میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در30 آگوست 2014 ساعت 9:25 ق.ظ سرویس:عناوین اصلی, گزارش تصویری 22 دیدگاه 3,714 بازدید

هنرمندان: امكانات نداريم/ سالك: هواي فرهنگ لارستان تميز است/ مرادخاني: همه چيز را دولتي نخواهيد

هنرمندان لارستان روبروي اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس و دو معاون وزير:

هنرمندان: امكانات نداريم/ سالك: هواي فرهنگ لارستان تميز است/ مرادخاني: همه چيز را دولتي نخواهيد

صبح جمعه، ۷ شهريور ۹۳ سالن اجتماعات شهيد اماميِ فرمانداري ويژه لارستان ميزبان ۵ نماينده عضو كميسيون فرهنگي مجلس، دو معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس، فرماندار لارستان و تعداد زيادي از مسئولان و اقشار مختلف فرهنگي و هنري شهرستان بود. اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس در اين جلسه را آقايان سالك، مطهري، كيايي نژاد، جعفرپور، حسيني و دو معاون وزير را آقايان مرادخاني و كارانديش به ترتيب معاون هنري و اداري تشكيلاتي وزير ارشاد تشكيل مي دادند.

IMG_8796

اين جلسه به گفته ناصر حقيقت، مجري مراسم «هم انديشي اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس با هنرمندان، فرهنگيان، قاريان قرآن و مداحان» عنوان داشت.

مديركل ارشاد فارس: وحدت در كثرت فرهنگي، زيبنده جامعه ماست

اولين سخنران جلسه بهزاد مريدي، مديركل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس بود. او سخنان خود را با يك پرسش شروع كرد وگفت: آيا تنوع فرهنگي سرمايه است؟! و در ادامه سعي كرد به اين پرسش پاسخ دهد. وي افزود: بديهي است كه مي تواند سرمايه گران بهايي باشد؛ كه مي تواند هيت ملي را دو چندان نمايد و قدرت ببخشد.

اين استاد دانشگاه در ادامه ضمن تاكيد بر وجود تنوع فرهنگ ها و خرده فرهنگ ها در كشور اضافه كرد: قطعا كشور ما موزاييك اقوام نيست كه به دنبال احياي يك هويت ملي تصنعي باشيم و براي آن بخواهيم سياست پوسيده يكسان سازي و همسان سازي فرهنگي را دنبال نماييم.

وي افزود: سياستگذاران فرهنگي به نيكي مي دانند كه اين نوع نگاه، نگاهي نخواهد بود كه بتوان فرهنگ را بر آن استوار كرد و در واقع اين وحدت در كثرت است كه مي تواند زيبنده جامعه اي با تنوع فرهنگي گوناگون باشد.

مريدي در ادامه راه حل مواجه با هجوم يكسان سازي فرهنگي را چنين تشريح كرد: بر اين باورم اگر بخواهيم دربرابر هجمه و هجوم يكسان سازيِ جهاني شدن و شايد بتوان گفت غربي شدن و آمريكايي شدن بايستيم بي ترديد هيچ راه گريزي نخواهد بود كه خرده فرهنگها را بشناسيم، تقويت كنيم و پاس بداريم تا هويت ملي و ديني ارزشمندمان دو چندان شود و بر سياستگذاران است اجازت بفرمايند در مجموعه وزاتخانه و كميسيون فرهنگي اين امكان فراهم شود كه از تنوع فرهنگ هاي گوناگون استفاده كنند كه نمي شود صرفا از پايتخت، حركتي را دنبال كرد و تمام كشور را يكسان ديد و اين خطايي است شايد نابخشودني.

IMG_8818

سخنراني نمايندگان انجمن هاي هنري، مداحان، قاريان قرآن، بسيج هنرمندان و فرهنگيان

در ادامه جلسه ابراهيم روشن ضمير به نمايندگي از جامعه مداحان و قاريان قرآن لارستان، ابوطالب مدرسي از طرف انجمن موسيقي، محسن زارع از طرف فعالان حوزه هنرهاي تصويري، رقيه ارشادي از انجمن تئاتر، حميد منشي از طرف انجمن هاي ادبي، هنرهاي تجسمي و اصحاب رسانه، حميد مقيمي از طرف بسيج هنرمندان و ناصر حقيقت از طرف فرهنگيان لارستان دقايقي را به بيان ظرفيت هاي فرهنگي و هنري رشته تخصصي خود پرداختند و البته برخي مشكلات، كمبودها و تنگناهاي خود را تشريح كردند.

عمده درخواست اين افراد شامل رفع كمبود امكانات سخت افزاري مثل گالري، سينما، آمفي تئاتر، فضاي آموزشي، همچنين تمركز زدايي از جشنواره هاي هنري و برگزاري آن در شهرستان ها بود. از موارد مطرح شده ديگر توسط آنها به پيشنهاد برگزاري هفته لارستان و معرفي اين شهرستان در فرهنگسراهاي تهران، توجه بيشتر به جشنواره هاي غيرمناسبتي، تعيين اعتبار براي ساخت پروژه فرهنگي هنري سيد عبدالحسين لاري، تسهيل سازي مراحل تخصيص مجوز به انجمن سينماي جوان همچنين كنسرت هاي موسيقي و تاسيس استوديوهاي مجاز در شهرستان، غني سازي مراسم صبحگاهي مدارس با قرائت و تفسير قرآن، راه اندازي مراكز تخصصي قرائت قرآن براي نوجوانان و… مي توان اشاره كرد.

IMG_8915

معاون هنري وزير ارشاد: همه چيز را از دولت و دولتي نخواهيد

در ادامه جلسه مرادخاني، معاون هنري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به بخشي از اظهارات و درخواست هاي مطرح شده پاسخ داد. وي درخواست هنرمندان در اين جلسه را به سه بخش زيرساختي، فرهنگ عمومي و موارد اجرايي تقسيم كرد و گفت: سعي مي كنيم در ادامه نيز نشست هاي تخصصي با انجمن هاي مختلف هنري در كل كشور داشته باشيم و به اين موارد توجه بيشتري كنيم.

معاون هنري وزير ارشاد سپس با اشاره به تنگناهاي مالي و اعتباري دولت گفت: مشكل اين است كه ما همه چيز را از دولت و دولتي مي خواهيم و اين تفكر بايد عوض شود. وي افزود: درست است كه دولت بايد پيشگام ارائه خدمات فرهنگي باشد اما قرار نيست بيايد و گالري بسازد و بي شك اگر گالري مخاطب و مشتري داشته باشد، بخش خصوصي در ساختن آن سبقت مي گيرد. مرادخاني سپس به برخي معايب فرهنگ عمومي اشاره كرد و تاكيد كرد: ما بايد بتوانيم در سبد هزينه مردم اين موارد فرهنگي را وارد كنيم و مردم هم بايد براي ديدن تئاتر و گالري پول بدهند يا تابلوي نقاشي بخرند.

وي در همين باره اضافه كرد: البته ما يك خوشحالي داريم كه دكتر مريدي مديركل جديد فرهنگ و ارشاد فارس خودشان در زمينه اقتصاد هنر و بخش خصوصي تجارب ارزشمندي دارند.

IMG_8802

مرادخاني در ادامه به بودجه محدود وزارتخانه متبوعش اشاره كرد و گفت: مواردي كه شما هنرمندان لارستان مطرح كرديد بالاي ۶ ميليارد تومان بودجه مي خواهد و اين درحالي است كه كل بودجه وزارتخانه براي يك سال كل كشور حدود ۵۰۰ ميليارد تومان است كه بخش زيادي از آن هم صرف هزينه هاي جاري و حقوق كاركنان مي شود. او با اين مقدمه چنين نتيجه گرفت كه بايد از سرمايه گذاران بخش فرهنگي و هنري استقبال كنيم و بخشي از كمبودها توسط آنها و البته با حمايت دولت رفع شود.

معاون هنري وزير ارشاد در پايان از هنرمندان و نخبگان لارستان به نيكي ياد كرد و گفت: لارستان بي شك يكي از شهرهاي خوش نام در حوزه هاي مختلف فرهنگي و هنري است و لازم است با نخبگان و بزرگان فرهنگي خود ارتباط بيشتري داشته باشيد.

رئيس كميسيون فرهنگي مجلس: هنر منهاي زيرساخت ديني هيچ ارزشي ندارد

پس از مرادخاني نوبت به حجه الاسلام سالك رئيس كميسيون فرهنگي مجلس رسيد تا با حاضران دقايقي سخن بگويد. او ابتدا تعريف خود از فرهنگ را ارائه كرد و گفت: اگر موسيقي و تئاتر و ادبيات ما منهاي زيرساخت ديني باشند هيچ ارزشي ندارند و اصلا فرهنگ محسوب نمي شوند.

IMG_8974

او در ادامه به برخي آسيب هاي فرهنگي در كشور مثل بي بندوباري و بدحجابي اشاره كرد و گفت: تا دولتمردان ما از رئيس جمهور تا وزرا و نمايندگان مجلس و مسئولان اجرايي نگاهشان به فرهنگِ ديني و ارزشي تغيير ندهند همين مشكلات را خواهيم داشت.

او سپس با اشاره به مطالبات هنرمندان در اين جلسه وعده داد: به زودي يك جلسه در كميسيون فرهنگي مجلس با حضور نمايندگان وزارت ارشاد و نماينده لارستان ترتيب مي دهيم تا در بودجه سال ۹۴ برخي موارد را بگنجانيم. او البته تاكيد كرد كه اساس مشكلات بايد با مشاركت مردم حل شود.

حجه الاسلام سالك در پايان با بيان مثال آلودگي هواي تهران گفت: فرهنگ مثل تنفس است و اگر اين تنفس در هواي آلوده تهران باشد مشكل است اما در لارستان هواي بسيار سالمي وجود دارد و بافت ديني و مذهبي فرهنگ در آن بسيار قدرتمند است.

نماينده مردم لارستان، خنج و گراش از بشارت هاي اين سفر گفت

پس از رئيس كميسيون فرهنگي مجلس نوبت به عضو ديگر اين كميسيون يعني جمشيد جعفرپور رسيد تا در مورد دستاوردهاي اين سفر مطالبي را بيان كند.

IMG_8948

او دستاورد و به قول خودش «بشارت» هاي سفر اعضاي كميسيون فرهنگي و معاونان وزير فرهنگ به لارستان را در سه بخش تقسيم كرد و گفت: از محل ماده ۱۸۰، ۲۵۰ ميليون تومان از قبل و اينك نيز ۱۵۰ ميليون تومان ديگر اضافه شد تا بتوانيم گام اول احداث سالن وحدت را با ۴۰۰ ميليون برداريم. همچنين دادن قول مساعد براي تكميل سيستم سرمايشي تالار وحدت و اعتباراتي براي فعاليت هاي فرهنگي اداره ارشاد به عنوان تنخواه از ديگر دستاوردها بود.

نماينده مردم لارستان، خنج و گراش در ادامه از برگزاري نمايشگاه سراسري مد و لباس كه تاكنون در برخي مراكز استان ها برگزار مي شده با حضور گسترده طراحان كل كشور در لارستان و در نيمه دوم سال خبر داد. پايان بخش سخنان او و اين جلسه نيز اشاره به مراسم معارفه مديركل جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس در روز چهارشنبه هفته جاري بود كه از آن به عنوان نقطه عزيمت در تغيير سمت و سوي فرهنگي استان فارس ياد كرد.

IMG_8773 IMG_8779 IMG_8782 IMG_8790 IMG_8797 IMG_8820 IMG_8822 IMG_8827 IMG_8834 IMG_8845 IMG_8855 IMG_8861 IMG_8872 IMG_8883 IMG_8910 IMG_8930 IMG_9014


22 نظر

 1. مجتبی گفت:

  0

  0

  هنرمندان لار ماشاالله خیلی خوب صحبت کردند و مطالبات اساسی شان را مطرح کردند اما نحوه پاسخگویی اقای سالک به عنوان رییس کمیسیون فرهنگی اصلا شایسته و برازنده نبود و نوعی توهین به حضار علی الخصوص هنرمندان بود.

 2. امیر گفت:

  0

  0

  سلام حسین جان
  خدا قوت . عکس های زیبایی هست
  ممنون

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  صحبت های حاج آقا سالک بنظر ما جالب بود.
  قدرت نقد پذیری رو باید بالا ببریم.

  نگاه به فرهنگ نیاز به اصلاح دارد.

  • جواب ناشناس محترم گفت:

   0

   0

   کجای صحبت های ایشان جالب بود؟؟؟؟ بگویید تا مردم هم بدانند و درباره ان قضاوت کنند.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   سه روز با اينها بوديم و انصافا يك جمله پرمغز از اينها نشنيديم!!

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   قدرت نقدپذیری ما بالاست ولی هیچکس حق توهین ندارد هر چند رییس کمیسیون فرهنگی مجلس باشد. وقتی ایشان فقط یکی از سخنرانان لاری را نماینده جامعه دینی می داند
   و برای بقیه هیچ ارزشی قائل نیست به نظر شما چه برخوردی باید با همچین مسئولی داشت؟

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  از اقای سالک توقع میرفت به جهت اینکه رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هستند فضا و نوع ظاهر شدن در برابر هنرمندان و شیوه برخورد با هنرمندان رابداند. اما متاسفانه اینگونه نبود. اگر ایشان رییس کمیسیون امنیت ملی یا دفاع بود این نوع
  برخورد امرانه و تحکم امیزش قابل توجیه بود اما ایشان …. حالا خدا رو شکر هنرمندان لارستانی ساده و اتو کشیده و مبادی اداب مطالباتشان را مطرح کردند و درخواست هایشان را گفتند . این اقای سالک در تهران چه میکنند وقتی هنرمندان انجایی با ان شکل و شمایل و ان ادبیات طلبکارانه به انها مراجعه میکنند.. اصلا مراجعه میکنند؟؟!

  • تئاتري گفت:

   0

   0

   حيف اينهمه خرجي كه براي امثال اينها انجام شد. همين دو معاون وزير را دعوت مي كردند كفايت مي كرد به مولا. تازه آن آقاي […] كه انگار […].

 5. شاکی گفت:

  0

  0

  اقای جعفرپور حاضران در سالن مراعات میزبانی و شما را کردند و گرنه اطمینان داشته باشید پاسخ این نوع برخورد و نگاه از بالا به پایین نماینده اصفهان را میدادند.

 6. تئاتري گفت:

  0

  0

  فكر نمي كردم كه رئيس كميسيون فرهنگي مجلس اينقدر […] باشند. هنرمندان سخنران با پايان سخنراني چيزي نگفتند و تشويق شدند و جناب آقاي مقيمي خودشان با پايان سخنراني گفتند صلوات بفرستيد و حضار همين كار را كردند. آن وقت آقاي سالك گله مي كنند كه چرا نماينده بسيج را بر خلاف نماينده هنرمندان تشويق نكرديد!!! خود شما قضاوت كنيد اينگونه برخورد كردن كار چه نوع انسان هايي است؟!!! اگر تحليل هاي فرهنگي ايشان هم مثل همين مورد باشد كه بايد براي فرهنگ مملكت فاتحه بخوانيم.

 7. ... گفت:

  0

  0

  البته اقای جعفرپور متوجه برخورد بد و غیر فرهنگی سالک شدند و به خاطر اینکه دل بچه های لار را بدست اورند سریعا گفتند دستاوردهای این سفر چه و چه بوده است…….. اما بدتر شد. ابروش خراب بود زدند چشمش رو هم کور کردند. اقای جعفرپور همه هنرمندانی که در سالن بودند میدانستند که مواردی را که به عنوان دستاورد برشمردید خیلی پیش از اینها به عنوان دستاوردهای خودتان معرفی کرده بودید. چیزهایی مثل پلاتوی کنار تالار وحدت انتخاب و …… چه شد حالا این ها شدند دستاوردهای این سفر. اقای جعفرپور لطفا به هر قیمتی این سفر را پر برکت نشان ندهید

 8. دلواپس گفت:

  0

  0

  اتفاقا منم همون روز بودم. یکی از مسئولین سخنران که حالا اسمش محفوظ است
  آقای مقیمی را نماینده جامعه دینی معرفی کرد و گلایه کرد که چرا بعد از سخنرانی ایشان
  حضار استقبال خاصی نکردند ولی برای سایرین کف زدند؟ ای کاش اون موقع میشد فریاد زدکه مگر بقیه سخنرانان نماینده ی بی دینان بودند که این برخورد نادرست را انجام داد؟ این سخنران محترم به ما فرمودند که
  باید نوع نگاهمان را عوض کنیم. مشکل از نگاه مردم است وگرنه مسئولین مشکل ندارند. اینطور که ایشان سخن میگفت انگار مشتی آدم مبتدی و ببخشید نفهم در آن جلسه نشسته بودند که
  تآکید کرد نگاهتان را عوض کنید. حیف ایران بااصالت و بافرهنگ که یکی مثل این آقا
  مسئول کمیسیون فرهنگی اش باشد.

 9. ناشناس گفت:

  0

  0

  چه عجب بالاخره عکسی از خانمها در این سایت درج شد. این چند روز همش حضور پرشور
  آقایان را می دیدیم و هیچ خبری از هیچ خانمی نبود.

 10. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب مسئول کمیسیون فرهنگی مجلس خطاب من به شماست. اگر حضار برای دیگران کف
  زدند و فقط برای جنابان روشن ضمیر و مقیمی صلوات فرستادند اولا خودشان در پایان
  خواستند که حضار صلوات بفرستند ثانیا فکر نمی کنید که همچین کسانی آنقدر خود را از مردم
  دور کرده اند که حتی مردم می ترسند برای آنان کف بزنند مبادا به تریش قبایشان بربخورد
  و عصبانی شوند.
  راستی چرا مردم می ترسن برای این آقایون دست بزنند چون تفکراتشونو می دونند

 11. م.م گفت:

  0

  0

  ان شاالله اين نمايندگان را در مجلس بعدي نخواهيم ديد. به اميد تشكيل مجلسي كاملا مردمي و همسو با دولت تدبير و اميد.

 12. ناشناس گفت:

  0

  0

  به قول مادربزرگم هيچ وقت ننگ به خانه نياوريد
  چرا جواب اين بي ادبي […] رو نداديد!

 13. ناشناس گفت:

  0

  0

  همش نشستیم و ایراد میگیریم که چرا دولت برای ما کاری نمیکنه،سالن نمیسازه،امکانات نمیده،بودجه نمیده و… ، خیر سرمون این همه خیّر تو این شهر داریم که قبلا مسجد و حسینیه میساختن،بعدها فهمیدن که کار خیر فقط مسجد و حسینیه نیست اومدن تجهیزات پیشرفته ی پزشکی و سالن های ورزشی و… خریدن و ساختن جدیدا هم اون مجموعه ی بزرگ ورزشی نرسیده به پارک جنگلی،مگه همه ی کارها رو باید دولت بکنه، توی بخش هنر ماشاالله اینقدر هنرمندان شهرمون خوبن و هوای همدیگه رو دارن و هنر رو در سطح اعلا ارائه میکنن که باید هم توقع سالن و گالری و امکانات و بودجه کنن، برید آقا خودتونو مسخره کنید مشکل شما با سالن حل نمیشه، توی لار صد تا سالن هم بسازن شما زیرآب همو میزنید و نمیذارید دیگری کار کنه، برید خودتونو درست کنید،سالن پیشکش
  ضمنا اگه نگاه از بالا به پایین به شما دارن برین مشکلو توی خودتون پیدا کنین،وقتی پیشرفتهای جاهای دیگه رو ندیدین و فکر میکنین که لار آخر دنیاست،وقتی اینقدر به غیر لاریها بها میدین باید هم اینجوری بهتون نگاه کنن،شمایی که فکر میکنین با اومدن چند تا مسئول مشکلاتتون حل میشه!

 14. حافظ گفت:

  0

  0

  با سلام . ای بابا مگه از این گروه کمیسیون فرهنگی که همشان وابسته و […] گروه پایداری هستند و از باند خطرناک […] می باشند چیزی دیگر غیر از این میشه انتظاری داشت . شما هنرمندان و منتقدان عزیز به همه موارد سفر اشاره کردید غیر از این که بفهمید آخه اینا وابسته به گروه فشارند و از […] نمیتوانند جلوتر ببینند . پس انتظاری هم نباید از طرز سخنرانی و دیدگاههای آنها و حتی دستاورد این سفر داشت .

 15. ناشناس گفت:

  0

  0

  نمايندگان شهرهاي ديگر وزير صنعت و نفت و نيرو را مي آورند به منطقه خود و بزرگترين كارخانه آلومنيوم كشور و … ايجاد مي كنند آنگاه نمينده ما رفته چهارتا […] و تمام ثمره اش شروع ساخت يك سالن است!!!! مردم يادمان باشد بايد در انتخابات بعدي مجلس كار را تمام كنيم. تا […]

 16. راشدانصاری گفت:

  0

  0

  سلام دوستان و همشهریان عزیزم
  به هر حال حضور رییس و اعضای کمیسیون فرهنگی در لارستان بزرگ را باید به فال نیک گرفت و امیدوارم این سفر منشا خیر و برکت برای شهرستان باشد

 17. راشدانصاری گفت:

  0

  0

  در ضمن باید از نماینده ی محترم مجلس جناب دکتر جعفرپور نیز که رایزنی کردند و مقدمات این سفر را فراهم نمودند تشکر و قدردانی شود

 18. محمدی گفت:

  0

  0

  سلام من تعجب می کنم ازکسانی که ادعای روشنفکری وازادگی می کنندودرهرفرصتی باکمال بی انصافی جناح رقیب رامی کوبنداماکوچکترین انتقادرااینچنین موضع گیری می کنندوبه نماینده مردم اصفهان توهین می کنندشیوه خودتان راعوض کنیدتامردم حرفتان وعملتان یکسان ببینند

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان