میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در25 اکتبر 2020 ساعت 3:38 ق.ظ سرویس:برگزیده ها بدون دیدگاه 139 بازدید

نکاتی کوتاه و کلیدی برای والدین درباره آموزشِ آنلاین دانش‌آموزان

نکاتی کوتاه و کلیدی برای والدین درباره آموزشِ آنلاین دانش‌آموزان

آفتاب لارستان: محمد سقایت و مهسا صادق‌نژادان از اعضای سمن «ویهان» طی این پژوهش نکاتی ضروری را برای بهبود کیفیت آموزش آنلاین برای والدین تهیه و تدوین کرده‌اند که در ادامه می‌خوانید:

به نام او که کودک و کودکی را آفرید

در حال سپری کردن سال تحصیلیِ متفاوتی در شرایط کرونایی هستیم. آموزش مجازی و نیمه‌حضوری تجربه‌ی جدیدی برای تمامی نقش‌هایی است که در ارتباط با آموزش می‌باشند؛ از جمله مدیران، معلمان، والدین و کودکان. بنابراین افزایش آگاهی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است؛ همچنین نقش مکملِ والدین را در آموزش مجازی، به ویژه در سطوح ابتدایی و راهنمایی نباید نادیده گرفت. با این حال، نقدهای وارد شده به سیستم آموزشی، هم چنان پابرجاست و از وظایف مهم مسئول اصلی آموزش در کشور نمیتوان چشم پوشی کرد.

در این متن به بیان نکاتی کاربردی برای راهنمایی والدین در آموزش مجازی پرداخته و از بیان مسائل کلی پرهیز می‌کنیم. بیان این موضوع در ابتدا ضروری است که این نکات وابسته به شرایط و ویژگی‌های اختصاصی هر خانواده، قابل تغییر و اجرا می‌باشد؛ پس با استفاده از خلاقیت و امکانات موجود، سعی کنیم بهترین فضای یادگیری را فراهم نماییم.

مدیریت اضطراب و نگرانی

انتخاب میان سلامت کودکان و آموزش آنها، باعث ایجاد اضطراب و نگرانی خانواده ها شده‌ است. قطعا اولویت همه‌ی والدین، سلامت فرزندانشان است اما عدم دسترسی کودکان به آموزش نیز چالش بزرگی است! همچنین خانواده‌های زیادی به آموزش مجازی اعتقاد ندارند و این دیدگاه می‌تواند روی کودکانشان هم تاثیر بگذارد و جدیت آموزش مجازی را از بین ببرد. باید دانست که بیان نگرانی‌هایمان از شیوه جدید تدریس، در حضور کودکان، می تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب در آنها گردد. پس با نگاهی مثبت به سمت آموزش مجازی برویم و به کودکان اجازه دهیم که با این نوع آموزش ارتباط بگیرند زیرا آنها بسیار خوب می توانند با شرایط مختلف سازگار شوند.

محیط یادگیری مناسب

بسیار از بزرگسالان، فضای ویژه‌ای را برای خود در خانه مهیا می‌کنند که در آن مشغول به کار شوند. این موضوع برای کودکان هم صدق می‌کند. متفاوت کردن فضای یادگیری از فضای بازی یا فضای تماشای تلویزیون بسیار مهم است. این موضوع، بدین معنا نیست که حتما دو اتاق جداگانه را در نظر بگیریم! این فضا، بعضی مواقع می تواند در یک مکان اتفاق بیفتد. برای مثال با تغییر وسیله یا شی خاصی می توان به این مهم دست یافت.  (تغییر دادن ساعت از چپ به راست/ قرار گرفتن وسایل آموزشی روی میز و یا در وقت بازی، قرار دادن وسایل مخصوص بازی روی میز/ تغییر صندلی). در حالت کلی این فضاسازی به کودک این سرنخ را می دهد که چه زمانی ویژه بازی است و چه زمانی ویژه یادگیری.

سعی کنید در هنگام آموزش مجازی تمامی وسایل مورد نیاز را در دسترس کودکان قرار دهید تا حین یادگیری مجبور به ترک فضا نشوند. ایجاد محیطی امن و راحت، با نور کافی نکته دیگری است که حتما باید به آن توجه کرد.

استراحت

استراحت شامل مواردی است که به صفحه نمایشگر مربوط نباشد! استراحت‌های فیزیکی مانند فعالیت‌های حرکتی، رفتن به حیاط و توپ‌بازی و حتی عروسک‌بازی گزینه‌های مناسبی هستند.تعیین نقش ابزارهای الکترونیکی بعنوان ابزار یادگیری بجای وسیله بازی، می تواند به تمایز این دو موضوع کمک کند. از طرفی والدین نیز می بایست بر استفاده‌های شخصی خود از ابزارهای الکترونیکی مدیریت داشته باشند زیرا کودکان از آنها الگو می‌گیرند. اگر چه ما در تعطیلات نیستیم، اما زمانی که فرزندانمان در خانه هستند باید با آنها سرگرم شویم چون به ندرت اتفاق می‌افتد که با فرزندان وقت زیادی داشته باشیم؛ بنابراین از این فرصت طلایی برای پیوند خود با فرزندانتان استفاده کنید؛ بازی‌های خانوادگی، بازی‌های کارتی، پیاده‌روی و فعالیت‌های دیگر را در برنامه زندگی‌تان قرار دهید؛ حتی می توانید از صفحات متنوع در رسانه‌های مجازی نیز کمک بگیرید.

ارتباط

ارتباط کودک با بزرگتر‌‌‌‌ها

نیاز به شریک و هم‌بازی در یادگیری بسیار مؤثر است. اما کودکان در آموزش مجازی می بایست به تنهایی و بدون دوستانی که می‌توانند هم صحبت‌های خوبی باشند، آموزش ببینند. کودکان از طریق صحبت کردن با همکلاسی‌های خود، بسیاری از مطالب را یاد می‌گیرند. پس با کودکان در مورد یادگیری‌شان در آن روز، صحبت کنید. توجه نمایید که سوالات شما برای امتحان یادگیری کودک نیست بلکه برای فهمیدن عمق‌ِ یادگیری و کمک به درک درست آنها است.

کودکان را در تصمیمات مشارکت دهیم! برای مثال هنگامی که دو درس ریاضی و علوم برای یادگیری آماده شده، از کودک بخواهیم خودش انتخاب کند که با کدام درس شروع کنیم. گاهی اوقات اصرار کودکان بر انجام کاری مخالف ما، بدین سبب است که ما برای آنها تعیین کرده‌ایم که الان چه کار کنند. این انتخاب می‌تواند در شرایط دیگری هم وجود داشته باشد مثلا: (با پای چپ لی لی بکنیم بریم تو حیاط یا پای راست! اول بازی کنیم بعد درس یا اول درس بعد بازی.)

ارتباط با دوستان

فرزندان شما در مدرسه به داشتن روابط اجتماعی عادت کرده‌اند. اگر چه در این شرایط دیدن دوستانشان امکان پذیر نیست اما به آنها اجازه دهید به صورت آنلاین ( فراتر از پیام در شبکه های اجتماعی یا پیام کوتاه) با آنها تعامل کنند. تماس‌های ویدیویی غالبا بهترین راه برای دیدن افراد و گذراندن اوقات اجتماعی، بدون به خطر انداختن خود یا دیگران است. اگر کودک شما به طور منظم با دوستان خود تماس ویدیویی ندارد، می توانید با والدین دوستان فرزندتان صحبت کنید و تاریخ تماس ویدیویی را هماهنگ نمایید.

ارتباط خانواده با خانواده

در شرایط آموزش حضوری، خانواده‌ها فرصت بیشتری برای گفتگو پیرامون یادگیری‌های کودک خود دارند و از این طریق، راهکارهای مناسبی برای آموزش فرزندانشان را با یکدیگر رد و بدل می‌کنند. اما آموزش مجازی، این ارتباط را مختل نموده. پس سعی کنید از طریق تماس با خانواده‌های دیگر، ارتباط خود را با آنها حفظ کنید. برای مثال چنانچه کودک شما در موضوعی مشکل داشته باشد، شاید خانواده‌های دیگر توانسته‌اند با استفاده از روش‌های دیگری این مساله را برطرف کنند؛ پس این ارتباط می تواند به شما کمک کند. یا در شرایط دیگری می توانید مطلع شوید که اکثر کودکان در درک موضوعی خاص دچار مشکل شده‌اند، پس می توان به راهکارهای کلی تری فکر کرده و معلم را مطلع نمود.

روتین(کاری که به طور نظم یا به طور معمول و مکرر انجام می شود)

اگر هم شما و هم فرزندانتان در خانه خود مشغول کار هستید، احتمالا اولین بار است که این اتفاق می‌افتد. برنامه‌ریزی برای کار شما و فرزندتان بسیار مهم است. برای شروع، کارشناسان توصیه می‌کنند که برنامه خواب آنها را مشابه هنگامی که در مدرسه حضور داشتند، نگه دارید. اگر برنامه‌ای توسط معلمان آنها ارائه نشده است، به آنها كمك كنید تا نه تنها برای هر روز، بلكه برای هر هفته یك برنامه بنویسند. داشتن یک دید واضح از آنچه که از کودک شما انتظار می رود، به او کمک می کند تا دریابد که در خانه بودن به این معنا نیست که کاری برای انجام دادن ندارد. روزها را به بخش های مختلف تقسیم کنید و به کودکان در بیدار شدن و لباس پوشیدن و صبحانه خوردن طبق روتین، کمک کنید. همانطور که برای خواب یک زمان مشخص درنظر می‌گیرید، برای آموزش آنلاین هم می‌بایست بدین ترتیب عمل کنید. صحبت در مورد روتین‌ها موضوع بسیار مفصلی است و در این متن به همین مقدار کفایت می‌کنیم.

***

امیدواریم که به افزایش آگاهی شما نسبت به آموزش مجازی کمک کرده ‌باشیم. شما می توانید  با بیان چالش‌ها و انتظارات خود در موضوعات مطرح شده بالا، ما را در غنی‌سازی مطالب آینده یاری نمایید. برای این موضوع (اینجا) کلیک کنید.

 

پژوهشگران:

محمد سقایت و مهسا صادق نژادان (اعضای سازمان مردم‌نهاد ویهان)


ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان