میزان رضایت مندی شما از عملکرد شورای چهارم شهر لار چقدر است؟

نتایج

Loading ... Loading ...

انتشار در12 سپتامبر 2014 ساعت 6:14 ب.ظ سرویس:آفتاب, عناوین اصلی 8 دیدگاه 2,853 بازدید

وقتی جوان ترها هم منتقد می شوند

گزارش اين هفته انجمن شعر آفتاب لار:

وقتی جوان ترها هم منتقد می شوند

فاطمه محسن پور: انجمن آفتاب لارستان روز سه شنبه ۱۸ شهریور در حالی آغاز شد که بلال كياني با نوازندگيِ تار و سيد علي هاشمیان با صدای خود مجلس را گرم کردند.

سپس خلیل روئینا به نمایندگی از حضار به عبدالرضا مفتوحی که به تازگی از سفر مشهد برگشته بود زیارت قبول گفت و درباره ی شب شعر «مهر هشتم» كه چند روز قبل برگزار شده بود صحبت کرد و از پدرش خواست تا در ابتدای جلسه شعر خوانی کند.

4

اكثر شاعران امروز، شعر نخوانده اند!

 بعد از جعفر روئینا، علی عطایی شعری عاشقانه در وصف رهبري انقلاب خواند و دکتر نوروزی شعر عاشقانه ی اقبال لاهوری را به او پیشنهاد کرد. محسن پور گفت: با توجه به شکل و شمایل ترانه های امروزی مانند ترانه ی مرگ بر آمریکا، شعر شمامی تواند یک «ترانه» هم تلقی شود.

حمید عدالت در اعتراض به برخي شاعران امروزی گفت: به نظرم شاعران امروز اکثرا شعر نخوانده اند؛ ما باید از ابتدا شروع کنیم و قبل از شعرگویی حتما حافظ و سعدی را خوانده یا حفظ باشیم. دکتر نوروزی در تایید حرف او اشاره کرد: مثلا منزوی می گفت من نمی توانم شب بخوابم اگر یکی دو غزل از حافظ را قبلش نخوانده باشم.

سينا ریاحی البته در واکنش به این بحث گفت: من مطالعه را قبول دارم اما با این جمله که شاعران باید از ابتدا شروع کنند و مثلا حتما اقبال لاهوری را بخوانند مشکل دارم.

5

چرا به شعر گفتن اصرار مي كنيد؟!

در ادامه جلسه دکتر نوروزی به عدم برتري گونه هاي ادبي مختلف نسبت به يكديگر اشاره كرد و گفت: اگر شاعران ما می خواهند غزل بگویند اشکالی ندارد اما باید حرف متمایزی بزنند در غير اين صورت چرا بايد اصرار كنيم كه حتما شعر بگوييم؟! می توانیم همین ها را به شکل نثر درآوریم. محسن پور هم مثال زد: اگر بخواهند در سینمای امروز آثاری متمایز پدید آورند از تکنولوژی استفاده می کنند. حتی اگر مضمون کار، همان مضمون ۵۰ سال پیش باشد. اما ما در ادبیات نمی توانیم از این فاکتورها استفاده کنیم و به ناچار به قالب های شعری مختلف دست می زنیم.

سپس آقای بامدادی شعری به زبان لاری خواند و آقایان قناتی و زارع پس از او شعر خوانی کردند. ریاحی در رابطه با شعر زارع گفت: اکثرا شاعرانِ تازه کار ما دچار آفتِ کلی گویی هستند.

3

قديم ترها شاعران هرچه مي گفتند مورد قبول بود

دكتر کاظم رحیمی نژاد هم که در اواسط جلسه به جمع پیوست شروع به صحبت کرد و گفت: اکثرا شاعران قدیم، دست به گفتن هر مسئله ای می زدند برای مخاطبان قابل قبول بود اما امروزه اینگونه نیست و ما بهتر است روایت های قدیم را مانند روایت مذهبی بپذیریم. وي افزود: اکثر قله های ادبی ما با سواد بودند البته در کنارآن ها شاعرانی هم مانند اخوان پيدا مي شوند كه در عين دانش زياد ديپلم آهنگري داشت.

بعد از او اميرحسين جمشیدی و سينا ریاحی شعر خواندند. دكتر رحیمی نژاد گفت: خوبی این شعر این است که خاصیت تصنیف شدن دارد و افزود: بعضی شعر ها هستند که فقط خودِ ما ایرانی ها می فهمیم چه می گوید مثلا ادوارد درور گفته است آنقدر که شما تعریف می کنید من بیت های حافظ را درک نمی کنم.

2

خوشه چین، غزل مفتوحی، منیره جهان بین، ناظره بیغرض و اسلام زاده نفرات بعدی بودند که شعر خوانی کردند و همگی آن ها با تشویق حضار مواجه شدند. در رابطه با ترانه ی اسلام زاده که تعدادي از حاضران آنرا شبیه ترانه هاي مریم حیدر زاده عنوان كردند، ریاحی ترانه های یغما گل رویی را به عنوان یک منبع خوب به او پیشناد کرد.

سپس اکبری، محمدی و باقریه شعر خوانی کردند  تا نوبت به خليل رویینا رسید تا چند تا از دو بیتی هایش را بخواند.

آخر جلسه هم دكتر رحیمی نژاد که می خواست شعری پایان بخش جلسه بخواند، يكي از اشعار سعدي را قرائت كرد که به قول خودش بهترین شعر جلسه بود!

از آنجا كه جلسات آفتاب با پذيرايي تمام می شوند اینبار هم پرونده ی جلسه با شيريني هاي ناظره بيغرض بسته شد.

لازم به ذکر است در این جلسه خانم ها ایزدخواه، زرنگار، فرهمندی و آقایان ژاله، زارعی، تابش، فیاض پور و زارع نیز حضور داشتند.


8 نظر

 1. ناشناس گفت:

  0

  0

  این چیزی که اینجا نوسته ربطی به سخنان دکتر رحیمی نزاد ندارد. ایشان از اخوان به عنوان یک شخص با سواد که دیپلم آهنگری داشت نام برد. ضمنا ایشان شعر سعدی را خواند و گفت بهترین شعر جلسه است. حالا این کجا و ابن که سما نوشتید کجا
  ————–
  مديريت: با تشكر از تذكر شما. متن را ويرايش كرديم.

 2. ناشناس گفت:

  0

  0

  با توجه به عنوان این گزارش بهتر بود که جوانان و انتقاد آنها مشخص شوند
  این گزارش برای اعضای انجمن ملموس است اما برای مخاطبانی که به آنجا نمی آیند و یا دسترسی به آن ندارند(کسانی که خارج از لار هستند) ناگویاست
  خلاصه گویی خوب است اما این سایت جنبه ی خبری دارد و کمی جزئی گویی بد نیست
  با تشکر

 3. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای دکتر باید می گفت شعر از سعدی است چرا که بعضی لازم نمی بینند بخوانند نخوانده همه چیز دانند .مثل ان نخوانده درس , که در سر سبزی جزایر لانگرهانس داد سخن می داد.

 4. دهقانی گفت:

  0

  0

  درود بر یاران افتابی
  ازینکه گزارش جلسات انجمن را میخوانم حس خوبی دارم عکسهای دوستان را به دقت نگاه میکنم
  دست مریزاد

 5. ناشناس گفت:

  0

  0

  اقای هاشمیان شما با فرهنگ اشنایید یک حداقلی بین انجمن ادبی و انجمن سرگرمی ادبی بد نیست وجود داشته باشد .

 6. ناشناس گفت:

  0

  0

  ادوارد براون

 7. برکه گفت:

  0

  0

  سلام
  پس گزارش این هفته چی شد؟؟؟
  ———-
  مديريت: با عرض معذرت، به دليل مشغوليت زياد متاسفانه فرصت نوشتن گزارش از دست رفت.

ارسال نظر

طراحی و توسعه توسط رضوان