میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در23 آگوست 2014 ساعت 10:16 ق.ظ سرویس:مطلب شما 85 دیدگاه 8,094 بازدید

هندسه و طول و عرض نشاط و شادي

هندسه و طول و عرض نشاط و شادي

سيد علي اصغر نمازي: امروزه بحث نشاط وشادابی یکی از مباحثی است که بیش از پیش شاید درموردش قلم میزنند و می بینیم بعضی ناخواسته یا نادانسته اسیر نشاط وشادی صنعتی غرب شده و حلقه ی مفقود ه ی زندگی خود را در آن می یابند واین درحالی است که خود جوامع غربی این نوع نشاط را نشاط کاذب می دانند و نشاطی که در روح دین مداری است را نشاطی کاربردی معرفی کرده وتا حدودی به سمت کارگاه های ایحاد نشاط ،شادکامی و موفقیت با رویکردی معنوی درمانی آورده اند.
ما در اینجا، در چند سطر بر آنیم که هندسه ی شادی ونشاط را تحت عنوان طول عرض نشاط و شادی از منظر تقریبا دینی بیان کنیم و در ابتدا دست تسلیم را بالا برده ونقصان آن را به پای دین نمی گذاریم و البته همگان واقفند که در چند سطر مختصر وآنهم باعلم کم وضعف قلم نگارنده حق مطلب ادا نخواهد شد.
از اینجا شروع می کنم که در زندگی غربی برای اینکه بسیاری از واقعیت های زندگی را فراموش کرده و از آن فرار کنند، به شادی مقطعی روی می آورند.
نگاه آنها به زندگی،مادی است.به عبارت دیگر، نگاه آنها ابدی یا الهی و معنوی نسیت. آنان با این نگاه ، صرفاً سعی می کنند لذت ببرند؛ یعنی معیار، لذتی است که بسیاری از اوقات باعث شادی ونشاط حقیقی نمی شود واحساسی کاذب است.
اما در دیدگاه دینی، چون نگاه ما الهی است ، شادی وخوشحالی مان ، ایستگاهی است در مسیر حرکت الهی که قرار است این شادابی ونشاط، برای رسیدن به هدف مدنظر به ماانرژی بدهد و اصالت با هدف ماست نه شادی کردن؛ اماشادی هم اهمیت بسیاربسیار زیادی دارد.
حد ومرز این شادی کردن هم بسیار روشن است و به خلاف تصور اولیه که در نظرمان، دین نگاه مذمت کننده به شادی ونشاط دارد یا نهایتا با آن از سر ناچاری کنار میآید.اتفاقاً به عکس چنین نگاهی ، نگاه دین به شادی و نشاط کاملاً راهبردی است و آن را حلال می داند.
حدود ومرزی که دین برای شادی ونشاط تعریف می کند، این است که شادی نباید دو تعارض داشته باشد.
اول :باشادی طولی خود ما نباید تعارض داشته باشد ودوم: باشادی عرضی دیگران هم در تعارض نباشد.
اولاً اینکه ما بادیگران زندگی می کنیم ،نگاه اسلام فرد گرایانه نیست ودر آن برتوجه به دیگران تأکید شده است.
در مقابل ، نگاه غیر اسلامی فرد گراست که می گوید تو خوش باش؛ به دیگران هم کاری نداشته باش.
اما اسلام می گوید تو جزئی هستی از کل بزرگتر به نام جامعه و بر همین اساس اگر پول داشتی و همسایه ات گرسنه بود باید به اوکمک کنی وباید سهمش دراموالت معلوم باشد. این پول وثروت فقط از آن تو نیست.
اگر شادی تو باعث شد او آزار ببیند تو حق نداری اینگونه شادی کنی چراکه در عرض تو دیگرانی هم هستند که شادی تو نباید شادی آنها را مختل کند.
نکته دوم اینکه شادی شما نباید با شادی طولی خودتان تعارض داشته باشد؛ چون شما فقط امروز نیستید و فردا هم خواهید بود، در شب امتحان شادی ونشاط تو نباید به فردای امتحانت لطمه بزند، اگر شادی امشب شما باعث شد فردا درامتحان رد شوید، این شادی مذموم است.
اگر شادی شما باعث شد با سرعت به دیواری بخورید وتصادف کنید، پذیرفته نیست.
آری اگر مقطعی نگاه کنیم، می شود با سرعت ۱۹۰کیلومتر در اتوبان رانندگی کرد؛ اما چرا با آن مخالفت می کنند؟ برای اینکه هم شادی و خوشی دیگرانی که در عرض شما هستند از بین می رود و هم در طول ممکن به خودتان آسیب برسانید و تصادف  کنید و آسیب ببینید.
بنابراین قانون می آید حدود شادی و لذت بردن را مشخص می کند.
اسلام در تمام مراحل زندگی برای انسان برنامه گذاشته و هر چیز مشروعی که به این هدف کمک کند برایش ارزش دارد و هر چیزی که هدفش را نقض کند، مذموم است.
آدمی که کنکور دارد، اگر رفقایی داشته باشد که او را از درس خواندن دور کنند به خاطر هدفی که دارد رابطه اش را با آنها قطع و یا محدود می کند.
حتی همان عزیزانی که شاید به ما اعتراض می کنند که شما در زندگی نشاط ندارید، اگر به زندگی خودشان رجوع کنیم، می بینیم برای تحقق اهدافشان از خیلی از خوشی های زود گذر می گذرند وآنها را نادیده می گیرند.
شادی ها مومنانه و یا به عبارتی حقیقی و دینی هم بعد درونی دارد و هم بعد بیرونی وحقیقت آن شادی ها با عینک صرفا دنیایی ونگاه کاملاً بیرونی قابل دیدن ولمس شاید نباشد!

البته توقع هم این نیست که همه ی نگاه ما ومردم به سمت این سبک شادی باشدکه این نوع نگاه هم خالی از اشکال نیست.
این هم باید دانست نیاز به نشاط وشادکامی برای ما انسانها همانند نیاز به هواست و همین مهم تاثیر بسزایی در موفقیت و لذت در عبادت وزندگی دارد.
در مجالی دیگر به شادی مومنانه، حقیقی ودینی و لذتهای آن خواهیم پرداخت وخواهشمندیم برای قضاوت تا اتمام روند این سری مقالات لختی صبر پیشه نمائید.


85 نظر

 1. شریفی گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.

  بنظرم خارج از هر نوع جبهه گیری سیاسی نکات بیان شده در مطلب فوق عمیق و پایه ای است.

  ما منتظر ادامه مباحث حاج آقا نمازی می مانیم.

 2. شریفی گفت:

  0

  0

  سلام.
  تحسین نکردن مطلب هندسه وطول و عرض شادی بی انصافی است. .

  اصلاً استفاده از عنوان وموضوع هندسه….. خودش جذاب وجدیده.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  آفرین
  درست و بجا بود

  به امید انتشار هرچه زودتر ادامه مطالب …

 4. محسن گفت:

  0

  0

  احسنت اقای نمازی،اونهایی که میگن نشاط در اسلام نیست،باید مقاله شما رو با دقت بخونن،ما مردم بزرگ لار خود ازاری و کمبود شادی نداریم

  • دلشوره گفت:

   0

   0

   لطفا شما از طرف مردم لار حرف نزن. شما فقط یک نفری نه یک جمعیت. پس نگو ما مردم لار

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   عصبانیت شما، بیانگر فهم ضعیف و ناتوانی از جواب منطقی میباشد

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  حرف مفت نزن سید

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام عليکم
  عالي بود
  جواب بعضي افراد رو بايد به زبون خودشون داد

 7. یک ورزشکار هندبالیست گفت:

  0

  0

  آقای نمازی چند بار این کامنت در سایتی که شما مقاله شادی مرقوم فرموده بودید ارسال کردم ولی به ثبت وتاییدنرسید .
  شما در مقاله قبلی یکی از راه های نشاط وشادابی ورزش عنوان فرموده بودید ولی به نظر می رسد واعظان چون جلوه در محراب ومنبر می کنند / چون به خلوت می روند آن کار دیگر می کنند.
  یا ددارید زمانی که هندبالیست های خواهر به لیگ برتر کشور راه پیدا کردند کلی شادابی به جامعه ترزیق شد همه خوشحال شدند بنر زدند جهت تشویق وقدردانی همه خواهران هم حجابشان کامل بود ولی متاسفانه بنر را آتش زدند شنیده ها حاکی از این بود که شما شب قبلش در مسجدی در مورد این بنر صحبت کردید. از آن موقع به بعد شما را به عنوان یک فرد تندرو وافراطی در ذهن ورزشکاران جلوه کردید

  • ! گفت:

   0

   0

   اون مسئله که در مورد حجاب و اینا بود ربطی به ورزش نداشت

  • دوست حاج اقا گفت:

   0

   0

   سلام علیکم دوست عزیز هندبالیست.
   کاش شما مراجعه میکردید و اصل مسئله رو از خودشون می پرسیدید.

   بخشی از این مسئله برمیگردد به اینکه در آن زمان حاج اقا در چندین مسجد اعم از مسجد جامع ومسجد امام موسی کاظم(ع) و مسجدامام حسین(ع) وهمچنین مسجد امام علی(ع) نقد درمورد نوع بنرهایی که در سطح بلوارها میزنند داشتند.

   اما عده ای ازافرادی که بدنبال تخریب چهره ها وافراد ارزشی در شهرند خواستند از اب گل آلود ماهی بگیرند که به نظرم موفق شدند.
   کاش شما مراجعه میکردید به مکانهایی که ایشان صحبت کرده اند وبه شنیدهای افراد متفرقه ی محترم بسند ه نمی کردید!
   اما یک سوال:
   یعنی حاج اقا در این مساجد صحبت کرده ان وبعد مردم این جریان رو از چشم ایشان دیدند وبازهم در شبهای بعد اعتراضی به ایشان نکردند؟
   ضمنا اون شبهایی که این اتفاق افتاد حاج آقا مسجد امام حسین(ع) سخنرانی داشتند و مداح معروف بزرگ شهرستان آقای سید علی هاشمیان هم آنجا مداحی داشتند وپای سخنرانی بودند شما میتوانید به این مداح عزیز مراجعه کنید وچنانچه ایشان بیان کردند که سخنرانی های حاج آقا دلیل این قضیه بوده ما می پذیریم.

   ویا اگر خواستید شماره حاجی آقا رو بگیرید وبا ایشان این مسئله را در میان بگذارند.

   میترسیم با این نوع قضاوتها فردا اگر کسی به تصویر عزیزانی که رتبه ی عالی گرفته اند وتصویرشان زینت بخش شهرو عامل تشویق جوان ونوجوان هم هست جسارت کنند وباز به گردن هم بیندازیم.

   بین حق وباطل ۴انگشت فاصله است.

 8. لارستاني بيدار گفت:

  0

  0

  گذشته از نقد محتوايي اين نوشته و نوشته هاي مشابه چقدر كار سايت آفتاب پسنديده است كه بدون خطكشي با افراد مطالب و ديدگاه هاي آنها را منعكس مي كند. در فضاي كامنتها نيز يك فضاي بازي ايجاد شده است.

 9. ساجدی گفت:

  0

  0

  سلام علیکم
  احسنت آقای نمازی مطالب بسیار قوی و بجایی بود خدا خیرتون بده اجرتون با حضرت زهرا سلام الله علیها

 10. صادقی لاری گفت:

  0

  0

  کاش دوستان به جای پرداختن به حاشیه به اصل مطلب توجه می کردند وگذشته از ان به تعامل بین نیروهای فعال وفرهنگی شهر هم پی می بردند.

  حتما بین حا ج اقا ومسئولین سایت تعاملی بوده که سایت افتاب لارستان مطلب حاج آقا رو زده اند وگرنه بدون اجازه وتعامل از لحاظ اخلاقی وقانونی اشکال داره که از مطلب کسی بخواهی استفاده کنی.

  اصل قضیه این حرکت اخلاقی وفرهنگی است که بسیار جالب وبجاست ووقتی همه باهم همراه وهم صدابشویم میتوانیم برای شهرو دیار ومملکت خود خوب کارکنیم.

  به نوبه خودم از دوستان آفتاب لار ستان و حاج آقا که مطلبشون رودر اختیار سایت گذاشتند تشکر می کنم.

 11. .ط. گفت:

  0

  0

  من می خوام خارج از موضوع یه چیزی رو بگم.

  اونهایی که توی نخ روحانیون منبری هستند می دونند که این اشخاص عزیز از بعد از ماه مبارک سخت به دنبال جمع وجور کردن مطالب ماه محرم هستند.
  مطمئنا حاج اقا هم همین روحیه رو دارند این رو میشه از روند بحث هاشون متوجه شد که هم منبری هستند وهم بروز ودر تعامل با جوانها.
  اون مطالعات – یعنی مطالعه برای محرم- و نوشتن مقاله در این نوع نشان دهنده ی ذکاوت وحوصله ی این مرد است.

  قدر نیرو های خوب شهر مان را بدانیم و بیخود جبهه در برابرشان نگیریم.

  ایشان وخانواد هیشان سالهاست در لارستان اند و دربسیاری از بحرانهای سیاسی واجتماعی به عینه دید هام بالارستان ومردم ومسئولین بود ه اند .
  این را خود به عینه دیده ام.

  لان شکرتم لازیدنکم.

 12. عبدالرضا گفت:

  0

  0

  سلام،مطلب بسیار پر محتوا بود و پاسخی روشن به تفکرات غرب زده و تفکرات امثال سروش و سران فتنه.ولی به نظر میرسه کامل نیست،اگر اقای نمازی مطالب کامل تری دارن لطفا تو سایت بزنید،ممنون

 13. طلبه گفت:

  0

  0

  سلام،بنده طلبه هستم،ولی حقیقتأ تا حالا از این منظر به مبحث شادی نگاه نکرده بودم،خیلی ظریف و لطیف بیان شده

 14. سالار گفت:

  0

  0

  اقایونی که میگن مردم لار افسرده هستند،خوب مقاله حاج اقا رو بخونین،حالا تعریف نشاط رو فهمیدین؟

 15. حیران گفت:

  0

  0

  سلام،چه عجب کمی امید و حرف حساب در افتاب لارستان دیدیم،ممنون اقای نمازی،اخه مدتی است که دوستان افتاب لارستان اصرار دارند مردم لار رو افسرده معرفی کنند،غافل از اینکه این مقالات افتاب لارستان خودش مایه افسردگیه

 16. سمیه گفت:

  0

  0

  افرین حاج اقا نمازی،همچنین ممنون از افتاب لارستان،اگه میشه از حاج اقا نمازی مطالب بیشتری بگذارید

 17. محسن فریدونی گفت:

  0

  0

  سلام،ممنونم از استاد نمازی،خیلی عالی بود،از مسئولین افتاب لارستان تقاضا دارم که در سایتشون از متن سخنرانی های استاد نمازی استفاده بشه،چون بسیار شیرین و فنی و کاربردیه

 18. رهگذر گفت:

  0

  0

  جای هیچ بحثی نیست . عالی بود .
  کلام در برابر کلام.
  فقط باید بررسی کرد کدوم عمیق تر و اساسی تره
  موفق و موید باشید

 19. ناشناس گفت:

  0

  0

  چند صدایی در صورتی که همدلی درش باش نتیجه خوبی خواهد داشت.
  مثل این می مونه که هر کس با تن صدای خودش وبا گویش و لهجه وزبان خودش الله، رب، معبود وخدایش رابخواند.

 20. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام.
  کار فرهنگی و اخلاقی شما خیلی خیلی خوبه .
  امیدواریم تداوم داسته باشه و قدر نیروهای فرهنگی شهرمون رو بدونیم.
  حاج آقا هم در محیط دانشگاهی وهم مساجد و حوزه فرد موفقی بوده.
  البته هر فرد نقاط قوت وضعفی داره که نقاط قوت ایشان بیش از این است و ما ودوستان باید بهتر از اینها از ایشان بهره ببریم.

  قدر طلاب شهر خودمون رو بدونیم.

 21. دانا گفت:

  0

  0

  مشکلی دارم ز دانشمند مجلس بازپرس/ توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟

 22. دلواپس گفت:

  0

  0

  حاج آقا مشکل شادی ما این نیست که با سرعت ۱۹۰ در خیابان رانندگی کنیم.
  مشکل ما کمبود اماکن تفریحی و نشاط برای جوانان است. مشکل ما این است که بر فرض اگر
  بخواهیم سالی یک بار موسیقی پاپ اجرا کنیم هزار اگر و اما و شرط و شروط دارد که اجرا
  نکردنش بهتر است. امید که با انتصاب مدیر جدید ارشاد فضای بازتری برای شادی
  معقول جوانانمان به وجود بیاید.

 23. هنگامه گفت:

  0

  0

  حاج آقا هیچ فکر کردی چرا برای مطلب شما این همه نظر ارسال شده؟
  یه کم فکر کنی به اصل قضیه پی خواهی برد.

  • 781 گفت:

   0

   0

   کاش شما هم می گفتید!
   یک دلیلش نیازمردم به شادی شاید باشه.
   دلیل دیگر محتوای خوب مطلب هست.
   دلایل دیگه به نظر شما؟……

 24. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  تشکر

  واقعاً مطلب جالب و لازمی بود.

 25. ریحانه گفت:

  0

  0

  سلام.

  چندی پیش حاج آقا نمازی بحثی پیرامون مومن وموفقیت داشتند و بسیار جامع وپراثر بود.
  به گونه ای که جوانان را هم به اعتقاد ، هم به اخلاق وهم به کار تلاش وتحصیل علم وا میداشت وایجاد روحیه میکرد برای دلسوزی و فعالیت برای شهر ودیارمان لارستان بزرگ.

  بنظرم خیلی بیشتر از این ها میشه از وجودشون استفاده کرد.

  ایشون در طی هفته با گروه های زیادی از طیف دانشجو، طلبه، پایگاهی، هیئتي و پایگاهی ومسجدی و جوانان در ارتباطند لذا تقویت، و کمک به ایشان برای شهر خودمان مفید خواهد بود.

  فراموش نمیکنم در ایام اعتکاف امسال در مسجد جامع برای خواهران معتکف وبعدا متوجه شدم برای برادران هم بحث شادی و نشاط رو داشتن بصورت کرسی و کارگاهی که واقعاً بی نظیر بود.
  باید اونجا می بودید و از نزدیک می دید ومی شنیدید خیلی عالی بود.

 26. لطفاً نشر بدهید گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.

  مطلب خوبی است هرچند تخصصی است و شاید مردم عوام جامعه طول عرض براشوان معنا نداشته باشد و اونها می خوان شاد باشن و خوش بگذرونند.
  إن شاء الله حاج آقا در مقالات بعدیشون نکات موردی وکار بردی در مورد چگونگی نشاط وشادی حقیقی رو هم بگن.

  این مقاله مطمئنا جای تقدیر وتشکر داره.

 27. بانوی نور گفت:

  0

  0

  عالی بود حاج آقا،خدا قوت..
  من به عنوان یک دانشجو و جوان ۲۰ ساله به شما میگم که حقیقتا این روزا هم سن های من به راهنمایی های شما احتیاج داریم
  حاج آقا مسیرمون داره تاریک میشه خواهش میکنم ارتباطتون رو با ما بیشتر کنید…
  هرچی تو علم و درس جلو میرم به این نتجه میرسم که با این چیزا کمال محقق نمیشه…
  حاج آقا من خیلی سوال دارم،خیلی…

 28. عبدالحسین منتظری گفت:

  0

  0

  جای تردید نیست که این مقاله با اطلاعات کامل و مطالعه و تفکر تنظیم شده،واقعأ به جاست،

 29. منتقد گفت:

  0

  0

  سلام اقای نمازی،مطلبتون رو خوندم،حرفتون حقه اما بهتره که کمی ساده تر بیان بشه که برای عوام هم قابل استفاده باشه،اقای قناعت پیشه و اقای افتخاری و اقای منشی که این قدر برای شادی ها و افسردگی مردم لار نگران هستند! باید به این مطلب مراجعه کنند

 30. هیئتی گفت:

  0

  0

  جانم حاج اقا نمازی،مثل همیشه از رقباتون سبقت گرفتین

 31. حق شناس گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.

  از حاج آقا تقاضا داریم این مطالب رو تکمیل کنند چرا که نگاه باز شما در حوزه دین و تلفیق آن با علوم جدید هم جالب است و هم نیاز روز جامعه است.

 32. ...... گفت:

  0

  0

  سلام.

  به به عالی ، مختصر و مفید.

  دستتون درد نکنه.

 33. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام.

  دستتون درد نکنه مطاب خوبی بود.
  حتما ادامه بدهید.

  منتظریم

 34. محمد گفت:

  0

  0

  استقبال بی نظیر از مقاله شما ما رو به یاد استقبال از سخنرانی دوسال پیش شما در سایت لادستان میندازه و این خود نشانگر بیداری مردم بزرگ لاره،در وبلاگتون هم این نکته کاملأ محسوس و مشهوده

 35. مرزبان گفت:

  0

  0

  سلام علیکم اقای نمازی،بنده اهل سنت هستم،نوشته شما و نظرات دوستان رو دیدم و نکاتی رو خدمتتون عرض میکنم،اولأ محتوا خودش سند است،ثانیأ مشخص میکند که هدف وسیله را توجیح نمیکند،یعنی برای فراهم کردن نشاط در جامعه لارستان باید چهارچوب های دینی رعایت شود،نه اینکه مثل جنگ چند سال پیش شهرداری در میدان امام خمینی،که جشنی همراه با ترویج بی بند و باری بود

 36. ناشناس گفت:

  0

  0

  عجیب به نظر میرسه بالای ۱۸۰ بازدید و۲۵ نظر!

  اگر یک سوم بازدید کننده ها هم نظر داده باشند باید آمار بالای ۲۵ نظر باشه.

 37. حامد گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.

  تشکر از حاج بخاطر مطلب پر مغزو عالیشون.
  ایرادی تخصصی نمیشه از مطلب گرفت.

  نمرتون بیست

 38. ناشناس گفت:

  0

  0

  ضمن احترام به نظرات ارزشمند آقاي نمازي دغدغه ديگر نويسندگان سايت آفتاب نيز قابل درك است. نظرات آقاي نمازي را به صورت جامعه شناسي نمي توان تبيين كرد و مباحث رواني و فردي است. تقريبا قرائت ايشان پس از انقلاب در اين كشور حاكم است اما عملا روز به روز مردم از اين قرائت فاصله گرفته اند.

 39. ناشناس گفت:

  0

  0

  روحانی گرامی بسیاری دیگر نیز صاحب اندیشه اند و به دور از آزار دیگران شادی دنیایی و مادی را به شادی معنوی(موهوم) مورد ادعای شما ترجیح می دهند. هیچ انتظاری هم از شما و هم لباسانتان نیست جز به رسمیت شناختن این نوع شادی. در دنیای امروز هم به جای تکفیر گونه های دیگر اندیشه و در این مورد، شادی بهتر است موضع خود را در برابر آزادی عقاید و سبک های مختلف زندگی تبیین کنید

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   سلام دوست عزیز.
   شما معیار رو بر ای بحثتون چی قرار میدید؟
   ابتد برای هر بحثی باید معیار مشخص بشه.؟

   ضمناً معنویت وهم نیست یک حقیقت است وامروز دربحث بهداشت روان مطالعات جامعی در مورد آن دارند و ازطریق مباحث بهداشتی روانی مورد پذیرش عقلای عالم است.

 40. شاکری گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.

  حاج آقا دارن حقیقت شادی وتعریف شادی ونشاط رو فعلاً میگن فکر نکنم درتعارض چندانی با مطالب دیگر دوستان باشه و قضاوت هنوز زوده.

  خوداین مطلب قابل تحسین میباشد.
  باید منتظر نکات کاربردی در مورد نشاط و شادی از طرف حاج آقا هم باشیم ومنصفانه به مطالب و نظرات نگاه کنیم.

 41. محمد گفت:

  0

  0

  سلام.
  آقای منشی حرف درستی رو بد بیان کردن.عزاداری و مسایل مربوط به آن امری علی حده از موضوع شادی است و نباید تقویت یکی به قیمت تضیف دیگری تمام شود.اینکه چرا مراسمات عزاداری ما بهتر از مراسمات شادی ما انجام می شود،مساله ای قابل بررسی است.
  ما تو ابراز شادی و حدود و صغور اون مشکل داریم و این مساله ای است که قابل انکار نیست.
  مردم لار،رقدر این سید رو بدونید….

 42. ناشناس گفت:

  0

  0

  عده ای به موضوع کار ندارن فقط نظرات رو می خونن سپس جواب نظرشون رو نی نویسند.
  این بی انصافی است.

 43. ابراهیم گفت:

  0

  0

  سلام . اظهارنظرعالمانه ای فرمودید گرچه اندک افرادی برمبنای معرفت بسیاراندک خود،سخنان ارزشمند شمارابالحن بداخلاقانه و دور از ادب می خواهند به چالش بکشند اماچون مطالب بسان خورشیدی می درخشد و جزو واضحات است ، هراهل علم و دیانتی به کنه مطالب شما پی خواهد برد .بی صبرانه منتظر مطالب گرانسنگان می مانیم . خدایارویاورانسانهای دین دار واهل درد .

 44. ناشناس گفت:

  0

  0

  برای شادی ونشاط باید نگاهها عوض شود تا نگاه ما عوض نشود فایده ای نخواهد داشت.
  نگاه اگر تغییر نکند بهتر ابزارها واعمال نشاط آور هم نمی تواند برای انسان کار کند.
  منظور نگارنده هم بنظرم همین بوده و باید تبریک گفت که فردی بدنبال عمق بخشیدن به نگاهها وافکار است.

  حاج آقا واقعا مچکریم.

 45. ناشناس گفت:

  0

  0

  بیش از ۵۰ نظر برای دو روز خودش خیلی مهم است و نشان دهنده این هست که مردم و مخصوصاً اهل نظر به چه سمتی تمایل دارند.

  حاج آقا قلمت زیباست خدا خیرت بده واجرت با مادرتون حضرت زهرا ( س ) ان شاء الله.

 46. جهانگیری گفت:

  0

  0

  احسنت و آفرین برشما که مطالب خوب و مرمحتوا و مغز دارهم در سایت می زنید.

  حاج آقا ما به این مطالب و مقالات نیاز داریم و بوجودتون افتخار می کنیم.

  • علی گفت:

   0

   0

   آقای جهانگیری خدا وکیلی یعنی شما با خوندن این مقاله از این رو به اون رو شدی؟؟

 47. دلواپس گفت:

  0

  0

  حاج آقا لطفا شما نشاط این دنیامونو فراهم کنید نشاط اون دنیا با خودمون. با سپاس

 48. ///^^^/// گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  به عنوان یک کارمند و پیگیر مسائل فرهنگی تقدیر وتشکر میکنم از حاج آقا بخاطر فعالیت های فرهنگیشون واین مطلب زیبا.

 49. مالكي گفت:

  0

  0

  هرچند به نظر مي رسد يك يا دو نفر براي ايجاد فضا به نفع آقاي نمازي كامنت نوشته اند اما فارغ از اين موضوع حاشيه اي موارد مطرح شده در مقاله منطقي و درست است. خداوند را شكر مي كنيم كه روحانيون ما هم وارد اين موضوعات مي شوند و فقط روضه نمي خوانند. سايت آفتاب را هم با معرفي دوستانم به تازگي يافته ام. من فكر مي كنم بهترين سايت لارستان است. همگي خسته نباشيد.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   ممنون از قضاوت عادلانه ی شما.
   اگر سه درصد از بچه های مسجد امام علی(ع) و هیئات مذهبي هم براي اين مطلب پیام می گذاشتند حالا بیش از اینها…..
   تشکر ودستتون درد نکنه.

  • آزادی بیان گفت:

   0

   0

   ایرادی نیست بعضی وقتی رای طرف مقابل میره بالا سریع دم از تقلب میزنند بدون دلیل عقلی ومحکمه پسند!

 50. ناشناس گفت:

  0

  0

  نشاط وشادی یک حالت انتزاعی است و هرکس چه بسا تعریفی خاص داشته باشد.
  اما نشاط حقیقی تنظيم اخلاق و رفتار با فطرت است.

 51. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام عليكم.
  تشکر می کنم بابت این مقاله زیبا چراکه از دیگرمطلبی که دردمورد شایدی ونشاط در همین سایت درج شده یک سر و گردن بالاتره

 52. شاهرخ گفت:

  0

  0

  سلام
  مطالب زیبا و پر مفهومی بود
  و البته جواب به موقع و تحسین بر انگیزی
  ممنون حاج اقا

 53. ناشناس گفت:

  0

  0

  در اسلام هم برای شادی وهم برای غم برنامه دارددر این موضوع هیچ شک وتردیدی نیست . نوشته ای زیباتروبالاتر از قران و حدیت وروایت امامان که نداریم ولی آن چیزی که مهم است عمل به آن مهم تر اینگونه نوشته ها است .
  نوشته ورزشکار هندبالیست تایید می کنیم اینها معتقد هستند که در سطح شهر نباید از یک دانشجو خواهرکه رتبه نهم در کنکور کشور آورده با عکس وبیلبرد زدن تقدیر وتشکر ومایه شادی فراهم بیاورند . اینها تندرو های جامعه اسلامی هستند .

  • یک دو سه گفت:

   0

   0

   سلام.
   چه کسی این رو میگه؟
   قضاوت های بی مورد!

   غافل از اینکه چهار الی پنج نفر از همین عزیزان به صورت مستقیم با مرکز فرهنگی تحت نظر حاج در ارتباطند.
   تحصیل، تهذیب وورزش شعار رهبر ماست.

   مطمئن باشید آنچه می گوئيد با هيچ چسبی به ما نمی چسبد، حتی با چسب “یک دو سه”

  • زنگ ها با رنگ ها عوض شده اند گفت:

   0

   0

   در جواب : همان موقع که بنر ورزشکاران هندبالیست خواهران […] خود آقای […] به فرمانداری و اداره ارشاد وقت شکایت برده بود که نباید عکس زنان در بیلبرد سطح شهر زده شود حتی اگر حجابشان کامل باشد حنای شما برای مردم ر نگ ندارد چه زود رنگ ها عوض می شود چون زنگ ها عوض شده است!

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   آنرا که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.
   در صورت صحت حرفتون حتماً متن شکایت رو پخش کنید.
   گردن ما از مو باریکتره.

   حرف بی سند زیاد میشه زد.
   ضمناً فرمانداروقت آقای امیری بوده…….

 54. ناشناس گفت:

  0

  0

  مردم از شعار خوششون میاد حاج آقا معلومه بعضی به دنبال مطلب علمی وحقیقت نیستند.
  دستتون درد نکنه ولی ما استفاده بردیم.

 55. ناشناس گفت:

  0

  0

  خیلی عالی و زیبا وبجا بود.
  تعداد نظرات بیانگر نیاز حقیقی مردم است.

 56. طلبه کمترین گفت:

  0

  0

  سلام امیدوارم برادرما تعمداازارتفاع وشرایط وزمان ومکان شادی فاکتور نگرفته باشند چون تاانجاکه ما اموخته ایم مباحث دینی باید جامع ومانع باشدوالادردام سفسطه گرفتار میشویم .ومعصومین ازماخواسته ند که فرزندزمان خویش باشیم .التماس دعا

 57. طلبه کمترین گفت:

  0

  0

  سلام شادی ونشاط چنان مورد تاکید دین مبین اسلام بوده وهست ومخصوصا ضرورت ان برای جوانان تا حدی است که برادران یوسف پیامبرفقط بابهانه تفریح توانستندبرپدر معصوم خویش استدلال کنندواو راقانع کنندکه یوسف راباانهابفرستدوهمچنین خداوند درقران کریم زندگی دنیوی رابازیچه وسرگرمی خوانده وانچه مطرود حق تعالی است اصل شادی وسرگرمی نیست بلکه بازیچه پنداشتن اخرت است لذامعصومین ازمامیخواهنددراموردنیوی چنان باشیم که گویی تاابد میمانیم ودرامور اخروی چنان باشیم که گویی همان لحظه قراراست به سوی حق پربکشیم

 58. ناشناس گفت:

  0

  0

  اگر دین در مورد شادی برنامه دارد شما بعنوان مجریان دین نتوانسته اید شادی را به جامعه بیاورید و فقط یک نفر تءوری میدهد و بقیه به به میکنند شما که از جامعه شناسی سررشته ای ندارید به همان امورات اعتقادی خود بپردازید .

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   سلام.
   حتماً دوستمون که ایراد جامعه شناسی میگیرن همین ایراد و ایراد دین شناسی رو به افرادی که در همین سایت نظرات، مقالات و مطالبی رو تحت عنوان دین شناس مطرح میکنند هم بیان می کنند.

 59. وفادار گفت:

  0

  0

  اولا بابي از علم در باب شادي گشوده است ، ثانيا نظريه ، يك نظريه كاربردي است كه اينقدر موافق و عده اي هم مخالف دارد و بحثي نو است كه اولين بار بوسيله يك پژوهشكر لارستاني طرح شده خيال ميكرديم بعد از حضرت آيت الله حاج اقا آسيد مجتبي موسوي لاري حالا حالا پژوهشگري در مسائل روز نداشته باشيم الحمد لله لارستان بزرگ در هر زماني ذخائرش را به عالم اسلام عرضه ميكند امروز در امر وجاهت و فقاهت يادگار حضرت آيت الله آيت اللهي حاج سيد حسن آقا ، در سخنوري يادگار آيت الله آقا مجبي موسوي لاري دكتر آسيد علي اصغر موسوي لاري در امر نويسنده گي اآسيد علي اصغر نمازي ازنوادكان اسيد عبد الله از ياران شهيدِ حضرت آيت الله سيد عبدالحسين لا ري ان شا ء الله لارستان بزرگ بزرگ است لازم است ما اين افراد خوش استعداد با تشويق استعدادشان شكوفا كنيم خصوصا محلي مثل بيرم و خانواده اي مثل اين خانواده كه در دفاع از حقوق لارستان بزرگ از صد و بيست سال قبل پيشينه روشن دارد ،البته لار و لارستان بزرگان ديگري دارد كه در عوج عزتند و مستغني از ارادت و تشويق اند

 60. ناشناس گفت:

  0

  0

  سربازان دین وظیفه ی خود را انجام میدهند وتا اکنون الحمد لله موفق بوده اند.

  ولی واقعا کوته بینی است که متن به این زیبایی را رها کرده و ورود به مباحث حاشیه ای پیدا کنیم.
  اگر منتقد هستیم خود متن را نقد کنیم.

 61. ناشناس گفت:

  0

  0

  سلام کاش عزیزان بجای مدح وثنا نگارنده بیایند باکمک نگارنده تعدادی ازمصادیق شادیهای حلال وامروزی وجذاب راکه اگرخودشان به سن مابودندانجام میدادند را نمونه بیاورند نه اینکه فقط شادی نداشته ما را محدود ومحصور به طول وعرض کنند وخداوکیلی جوانان ما نسبت به بقیه جوانان دیگر کشورها خیلی نجیبترند

 62. ناشناس گفت:

  0

  0

  مصاديق شادي با كارشناسان وزارت ورزش و اباحه و حرمت آن در رساله احكام عمليه ذكر شده كسي از مهندس اچ اي سي توقع نبايد توقع داشت كارخانه ذوب آهن بسازد بسازد مهندس اچ اي سي وظيفه نظارت بر سلامتي كار دارد ،وظيفه ساخت كارخانه و كار در آن با ديگران است ،

 63. فرزند کبیر کوه گفت:

  0

  0

  الحمد لله بدنبال مطلب حاج آقا نمازی دیگر طلاب هم دست به قلم شدن و حاج آقا رضایی هم شروع کردند به مطلب زدن و حرکت بیار خوبی است.

 64. عسکری گفت:

  0

  0

  سلام حاج آقای معزز؛ ورای این حواشی ها خیلی ارزنده است روحانیون بزرگوار لارستان به عملیاتی کردن مقوله شادی در آیین های مذهبی و سطح زندگی مردم بپردازند. به نظر می رسد یکی از راه های جذب جوانان به دین همین جدی گرفتن شادی است چون نیاز جامعه امروزین است. مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهایشان با مداحان گفتند وقتی شما کف می زنید مثل این است که سینه می زنید چون هر دو با یک ریتم اجرا می شود.
  می توان در توجه و نوع برگزاری ولادت ائمه اطهار، اعیاد مذهبی و سایر مناسب های بازنگری کرد.
  در پناه حضرت حق

 65. ناشناس گفت:

  0

  0

  کاش خلاصه سخنرانی های مؤمن و موفقیت حاج آقا رو داخل سایت میزدید.

  من شب جمعه رفتم واقعا لذت بردم تا الآن ندیده بودم روحانی در منطقه خودمون اینجور بحث کنه. هم علمی و هم روایی.

  اصلاً توپ توپ بود.

 66. عادل گفت:

  0

  0

  سلام.
  خیلی برام جالبه مطلب به این خوبی و پر بازدیدی در لیست مطالب پر بیننده جایی ندارد!
  آمار بالای صفحه درسته یا کشوی کنار بازدیدها…..
  عدالت
  صداقت
  واژهای غریب روزگار ماست.
  —————–
  مديريت: پربازديدهاي اين سايت بر اساس بازه زماني يك ماه است. يعني پربازديدهاي يك ماه قبل در باكس مربوطه مي آيد.

 67. فاطمه گفت:

  0

  0

  شماها واقعا همتون مال لار هستين

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان