میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در28 فوریه 2020 ساعت 11:33 ب.ظ سرویس:مطلب شما 11 دیدگاه 428 بازدید

نقدی بر حافظه ضعیف تاریخی

 درس های پسا انتخاباتی لارستان(۲)

نقدی بر حافظه ضعیف تاریخی

محمدحسین صبوری: در مطلب قبل عرض شد که نمیتوان هم «سیاست و دیانت» را لازم و ملزوم یکدیگر دانست، هم در مقاطعی به تشخیص و فتوای شخصی سکوت کنیم یا فریاد بزنیم! اساساً این رویکرد خلاف صداقت است.

تذکر دوستانه دوم نیز، مرور حافظه تاریخی با هدف دقت در قضاوت است.

در کنار آشنایی با مبانی و نگاه جامع، یکی از مسائلی که در تحلیل و قضاوت مصادیق سیاسی به ما کمک می کند، حافظه تاریخی است.

انتخابات اتفاقی ست که پای عموم مردم را به عرصه سیاست باز می کند و این امر مبارک بهانه ای است تا ملزم به واکاوی افراد و جریانات شویم.

بخشی از رسالتی که نگارنده را ناچار ساخته تا به دور از ملاحظاتِ نفع طلبانه، روش صحیح سیاست ورزی را (در مثال نماینده مجلس) نشان دهد:

۱. نباید فراموش کرد کدام مسئول خود را دم انتخابات و برای ترغیب بدنه حزب اللهی، منتقد جدی دولت معرفی می کرد؟ در حالی که علاوه بر موافقت با برجام، غالباً به وزرای پیشنهادی دولت رأی اعتماد داده است؟!

۲. کدام مسئول مدعی انقلاب، با این منطق که: «کارت زرد دادن به دولتی که می‌خواهد با اروپا مذاکره کند(!) یعنی پشت دولت را خالی کردن که این موضوع مصلحت نیست!»، امضای سؤال از روحانی را پس گرفت؟ و در حین حال خود را حامی مقاومت در برابر غربِ بدعهد معرفی می کند!؟

۳. کدام مسئول پس از فریاد جوانان بسیجی در نمازجمعه شهر، در توضیح تعاملاتش با دولت و نسبتش با برجام گفت:«برخی از روش هایی را که متاسفانه برای دیگر نمایندگان متداول است، بنده نمی توانم انجام بدهم، من به روش خودم کار می کنم(!) برای همین هست که خوش نامی لارستان در همه جا هست.»

و چند سال بعد در ایام انتخابات به دوربین بسیج دانشجویی می گوید:«در برجام ملاحظات رهبری گنجانده نشده و ما متنی را امضا کردیم که نماینده رهبری تایید کرده بود!» [مگر متن توافق شده سران هفت دولت در اتریش، قابل دستکاری و تغییر بوده؟]

۴. چگونه مسئولی که همین چندسال پیش وقتی از جلسه رأی به وزرای پیشنهادی دولت سؤال می شود، می گوید: «کار نماینده رای دادن است و هیچ نماینده عاقلی آن را برملا نمی کند!! کسانی که به من رای داده اند هم اصولگرا هستند و هم اصلاح طلب و با اعلام این رای یکی از این گروه ها از من ناراحت می شوند.»، چند سال بعد در ایام انتخابات موافق شفافیت آراء نمایندگان می شود؟ [این تغییر نظر، متناسب با زمان و مخاطبان بود،یا علت خاصی داشته که بی خبریم؟]

و موارد دیگری در سطح ملی و منطقه ای که غرض از بیان آن، نه انتقاد تکراری از نماینده (که در طول هشت سال مکرر از سوی نگارنده نوشته شده)، بلکه صرفاً آسیب شناسی از حافظه تاریخیِ مغفول مانده در کنش های سیاسی خودمان، و  بازدارندگی از تکرار این اتفاقات است.

ادامه خواهد داشت…

مطلب مرتبط:

یک جوالدوز به خودمان؛ سیاست ورزی غیرصادقانه!


11 نظر

 1. روشنگر گفت:

  1

  0

  درود بر جنابعالی
  جناب صبوری ای کاش قبل از انتخابات این متن ها رو منتشر می کردین

 2. ناشناس گفت:

  2

  0

  جانا سخن از زبان ما میگوئی
  در به در به دنبال کسی بودیم که این حرف ها رو بزند.ولی متاسفانه هیچ کدام از جوانان و ریش سفیدان انقلابی یا جرئت انتقاد رو نداشتند.یا چشم هاشون را روی حقیقت بستن

 3. سعید گفت:

  1

  0

  فکر نمی کنید برای این حرف ها خیلی دیره؟!

 4. ناظر گفت:

  0

  0

  می گویند هر فردی را از دوستانش بشناسید. برای درک تفاوت این دو نامزد انتخاباتی کافی بود به حامیانشان توجه کنید. آیا واقعا طرفداران هردو نامزد یک گرایش سیاسی و اجتماعی را داشتند؟ این تفاوت از چه ناشی می شد؟ از موضع سیاسی مشابه با دیگران یا از تفاوت؟

  • لار گفت:

   0

   0

   اکثریت طرفداران از هر دو طرف مردمی هستند که دلشان برای شهر می سوزد نه جناح خاصی اینکه مثلا بنده دودوره به جعفرپور رای دادم و این دوره حامی بروجردی چون تشخیص من این بود که به توانایی ایشون این دوره بیشتر نیاز است .
   با نگاه به کاندیدها در منطقه و رقبا باید انتخاب درست انجام داد . جعفرپور در جای خودش در شطرنج ما جا دارد و کارایی دارد اما الان می بایست از شخصیت بروجردی استفاده می شد . چون چند کار نیمه تمام جناب جعفرپور از نقص ایشان در نفوذ و یارگیری در مجلس بود

 5. عصر بیداری گفت:

  1

  0

  خدا را شکر که موافق سیاست ما عین دیانت ما هستید امیدوارم تا آخر همین گونه بمانید تحلیل شما را پسندیدم ریشه همه مشکلات ما از دروغ است و بقیه فرعند دروغ در سه جا مجاز است:۱–حفظ آبروی مسلمان۲–حفظ جان۳–آشتی دادن در بقیه جاها دروغ برای منفعت اشخاص و باند ها است نه مصلحت اسلام و نظام!!!!

 6. پرویز گفت:

  0

  0

  اقای صبوری عزیز
  رای اقای جعفرپور ؛ رای عدم اعتماد به قبیله مفت خوران بود که با این کار میخواستند حرفشان را بزنند.

  حتی اگر گراشی اوزی و خنجی حتی لامردی هم رقیب این بیت بود ما بهش رای میدادیم.

  مهم این بود غریبه رای نیاره که بحمد الله نیاوردددددددد.

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  حالا اگر آقای جعفر مور یا بروجردی قیمت بنزین را ارزانتر نکردند حتما آقای حسین زاده این کار را خواهند کرد شما نگران نباشید مهم اینست که همه ی این کاندیداها شب و روز به فکر مردم هستند و از غم ملت خواب و خوراک ندارند

 8. احسنی گفت:

  0

  0

  اقای صبوری
  مشکل لار اینجاست که جوانانی مثل شما بفکر خط بازی هستید.
  همین گراش رو نگاه کنید
  یعنی گراش انقلابی نداشت که در شهر گراش به کاندیدای گروه انقلاب که اقای محتاجی بود رای ندادند؟
  یا گراش اصولگرا نداشت که به اقای جعفرپور که نماد انها بود رای ندادند؟
  یعنی گراش بسیجی و سپاهی نداره؟؟

  داره هم بسیجی هم سپاهی هم انقلابی

  ولی دغدغه شهر شون رو بر سلایق سیاسی ترجیح دادند
  ولی لار علیرغم احساس نیاز به نماینده بومی و رقابت جهرم و فسا با لار باز هم بخاطر امثال شما ضربه خورد.

  خداوند ان شالله هیچ وقت کاری را به شما نسپارد که بخاطر باند بازی لار را بدبخت میکنید

  مثل اقایان نهاد های نظارتی که کاندیداهای مقبولی مثل دکتر کشفی رو رد میکنند و به لار ضربه می زنند و بعد هم میخندند که مثلا اصلاح طلب رای نداره مثلا اقای زاهدی رای نداره

  در حالی که اگر بخاطر مصلحت شهر دست از دشمنی و عناد با افرادی که مقبول مردم هستند بردارند لار این قدر ضربه نمی خوره

  بدون شک نسبت به کسانی که در بهمن ۸۸ بخاطر اعتراض به مصوبه دولت احمدی نژاد اسیب دیدند و کتک خوردند یا بازداشت شدند این اقایان نهادهای نظارتی در پیش خدا مسئولند

 9. جابری گفت:

  0

  0

  قطعا این نوع نگاه را می توان فضایی و غیر واقعی دانست
  تفکر شما و جنبش عدالت خواه هیچ گاه کارایی لازم را ندارد و توان دیدن واقعیات بازی های سیاسی در کشور را ندارد. شما تلاش میکنید همه چیز را از بالا ببینید و با یک ایده آل گرایی فضایی همه جیز را قضاوت کنید در صورتی که واقعیت کار سیاسی و شرایط موجود را نمی‌بینید
  کاری که شما می کنید ساده ترین کار است جناب صبوری
  فقط بنشینید و با یک نگاه از بالا همه را قضاوت کنید و در عمل خود را کنار بکشید
  همانگونه که در این انتخابات لار نیز خود را کنار کشیدید و گفتید هیچ کاندیدی حداقل معیارهای شما را ندارد پس هیچ تصمیم و نظری نیز ندارید. در صورتی که شما اگر خود را هدایت کر جامعه می دانید باید بتوانید بهترین تصمیم را به مردم در هر شرایطی معرفی کنید و نه اینکه خود را از معادلات خارج کنید و فقط به قضاوت بنشینید.
  این نوع نگاه شما هیچ کارایی تا کنون برای کشور نداشته است و نخواهد داشت.

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  چرا بعد از انتخابات؟؟ پیشتر اطلاعاتتان کافی نبود؟؟اما از تمامی سوالات مهمتر چرا شما و امثال شما الان این سخنان رو می زنید، منفعت این فضاسازی ها چیست؟؟ در ضمن یک توصیه ؛ جهان رو تخته سفیدی ببینید که سیاه شده نه تخته سیاه بود.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان