میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در3 اکتبر 2014 ساعت 11:45 ق.ظ سرویس:آفتاب 7 دیدگاه 1,777 بازدید

همچون تمام سه شنبه هاي گذشته

گزارش جلسه اين هفته انجمن شعر آفتاب

همچون تمام سه شنبه هاي گذشته

مسعود شجاعي: همچون تمام سه شنبه های گذشته، سه شنبه ۸ مهرماه گالری فرهنگسرای مرتضوی میزبان اعضای انجمن شعر آفتاب بود اما مصادف شدن جلسه ی این هفته با سالروز بزرگداشت مولوی، سيما علويه را شیرینی به دست به انجمن کشانده بود.

حضور مهماني كاملا متفاوت

ابتداي جلسه خلیل روئینا از مريم جدلی خواست تا جلسه این هفته را با قرائت شعری از مولوی آغاز کند. یک واژه در بیت آخر شعر مولانا سوژه سوال چهره جدید این هفته انجمن (خانم فرح بخش) شد تا روند جلسه شکل دیگری به خود بگیرد.

IMG-20141001-WA0005

فرزاد قناعت پور قبل از پاسخ به سوال مهمان جلسه، ترجیح داد تا وی را براساس شنیده هایش معرفی کند البته خانم فرح بخش سکان را از دست او گرفت و خودش را اصالتاً روسی ترکی معرفی کرد که براساس اتفاق هایی چهار سال قبل به ایران مهاجرت کرده و مسلمان شده است. در ادامه او یک شعر سپید و یک متن ادبی خواند که جمع را متعجب کرد که در این مدت کوتاه چگونه به این شكل بر زبان فارسی مسلط شده است.

خلیل روئینا پرسید شما که شعری نمی خوانید چگونه شعر می گویید؟! فرح بخش این گونه پاسخ داد که چراهای زیادی در زندگی برایم پیش آمده است و دلیلي نمی بینم توضیحی بدهم و اشاره کرد بیشتر، شعرها را از تلویزیون می شنوم.

سپس حمید عدالت گفت شما به جای اینکه شعر بگویید مدتی را در میان ما زندگی کنید و با فرهنگ و اعتقاداتمان کامل آشنا شوید. در ادامه اشاره کرد برای صحبت ها و حرف های خانم فرح بخش پاسخ های زیادی دارم اما فرصت کوتاه جلسه به من اجازه بیان کردن را نمی دهد.

آواز افشاري ژاله

حالا نوبت به پیشکسوت انجمن جعفر روئینا رسید که پس از غیبت یک ماهه خود به علت بیماری، شعری در این باره بخواند.

در ادامه خلیل ژاله یک غزل از سعدی را در دستگاه افشاری، آوازخوانی کرد تا کمی حال و هوای انجمن را طراوت تازه ایی بخشد که با تشویق حضار همراه بود.

به روال هفته های گذشته مهمترین اخبار حوزه شعر و ادب ایران و جهان توسط مسعود شجاعی مرور شد. در ادامه خلیل روئینا به شب شعر غدیر که قرار است به زودی در شبکه بهداشت لارستان برگزار شود اشاره کرد.

در مذمت خودكوچك بيني!

سپس صادق اخضری انتقاد تندی به جمع وارد کرد که دال بر یکسان بودن همه افراد در انجمن بود و گفت چرا ما عادت کرده ایم وقتی یکی از بیرون به انجمن می آید خودمان را پایین بیاوریم تا او را برجسته سازیم و این رفتار درستی نیست! عبدالرضا مفتوحی در تکمیل صحبت های او گفت: البته براساس عرف جلسه، ما در جلسه اول شعر هیچ کس را نقد نمی کنیم.

در ادامه گرامی به بررسی تصویر در شعر نو و مرزبندی آن با شعر کلاسیک پرداخت و بیان کرد تصویر در شعر نو کارکرد بهتر و متفاوت تری دارد. البته او انتقاد کرد که متأسفانه امروزه با شعر نو، بسیار سطحی برخورد می شود و برای اثبات این حرف خود شعری از هراتی درباره حکومت حضرت علی (ع) خواند.

يك بار شنيدن شعر براي خوانش آن كافي نيست

درحالی که ساعت از ۱۰ گذشته بود خوشه چرخ چند شعر سپید خواند که مورد توجه جمع قرار گرفت.  فرزاد قناعت پور پس از سکوتي طولانی، از گرامی پرسید تصویر شعر خوشه چرخ چقدر نزدیک به مثال های شما بود؟ که در پاسخ گرامی گفت من با خوانش یک بار شعر نمی توانم با آن ارتباط دقیقی برقرار کنم و آن را تحلیل کنم.

جلسه با پخش فايل صوتی از داستان های آقای نیرومند، که گرامی آن را خاطره نویسی نامید به اتمام رسید.

جلسه اما به صورت غیر رسمی در خیابان روبه روی فرهنگسرا به بررسی اشعار افرادی که فرصت شعرخوانی پیدانکردند ادامه يافت.

IMG-20141001-WA0006 IMG-20141001-WA0008 IMG-20141001-WA0010


7 نظر

 1. جهان بين گفت:

  0

  0

  جناب شجاعي گزارش بسيارخوبي بود،من واقعاًخوشم آمده خيلي زيبابه تمام موضوعات واتفاقات جلسه اشاره كرديد،به اميدامتدادسه شنبه ها

 2. 0

  0

  گزارش کوتاه و جامعی بود
  جا دارد در اینجا از همه دوستان که وقت شریفشان برای شنیدن داستان “فایل صوتی داستان غرور” توسط بنده گرفته شد و نتوانستند اشعارشان را بخوانند معذرت خواهی نمایم. همچنین تشکر از نقدها و پیشنهادهای بجا و سازنده آقای گرامی و همه اعضای انجمن.
  با سپاس محسن نیرومند

 3. عبدالرضامفتوحي گفت:

  0

  0

  مسعود جان كزارش زيبا و مختصري بود دست شما درد نكنه .جناب نيرومند عزيز داستان شما بسيار زيبا بود وقت براي شنيدن شعر بسيار است اين شما هستيد كه هرازكاهي در انجمن افتابي ميشويدجناب كرامي توضيحات شما در تفسير اثار شعراي بزرك واقعا دوست داشتني است فرزاد وحميدهم كه كماكان وجودتان در انجمن بسيار تاثيركذاراست.همه ي دوستان خسته نباشيد

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  به امید اینکه همه ی اعضای انجمن نسبت به هم همین حس رو داشته باشن

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  عنوان این گزارش شبیه یک مصراع از یه شعر نو یا سپیده

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  با سپاس

 7. دهقانی گفت:

  0

  0

  مثل تمام سه شنبه ها اما کمی متفاوت

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان