میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۵:۰۰ ق.ظ سرویس:اجتماعی, شهر و شهروند 3 دیدگاه 672 بازدید

همایش مردمی «احیای برکه ها» در غیاب متولیان دولتی برگزار شد/ «اوقاف» و «شهرداری» هدف انتقادات بودند

#فردآبرق(۳)

همایش مردمی «احیای برکه ها» در غیاب متولیان دولتی برگزار شد/ «اوقاف» و «شهرداری» هدف انتقادات بودند  

آفتاب لارستان: عنوان «همایش» که می آید وسط، ذهن غالب افراد به سمت مجالس رسمیِ دولتیِ غالبا کلیشه ای و بی فایده و یکطرفه می رود اما همایش «احیای برکه ها» اگر نه در نتیجه و دستاورد حداقل در شکل و اجرا، ساده، صمیمی و دوطرفه برگزار شد.

این همایش آنطور که محمد زارع مجری مراسم گفت با ایده «اسحاق شاکری» از فعالان اجتماعی لارستان و با اجرا و همکاری شورای اسلامی شهرستان لارستان چهارشنبه ۲۱ آذرماه امسال در سالن اجتماعات شورای شهر لار برگزار شد.

مراسم با کمی تاخیر و با قرائت قرآن توسط دانیال افتخاری از قاریان شناخته شده لارستان آغاز شد و محمد زارع مجری مراسم پس از حال و احوال پرسی با حضار هدف از برگزاری همایش را حفظ، مرمت و احیای برکه های منطقه اعلام کرد.

مقیمی: به زودی خبرهای خوبی درباره این برکه ها خواهیم شنید

رحیم مقیمی رئیس شورای اسلامی شهرستان نخستین سخنران مراسم بود. وی نیز در سخنانی کوتاه مهمترین هدف برگزاری این همایش را تشکیل گروهی مردم نهاد دانست تا به کمک آن بتوان از برکه های منطقه که سازه هایی ارزشمند هستند حفاظت و چه بسا آنها را احیا کرد.

وی همچنین با اشاره به سفر اخیر خود به تهران برای پیگیری این امر گفت: برای ثبت ملی این برکه ها و دیگر آثار تاریخی، تخصیص بودجه دولتی و غیره به تهران رفتم و امیدوارم در این موارد و در مورد حضور گردشگران به لارستان خبرهای خوبی در آینده بشنویم.

بیژنی: بی توجهی به برکه ها نوعی خیانت به میراث گذشتگان ماست

رئیس شورای شهر لار دومین سخنران این مراسم بود که ابتدا از ظرافت و مقاومت برکه ها و تحسین معماران و سازندگان آن گفت و تاکید کرد بی تفاوتی هر فرد و مسئولی به این سازه های زیبا و ارزشمند خیانتی به میراث گذشتگان ماست.

رحیم بیژنی همچنین درباره این برکه ها گفت: حتی شکل ظاهری برکه ها دارای پیام هستند، مثلا در گذشته برکه های گِرد برای آب آشامیدنی مسلمانان بوده و برکه های استوانه ای برای غیرمسلمانان یا برکه هایی که به شکل صلیب و چهارسوق و غیره بودند.

رئیس شورای شهر لار در پایان با اشاره به ثبت تعداد کمی از برکه های لارستان اظهار امیدواری کرد بتوان با تشکیل یک نهضت عمومی بتوان دیگر برکه های باقیمانده را ثبت و احیا کرد.

علویه: رمز حفظ برکه ها، احیای ممر و کانال های آب آنهاست

سیما علویه رئیس اداره میراث فرهنگی تنها مسئولِ دولتی سخنران در این نشست بود که ابتدا حضور مردم از سلایق و سنین مختلف در همایش احیای برکه ها را تحسین کرد و با توجه به تجربه شهر یزد در این موضوع گفت: در یزد هیئت امنای آب انبارها را تشکیل دادند که بسیار موثر و مفید بوده و ما هم در سالهای پیش این پیشنهاد را دادیم که با استقبال مسئولان مواجه نشد اما مجددا به همت آقای مقیمی قرار است این اتفاق در لارستان نیز بیفتد.

علویه در ادامه به چند برکه ثبت شده در لار، گراش، اوز و خنج اشاره کرد و گفت: ثبت آب انبارها مهم است و نباید آنها را واگذار و خراب کرد و فروخت اما موضوع مهمتر پس از ثبت برکه ها، ماندگاری آنهاست که مثلا شهرداران باید تلاش کنند و ممر و کانال های آب این برکه ها را احیا کنند تا آبگیری انجام شود نه اینکه با خشک کردن این کانال ها عملا باعث تخریب برکه ها باشیم.

انتقاد به بلاتکلیفی بعضی برکه های اوز

با اتمام سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی لارستان آقای حسینیا از اوز از بین حضار خواست نکاتی را مطرح کند که با استقبال مجری برنامه و دیگر حاضرین مواجه شد. وی خطاب به رئیس اداره میراث فرهنگی از وی خواست هرچه زودتر تکلیف چند برکه مهم اوز را درمورد نوسازی یا بهسازی و مرمت مشخص کنند تا این فرایند اینقدر طولانی نشود که علویه در پاسخ گفت: کارشناس استان یک بار به اوز آمده و نظر خود را اعلام کرده و اگر کارشناسان محلی نظری متفاوت دارند می توانیم بررسی و از کارشناس استان مجددا برای بازدید دعوت کنیم.

شاکری: با احیای همین برکه های موجود آب مصرفی یک سال مردم تامین می شود

در ادامه مراسم از اسحاق شاکری به عنوان برنامه ریز و طراح این همایش برای سخنرانی دعوت شد. این فعال اجتماعی فرهنگی لارستان که به زبان لاری (لارستانی) سخن می گفت ابتدا راه حل نجات مردم از بحران های خشکسالی آینده را روش نیاکان مان همچون ساخت همین برکه ها دانست و هدف اصلی این همایش را هم احیا و استفاده از این سازه ها اعلام کرد.

وی گفت: برخی مورخان تعداد کل برکه های منطقه تاریخی لارستان را ۲۴ هزار برکه برشمرده اند که هم سیل بند مناسبی بوده اند و هم تامین کننده آب مردم.

شاکری با بیان اینکه اکنون بیش از دو سوم این برکه ها تخریب شده اند افزود: البته طبق بررسی ها اگر همین تعداد برکه های باقیمانده را بتوانیم احیا و مرمت و آبگیری کنیم برای مصرف حداقل یک سال آب مردم کافی است.

وی با این مقدمه هدف از برگزاری این همایش را تلاش برای احیا و به روز رسانی برکه های موجود و ساخت برکه های جدید در قالب تشکیل یک انجمن یا تشکلی مردمی عنوان کرد و افزود: حتی این برکه ها می توانند کاربری های دیگری نیز غیر از ذخیره آب داشته باشند و به عنوان مبلمان شهری و محلی برای تفرج و سرگرمی مردم به شمار آیند.

کامجو: برکه های لارستان با تهدید دو نهاد مواجه اند، اوقاف و شهرداری

پخش یک فیلم کوتاه اثر حمیدرضا دلبخش درباره چگونگی ساخت برکه های شهر لار و انتقاد به بی توجهی مسئولان به این سازه های ارزشمند و زیبا بخش دیگر این مراسم بود. پس از آن صمد کامجو، عضو سابق شورای شهر لار نیز خواست نکاتی را بیان کند.

وی ابتدا برگزاری این همایش را تحسین کرد هرچند نسبت به دعوت دیرهنگام خود به عنوان کسی که سال ها روی این سازه ها تحقیق و حدود سه هزار برکه را شناسایی نموده گله کرد.

کامجو، قدمت برکه های لارستان را پیش از اسلام دانست و گفت: در آئین مهری و زرتشتی برکه مقدس است و همچون مسجد برای مسلمانان است از این رو برای آنها گنبد می ساختند.

وی سپس هرکدام از قسمت های این سازه همچون میله، تیتخ، گنبد و… را دارای دلیل و هدفی خاص عنوان کرد و افزود: جالب است بدانید که هنر برکه سازی اگر نگوییم در کل کشور حداقل در جنوب از آن لارستانی ها بوده است.

کامجو در ادامه با لحنی انتقادی خطاب به مسئولان گفت: اما متاسفانه مسئولان ما اهمیت این سازه های ارزشمند را درک نمی کنند مثلا برای راه سازی اگر به مسجد برخورد کنند راه را منحرف می کنند اما به راحتی از این برکه ها می گذرند و آنها را تخریب می کنند. همین چهار روز پیش یکی از زیباترین برکه های لار را خراب کرده اند و متصدی آن یعنی اداره اوقاف بی توجه است و حتی مسئول آن به این همایش هم نیامده است! درصورتی که مردم لارستان همیشه به این برکه ها معتقدند و حرمت آن را نگه می دارند چراکه نیاکان ما به ما گفته اند اگر سنگی در این برکه ها بیندازیم در آخرت باید با مژه های خود آن را دربیاوریم.

این فرهنگی بازنشسته سپس رمز موفقیت این کارگروه را هم ضمانت اجرا و اخد مجوز رسمی دانست و تاکید کرد در غیر اینصورت راه به جایی نخواهید برد.

وی در این باره افزود: اکنون این برکه ها با تهدید دو نهاد مواجه است: اوقاف و شهرداری و اینها باید بخواهند و بتوانند از این میراث ارزشمند دفاع کنند نه اینکه با بی توجهی نسبت به افراد سودجو باعث تخریب آنها شوند.

کامجو در پایان سخنان خود بار دیگر به روند اداره اوقاف نسبت به این برکه ها انتقاد کرد و گفت: هرکسی این برکه ها را خراب کند طبق قانون باید به اداره اوقاف پول پرداخت کند که می کند و اداره اوقاف هم باید بابت تخریب هر یک از این برکه ها چندین آب سردکن در شهر نصب کند اما کجاست؟ اگر کسی از این آبسردکن های اوقاف خبر دارد اعلام کند! و با این روند نه اینکه تمام این پول های حاصل از تخریب برکه ها را به استان منتقل می کنند؟! از این رو من که فکر می کنم راه حل اصلی حفظ این برکه ها این است که آنها را از اوقاف برداریم و خود مردم آنها را حفظ و مدیریت کنند.

همایش احیای برکه های لارستان با این سخنان صمد کامجو به اتمام رسید و در پایان بنا به اعلام مجری مراسم بصورت نمادین از ده معمار برکه ساز و هفت خیر برکه ساز یا ورٍثه آنها تجلیل شد.

مطالب مرتبط:

گزارش تصویری همایش مردمی «احیای برکه ها»

گراشی از دُبی: برقِ شهر دبی شش سال بعد از شهر لار و همزمان با برق گراش راه‌اندازی شد!

با مجموعه مطالب و کلیدواژه «فردآبرق» همراه باشید


3 نظر

 1. ... گفت:

  1

  0

  ی فکری به حال این باغشهری ها باید کرد که همه آب های زیرزمینی رو دارن حروم میکنن.
  آخه کدوم آدم عاقلی تو منطقه خشک لار اینهمه درخت مرکبات میکاره!!
  چرا اداره منابع طبیعی و کشاورزی باغدار هارو وادار به کاشت نخل نمیکنه!!

 2. #پارادوکس گفت:

  1

  0

  بعد از دیدن عدد ۴ روبروی فردآبرق دنبال سومی بودم که چطور از دست دادم این هشتگ جیز و نه داغو و در کمال نالاوری دیدم که همایش لار درباره ی مرمت احیای برکه ها چون درون برکه ها آب هست به این هشتگ داغ ربط دادین واقعا ایران مهد دلیران
  حداقل به متنی که در شروع این هشتگ داغ نوشتید پایدار باشید

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  فکر نان کن که خربزه اب است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان