میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در7 فوریه 2017 ساعت 1:08 ب.ظ سرویس:مطلب شما بدون دیدگاه 678 بازدید

نقش «شوراها» در تاریخ معاصر

norooziنقش «شوراها» در تاریخ معاصر

سردار نوروزی/کاریان: همان طوری که هموطنان عزیزمی دانند در ایام پیش رو فرصت کمی به ثبت نام و انتخاب اعضای مرحله پنجم شوراهای شهر روستا باقی مانده است.

چقدر خوب است کسانی که اهل نظر هستند و در شهر و روستای خود در گردش چرخ روزگار، به حکم انسان بودن و ایرانی بودن و مسلمان بودن به طور ملموس مؤثرند و عملا دریافته اند که سرنوشت و مقدرات مردم، درضعف و قوت و کند و تند و خوب و بد پیشامدها و رویدادها شوراها نیز سهیم و شریکند، بی تفاوت و غیر مسئول نباشند و با استفاده صحیح از فضای مجازی نقش سازنده و تحول آوری را از خود از طریق گفت و شنود سالم نشان دهند.

بدیهی است چنانچه در این مورد «سرنوشت ساز» بین آحاد و اقشار مختلف مردم مخصوصا آگاهان و نخبگان محل و کسانی که قلبشان مملو از عشق به توسعه و عمران و آبادانی میهن و زادگاه خویش است (در شهر و روستا)، تبادل نظر و رایزنی صورت نگیرد همه ضرر می کنند!

اکنون که ۴ مرحله از فعالیت های مستمر نهاد مردمی «شورا» در کشور گذشته، بالفعل به اثبات رسیده است که در هر شهر و روستایی که مردم دلسوزانه و آگاهانه و مسئولانه ضمن آینده نگری و با چشم باز پا پیش گذاشته اند و سکان مدیریت شورا را به اشخاص مطلع، مردمی، جسور، با اعتماد به نفس وعدالت گرا سپرده اند در آن شهر یا روستا میزان تحولات و سطح نوآوری ها و نوسازی ها و عمران و آبادانی بیشتر نمود داشته است.

2016_01_04_396126

از بیش از ۱۸ سال قبل تا به حال بر کسی پوشیده نیست که شوراها فعالانه وارد نقش مشورتی و تصمیم‌گیری های اداری واجرایی (خرد و کلان) پهنه ایران زمین در امر تعیین و تکلیف سرنوشت و محیط زندگی عمومی شده اند و موجبات جنب و جوش و تحولات شگرف و درخشانی را درسطح کشور فراهم کرده اند.

در روستاها بعد از سرنگونی نظام سابق با نبود کدخدا و انجمن عمرانی دِه، عملا ادارات دولتی و مردم گریبانگیر نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی و نبود چتر حمایتی شدند و شرایط حاکم بر جامعه برای همه رنج آور و زیان آور بود.

با اجرایی شدن قوانین و مقررات نارسا و ناقص شوراها به تدریج قوانین اصلاح شده و وضعیت فرق کرد، و بالفعل این نقیصه آشکار و نگران کننده عمومی توسط شواراها برطرف شد.

امروز که ۴ مرحله از فعالیت های مداوم و مخلصانه (بی جیره و مواحب) شوراها پشت سر گذاشته شده است و اثرگذاری‌اش نیز بر زندگی مردم معلوم و مکشوف و تعیین کننده شده، شایسته است که عموم مردم شهری و روستایی به تعمق نشینند و دستاوردها و ثمره تلاش و خدمت بی ریا و صادقانه شوراها را مورد ارزیابی و مطالعه دقیق و منصفانه قرار دهند تا به خوبی دریابند که کمترین غفلت و بی تفاوتی یا خدای ناخولسته اخلال و کارشکنی و ایجاد جو بدبینی دراین امر مهم و حیاتی و سرنوشت ساز و تعیین کننده‌ی رفاه و آسایش عمومی و رشد و پیشرفت کشور چقدرغیر مسئولانه و نابخشودنی و زیان بار خواهد بود!


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان