میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در27 دسامبر 2016 ساعت 12:34 ق.ظ سرویس:مطلب شما 4 دیدگاه 1,407 بازدید

وظیفه کارکنان دولت در ادای سوگند و امضای منشور اخلاقی و اداری

وظیفه کارکنان دولت در ادای سوگند و امضای منشور اخلاقی و اداری

محمد عبادتکار:

ebadatkarمقدمه: به منظور پیگیری امورات شخصی لاگزیر مراجعه به تعدادی از ادارات، سازمانهای اجرایی و خدماتی شهر شدم، خوشبختانه (به زعم خودم) با توجه به تجربیات، ارتباط­ که هنوز با اکثر کارمندان و کارکنان سازمانهای مورد نظر و آشنایی با قوانین و مقررات اداری که دارم اموراتم تا حدودی به نحو مناسب انجام گردید اما متاسفانه (به زعم مصالح عمومی) با موارد ناراحت کننده­ای در بعضی از واحدهای ادارات مواجه شدم، روابط عمومی ضعیف، برخورد نامناسب کارکنان با مراجعین (که در ظاهر ارباب رجوع می­نامیم)، عدم تجربه لازم و کافی برای کارشناسان اجرایی واحدها، عدم انجام امورات به نحو صحیح و مناسب، عدم اطلاع رسانی مورد لزوم به مراجعین و در بدترین وضع در بعضی موارد رانت و رشوه­خواری موجب نارضایتی افرادی که در راهرو ادارات برخورد کردم شده است، لذا با توجه به اینکه منشور حقوق شهروندی در روز دوشنبه  بیست و نهم آذرماه ۱۳۹۵ در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور رئیس جمهوری محترم و جمع زیادی از وکلا، حقوق دانان و اساتید و کارشناسان رونمایی و به امضای دکتر روحانی رسید، و همچنین احتمام اغلب مسئولین و کارکنان ادارات به انجام امورات مردم، برخود لازم دانستم که موضوع سوگند و منشور اخلاقی کارکنان دستگاه­های اجرایی را جهت اطلاع و بهره­برداری عموم و مخصوصا کارکنان ادارات خدماتی و اجرایی گردآوری و به استخضار برسانم.    

***

با تصویب وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک در روز سه شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۸۸، دستگاه­های اجرایی را موظف نموده در استخدام کارمندان خود پس از طی مراحل گزینش و در بدو ورود افراد به دستگاه اجرایی تمهیدات لازم برای ادای سوگند و امضای منشور اخلاقی و اداری کارمندان توسط آنان را فراهم کرده و سوگندنامه و منشور امضا شده را در پرونده پرسنلی آنان نگهداری کنند.

بر این اساس، مراسم ادای سوگند و امضای منشور، در واحدهای مرکزی دستگاه‌های اجرایی با حضور معاون ثابت دستگاه (یا معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی و عناوین مشابه) و در واحدهای استانی با حضور معاون پشتیبانی دستگاه استانی (یا عناوین مشابه) برگزار می شود. همچنین دستگاه‌های اجرایی می‌توانند مراسم ادای سوگند برای پذیرفته شدگان را به صورت فردی یا جمعی برگزار کنند و اگر رابطه استخدامی کارمند با دستگاه اجرایی به هر طریقی قطع شود، برای ورود مجدد وی به دستگاه مزبور یا سایر دستگاه‌های اجرایی مشمول، ادای مجدد سوگند و امضای دوباره منشور اخلاقی و اداری کارمندان دولت ضروری است.

سوگندنامه

بسم ا… الرحمن الرحیم

اکنون که به عنوان کارمند دستگاه اجرایی در نظام جمهوری اسلامی ایران افتخار خدمتگزاری به مردم عزیز ایران برای من فراهم شده است، در برابر “قرآن مجید” به خداوند متعال سوگند یاد می‌کنم که تمام تلاش خود را برای انجام وظایف شغلی و مسئولیت‌های قانونی به کارگیرم و به حفظ حقوق مردم، پیشرفت نظام اداری و اعتلای کشور اهتمام نموده و در این راه وجدان کار داشته و همواره عدالت، صداقت، امانتداری، رازداری و خدمت به مردم را سرلوحه گفتار و کردار خود قرارداده و ارزش‌های دینی، انسانی و اجتماعی و قوانین، مقررات و ضوابط را در انجام فعالیت‌های سازمانی و اداری رعایت نمایم و در همه حال به احکام الهی، قانون اساسی، مقررات حاکم و منشور اخلاقی و اداری کارمندان دولت و دستگاه متبوع خود پایبند باشم و تلاش خود را در جهت جلب رضای خدای متعالی و اجرای احکام و مقررات اسلامی به منظور رسیدن به روابط و مناسبات عادلانه انسانی در جامعه و تحقق جامعه اسلامی و ترویج دین و اخلاق، رفع تبعیضات ناروا و ایجاد محیطی عادلانه در زمینه‌های مادی و معنوی، مهرورزی به بندگان خدا و اعتلای سطح علمی به کار گیرم و با تقویت روحیه خلاقیت و ابتکار در تمام زمینه‌های‌ علمی، فنی و فرهنگی، همواره سلامت و شادابی و نشاط را در محیط کار ترویج نمایم.

پیروان اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سوگندنامه را با ذکر کتاب سمانی خود قرائت کرده و متن امضا شده توسط آنان با ذکر کتاب آسمانی خودشان خواهد بود.

منشور اخلاقی و اداری کارمندان دولت و دستگاه­های اجرایی

این منشور به منظور اشاعه و اعتلای فرهنگ اسلامی و ارزش‌های انسانی و سازمانی در نظام اداری کشور و نهادینه کردن ابعاد آنها در اندیشه و عمل کارمندان تدوین گردیده است. با اطلاع از این که کارمندان به عنوان بندگان خدا و خدمتگزاران مردم باید تمامی تلاش و همت خود را برای انجام هر چه بهتر وظایف شرعی و قانونی و مسئولیت‌های اداری برمبنای باورها و ارزش‌های اسلامی و افزایش سطح رضایتمندی مردم به کارگیرند، خود را ملزم به رعایت اصول و مفاد زیر می‌دانم:

الف ـ اصول حاکم بر منشور

* اصل برابری: همه شهروندان در برابر قانون برابرند و باید با همه آنان در شرایط مشابه رفتار یکسان داشت. کارمندان باید در محدوده وظایف شغلی خود، امکان دسترسی برابر به خدمات دولتی را برای همه شهروندان فراهم کرده و با آنان بدون هیچ گونه تبعیض رفتار کند.

* اصل حاکمیت قانون در مناسبات اداری: همه امور دولتی مبنای قانونی دارد و تصمیمات و اقدامات اداری کارمندان باید براساس احترام به قوانین و مقررات موجود اتخاذ و انجام شود.

* اصل شهروندمداری (مردم مداری): هدف غایی از تشکیل سازمان‌های دولتی و استخدام کارمندان، ارایه خدمات بهتر به مردم و شهروندان است. کارمندان باید در گفتار، کردار و نگرش‌های خود عنوان “خدمتگزار مردم” را متجلی سازند. کارمندان متعهد هستند که در تصمیم‌گیری‌ها، انجام وظایف و رفتارهای خود منافع و ترجیحات مردم و شهروندان و مصالح عمومی را در نظر گیرند و امکان دسترسی راحت‌تر و عام‌تر به خدمات دولتی را فراهم نمایند.

* اصل احترام و اعتماد: کارمندان در تعاملات و رفتارهای خود با سایر افراد از قبیل مافوق‌ها، زیردستان، همکاران و مراجعان باید احترام آنان را حفظ نمایند. به انتظارات و احساسات دیگران اهمیت قائل شده و بر مبنای اعتماد به طرف مقابل عمل کنند.

* اصل شفافیت: کارمندان باید تمامی اطلاعات مربوط به امور و فرآیندهای جاری دستگاه‌های اجرایی (به غیر از اموری که در زمره اسناد و اطلاعات طبقه‌بندی شده قرار دارد) را به طور شفاف در چارچوب مقررات و ضوابط در اختیار ذینفعان قرار دهند. این اطلاعات ضمن مشخص کردن فرآیندهای سازمانی، مبنای پاسخگویی کارمندان به مردم و مراجع ذیصلاح را فراهم می‌آورد.

* اصل پاسخگویی: دستگاه‌های اجرایی برای مردم ایجاد می‌شوند و باید در برابر آنان پاسخگو باشند. کارمندان مسئولیت تصمیمات و اقدامات خود را برعهده گرفته و در مورد آنها به مردم و مراجع ذیصلاح پاسخگو هستند.

*  اصل عدم سوء استفاده از موقعیت شغلی: کارمندان نباید از اختیارات و جایگاه شغلی و سازمانی خود در جهت منافع شخصی یا گروه خاصی استفاده نمایند. اختیارات شغلی و سازمانی باید فقط برای انجام وظایف سازمانی و در جهت مصالح عمومی به کار گرفته شوند.

* اصل تعهد و وفاداری به سازمان: کارمندان باید نسبت به دستگاه متبوع خود و اهداف، ماموریت‌ها و ضوابط آن متعهد و وفادار باشند و با علاقه‌مندی و تمام توان از طریق انجام صحیح وظایف و مسئولیت‌های شغلی و سازمانی در راستای تحقق اهداف و ماموریت‌های سازمان تلاش کنند.

* اصل به کارگیری مهارت و تخصص: کارمندان باید تلاش نمایند تا مهارت، دانش و تخصص مربوط به وظیفه شغلی و سازمانی خود را فراگرفته و تمام توان فنی، تخصصی و حرفه‌ای خویش را برای انجام بهینه فعالیت‌های شغلی و سازمان به کار گیرند.

ب ـ مفاد منشور

۱- انجام وظایف و مسئولیت‌های شغلی و سازمانی

۱-۱- به رعایت نظام و انضباط در انجام فعالیت‌ها و حضور به موقع در سازمان توجه نماییم.

۱-۲- در انجام وظایف و مسئولیت‌ها پشتکار و جدیت داشته و آنها را با دقت، صحت و به موقع انجام دهیم.

۱-۳- سعی نماییم تا دانش خود را در زمینه فعالیت‌های سازمانی به روز نگه داشته و آنها را با توانمندی و ابتکار خود در انجام فعالیت‌های اداری و سازمانی به کار گیریم.

۱-۴- به ایده‌ها و افکار جدید ارزش قائل شده و برای اجرایی کردن آنها به شکل منطقی در دستگاه اجرایی متبوع و نظام اداری تلاش کنیم.

۱-۵- برای افزایش بهره‌وری نظام اداری از طریق افزایش بهره‌وری حیطه فعالیت خود تلاش کنیم.

۱-۶- از امکانات، تجهیزات و سرمایه‌های نظام اداری حفاظت نموده و در استفاده موثر و مطلوب از آنها بکوشیم.

۱-۷- در انجام فعالیت‌ها و تعاملات، روابط خویشاوندی، قومی، جنسی، نژادی، مذهبی و غیره تاثیری در تصمیمات و اقدامات­مان نداشته باشد.

۱-۸- روحیه انتقادپذیری داشته و انتقادات سازنده دیگران را به عنوان فرصتی برای اصلاح و بهبود خود و فعالیت‌هایمان بدانیم.

۱-۹- همیشه و در همه حال رضایت خدای متعال را مدنظر قرار داده و بر آنچه که خداوند امر یا از آن نهی می‌کند، توجه کامل داشته و او را ناظر بر اعمال و کردار خویش بدانیم.

***

۲- رفتار و برخورد با ارباب رجوع و همکاران

۲-۱- مردم و شهروندان به عنوان ذی حق برای نظام اداری هستند، تلاش نماییم با ایجاد ارتباط مناسب و ارایه خدمت بهتر، تصویری مثبت از دستگاه اجرایی و نظام اداری در ذهن آنان ایجاد کنیم.

۲-۲- به مراجعه کنندگان به صورت عادلانه و در چارچوب قوانین، مقررات و ضوابط خدمت ارایه دهیم.

۲-۳- در محدوده وظایف شغلی، اطلاعات و راهنمایی‌های لازم و مناسب به ارباب روجوع ارایه و در زمینه خدمت شفاف‌سازی صورت دهیم.

۲-۴- خواسته‌های قانونی ارباب رجوع را در چارچوب وظایف خود با صحت، دقت و سرعت و بدون تشریفات زائد اداری و تحمیل هزینه‌ اضافی به وی ارایه دهیم.

۲-۵- به ارباب رجوع احترام گذاشته و در استقبال و صحبت با آنان گشاده‌رو باشیم.

۲-۶- به نظرات، پیشنهادها و بازخوردهای شهروندان و مراجعه کنندگان به عنوان منبعی گرانبها برای بهبود عملکرد نگاه کرده و با دید منطقی به آنها توجه کنیم.

۲-۷- به نظم و آراستگی شخصی و محل کار خود توجه کنیم.

۲-۸- سعی کنیم تا فرهنگ تکریم ارباب رجوع، پاسخگویی و گره گشایی از مشکلات مردم و مراجعان به یک ارزش حاکم در نظام اداری تبدیل شود.

۲-۹- روحیه کار جمعی را در خود تقویت کرده و در انجام فعالیت‌های گروهی مشارکت جو و مشارکت پذیر باشیم.

۲-۱۰- روحیه قدردانی از دیگران را در خود تقویت کرده و سعی نماییم که این امر را در بین همکاران اشاعه دهیم.

۲-۱۱- دانش، تجربه و توانمندی‌های خود را با سعه صدر در اختیار همکاران قرارداده و در ارتقای توانمندی‌های آنان کوشا باشیم.

۲-۱۲- تا حد ممکن در حل مشکلات شغلی همکاران تلاش نماییم و از تجسس در زندگی خصوصی آنان پرهیز کنیم


4 نظر

 1. انصاف گفت:

  0

  0

  سلام ضمن تشکر از تهیه وارسال مطلب ودغدغه مندی باید به عرض برسانیم که سوگند خوردن خوب است اما مانع خلاف نمی شود نمایندگانمجلس و…. را ببینید مگر سوگند نخورده اند ؟مشکل شایسته گزینی و نظارت با وسایل و ابزار جدید ،کنترل حساب همه افراد و …. دیگر است که عزمی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد در دهه های گذشته و حال . خلاصه هیچ چیز سر جای خودش نیست

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  جناب عبادتکار عزیز تو این چن سال کجا بودی که از حقوق شهروند دفاع کنی؟؟؟! جسارت نشه اما یه کمی جای سوال نمیشه که چن مدت مونده به انتخابات شورا مدافع حقوق شهروندان میشی و با تابلوی غمخوار ارباب رجوع بودن مطلب مینویسی. به نظرم کمی هم به مخاطب امروز که نسبت به ان روزهای حضورتون در شورا شعور و درک بالاتری داره و تیزتر است حق بده که کمی به این یهویی مطلب نوشتنت شک کنه. اگه واقعا نگران مردمی و مدافع حقوق ارباب رجوع تو همون شهرداری که به عنوان مشاور حضور داری از حقوق شهروند بیچاره دفاع کن و در مقابل همون دوستان غد و زورگوت به عنوان کارشناسان شهرداری برای مردم سینه چاک بده و جلوی اونا وایسا و نزار حق و حقوق اونا پایمال بشه. اگه اینجا و در همون کسوتی که الان هستی بتونی از این حقوق دفاع کنی برای مردم قابل قبوله که بتونی در شورا هم از حقوقشون دفاع کنی.

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  […] روش دیگه ای واسه تبلیغات پیدا کن. این روشها هم دیگه از مد افتاده.

 4. غ ق گفت:

  0

  0

  با سلام . جناب آقای عبادتکار . در پاسخ به مطلب جنابعالی به این نکته اشاره میکنم که عدم پاسخگوئی کارکنان یک یا چند اداره و یا مشاهده رفتار ناشایست کارکنان یک یا چند اداره ؛ نشانه عدم پایبندی مجموعه کارکنان به منشور اخلاقی نیست و اتهام رشوه خواری به این قشر از خدمتگزاران به دور از اخلاق اسلامی است

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان