میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۲:۰۰ ق.ظ سرویس:یادداشت 5 دیدگاه 685 بازدید

همدلی به نفع مردم

همدلی به نفع مردم

حجت دهقانی:

متحجران دوست نما

آن زمان که بحث «نفوذ» بیشتر از این روزها داغ بود، عده ای که همیشه خود را «دلسوزتر از دیگران» نسبت به کشور و نظام می دانند، طبق قاعده «هرکس با ما نیست بر ماست»، انگشت اتهام را به سوی گروهی دراز کردند که خود به روشنی می گویند قصدشان «اصلاح نظام» است. تغییراتی البته مطابق با خواست و نظر مردم؛ و مشخصا این نمی تواند به مذاق افرادی که «از روی ناچاری» دموکراسی را پذیرفته اند خوش بیاید. اما واقعیت این است که در یک حکومت جمهوری خطر نفوذ افرادی که اعتقادی به دموکراسی و آزادی ندارند به مراتب بیشتر از گروهی است که می خواهند براساس نظر مردم تغییراتی را ایجاد نمایند. خطر یک جریان سیاسی که سران آن به وضوح اذعان می کنند نظر مردم «جز در ایام انتخابات» اهمیت چندانی برایشان ندارد و در صدد تصاحب کرسی های مجلس و ریاست جمهوری هستند.

در آن دوره نکته ای که شاید کمتر مورد بحث قرار گرفت، احتمال بیشتر پیدا شدن نفوذی در بین کسانی است که خود را «فدایی رهبری» می دانند و کارهای پر سر و صدایشان را معمولا با برچسب «حمایت از انقلاب» انجام می دهند. کم ندیده ایم «گروه و کانال و صفحه» در شبکه های اجتماعی که مزین به نام اسلام و رهبری و جمهوری اسلامی هستند، اما با توهین و افترا و تحقیر اشخاص کارشان را پیش می برند. مقایسه های تاریخی در جهت تخریب یک جریان سیاسی خاص، تحریف حوادث ایام انقلاب و شخصیت امام راحل، مصادره به مطلوب دفاع مقدس، سوءاستفاده از شهدای جنگ تحمیلی و هسته ای برای اهداف سیاسی تنها چند مورد از اقدامات افراد به ادعای خود «انقلابی» است. این ها در بدبینانه ترین حالت توسط اشخاصی مدیریت می شوند که با برنامه ریزی قبلی و یا از روی جهل به دنبال ضربه زدن به ماهیت مردم سالارانه جمهوری اسلامی و بدبین کردن نسل جوان به نیروهای مومن و حزب اللهی هستند. متاسفانه اما در عمل شاهدیم که برخورد با آنها به مراتب کمتر از برخوردهایی است که با نیروهای اصلاح طلب صورت می گیرد. اتفاق تلخ توهین عده ای به رئیس جمهور در راهپیمایی روز قدس که با واکنش های زیادی همراه شد و بیانیه مهم وزارت کشور می تواند این امید را ایجاد کند که مدیران بالادستی به خوبی این خطر را حس کرده اند و شاید به دنبال راه حلی برای این موضوع هستند.

خودسرها از کجا می آیند؟

در مورد کسانی که در حاشیه نماز جمعه ها طومار جمع می کنند یا موارد مشابه، اگر بخواهیم نگاهی دقیق تر بیندازیم می توان آنها را در چند گروه کلی طبقه بندی نمود:

دسته اول سران آنها هستند. امثال آقای الله کرم و بقیه سیاست گذارانشان که به خوبی می دانند کجای بازی ایستاده اند. زمانی که همفکرانشان سرکار باشند، حتی اگر با وزیر صهیونیست هم دیدار کنند یا سیاست هایشان فقر و فساد را در جامعه زیادتر کند، یا اختلاس ها و دزدی ها از روز روشن تر باشد، صدایشان در نمی آید و با مماشات از کنارش عبور می کنند. اما وقتی عرصه تنگ شود و از دید آنان «غیرخودی ها» بر مسند کار قرار بگیرند، خوب بلدند چگونه از کاه کوه بسازند و شلوغ کاری راه بیندازند.

گروه دوم آمران وسطی هستند. این ها نه مانند سران اما تا حدودی در جریان امور هستند و معمولا به دنبال اهداف و جایگاهی هستند که به آنها وعده داده شده یا خود را لایق آن می دانند.

یک دسته اما بدنه هستند. اینها را عمدتا نوجوانان و جوانانی تشکیل می دهند که به واقع فکر می کنند در حال عمل به تکلیف هستند و نیت شان مانند گروه اول و دوم نیست. گاهی در مصادیق دچار اشتباه می شوند. آنها می خواهند نقشی در اجتماع داشته باشند اما از بد حادثه یا از روی کم اطلاعی در دام آن دو گروه افتاده اند.

بزرگترین کاری که سیاست گذاران و روشن فکران و فعالان اجتماعی می توانند انجام دهند آگاه کردن این بدنه است. این که به آنها گفته شود گروه های مختلف سیاسی، دشمن کشور و رهبری نیستند و صرفا نظر دیگری در مورد پیشرفت کشور دارند. اینکه بدانند وقتی رهبری نیز وجود نظرات مختلف را به رسمیت شناخته اند، منطقی نیست آنها که مدعی ولایت مداری بیشتری از دیگران هستند از رهبری پا را فراتر بگذارند. باید فرهنگ پذیرش نظر مخالف را در جامعه ترویج داد تا همه بپذیرند که هرچند اختلاف سلیقه داریم، اما همگی در یک کشور و در کنار هم زندگی می کنیم.

اعتماد به مردم در عمل

یکی دیگر از مواردی که می تواند به کاهش اقداماتی نظیر آنچه در راهپیمایی روز قدس رخ داد منجر شود، همدلی بیشتر مسئولان و پرهیز از سخنان تفرقه افکنانه است. حکومت ایران از سال ۵۷ قرار بوده در عمل بر طریق مردم سالاری پیش برود و آنها حرف اصلی را در مورد نحوه اداره کشور بزنند. مردم سخنان و برنامه های نامزدهایی که «مورد تایید شورای نگهبان هستند» را بررسی کنند و بگویند در آن برهه از تاریخ کدام شیوه مدیریت به صلاح کشور است و طبق قاعده مردم سالاری باید این شیوه مدیریت بر کشور حاکم شود. بعد از انتخابات نیز همه رجل سیاسی باید نظر اکثریت را بپذیرند و با منتخب ملت همکاری کنند، هرچند نظری متفاوت با او داشته باشند.

مردم طبق قانون از طریق نمایندگان شان در مجلس و نیز ریاست جمهوری مسیر آینده کشور را ترسیم می کنند و اگر شخصی نظری متفاوت با نظر اکثریت در رابطه با مدیریت کشور داشت، باید مورد احترام باشد اما آنچه در عمل اتفاق می افتد خواست و نظر اکثریت مردم است. این سخن به آن معنا نیست که اکثریت همیشه بهترین انتخاب را دارند اما آنچه روشن است، مردم خود باید برای سرزمین شان تصمیم بگیرند. اگر مردم آلمان با انتخاب هیتلر اشتباه کردند، هزینه اش را دادند و مردم ایران نیز گاهی تاوان سنگینی برای انتخاب های اشتباهشان پرداخت کرده اند، اما با وجود همه این مسائل هیچ شخص یا گروهی نباید مردم را به سرپیچی از قوانین مجلس یا دولتی که برآمده از یک رقابت سالم است دعوت کند.

انتخابات برای این است که اختلافات از طریق صندوق رای حل و معلوم شود مردم چه می خواهند. اگر جریانات سیاسی واقعا به نظر مردم احترام می گذارند باید در همه زمینه ها به آنها اعتماد کنند. شخص منتخب در نهایت باید پاسخگوی مردم باشد و اگر نتواند برنامه های مدنظر آنان را به دلیل عدم همکاری سایر نهادها عملیاتی کند ممکن است به کاهش مشارکت در انتخابات های آتی و ناامیدی مردم از صندوق های رای منجر شود که این برای کشور بسیار خطرناک خواهد بود. پس توقع مردم نهایت همکاری مسئولان در سطوح مختلف با اشخاص منتخب ملت در مجلس و دولت و پرهیز از بیان سخنانی است که موجب سوءاستفاده نفوذی ها و سایر دشمنان کشور می گردد. روشن است که با اعتماد و احترام به همه سلایق موجود در جامعه، می توان فضای همدلی و اتحاد را بیش از پیش در کشور ایجاد نمود.


5 نظر

 1. صرفا جهت اطلاع گفت:

  0

  0

  پیرامون #شعارهای علیه اقای روحانی در روز قدس:

  #نکته_اول: بر کسی پوشیده نیست که با نهی آقا نسبت به شعار دادن علیه مسئولین اینگونه کارها توسط حزب اللهی ها #برنامه_ریزی نمی شود

  #نکته_دوم: امکان دارد با غلیان احساسات (البته بدون برنامه ریزی قبلی و شاید با برنامه ریزی گروه محدود و سوءاستفاده از احساسات مردم مومن) این اتفاق افتاده باشد.

  #نکته_سوم:هیچوقت فراموش نکنیم که #احترام_متقابل است! وقتی آقای روحانی نسبت به منتقدین خودشان احترام را رعایت نکنند و دائما توهین هایی را نثار نهادهای کشوری و لشکری کنند و حتی از انتخاب بیش از ۱۶میلیون نفر از مردم به عنوان #خشونت_طلبی یاد کنند، بوجود آمدن اینگونه اتفاقات دور از انتظار نیست.

  #نکته_چهارم:اگر واقعا آقای روحانی بدنبال حل مشکلات جامعه هستند! قاعدتا برخورد ایشان با این اتفاق به گونه ای خواهد بود که #غائله_بخوابد و بجای این حواشی به اولویت های اصلی کشور پرداخته شود
  متاسفانه در این ایام واکنش های مناسبی پیرامون رویدادهای مهم کشور از سوی ایشان اتخاذ نشده است(تاخیر معنادار در تبریک پیام #موشک ها و پیام معنادار آن باوجود آنکه برای پیروزی یک تیم ورزشی کمتر از ۲۴ساعت ایشان پیام صادر می کنند!!! ، عدم موضع گیری به #تحریم های بی سابقه از اول انقلاب که بیش از ۱۰روز از آن می گذرد، #همراهی و همزمانی با سنای آمریکا در حمله به سپاه![حتی در صورت صحت فرض ایشان در نقد به سپاه]، طرح بحث #ولایت و زمامداری به شکلی خاص! و …) و ما امیدواریم که این رویه ادامه پیدا نکند چرا که ضرر کننده اصلی در این وضعیت مردم خواهند بود.

  و #نکته_پایانی
  از به #حاشیه کشاندن مسائل کشور چه کسی سود می برد!(چه کسانی و چه #خبرگزاری هایی مسائل حاشیه ای را مطرح می کنند؟! از کجا پشتیبانی فکری می شوند؟!)
  بهترین دفاع برای آقای روحانی قطعا #خروج از حواشی و #خدمت_گزاری باقدرت برای مردم خواهد بود.
  ما هم منتظریم تا با تدبیر آقای رئیس جمهور مسیر توجهات کشور بسمت اولویت ها تغییر کند ان شاءالله ! و به این حواشی دامن نخواهیم زد.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  داداش خیلی نوشتی همه رومیتونستی تو۳۰ سطر بگی .

 3. لارستانی گفت:

  0

  0

  برادر احساس نمی کنید که این جماعت مخالف ریس جمهور قانونی ایران می خواهند مانع اجرا کردن برنامه های روحانی شوند تا کارهای مملکت راکد واقتصاد ویران شود تا در اینده بگویند روحانی هم نتوانست ودو باره تنگ نطران بر گردند والا اخر

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   نه برادر عزیز اینها دارن روز به روز ارزش و اعتبار خودشون رو پیش مردم پایین میارن

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان