل قديمي و به سبك و شيوه قديم تزئين شده است. هر چند كه دل كندن از اين خانه زيبا بسيار سخت است ولي با تذكر آقاي كامجو جمع مي شويم و به سمت منزل عرب زاده مي رويم.

آقاي كامجو در مورد بيوگرافي آقاي عرب زاده مي گويد كه اولين دندانپزشك لار بوده است. و پسري داشته اند كه در عنفوان جواني درگذشته، درب خانه باز مي شود و عمارتي بزرگ ظاهر، انصافاً زيباست. تالارها، اطاقها، ستونهاي بلند، حياط وسيع و حوض وسط حياط همگي گوياي اين است كه روزگاري اين عمارت زيبا، بسيار باشكوه بوده و نشان از حُسن سليقة معمار و صاحب خانه دارد. درون يكي از اطاقها يخ دان زيبايي است كه مقداري وسايل قديمي در آن قرار دارد و كَتَ كُرسي كه در آن زمان براي جهيزيه عروس خانومها استفاده مي شود.

IMG-20150117-WA0010آقاي كيان توجه اعضاي گروه را به آئينه هاي رنگي درون يكي از اطاقها جلب مي كند، و چه چشم نواز هستند. سبز، زرد، آبي، قرمز. خانه عرب زاده را در ميان آه و حسرت ترك كرده و به سمت منزل مويدي مي رويم. خانم جهانديده توضيح مي دهد كه اينجا منزل پدر آقاي مويدي سردبير و مديرمسئول نشريه ميلاد لارستان است. بعضي از اعضا بر روي سه كونچي درب منزل استراحت مي كنند و برخي ديگر مشغول پذيرايي هستند. آقاي ريز نقشي درب منزل را باز مي كند از دالان زيباي منزل كه اِل شكل است مي گذريم. آقاي كامجو توضيح مي دهد دليل ساخت دالان به اين شكل، جهت اين است كه اگر مهمان ناخوانده اي وارد شد اهالي خانه زمان براي آماده شدن داشته باشند. متأسفانه يك طرف خانه از بين رفته است ولي سمت ديگر آن هنوز مسكوني است. لحظاتي را در حياط خانه در جستجوي خاطرات قديم سپري مي كنيم و به دليل كمي وقت با آقاي مؤيدي خداحافظي كرده و به سمت تنگ ترين كوچه لار مي رويم. چه لذتي دارد عبور از اين كوچة باريك، همة اعضا پشت سر هم به صف از كوچه مي گذريم. در حاليكه رَدِّ دستهاميان بر روي ديوار كوچه به جا مانده است. به يك سابات مي رسيم. گويا زيباييهاي اين محله پايان ناپذير است.

باز هم آقاي كامجو با بيان شيرينشان به معرفي سابات مي پردازد. سابات صلح، جهت افرادي كه با هم قهر بوده اند آنها را از اين سابات عبور مي دادند تا با برخورد با هم كدورتها را به فراموشي سپارند. فقط بناها و عمارت هاي زيبا نيست كه چشم ما را مي نوازد. بوي كاه گل مشاممان و انديشة زيباي بزرگان ما روان ما را هم نوازش مي كند.

IMG-20150117-WA0016ظاهراً سفر به آخر رسيده فقط به قول دوستان بايد از پُل صراط بگذريم، جُباغ آخرين مكاني است كه از آن باديد مي كنيم و با ترس و لرز از روي آن عبور مي كنيم پايان سفر بسيار هيجان انگيز بود.

در كنار ضلع غربي بازار قيصريه توقف مي كنيم، فرزاد قناعت پور تشكر و قدرداني مي كند از همه دوستان و مسئولين محترمي كه گروه را همراهي كردند. دوستاني مثل زينليان معاون فرماندار، محسن زارع معاون فرهنگي شهردار، دكتر باقري رئيس دانشكده دولتي و آقاي حجتي روابط عمومي فرمانداري و اينكه زحمت پياده روي و خستگي را در كوچه پَس كوچه هاي اين محله قديم را به جان خريده اند، به اميد اين كه توجه ديگر مسئولين شهري هم به سمت بافت قديمي تاريخي و فرهنگي شهر جلب شود.

تشكر و قدرداني مي كنم از جناب آقاي كامجو، عضو محترم شوراي شهر، جناب آقاي محسن زارع معاون فرهنگي شهردار، جناب حداديان مدير مؤسسه فردايي ديگر، ‌انجمن عكس لار و گروه مجازي لارستان كهن.

 


16 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  به ظرافت و دقت یک رمان نویس صحنه ها توصیف شده است
  آفرین به این قلم شیوا و رسا
  خانم جهان بین آفرین بر شما و سپاس بسیار

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  جباع یعنی چی ؟

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  قابل توجه مدعیان فرهنگی ، خانه مویدی و کناری آن در طرح آسفالت و کوچه سازی جهت راه یابی بازار به مسجد جامعه قرار دارد و در آینده نزدیک خراب و خیابان میشود .بهتر است سری به شهرداری و میراث فرهنگی بزنید تا د رآینده آه و حسرت نخورید .

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  لطفا زمان و مکان محله گردی را از طریق همین سایت اعلام فرمایید تا دوستداران بتوانند در آن شرکت کنند.

 5. شهروند گفت:

  0

  0

  بسیار بسیار عالی بود. توضیح ها کامل بود. برای ما که وقت نداشتیم بازدید بریم خیلی جامع بود. واقعا که چقدر لار ما پر از جاهای دیدنی هست.

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  یک درخواست از مسوولین داشتم ٰ اینکه بادگیرهای شهر اگه هست بازسازی بشه یا اینکه در تزیینات شهر استفاده بشه.

 7. جهاندیده گفت:

  0

  0

  سلام۰خسته نباشید۰چه شیوابه تحریردرآورده وچه زیبابه تصویرکشیده ای گوشه ای ازداشته های باارزش محله مان۰همان میراث گرانبهای اجدادیمان که سالهادرکوچه پس کوچه های خاطره انگیزش قدم زدیم وخوب توجه نکردیم وعمیق ننگریستیم که اینها همه اش هنرمعمارانی است که بدون داشتن مدرک مهندسی وبدون آموزش دروس دانشگاهی،چنین هنرمندانه ذوق وعشق هنری خود را برایمان به یادگار گذاشته اند۰یکباردیگر باخواندن گزارش شیرینت،بوی کاه گلهای دیوارسابات ،بوی نم سرداب وخنکای بادگیر خانه بی بی ،نوازشگرذهن آشفته ام شد وخاطرات کودکیهابرایم تداعی کرد۰به شماوآقای کامجو ومسؤلین وهیئت همراهتون خسته نباشید وخداقوت بایدگفت۰به امیدتداوم این برنامه هاومحله گردیهای صمیمانه باخاطراتی ماندگار۰

 8. محبوبه وحیدیان گفت:

  0

  0

  احسنت به خانم جهان بین عزیز و این قلم شیوا.
  الحق والانصاف که که این محله بسیار باصفا بود و روز خوبی را به اتفاق دوستان پشت سر
  گذاشتیم. واقعا که خاطرات خوب کودکی برایم زنده شد….
  خانم جهان بین یک نکته که فراموش کرده بوده بنویسی بوی خوش دوشاب بود که
  از کنار جباغ مشام جان را تازه می کرد. عجب بوی مطبوع و دلنشینی بود….
  بوی دوشاب تازه که از دوشاب پزی آقای کاظم شفیعی بلند شده بود .
  باز هم یاد روزگار کودکی بخیر….
  یاد باد آن روزگاران یاد باد

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  آقا غلط های املایی رو درست کنید دیگه
  اه
  یه ویراستار ندارید…

 10. صمد کامجو گفت:

  0

  0

  هرکسی کو دور ماند از اصل خویش / باز جوید روزگار وصل خویش
  در هر خانه ی قدیمی که وارد می شوید وجه مشترک آن اصول معماری آن است که برای ۴ فصل در نظر گرفته شده است در هر خانه ای یک ویژگی مخصوص به خود نیز نمایان بود برای مثال خانه ی جناب فرودی حوض جاکده آن هنوز بکر بود در خانه دکتر عرب زاده ستون پیچ و سرداب طولانی وحوض ۱۲ گوش. خانه حاج غلامرضا معتمد در کوی گاله پنجره های مشبک سنگی آن منحصر بفرد بود

 11. ناشناس گفت:

  0

  0

  کلی ضعری کبری چیدیم که خبرنگار افتخاری و…. باز هم که الخ
  یکی پرسیده جباغ یعنی چه ؟ شاید ترکیبی باشه از جوی و باغ – جوبی! که از کوچه باغ ها رد می شد و باغ ها را سیراب می کرد بعد از بارندگی جباغ راه می افتاد- آی بیغ کله کله جباغ کله کله
  یادش به خیر

 12. 0

  0

  سلام
  خسته نباشید سرکارخانم جهان بین
  آفرین به شما

 13. فاطمه گفت:

  0

  0

  خدا قوت! آفرین خنم جهان بین!

 14. ناشناس گفت:

  0

  0

  عکس نویسنده یه نمه جلف نی ؟
  ژست دختر بچه ها رو گرفته , فک کنم ۳۰ رو داشته باشه …
  ولی خوب نوشته و توصیف کرده ایولا !!

 15. فریبرز گفت:

  0

  0

  با تشکر از دوستان عزیز در تکمیل این نوشتار باید این نکته را عنوان کنم که منرل متعلق به حاج ابوطالب عرب زاده پدر دکتر محمود عرب زاده می باشد

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان