میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 فوریه 2017 ساعت 11:37 ق.ظ سرویس:شهر و شهروند, مطلب شما بدون دیدگاه 1,232 بازدید

نقش «شوراها» در تاریخ معاصر (بخش سوم)

norooziبخش سوم یادداشت «نقش شوراها در تاریخ معاصر»

«دلسوزی» و «پیگیری مداوم» عامل به ثمر نشستن تلاش‌های شوراییان

سردار نوروزی/کاریان: اینک به خوبی می دانیم که شوراها تا حدود زیادی می توانند درامر سیاست گذاری های خرد و کلان شهرها و روستاهای کشور در کنار مسئولین اداری و اجرایی دولتی اثرگذار و سهیم و شریک باشند. در هر شهر و روستایی که مشاهده می شود بازدهی کاری و راندمان فعالیت شورا موفقیت آمیزتر و قوی می باشد نشانگر حضور فعال و تأثیرگذار افراد و اشخاص آگاه‌ و دلسوز و آینده نگر در اجزای مختلف نهاد شوراست. علاوه بر این، داوطلبان عضویت در شوراها نباید به دنبال منافع شخصی از طریق این حضور باشند و برای انجام مسئولیت شورایی باید وقت لازم را داشته باشند. در ضمن منتخبین شوراها باید پیشنهادهایشان به بخشداری ها، فرمانداری ها و مسئولان ادارات دولتی آگاهانه و همراه با شناخت باشد.

همچنین مصوبات شوراها باید منطبق با قوانین رایج کشور، سنجیده،عملی و به مصلحت مردم و اوضاع و احوال محل و نیز رفع نیازها و کمبودها و رشد و توسعه عمومی باشد.

اعضای شورا برای محقق شدن درخواست های خود باید مجدانه پیگیر و برای اجرا به یک یا دو نامه (پیرو زدن) اکتفا نکنند!؛ به‌طور مداوم دلسوزی و پیگیری داشته باشند تا سرانجام به ثمر بنشیند.

با ظهور شوراها در شهر و روستا بدون هیچ تردیدی در پهنه خاک ایران زمین برای نخستین بار تحولی رو به جلو و شکوفا در کشور پیش آمد و صفحه زرین و درخشانی درتاریخ اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و همه جانبه معاصر ایران گشوده شد.

اگرچه مغفول ماندن و ۲۰ سال تأخیر در تاریخ اجرای قانون شوراها و بروز جنگ ۸ ساله تحمیلی و رویدادهای درون و برون مرزی کشور تأثیر منفی بسیاری در امر اجرایی شدن قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا و به موقع فعال شدن این نهاد جوشیده از بطن مردم و عملکرد آن درسطح کشور به جای گذاشت و عملا موجب شد که شادابی جامعه و عمران و آبادانی هرچه بیشتر آن زیر سؤال برود (کما اینکه درحال حاضر نیز دست اعضای شوراها در منگنه قراردارد! و برای اجرای طرح ها و پروژه های حیاتی زیرساختی و عمرانی در امر تأمین اعتبارات مالی همچون نهادها و ادارات دولتی درتنگنا هستند)؛ با این وجود با تکیه بر کمک مالی خیرین محلی و جذب مشارکت های محلی (شهری و روستایی) دستاورد شوراها ظرف مدت ۴ مرحله گذشته، «کج دار و مریز» با ضعف ها و نارسایی ها و تند و کُندها کنار آمده و مشکلات پیش رو را به جان خریده اند وعملکردشان درمجموع اثرگذار، تابناک و درخورتحسین می باشد.

2016_01_04_396126

اینک در روستاها شوراها خلأ ادارات و متولیان دولتی را بالفعل پوشانده اند و رتق و فتق امور جاری روستاها را، که با واژگونی نظام قبل درابهام و سردرگمی نسبتا زیادی باقی مانده بود، حل نموده اند.

اعضای شوراها در روستاهای کشور با افتخار و انرژی بیشتر و برجستگی عینی و چشمگیرتر برای ثبت و ضبط امور جاری محل خود دلسوزانه و مسئولانه ساعی و کوشا هستند و با تسلط و آگاهی هرچه بهتر برنیازها و کمبودها و مشکلات موجود جامعه روستایی خود به جد می کوشند که کاستی ها وضرورت های روز محل را حل وفصل کنند.

در سطح شهرها نیز شوراها با معرفی شهردار و به همکاری طلبیدن یاوران دلسوز و آگاه محله ای به عنوان مشاور و راهنمای متولیان حکومتی گام به گام نه، بلکه به سرعت برای حل معضلات عمومی و رشد و توسعه پایدار و همه جانبه شهرها (درحد وسع و همیاری مسئولین دولتی و بودجه عمرانی) سر از پا نشناخته و فعال و کوشا هستند و می رود که شوراها در سطح کشور هر روز نسبت به روز پیش تحولات بهتر و دگرگونی های مؤثرتر و سودمندتری را درعرصه های اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، بهداشتی، ورزشی، هنری، اقتصادی، سیاسی و امنیتی به برکت رسالت ملی و میهنی ضمن فعالیت های صادقانه و بی ریا با همیاری مردم و برخی مسئولین وظیفه شناس و مخلص نهادهای حکومتی نصیب اقشار مختلف جامعه نمایند…

…ادامه دارد


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان