میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در4 آوریل 2015 ساعت 6:43 ب.ظ سرویس:مطلب شما 31 دیدگاه 2,774 بازدید

هویت من کو؟

هویت من کو؟

10700732_1540236552875428_595141744696142011_oابوذر شريعتي: می دانید فردوسی چرا می رساند ما را به جایی که سهراب به دست پدرش رستم کشته می شود؟ اين تنها یک اتفاق نیست؛ نامردی هم نیست؛ فردوسی می خواهد بگوید اگه ملتی هویت خودش را نشناسد محکوم به مرگ است. همان گونه که سهراب هویت خودش را نشناخت و…
همه ی ما از آب و خاک خلق شدیم آب و خاکی که آنرا وطن می خوانیم و سرِّ وابستگی ما به وطن همین است چون وجود ما از اوست و این وطن و هر چه وابسته به آن است می شود هویت ما.

هر ملتی به هویت خود می بالد و با تمسک به آن خویش را از دیگران متمایز می داند، سعی می کند امتیازات و افتخارات هویتی اش را گسترش دهد و با استمداد از آن به انسجام و توسعه ملی دست یابد.

ما خودمان را با هویت ایرانی می شناسیم. هویت ایرانی شامل سنت ها و فرهنگ مردمان اقلیمی است که از دریای مازندران و کوه های آرارات در شمال تا خلیج فارس و دریای عمان در جنوب و از دامنه های رشته کوه زاگرس در غرب تا دامنه های کوه سلیمان در شرق امتداد دارد و از آمو دریا تا دشت های حاصلخیز دجله و فرات را شامل می شود و این مکان موقعیت اقوام مختلف ایرانی است. زبان این مردم فارسی است وگویش های مختلف آن در این سرزمین استفاده می شود.

همه ی اقوام سرزمین من هزاران سال تحت هویت ایرانی خود را از انیرانیان جدا می کردند و به آن می بالیدند: «اي خوشا بر من که من ايرانيم» مناطق مختلف این سرزمین به مانند قطعات یک پازل در ساخت کلیت فرهنگ ایرانی نقش داشته اند.

آذربایجان نگهدار آتش ایران بوده؛ سیستان یادگار زرتشت و زادگاه سوشیانت بوده؛ کردستان سرزمین جنگجویان و پهلوانان ایرانی بوده و خراسان خاک نخبه زای ایران بوده است.

این وابستگی یک شبه به دست نیامده و هزاران سال گذشته تا این پیوند میمون زیر لوای هویت ایرانی بوجود آمده است. این پیوستگی اصلی ترین عامل حفظ انسجام ملی در طول قرون متمادی بوده.

شاید مهمترین حادثه ای که تجلی این انسجام را به وضوح نشان می دهد فتح تهران بعد از به توپ بستن مجلس بوده است. آنجا که تبریز به فرماندهی ستارخان به پا خاست از گیلان محمد ولی خان تنکابنی از کرمانشاه یارمحمدخان کرمانشاهی همچنین ایل بختیاری و قشقایی در جنوب و همچنین اصفهان و کرمان و همه این مناطق بپا خاستند و تهران را فتح کردند تا ایران را سامان دهند در حالی که آذربایجان می توانست در آن بلبشو ادعای استقلال کند همانطور کردستان و گیلان و کرمانشاه اما عاملی که مانع از این کارها می شد همان هویت ملی بود. چه خون ها که ریخته نشد چه ناله ها که بلند نشد چه زجرها که کشیده نشد… تا امروز ما به ایرانی بودنمان ببالیم.

نقل است در زمان رضا شاه دستور داده شد تمام کتب شاهنامه در میان بختیاری ها جمع آوری شود

اما آنها مقاومت کردند و حاضر نشدند از شاهنامه که هویتشان باشد بگذرند و حتی در این راه کشته شدند. خون آنها بر زمین ریخت تا ما امروز بتوانیم خود را ایرانی بشناسیم. این غنای هویتی به راحتی بدست نیامده است. هویت ایرانیان بواسطه آیین ها و سنت های ایرانی، تاریخ و تمدن مشترک، افسانه ها و اسطوره های ملی و سایر مولفه های فرهنگی در موقعیت جغرافیایی فلات ایران شکل و گسترش یافته است.

هویت ملی می تواند مانند یک کاتالیزور عمل کند، ملت ها را برای توسعه و پیشرفت به جنب و جوش درآورد و با تاکید بر آن استقلال کشور را تضمین کرد.

اما بعد از انقلاب نگاه به هویت ملی مان تغییر یافت؛ بخصوص آنکه رژیم پهلوی نگاهی افراط گونه به هویت ایرانی داشت و با تاکید بر آن بدنبال کم رنگ کردن باورهای دینی مردم بود. اما بعد از انقلاب دیگر ایرانی بودن در مقابل مسلمان بودن قرار گرفت و تمام عناصر قوام بخش ملی در مقابل سنت های دینی قرار داده شد. این تقابل باعث شد شیر و خورشیدی که قرن ها نماد فرهنگی ایرانیان بوده را منحوس و مترود سازد.

کم کم عنصر ایرانی بودن از سیاست های فرهنگی کنار گذاشته شد و دیگر افتخار به تاریخ و تمدن ایرانی کم رنگ گشت و سنت های ایرانی یکی پس از دیگری به فراموشی سپرده شد.

نتیجه ی این نگاه غلط آن است که از سنت های ایرانی فقط نوروز برایمان باقی مانده. حتی دیگر اسم جشن چهارشنبه سوری را نمی برند و می گویند «چهارشنبه آخر سال» و در جهت اصلاح و برگزاری آن که قدمی برنمی دارند هیچ، تصاویری از آن را نشان می دهند که دیگران را منزجر از آن نماید.

نگاه مسئولین ما به هویت ملی نگاه مقابله ایست. نگاهی است که فکر می کند بها دادن به عناصر ملی باعث کم رنگ شدن مذهب می شود. با این کار خواسته یا ناخواسته ملیت و مذهب به مصاف هم فرستاده می شود.

در اخبار آمده بود یکی از مسئولان در سخنرانیش به مردم گفته: شاهنامه ها را بسوزانید و بجای آن شهید نامه بنویسید! منظور ایشان همان شاهنامه ای است که بختیاری ها برای حفظش جان دادند؛ همان شاهنامه ای که لالایی شبانه کودکانی بوده که شدند سردارانی مثل ستارخان و رئیسعلی دلواری؛ همان شاهنامه ای که به مناسبت هزاره ی آن در یونسکو جشن گرفتند…

یا یکی از بزرگان در شعری می سراید:

ما را ز کورش و کی و جم اعتبار نیست/ فخری به داریوش و به اسفندیار نیست

مرده است دور رستم و سیروس و کیقباد/ ما را به جاهلیت آن دوره کار نیست

در سایه‌ محمد (ص) و آل محمدیم/ برتر از این برای بشر افتخار نیست

از جاهلیت مجوس نگیریم رسم و راه/ ما را به جز ولایت مهدی (ع) شعار نیست

اسلام، اعتقاد و نظام و هویت است/ هر کس نداشت در دو جهان رستگار نیست

تو باش و هفت خوان و خرافات و تُرَّهات/ راهی که میروی ره پروردگار نیست

کم کم هویت ایرانی منحصر شد به افرادی كه مومن و انقلابی باشند. و دیگر کسی که خارج از این چارچوب بود را ایرانی بحساب نمی آوریم. برای همین است که مثلا در مسابقات والیبال یا فوتبال بمحض اینکه تصویر روی ایرانیان بی حجاب می افتد […] چون طبق تعریف جدید آنها در چارچوب هویت ایرانی جای نمی گیرند.

چند دقیقه فکر کنید درباره برنامه هایی که دولت، صدا و سیما و یا سایر نهادهای فرهنگی در باره هویت ایرانی انجام داده اند چه بوده؟ اصلا برنامه ای بوده؟ …

امروز اگر کسی بخواهد با هویت ایران آشنا شود نه در داخل کشور بلکه در خارج از مرزهای ایران باید آن را بیابد. جشن ها و آیین های باشکوه ایرانی امروزه در کشور های اروپایی و آمریکایی برگزار می شود. تئاتر «کورش بزرگ در بابل» را ایتالیا می سازد  و بزرگترین پروژه ایران شناسی با عنوان ایرانیکا در دانشگاه کلمبیای آمریکا کلید می خورد.

اما این تمام ماجرا نیست این سیاست نه تنها به همگرایی ملی نیانجامید بلکه اقوام و مذاهب مختلف را از هم دور ساخت. نا امنی مرزهای جنوب شرقی، قوت گرفتن پان ترک ها در شمال و فعالیت های اکراد در غرب و […] اهل سنت بخشی از نتایج فرو نهادن هویت ملی است.

وقتی با یکی از دوستانم که جنوبی است صحبت می کنم می گوید مشکلش در این مملکت دوتاست یکی این که عربست و دوم اینکه سُنّی ست! یا با دیگری که ترک اردبیل است سخن می کنم می گوید آرزو دارم تبعه ی […] باشم! چرا جای دوری برویم همین اهل سنت منطقه ی خودمان را نگاه کنید چقدر دلبسته کشورهای عرب اند حتی سعی می کنند در ظاهر، خود را شبیه آنان کنند. شما احتمالا […].

نگاه نگارنده البته اين نيست که لزوما برادران اهل سنت مان در مضیقه اند یا خداي نكرده به آنها ظلم می شود بلکه حرف من اين است كه آنها حتي نبايد احساس كنند شهروند درجه دو هستند و عرصه بر آنها تنگ شده است.

حتی یکی از دلایلی که ما در رتبه هاي بالاي فرار مغزها و مهاجرت گسترده قرار داریم همین عامل است. هویت ملی بسان ریشه عمل می کند. وقتی ما ریشه فردی را از او بگیریم چون بوته خاری می شود که با وزش هر بادی به این سو و آن سو می رود. یا حتی می توان گرایش گسترده نسل جدید به انتخاب نام های ایرانی را در این چارچوب دید.

ما اگر انسجام ملی مان را بر مبنای هویت ایرانی می گذاشتیم هیچ کدام از این مشکلات برایمان پیش نمی آمد و می توانستیم به همگرایی بیشتر اقوام و گروه ها برسیم.

البته منظور ما این نیست که مثل پان ایرانیست ها عمل کنیم و ایران پرست شویم تا جایی که خطاهای خود را نبینیم؛ بلکه می گوییم با توجه به  طبیعت هر جامعه ای برای ارتقای انسجام ملی و توسعه کشور لازم است عنصر ملیت بیش تر در سیاست های فرهنگی لحاظ شود و باید بدانیم هویت ایرانی چیزی نیست که بتوان با چهار تا بخش نامه و دستورالعمل و سخنرانی از ذهن ایرانیان زدود.

در پايان به ذكر چند بيت از زنده ياد اخوان ثالث اكتفا مي كنم:

ز پوچ جهان هيچ اگر دوست دارم/ تو را اي كهن بوم و بر دوست دارم

اگر قول افسانه، يا متن تاريخ/ وگر نقد و نقل سير دوست دارم

تو در اوج بودي، به معنا و صورت/ من آن اوج قدر و خطر دوست دارم

دگر باره برشو به اوج معاني/ كه ت اين تازه رنگ و صور دوست دارم

نه شرقي، نه غربي، نه تازي شدن را/ براي تو، اي بوم و بر دوست دارم

جهان تا جهان است، پيروز باشي/ برومند و بيدار و بهروز باشي

aboozareshariati@gmail.com

 

 


31 نظر

 1. نجیب ایرانی گفت:

  0

  0

  بازهم تفکرات آمخته بااندیشه های سکولاری!
  بنظر شما اگر در صدا و سیما تصاویر ایرانیان بد ححاب در والیبال و فوتبال و ….پخش کنند این یعنی بازگشت به هویت ایرانی؟
  یین فرهنگ ایرانی و برهنگی هیچ سنخیتی و جود ندارد
  لطفا تاریخ ایران باستان و گستره ی حجاب و پوشش رادر تاریخ ایران مطالعه کنید.

  جوانها فریب کش و قوسهای ادییات پیچیده وکهنه ی شما را نخواهند خورد.

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   این واقعیتی غیر قابل انکار است که به هر صورت عده ای از بانوان ایرانی حجاب را از روی اجبار آن هم نصفه و نیمه رعایت می کنند.نمی شود با سانسور تصاویر آنها وجودشان را انکار کرد.

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   خانم آهودشتی پاسخ منطقی را بامنطق جواب دهید نه ازشرق وغرب بگی…..

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   یعنی شما می فرمایید تمام بانوان ایرانی به حجاب اعتقاد دارند و با انتخاب خود با حجاب شده اند؟
   البته بی حجابی با برهنگی فرق دارد.منظور از حجاب دقیقا” حجاب اسلامی مطابق با اصول فقهی آن است.
   به نظر من در حال حاضر اکثریت بانوان ایرانی فقط به دلیل اجباری بودن حجاب دارند.
   کافی است برای یک هفته جامعه را آزاد بگذاریم خواهیم دید به ندرت کسی با حجاب اسلامی در انظار عمومی حاضر می شود.دقیقا” مثل استفاده از ماهواره که علی رغم ممنوعیت باز هم عده زیادی از خانواده ها از آن استفاده می کنند.حتی در بین خود مقامات و شخصیت های نظام هم استفاده می شود.بنده حداقل ۱۰ مورد را شخصا” می شناسم.

  • عبدالرضا گفت:

   0

   0

   خانم دشتی معلومه داری چی میگی….!
   عجب منطق واستدلالی…
   یه تنفس عمیق…

 2. نجیب ایرانی گفت:

  0

  0

  ایران و ایرانیان مردمان نجیبی بوده و هستند.
  با ورود اسلام -که البته کج سلیقه گی هایی هم در نوع ورودش هست-به ایران مردم حقیقت جویی که از ظلم ظالمان و نادیده شدن حقوقشان به ستوه آمده بودند هویت خود را تقویت بخشیدند و از برخی ازخرافات فاصله گرفتند و دامن پر مهر اسلام را انتخاب نمودند.
  این را نباید فراموش کنیم که آئين زرتشت مورد تحريف قرار گرفت و ۷۲ فرقه به گفته ی گیبسون داشتند.

  بخشی ازاحکام زرتشیان وندیداد،بمعنای:(قانون ضد دیو)به عنوان نمونه برايتان بيان مي شود.

  ۱-قطعه زمینی(کشاورزی) که در آن سگ یا انسان فوت کرده است باید درمدت یکسال بی کشت و محصول بماند.
  -وندیداد/فصل ششم
  ۲-زنی که زایمان کرده است، اگر در سه روز اول آب بنوشد ،۴۰۰ ضربه شلاق می خورد.
  -وندیداد فصل هفتم ص۷۲

  ۳- اگر زن کودک مرده به دنیا آورد نخستین خوراک این زن ادرار گاوآمیخته با خاکستر است که وی باید سه یا شش یا نه جرعه فرو برد وبلع نماید.
  -وندیداد/فصل هفتم ۶۵و۶۶

  ۴-کشتن خار پشت۲۰۰تازیانه مجازات دارد.
  -وندیداد/فصل۱۳ص ۴
  ۵- زن دشنان (یا دشتان) که به زن حائض گفته می شود در این ایام احکام عجیبی دارد که از گفتن آنها پرهیز می کنیم و فقط به ذکر آدرس اکتفا می کنیم.
  -وندیداد فصل۱۶ ص۴ تا۸

  ۶-کسی که سگ آبی را بکشد مجازاتهای زیر را دارد
  بیست هزار ضربه شلاق
  کشتن بیست هزار مار خزنده
  و…که باز هم نیاز به ذکر آن نیست.
  البته شبیه بعضی از این آداب تطهیر در میان هندوها نیز رایج است.

  ایرانی همیشه بدنبال کمال و پیشرفت بوده مخصوصاً در علم و معنویت
  لذا کمال خود را در اسلام دید و به آغوش اسلام پناه آورد.
  ایران باستان نکات درخشان زیادی دارد اما اگر واقع نگر باشیم نکات تاریک هم کم نداشته است!
  اگر وقتی بود درمورد ظلم کورش و هخامنشیان و…هم مطلب درست و حسابی بزنید اما نه از متون تاریخی که یهود در آن دست داشته.

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   این مطلب تحقیقی بودنش وعلمیت بیشتره تا مطلب شریعتی.

  • رها گفت:

   0

   0

   امروزه زرتشتیها دینشان را اصلاح کرده اند و به این احکام عمل نمی کنند دانشمندان می گویند وندیداد نظرات مغان قوم ماد بوده نه همه ی زر تشتیها

 3. آهو دشتی گفت:

  0

  0

  آفرین !

 4. ناشناس گفت:

  0

  0

  کاش آقای شریعتی ابتدا از هویت خودشون می گفتن تا مخاطبین بشناسند که ایشون کین؟

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  کاشکی اول هویت خود ابوذر خان رو مشخص می کردید بعد مطلب در مورد هویت می زدید!!!

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  ما را به جز ولایت مهدی (ع) شعار نیست

 7. ناشناس گفت:

  0

  0

  احسنت. خسته نباشی .
  این موضوع بر میگرده به اسلام ساختگی و تحریف شده و منافعشون !!!

 8. ناشناس گفت:

  0

  0

  یکی داستان است پر از آب چشم / دل نازک از ” رستم ” آید به خشم
  اقای ابوذر شریعتی سلام
  گاهی مطلبی را عنوان می کنیم و می خواهیم نتیجه دلخواه خود را از آن استنتاج کنیم. یا مفهومی را مصادره به مطلوب کنیم . شما اگر بند اول را حذف می کردید به مقاله لطمه ای نمی خورد . اما این که می گویید سهراب کشته شد چون هویت خود را نشناخت ، اگر نگویم غلط است . حتمن صحیح نیست . کاش ادرس شما را داشتم

 9. علی گفت:

  0

  0

  جانا سخن از زبان ما میگویی

 10. مهر دوست گفت:

  0

  0

  دوستان عزیز آقای شریعتی منکر هویت دینی ایرانی ویا مدافع ملی گرایی افراطی نیستندواینکه تا می بینیم توان علمی پاسخ گویی به کسی رونداریم شخصیت اورا زیر سوال ببریم وبه او تهمت بزنیم از نظر اخلاقی کار زشتیه نتیجش اینه که همه بی نام نظر بدن انصافا ببینید چقدر در جذب دلهای دیگر ایرانیها موفق بودیم؟چرا تایک نفر می خواهد عیب کارمان را بهمون دلسوزانه گوشزد کند می خواهیم دهنش رو خورد کنیم ؟ درسته که بعضی از عقاید ایرانیان قبل از اسلام بد بوده اما بروید احادیثی که اون همه از آنها تعریف کرده هم بخونید مثل روایت امام صادق درباره ی عیدنوروز

  • نادر گفت:

   0

   0

   به این قسمت نوشته شریعتی به عنوان نمونه دقت کنید:

   وقتی با یکی از دوستانم که جنوبی است صحبت می کنم می گوید مشکلش در این مملکت دوتاست یکی این که عربست و دوم اینکه سُنّی ست! یا با دیگری که ترک اردبیل است سخن می کنم می گوید آرزو دارم تبعه ی […] باشم! چرا جای دوری برویم همین اهل سنت منطقه ی خودمان را نگاه کنید چقدر دلبسته کشورهای عرب اند حتی سعی می کنند در ظاهر، خود را شبیه آنان کنند. شما احتمالا […].

   ما به این مطلب با توجه به صحبت شما چی بگیم؟
   درسته عوامانه نوشته شده
   اما رگهای موزی گری خاص درش نوشته شده.
   این متن هدفش هویت ایرانی مانیست
   هدفش چیزی دیگه است
   ادامه وبخشی ازپازل قبلی است!

 11. علی گفت:

  0

  0

  احسنت. منم با این نظرات موافقم

 12. آرش گفت:

  0

  0

  درسته زرتشت تحریفاتی داشته اما ما هم کم اسلام را به بیراهه نکشوندیم و مطابق منافع خودمون تفسیر کردیم

  • ناشناس گفت:

   0

   0

   منظور از بحث اسلام و آئین زرتشت درانتقاد مبانی اسلام و زرتشت است نه رفتارپیروان آئین ها.

 13. مجید ب گفت:

  0

  0

  برای پیام رسانی به پراکنده گویی افتاده اید . “مترود” هم بدجوری توی ذوق می زند .
  ولی در کل ارزش خواندن داشت . ممنونم .

 14. محمد گفت:

  0

  0

  حرفای شما کاملا درسته. ما روز به روز شاهدیم که مراسمهای مذهبی و عزاداریها با شکوه هر چه تمام تر برگزار میشه. ولی از اون طرف شاهدیم گذشته ی خودمونو روز بروز تاریکتر و سیاهتر نشون میدین. ما کاری کردیم که جوونا فکر بکنند اسلام فقط دین عزاداریه و ایران باستان و مراسماش جایی برای نشاط و شادی ما. آیا وقت اون نرسیده کمی هم به هویت خودمون رجوع کنیم؟؟

 15. بهزاد قناعت پیشه گفت:

  0

  0

  مطلب زیبا و قابل تاملی بود.ضمن اینکه نقدی به دور از توهین بود.دست مریزاد

 16. ناشناس گفت:

  0

  0

  در ابتدا هویت شریعتی را برای مخاطبان روشن کنید بعد مقاله ای با عنوان هویت منتشر کنید …

 17. ناشناس گفت:

  0

  0

  ما به تو کوثر عطا کردیم. (قران دروصف فاطمه )و پیامبر دختران به دنیا امده را رحمت خواند
  ونمیخواهم جواب خانوم دشتی را بدهم .کسی غلط املایی او را نشان داده بود او جواب سربالا میداد. دشتی خانم ما نمیخواهیم اشعار فردوسی را در باره زن بیاوریم. فردوسی را پاسدار زبان میدانیم . نکنید این کارها را و مطالعه کنید. نوشتن راه و رسم دارد .

  • آهو دشتی گفت:

   0

   0

   بنده منکر مقام و منزلت زن از دیدگاه قرآن و احادیث پیامبر نبوده و نیستم.
   بنده هم اشتیاقی برای گرفتن جواب حداقل از امثال شما ندارم.
   کسی غلط املایی گرفته بود باشد این چه ربطی دارد به اصل موضوع؟
   شما نمی خواهید اشعار فردوسی را در مورد زن بیاورید خوب نیاورید.که چی مثلا”؟
   فردوسی را پاسدار زبان می دانید؟خیلی هنر کرده اید؟این را همه می دانند که اگر فردوسی نبود ما به جای برادر و خواهر همذیگر را اخت و اخی و به جای پدر و مادر ابو و امی صدا می کردیم.
   کدام کارها را نکنم؟
   مطالعه می کنم ولی باز هم چشم باید بیشتر مطالعه کرد !
   نوشتن راه و رسم دارد موافقم.من خود را نویسنده نمی دانم و ادعایی هم نمی کنم که هر چیزی می نویسم خالی از اشکالات مختلف است.اما متوجه نمی شوم دقیقا” نقد شما به نظرات من در چیست؟اگر دروغ می گویم خوب شما واقعیت را بگویید.اگر هم درست می گویم پس انتقاد شما در چیست؟

 18. جوکار گفت:

  0

  0

  شریعتی جان در خوابگاه دانشگاه با چشم خودم دیدم که ترک های آذربایجان طرفدار تیم ترکیه بودند و چند عرب هم در بازی ایران و عراق طرفدار عراق!!! (البته هر کسی می تواند هر تیمی را دوست داشته باشد)محال است در رسانه ی به اصطلاح ملی کلمه ی ایران بدون پسوند اسلامی بیاید. پس از به آتش کشیده شدن کتابخانه ی جندی شاپور این هویت سوزی ادامه پیدا کرده است.

 19. سعید گفت:

  0

  0

  بسیار نوشته ی زیبا وفاخری بود آقای شریعتی متا سفانه بعضی دوستان در جامعه ی ما به توهین وتهمت عادت کردن از بالادستی ها یاد گرفتن دیگه .تا یک نفر عقیدش با هاشون فرق می کنه می ترسن نکته دشمن اسلام باشه .وقتی هویت ما رو می کوبن وتا یک نفر می خواد دفاع کنه به هزار گناه نکرده متهمش می کنن پیروز این معرکه فرهنگ بیگانه است

 20. ناشناس گفت:

  0

  0

  حمایت افراطی فقط از شیعیان باعث شده در خارج از کشور گروههای افراطی سنی تشکیل بشه و در داخل کشورثروت ملی بر باد بره و جوونا به کلیساهای خانگی ملی گرایی افراطی بی دینی بی خدایی و. . . گرایش پیداکنن مسو لین بجای حمایت از افراد دلسوز مثل همین اقای شریعتی از افراد مذهبی افراطی حمایت می کنن که در عالم هپروت سیر می کنن و برنامه ی سیاسی اقتصادی و. . . می ریزن می ترسم یک روزی از خواب بیدار بشیم که نه از تاک اثری مونده باشه نه از تاک نشان

 21. ﻣﻴﻬﻦ ﺩﻭﺳﺖ گفت:

  0

  0

  ﻣﻦ ‏اسلام هراس نیستم!
  من ازدواج اجباری هراس، سربریدن، سنگسار، شلاق، ختنه زنان، زن ستیزی، مرتدکشی، همجنسگرا کشی، کلام مقدس هراس هستم…
  ﺭﻳﭽﺎﺭﺩ ﺩاﻭﻛﻴﻨﺰ

 22. ﻣﻴﻬﻦ ﺩﻭﺳﺖ گفت:

  0

  0

  ﺩﺭﻭﺩ ﺑﺮ ﺑﺎﻧﻮ ﺩﺷﺘﻲ…..

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان