میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 جولای 2019 ساعت 3:11 ق.ظ سرویس:برگزیده ها, یادداشت بدون دیدگاه 420 بازدید

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

نماینده فرمایشی لارستان در دولت کودتا

مرور زندگی «منوچهر ایرانی» نماینده لارستان در دوره هجدهم مجلس شورای ملی

رسول احمدلو*: منوچهر ایرانی فرزند محمد ایرانی (کارمند دولت) در سال ۱۲۹۸ در همدان تولد یافت. پس از اتمام  دوره متوسطه در سال ۱۳۱۸ تحصیلات عالیه خود را در دانشسرای عالی تعقیب نمود و بلافاصله وارد وزارت فرهنگ شد.

وی، در بحبوحه جنگ عالم­گیر دوم به فرانسه عزیمت نموده و در رشته مهندسی برق مشغول به تحصیل شد و در بازگشت به کشور در سال ۱۳۲۳ به خدمت سربازی اعزام و در بین ۱۲۰۰ دانشجوی احتیاط، شاگرد اول گردید و از طرف محمد رضا شاه نشان و جایزه دریافت کرد.

ایرانی در قضیه­ی آذربایجان، روزنامه نیرو را با همکاری عده­ای از نویسندگان و با هزینه شخصی منتشر می­کرد. پس از خاتمه غائله آذربایجان از طرف محمد رضا شاه به سمت رئیس کار و تبلیغات آذربایجان منصوب گردید. یک سال بعد به استخدام شرکت نفت درآمد و به دلیل شرکت در اعتصابات کارگران شرکت نفت در ۱۹ اسفند از کار برکنار و به تهران بازگشت.

کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سکوی پرتاب منوچهر ایرانی به مقامات بالاتر بود. وی در این روز رادیو تهران را که از کار افتاده بود تعمیر نمود و فرمان نخست وزیری زاهدی را از رادیو قرائت کرد. به همین مناسبت در روز چهارده شهریور از طرف نشان لیاقت دریافت نمود.

زاهدی جهت تشکر از ایرانی نوشت: «آقای مهندس منوچهر ایرانی از لیاقت و فداکاری­هایی که برای بکار انداختن دستگاه فرستنده رادیو تهران در قیام روز ۲۸ مرداد ابراز نموده­اید بدین وسیله قدردانی می­شود./ نخست وزیر سپهبد زاهدی»

دولت کودتا و دربار به پاس قدردانی از زحمات ایرانی در روز کودتا، وی را نامزد انتخابات هجدهمین دوره مجلس شورای ملی از حوزه لارستان نمود، این در حالی بود که «دانش نوبخت» به نامزدی انتخابات لارستان در نظر گرفته شده بود.

دانش نوبخت مدیر روزنامه «سیاست ما» بود که انتظار داشت به واسطه­ی خدماتش به اسدالله علم به عنوان نماینده­ی لارستان به مجلس راه یابد اما منوچهر ایرانی به نامزدی انتخابات لارستان برگزیده شد.

دانش نوبخت در شکوائیه­ای خطاب به اسدالله علم در این باره نوشت: «قربانت شوم، اگر نسبت به هر کس بدی کرده باشم، به شما بدی نکرده­ام و همیشه طبق تمایل شما راهی را پیمودم که تا امروز رفته­ام و علت این نغمه­ی بی­مهری را نمی دانم از کجاست. خوب است اگر چیزی هست بفرمایید که من بعد تکرار نشود و دیگر اینکه خواستم عرض کنم دور از عدالت اعلیحضرت همایونی است که من این همه رنج کشیده باشم  و در عوض من، که مدت­هاست در لار زحمت کشیده، حالا منوچهر ایرانی وکیل بشود. به هر حال استدعا دارم پیش از آن که انشاء الله شاهنشاه به سلامتی به مسافرت تشریف ببرند، باید خود جنابعالی واسطه بشوید که موافقت بفرمایند یکی از نقاطی که خالی است اینجانب وکیل بشوم، زیرا اگر برای امتحان هم بود مگر چقدر و چند بار امتحان دارد؟ منوچهر ایرانی چه کرده است که من نکرده­ام…»

برگزاری انتخابات دوره­ی هجدهم مجلس شورای ملی در لارستان از جمله رخدادهای مهم تاریخ پارلمانی ایران می باشد که خاطرات مجالس زمان رضاشاهی را زنده نمود.  دولت و دربار با استفاده از مهره­های خود در جریان کودتا و به وسیله اعمال نفوذ، نماینده خود، منوچهر ایرانی را از حوزه­ی انتخابیه لارستان به مجلس فرستادند.

با افشای تقلبات صورت گرفته در انجام این انتخابات، پرونده انتخابات دوره­ی هجدهم مجلس شورای ملی در لارستان در شعب شش و یک مورد بررسی قرار گرفت و بر اساس بند چهارم، ماده ششم فصل سوم قانون انتخابات که یکی از شرایط انتخاب شوندگان معروفیت در محل حوزه­ی انتخابیه بود، نمایندگی منوچهر ایرانی به دلیل عدم معروفیت در منطقه­ی لارستان  مورد تصویب قرار نگرفت و لارستان در این دوره ی مجلس شورای ملی بدون نماینده شد.

*دانشجوی دکتری تاریخ ایران اسلامی

از این نویسنده بخوانید:

«علی اکبرخان داور» چگونه نماینده لارستان در مجلس پنجم شورای ملی شد؟

سه پاسبان لارستانیِ «خلیج فارس» را بشناسیم

سال سیاه سی و نه!

آشنایی با «قلعه کهنه» بریز

معمای تاریخی کاروانسرای شاه عباسی

بررسی قیام عشایر لارستان در ۱۵ خرداد سال ۴۲


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان