میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱:۰۲ ب.ظ سرویس:عناوین اصلی 2 دیدگاه 365 بازدید

هیچ سهمی از آنغوزه «کورده» نصیب این روستا نمی شود/ رئیس منابع طبیعی: درآمد «آنغوزه» با درآمد «نفت» برابری می کند

هیچ سهمی از آنغوزه «کورده» نصیب این روستا نمی شود/ رئیس منابع طبیعی: درآمد «آنغوزه» با درآمد «نفت» برابری می کند

تعدادی از فعالان محیط زیستی روستای کورده، چهارشنبه ۲۱ فروردین ماه به دیدار کاروان مسئولان لارستان در کوه کور رفتند.

این کاروان به همت بخشداری مرکزی لارستان طی این روز در سفر به روستای کورده قابلیت ها و کمبودهای این روستا را بررسی کردند.

حسام الدین عابدی نماینده انجمن فعال و ثبت شده «محیط زیست» کورده در این دیدار ابتدا خلاصه ای از فعالیت های انجمن را عنوان کرد. اینکه طی سه سال فعالیت خود بالغ بر ۲۵۰ نفر عضو فعال دارند که در عمده فعالیت های انجمن اعم از کاشت بذر و حفظ منابع گیاهی، حفظ گونه های متنوع جانوری و جلوگیری از شکار آنها، ساختن آبشخور، کمک به محیط بانی و… مشارکت دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه انجمن طی این مدت هیچ کمکی از دستگاه های دولتی طلب نکرده و تمام هزینه ها را بصورت خودیاری و مشارکت مردمی انجام داده افزود: اکنون نیز فقط یک درخواست داریم، اینکه سهمی از برداشت «آنغوزه» این کوه به انجمن اختصاص یابد.

این فعال محیط زیستی توضیح داد: ما در این منطقه تلاش کرده ایم تا گیاه دارویی «آنغوزه» احیا شود اما از قرار معلوم یک نفر غیربومی مجوز برداشت آنغوزه کورده را گرفته است و از این محل چیزی به کورده و محیط زیست آن نمی رسد. با این مقدمه درخواست ما این است مجوز برداشت آنغوزه را به انجمن ما بدهید تا تمام عواید آن را به همین محیط زیست کورده اختصاص دهیم و هزینه کردها را هم بصورت کاملا شفاف اعلام عمومی می کنیم.

در ادامه نشست، رضایی مسئول اداره منابع طبیعی لارستان با تصدیق سخنان نماینده انجمن محیط زیست کورده گفت: مجوز برداشت آنغوزه ۱۶۱۰ هکتار از کوه کورده در قالب ماده ۳ قانون حفاظت و بهره برداری به یک شرکت تعاونی از سال ۱۳۸۲ واگذار شده و این قرارداد ۳۰ ساله تنظیم شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی در ادامه با بیان این جمله مهم که «به جرات می گویم اگر خوزستان نفت دارد ما آنغوزه داریم و درآمد آن می تواند با نفت برابری کند» افزود: البته بحث قراردادهای منابع طبیعی روال حقوقی پیچیده خود را دارد و هرگونه تغییر در آنها باید از مجاری قانونی و ذیربط انجام شود.

علیپور معاون سیاسی امنیتی فرماندار درپایان با شنیدن این مباحث پیشنهاد کرد انجمن محیط زیست کورده درخواست و دلایل خود را بصورت مکتوب تهیه و به بخشداری یا فرمانداری ویژه ارائه کند تا در ادامه تقاضای بازنگری در این قرارداد را مطرح کنیم و درنهایت و درصورت امکان سهمی را برای شرکت تعاونی مذکور حفظ و سهمی را هم به این انجمن اختصاص دهیم.


2 نظر

 1. ناشناس گفت:

  1

  0

  درود بر اهالی بافرهنگ و طبیعت دوست کورده

 2. دکتر سعید محمودیان گفت:

  1

  0

  با قدردانی از زحمات. سردبیر که همیشه خبرهای مربوط به لارستان گزارش می‌دهند امیدوارم مردم روستا کورده بی نصیب نشوند.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان