میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در20 می 2015 ساعت 4:35 ب.ظ سرویس:یادداشت 7 دیدگاه 2,295 بازدید

نقدی بر سفر استانی دولت به استان فارس

نقدی بر سفر استانی دولت به استان فارس

 hoseyni1احمد حسيني*:۱– سفرهای استانی رئیس‌جمهور به همراه اعضاء هیات دولت در همه ادوار گذشته کم و بیش دنبال شده است. با این حال سفرهای استانی در دولت احمدی نژاد جایگاه خاصی یافت و دولت نهم و دهم بر انجام سفرهای متعدد استانی تاکید کرد که این سفرها تا آخرین روزهای فعالیت دولت دهم ادامه داشت، اما اشکال اساسی این سفرها، ایجاد تعهدات بدون پشتوانه و پرداخت مستقیم نقدی به افراد بود به گونه‌ای که در دور اول سفرهای دولت نهم، دو میلیون و ۲۰۰ هزار نامه برای دریافت کمک‌های نقدی دریافت شد و دولت نیز ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای رسیدگی و پاسخگویی به این نامه‌ها در نظر گرفت.

این شیوه ناپسند به دلیل انتقادات فراوان و گزارشات نهادهای نظارتی در دوره سوم سفرها، تعطیل شد، اما چند صد مصوبه بدون پشتوانه هنوز باقی است که بگفته معاون امور مجلس ریاست جمهوری نیازمند بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است.

۲– دولت یازدهم از همان ابتدا اعلام کرد شیوه دولت احمدی نژاد را در سفرهای استانی در پیش نمی‌گیرد و مردم را با وعده و وعید سرگرم نمی‌نماید بویژه که نفت هر بشکه ۱۱۰ دلار و اعتبارات هزاران میلیارد تومانی را نیز در اختیار ندارد و در مقابل وارث بدهی‌ها و تعهدات بجا مانده از گذشته نیز می‌باشد. اما در این رهگذر اگرچه سفرهای استانی دولت یازدهم، کارشناسی‌تر و با مطالعه و برنامه‌ریزی دقیق و پرهیز از تشریفاتی کردن سفرها و تعطیلی مدارس و کارخانجات و جمع‌آوری سیاهی لشکر، صورت می‌پذیرد ولی برخی اشکالات نیز به آن وارد است که در سفر اخیر ایشان به فارس خودنمایی کرد.

۳ – مسلم است مردم در کنار مطالبات عمرانی و توسعه اقتصادی خود از دولت تدبیر و امید، انتظار دارند که به شعارهای سیاسی و ارزشی‌اش نیز پای بند باشند. مناسب بود در استانی که «مشکل آزادی بیان و میدان‌داری افراد خودسر، به تازگی حادثه‌آفرین شده است، این ملاحظه مدنظر قرار می‌گرفت و یا حداقل به نوعی نارضایتی رئیس دولت از عملکرد مسئولین و نهادهای ذیربط عنوان می‌شد تا اصل سفر، به معنای تایید این رویه تلقی نگردد.

۴ – در برخی موارد، از سوی آقای روحانی نمایندگانی به شهرستان‌ها اعزام شده بودند که معلوم نیست ملاک انتخاب آن‌ها چه بوده و آیا متناسب با شرایط سیاسی – اجتماعی و اقتصادی آن منطقه اعزام شده‌اند؟ و مطالبات مردم و سوابق منطقه را می‌دانسته‌اند؟ حداقل در چند مورد گزارشات حاکی است نسبت به سخنان این افراد، عکس‌العمل اعتراضی از سوی مردم وجود داشته است.

۵– استقرار تمام وقت رئیس‌جمهور در مرکز استان با توجه به اینکه استان فارس با ۳۰ شهرستان بزرگترین استان کشور در زمینه تقسیمات کشوری است شاید با سفر ایشان به حداقل ۳ نقطه محوری فارس، جذابیت بیشتری می‌یافت. بدیهی است حضور طولانی در شهر شیراز بیشتر صرف جلسات و ملاقات‌های محدودتری می‌شود که شور و نشاط شایسته دولت یازدهم را بوجود نمی‌آورد.

در پایان با توجه به اینکه گزارش می‌شود در این سفر ۹۵۳ میلیارد تومان اعتبار برای ۹۲ طرح در نظر گرفته شده مناسب است سخنگوی دولت جزئیات بیشتری از توزیع جغرافیایی این اعتبارات و وضعیت طرح‌های نیمه تمام ارائه نماید تا مردم استان تحت تاثیر تبلیغات مخالفان دولت احساس تبعیض و عدم کارآیی سفر فارس را نداشته باشند.

 *استاندار اسبق ايلام و فرماندار اسبق لارستان

 

 

 


7 نظر

 1. ستایش گفت:

  0

  0

  با سلام خدمت آقای حسینی؛ استاندار ایلام در سالهای ۶۷ تا ۶۹

  فرموده اید که: “سفرهای استانی دولت یازدهم، کارشناسی‌تر و با مطالعه و برنامه‌ریزی دقیق و پرهیز از تشریفاتی کردن سفرها و تعطیلی مدارس و کارخانجات و جمع‌آوری سیاهی لشکر، صورت می‌پذیرد”

  اما مگر ندیدید فیلمی را که نوجوانان دانش آموز شیرازی را به زور و به ازای ۳ نمره انضباط و در صورت نیامدن، مجازاتی به اندازه ی کسر ۳ نمره از انضباطشان به محل سخنرانی روحانی آورده بودند؟

  از شما که روزی استاندار و فرد امنیتی دولت بوده اید انتظار می رود که “نوشته های”تان کارشناسانه و دقیق باشد. آنجا که “کار کارشناسانه” دولت یازده را بر ناکارشناس پروری دولت دهم ارجج دانسته و “تعطیلی مدارس!” در این دولت را برای استقبال به سخره گرفته اید؛ اگر چ که مردم دیدند این فیلم مستند را…

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   آن فیلم معلوم نیست واقعی باشد.
   اما من عده ای از دانشجویان را می شناسم که از اینکه کلاسها درس برای شرکت در مراسم استقبال از رئیس جمهور تعطیل نشده بود در مقابل دفتر ریاست دانشگاه تجمع اعتراض آمیز برگزار کرده و جالب این است که رئیس دانشگاه هم گفته ما خودمان هم برای شرکت در مراسم استقبال مجبور شده ایم با مرخصی از دانشگاه اقدام کنیم و این دستور از خود نهاد ریاست جمهوری به استانداری ها و دستگاه های اجرایی ابلاغ شده بوده است.بنده خودم کارمند یک اداره دولتی هستم و به جز مدیر کل و معاونینش بقیه در صورت تمایل برای حضور در مراسم فقط با مرخصی از اداره خارج شدند.تازه این شامل افرادی که حضورشان در اداره لازم می بود نمی شد و آنها مرخصی هم نتوانستند بگیرند و در مراسم شرکت نکردند.
   با یک فیلم که معلوم نیست چه کسی از کجا تهیه کرده نمی شود سفرهای ریاست جمهوری را زیر سوال برد.البته من کلا با ماهیت این سفرها مخالفم و این را بدعتی بسیار بد از دولت های نهم و دهم می دانم که بیشتر جنبه عوام فریبی داشته است.اما حداقل در مورد سفرهای دولت فعلی می توان گفت کمی جنبه های نظارت و ارزیابی و دیدار عمومی دارد که به مراتب بهتر از روش قبلی است !

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  بله حرف درستی است-سفرهای استانی اگر برای تظاهر و عوام فریبی باشد ودر یک کلمه سیاسی کاری نه تنها ارزشی ندارند بلکه موجب اتلاف بیت المال و وقت مردم هم می شود.باید با برنامه و دست پر به دیدن مردم رفت که هم جنبه معنوی دارد و هم مادی.مردم که که عاشق چشم و ابروی مسئولان نیستند که فقط بخواهند جمال مبار ک آنها را زیارت کنند-آنها انتظار تغییر در زندگی و ارتقائ منطقه خود رادارند. امید واریم دولت آقای روحانی از تجربه تلخ سفرهای قبلی درس بگیرد و در ساماندهی این سفرها بکوشد تا مثل سفر فارس برای مردم-حداقل- لارستان-خاطره نا خوشایندی نشود.

 3. حقیقت گفت:

  0

  0

  نقد جامع و منصفانه ای بود از جناب آقای حسینی.امید است به آن توجهی شود. بحث چپ وراست هم نیست-نحوه عمل دولت های نهم ودهم و صدقه دادن های دور از شان مردم-اعتراض همه جناح های سیاسی را بدنبال داشت.

 4. لارستانی گفت:

  0

  0

  یاد احمدی نژاد بخیر حداقل یک یارانه و مسکنی بهمون داد
  خدا خیرش بده

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب اقای حسینی به نظزتان تناقض گویی نکرده اید از یک سو مصوبه های دولت احمدی نزاد بی پشتوانه از سویی اجرای همان مصوبات خواست جدی و همه جانبه مردم ومسولین لارستان است برای نمونه ایا شما حاضرید اعلام کنید کدام مصوبه احمدی نزاد نباید اجرا و باید لغو شود ایا فرماندار لارستان حاضر است از یک مصوبه احمدی نزاد بگذرد برای مثال مگر تصویب احداث باند دوم لار جهرم وبندر مصوبه دولت قبل نیس خوب حالا شما حاضرید همین مصوبه لغو شود

 6. روح ا... گفت:

  0

  0

  در دولت قبل کار به جایی رسید که امریکا قانونی مبنی بر مقابله با نفوذ ایران در نیمکره غربی را تصویب کرد.
  و
  امروز دغدغه ما شده مقابله با ورود امریکا و اسرائیل به مراکز نظامی مان …!!!

  فراموش نکنیم تذکر امیرالمومنین (ع):
  ذلت نصیب ملتی است که در خانه خود با دشمنش جنگید.
  نهج البلاغه؛ خطبه ۲۷

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان