میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در10 نوامبر 2014 ساعت 12:11 ق.ظ سرویس:یادداشت 13 دیدگاه 3,539 بازدید

همدلي از همزبوني بهتره!

حساب خرج حج و محرم با كيست؟!

همدلي از همزبوني بهتره!

aref-rafieeعارف رفيعي: احتمالا همه ما پيام هايي در فضاي اجتماعي را ديده ايم كه با اشاره به هزينه بالاي حج يا مراسم عزاداري محرم، اين كنش ها و فعاليت هاي مذهبي را زير سوال مي برند. در اين نوشته بر آنم از ديد خودم به تحليل اين پيام ها بپردازم.

با كنكاش در اينگونه پيامها مي توان گفت كه عامل مهم مدارا و «همدلي» در اينگونه متن ها ديده نمي شود. ابتدا بايد به مفهوم همدلي اشاره داشته باشم؛ همدلي يعني اينكه من فارغ از اختلاف ديد با ديگري، بتوانم از ديد وي به قضايا بنگرم و بر مبناي آن ديد در مورد رفتارش قضاوت كنم. يعني همدلي به معناي هم رايي نيست!

با اين تعريف مي توان گفت، فردي كه با بزرگنمايي هزينه هاي حج و احتمالا بيان نياز مستمندان جامعه، سعي دارد حج رفتن را زير سوال ببرد، در واقع نمي تواند با يك مومن معتقد به حج مدارا داشته باشد و با عقايد او همدلي نشان دهد؛ يعني اين توانايي را ندارد كه در هنگام قضاوت در مورد عملكرد وي، ابتدا از دريچه ديد او به مسئله بنگرد.

بعيد است مشكل اين افراد، هزينه كم يا زياد مراسم دهه محرم يا حج باشد، يعني مثلا اگر بجاي اينكه در يك شب در تهران ۲۰ ميليارد تومان هزينه برگزاري عزاداري محرم شود (آماري كه در فضاي مجازي نقل مي شود) ۱۰ ميليون تومان هزينه شود، باز اين طعنه به اين رسم آئيني ادامه خواهد يافت چون اساسا مشكل با خود اين رسم است نه هزينه هايش و از آنجا كه كمتر مدارا و همدلي با ديگران را آموخته ايم، چه بسا مي خواهيم ديگران نيز همانند ما به دنيا بنگرند و همانند ما در مورد مفاهيمي مانند نيك انديشي قضاوت كنند يا حتي مطابق ديدگاه ما هزينه كنند!

moharram-lar

يعني براي ما پذيرفته نيست كه انسان چه مومن و چه غير مومن اين حق را دارد كه مطابق نياز، اعتقاد و سليقه خود هزينه كند. مثلا اگر بحث توريسم را در نظر بگيريم همچنان كه فرد حق دارد هزينه اي صرف مسافرت به پاريس و دبي و بانكوك كند، به همان اندازه حق دارد با هر انگيزه اي كه دارد، براي سفر حج هزينه كند. اما نبود همدلي و احتمالا عرب ستيزي يا اسلام ستيزي باعث مي شود، اين حق طبيعي مومن، مورد طعن قرار گيرد!

نكته مهم اينكه در اين پيام ها سعي مي شود تناقضي بين عمل و اعتقاد مومنان كشف شود! بدين شكل كه با پيش كشيدن بحث نيازمندان جامعه، هزينه براي محرم و حج را زايد مي دانند! يعني با همان ديد يكجانبه و تماميت خواه حتي اولويت بندي فرد مومن در هزينه كردن دارايي خود هم زير سوال مي رود!

اين درحالي است كه اگر نگاه همدلانه وجود داشته باشد يعني از ديد فرد مومن به ماجرا نگريسته شود، احتمالا كمك به مستمندان و هزينه براي حج هيچ تناقضي ندارند. در ضمن با همين منطق ضعيف، مي توان بسياري از هزينه هاي زندگي امروزي را چه از جانب مومن و چه غيرمومن زير سوال برد!


13 نظر

 1. شهروند گفت:

  0

  0

  در هرکاری اسراف حرام است . ما سراغ داریم آدمی که خودش وخانواده اش بیش از ۵ بار به سفر حج عمره رفته است و حج تمتع(واجب) که اسلام گفته یکبار، ایشان چندین بار هم حج تمتع رفته . ایشان با راهنمایی وارشاد می تواند به جای سفر مستحبی به فکر خویش وقوم خود باشد.
  عارف جان این نیست که ما باید با او همدل باشیم وبگویم پول خودش است وکاری به کسی ندارد.

  • عارف رفیعی گفت:

   0

   0

   همدلی به معنای همرأیی نیست!
   حتی شما می توانید با ذات حج یا عزاداری مخالف باشید اما منظور من نقد همدلانه است. بله اگر فردی مومن دروغ می گوید فرد غیر مومن می تواند بر مبنای همان عقاید فرد مومن،دروغ گفتن وی را نقد کند. پس این نقد شما هم با نگاه همدلانه قابل پذیرش هست. اما صحبت من در مورد افرادی است که با اصل موضوع مشکل دارند اما با نوعی مغالطه، به دنبال تناقض یابی در رفتار فرد مومن هستند.

 2. مجید ب گفت:

  0

  0

  جناب رفیعی
  احساس می کنم در نقطه مقابل ، همدلی جنابعالی با منتقدین اسراف و تبذیر در مراسم محرم و سایر مناسک دینی بسیار اندک است و متأسفانه خود شما یکطرفه به قاضی رفته اید .
  بهتر است آن جناب نیز از نگاه دسته اخیر که حقیر نیز یکی از آنها است به قضیه نگاهی بیندازند .
  شخص بنده و بسیاری دیگر از امثال بنده بر خلاف ادعای شما با نفس اعمال و مناسک دینی هیچ مشکلی ندارند بل آن را ضروری و مفید می دانند اما آنچه موجب ناخشنودی و نگرانی است توجه بیش از اندازه و شاید افراط در پرداختن به این وجه از مناسک است تا جاییکه احساس می شود عده ای تمام حقیقت دین را در پخت غذای نذری خلاصه می دانند و از سایر مهمات غفلت می ورزند .

  • عارف رفیعی گفت:

   0

   0

   اگر دقت کنید مخاطب من افرادی هستند که با اصل موضوع مشکل دارند مثلا به خاطر اسلام ستیزی یا عرب ستیزی با حج مشکل دارند، و در واقع مشکلشان کم بودن یا زیاد بودن هزینه حج نیست بلکه از این ابزار و استدلال ناقص که در متن شرح داده شده برای کوبیدن اصل موضوع استفاده می کنند.
   به طور واضح نوشته ام منظورم چه افرادی هستند اما همچنان از این متن برداشتی نادرست می شود!
   این که به موضوع اسراف در این گونه مراسم های آیینی پرداخته شود با موضوعی که مطرح کرده ام تناقضی ندارد

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام بر شما عارف عزیز. این متن جای بحث و نقد زیادی دارد.در ظاهر زیبا و دموکراتیک است اما در باطن واجد آسیب هایی است.

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  نذری های محرم گاهی اوقات حالت اسراف گونه دارد . چه میشد اگر بخشی از این نذری ها شام ازدواج جوانان شهر بود در شب های تولد امام حسین و سایر ایمه؟ بخدا این هم امر بهمعروف و نهی از منکر است و ثواب بالایی دارد .اما با اسراف کردن برادر شیطان میشویم ! نه یار امام حسین …

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرين عارف جان. مشكل تاريخي ما ايرانيان و به خصوص لارستاني ها اين است كه كمتر با هم همدلي داريم. يعني فقط با حلقه محدودي از رفقاي خود همدلي داريم و هرآنكه مثل ما نيست و مثل ما فكر نمي كند را به هر نحوي از انحا تخطئه مي كنيم.

 6. کاظم راستگو گفت:

  0

  0

  همدلی توانایی ویژه ای است که از طریق ان می توان به نگرش مخاطب خویش پی برد و دنیا را از دریچه چشم او نگریست.
  بین ادراک افراد با یکدیگر تفاوت چشمگیری وجود دارد.افراد پدیده ها را همانند هم نمی بینند و درک نمی کنند.
  اگر علاقمند به درک بیشتر دیگری و تفهیم و تفاهم با او باشیم نیاز به شناخت تفاوتها داشته و می باید در تشخیص و شناخت تجربه های او تلاش کنیم نه فقط انچه خود در ذهنیت خود داریم.

 7. علي صديقي از خلوص بستك گفت:

  0

  0

  كاملا با نظر جنابعالي موافقم.

 8. علی گفت:

  0

  0

  Aali bood modatha hamchenin matlabio too site nadide boodam

 9. 0

  0

  آقای رفیعی حرف درستی زده اید.
  (همانطور که خود واقفید) این موضوع همانند دغدغه ماکس وبر ،جامعه شناس بزرگ آلمانی، است؛ که به پژوهشگران توصیه می کند در تحقیق پیرامون یک گروه یا جامعه، با رویکرد تفهمی(همدلانه) وارد شوند تا نیات و انگیزه های جامعه مورد تحقیق را لمس نمایند.

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  عالی بود
  اون میلیاردری که اهل کار خیره هم نذری میده هم کمک حال فقراست اتفاقا تا اونجایی که ما دیدیم خدا بیشتر هم بهش داده و میده
  اون میلیاردری هم که اهل کار خیر نیست هیچکدوم رو انجام نمیده

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان