میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در31 ژانویه 2017 ساعت 9:32 ق.ظ سرویس:اجتماعی, شهر و شهروند, مطلب شما یک دیدگاه 1,413 بازدید

نگاهی گذار به انتخابات شورای شهر و روستا

نگاهی گذار به انتخابات شورای شهر و روستا 

احمد محمدی: شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراهایی هستند که در شهرها و روستاهای ایران با رأی مستقیم مردم همان حوزه انتخاب می شوند. تشکیل این شوراها به موجب قانون اساسی کشور انجام می گردد.

از وظایف مهم و اصلی شوراهای شهر و روستا، تعیین شهردار (دهیار در روستاها) با رأی اکثریت، تصویب مصوبات قانونی برأی بهبود اوضاع شهری و نظارت بر حسن اجرای این مصوبات توسط شهردار و همچنین نظارت کلی بر مجموعه شهرداری (دهیاری در روستا) می باشد.

مطابق اخبار منتشر شده از [اواخر] اسفند ماه ۱۳۹۵ ثبت نام برأی انتخابات شوراهای شهر و روستا در سراسر کشور شروع می شود. مطابق قانون، نظارت شورای نگهبان قانون اساسی بر این انتخابات منع شده و به جای آن نهاد، مجلس شورای اسلامی به انجام نظارت در این انتخابات می پردازد.

entekhabatttttt

با توجه به جایگاه خطیر شهرداران (دهیاران در روستاها) و انتخاب مستقیم آنها توسط اعضای شورای شهر یا روستا، این افراد نقشی بی بدیل در زندگی تک تک افراد هر شهر و روستا خواهند داشت. دقت نظر در انتخاب این افراد از بین گزینه های مطرح لازم است و این انتخاب مهم بلافاصله بر جنبه هایی قابل توجه از زندگی هر فرد و جامعه تأثیر می گذارد.

البته نکته ای که نباید از نظر دور داشت این است که پس از انتخاب افراد مذکور، منطق حکم می کند که نباید آنها را به حال خودشان رها کرد و چه خوب است مردم در تنگناها و مشکلات کنار منتخبان خود باشند و در صورت بروز اشتباه یا مشاهده رگه هایی از فساد و قانون گریزی، همچون چشمانی تیزبین، ناظر عملکرد منتخبان خود باشند.

اگر اکثریت مردم شهر یا روستایی از عملکرد شهرداری و شهردار (دهیاری و دهیار) یا اعضای شورای شهر (روستا) خود ناراضی اند می توانند با محروم کردن نامزدهای فعلی از رأی خود و رأی دادن به حریفان آنها، مانع انتخاب مجدد آنها شوند.

یکی از افت های مهم انتخابات محلی که بیشتر در شهرستانها، شهرها و روستاها رخ می دهد، سیطره نگاه قومی- قبیله ای بر توانایی های علمی و توانمندی های عملی نامزدهاست که به مسئله ای مرسوم در میان تعدادی از جوامع ایرانی تبدیل شده است.


1 نظر

  1. ناشناس گفت:

    0

    0

    از شورا حرف نزن چیز هجویه

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان